Dział poświęcony motocyklom szosowo turystycznym
Odpowiedz

Re: kupiłam i co dalej

Śr maja 07, 2014 10:21 am

Romek napisał(a):Filtr powietrza HF z numerem do Twojego modelu nie wiem jaki do 600. :tongue:



yyyyyy....? co z tym filtrem?.. :wallbash:

Re: kupiłam i co dalej

Śr maja 07, 2014 10:32 am

Panowie, Panowie, Panowie.. :) zapomniałam dodać.. nie szukam tutaj męża, tylko porad doświadczonych motocyklistów :naughty: za wyrozumiałość dziękuję :)

W takim razie:
- olej: ktoś polecił: z reguły półsyntetyk Motul lub Castrol, lub 10W40.. czym one się różnią i który lepszy?..
- płyn do chłodnic: borygo.
- płyn hamulcowy: K2 DOT4.

Rozumiem, że gdy będzie mało odkręcam korek i dolewam, a raz na rok wymiana oleju (ale to może w warsztacie jakimś).
Nie męczę kolegi od którego kupiłam motocykl ponieważ, po prostu jest mi.....wstyd... :bag: Ile można pytać :) Wy mężczyźni macie pewne rzeczy we krwi, a my kobiety zanim odkręcimy korek wolimy zapytać. Szczególnie, jeżeli nigdy wcześniej nie miałyśmy z tym do czynienia :)

Re: kupiłam i co dalej

Śr maja 07, 2014 11:05 am

Spoko, też pytałem przed odkręceniem i wymianą oleju :P
Różnią się szczegółami i ceną :)
Ja np. leję Motula 5100 10w40 półsyntetyk, bo mam dostęp do taniego i pewnego źródła, które mam blisko domu, więc w kufer wrzucam i mam :)
10w40 - ten parametr mówi o lepkość oleju i do jakich temperatur, zakres w linku :)
To również masz w Instrukcji Obsługi Użytkownika CBF600 tzw. MANUALU :)
viewtopic.php?f=23&t=608 tutaj są jakieś serwisówki, ale nie wiem dokładnie co to jest. Musisz sprawdzić sama.
Serio, jak sobie przeczytasz taką książeczkę, to wszystko Ci się rozjaśni. Są tam opisane wszystkie podstawowe czynności jakie we własnym zakresie każdy powinien umieć zrobić. Nie są to jakieś czynności, do których trzeba mieć wiedzę inżyniera z NASA.
Powodzenia :cheers:
edit:

sic! ale błąd :P
Ostatnio edytowano Śr maja 07, 2014 12:50 pm przez Turos, łącznie edytowano 1 raz

Re: kupiłam i co dalej

Śr maja 07, 2014 11:54 am

turos napisał(a):10w40 - ten parametr mówi o gęstości oleju i do jakich temperatur, zakres w linku :)



Raczej o lepkości, panie inżynierze. :smile:

Re: kupiłam i co dalej

Śr maja 07, 2014 12:12 pm

Ann, proponuję abyś rozeznała się w zaufanych warsztatach motocyklowych w Twojej okolicy i raz na rok oddawała motocykl na coroczny serwis i doglądnięcie. Podstawowe czynności to wymiana oleju, sprawdzenie stanu napędu, sprawdzenie poziomu innych płynów eksploatacyjnych, stanu ogumienia i okładzin hamulcowych tudzież łożyska główki ramy. W szejsecie nic się nie ma prawa zadziać, chyba, że był nieodpowiednio serwisowany przez kolege wcześniej.
Nie zaprzątaj sobie, jako Kobieta głowy drobnostkami typu Motul, Borygo czy inne Hiflo. Takie rzeczy to dla fanatyków. :biggrin:
Dobrze jednak, żebyś wiedziała jak sprawdzić poziom oleju w silniku, poziom płynu hamulcowego i np. oświetlenie.
Na forum odnajdziesz mnóstwo pożytecznej wiedzy, ale dawkuj ją proszę sobie z umiarem, bo osiwiejesz :msn-wink:
Przybądź na najbliższego zlota, będzie wiedza w pigułce* :smile:



-------
* bez skojarzeń proszę

Re: kupiłam i co dalej

Śr maja 07, 2014 12:17 pm

Ja jako początkujacy też nie zaczynam od studiowania na wylot budowy mojej CBFy. Przed wyjechaniem zrobili mi pełny przegląd w miejscu zakupu i wyjechałem z gwarancją na 3 lata na mechanikę (pod warunkiem okresowego wpadnięcia żeby zobaczyć, czy się coś nie dzieje). I na początek mi to wystarczy. Z czasem będę zgłębiał wiedzę - dlatego zasugerowałem podpytanie poprzedniego właściciela o pomoc ;)

Re: kupiłam i co dalej

Śr maja 07, 2014 12:49 pm

goramo napisał(a):



Raczej o lepkości, panie inżynierze. :smile:

truue, true, tak to jest jak się pisze na szybko. Chodziło mi o lepkość. :notworthy:

Re: kupiłam i co dalej

Śr maja 07, 2014 1:04 pm

Ann, tak jak napisałem na początku - najważniejsze to mieć odpowiedni stan oleju w silniku. Ważne też aby był płyn chłodzący.

1. Olej - nie ważne jaka marka, ważne parametry 10W40 i żeby był do motocykli (mokre sprzęgło) - czyli żeby miał oznaczenie JASO MA lub JASO MA2.
np.:
Motul 5100 ester 10W40
Motul 7100 ester 10W40
Castrol Racing 1 10W40
LiquiMoly 4t 10W40

Wymiana co 12 tys lub co roku. Ja polecam wymieniać częściej - u siebie robię to co 6 tys km.

2. Filtr oleju - też w sumie nie ważne jaka marka. Np. Hiflo HF204 - bardzo dobry i niedrogi.
Wymiana przy każdej wymianie oleju.

3. Płyn chłodniczy - polecam Prestone
Wymiana raz na 3-4 lata.

4. Płyn hamulcowy - DOT4, marka nie istotna.
Zalecam wymianę co sezon. Koszt znikomy, a płyn hamulcowy warto mieć zawsze świeży, o dobrych parametrach. Wszak od niego zależy hamowanie.

5. Klocki hamulcowe - np. EBC lub TRW
Wymiana - w zależności od zużycia. Trzeba obejrzeć.

6. Filtr powietrza - Hiflo HFA1602 dla gaźnikowego lub HFA1618 dla wtryskowego.
Wymiana co około 20 tys km - w zależności od stopnia zabrudzenia. Trzeba obejrzeć.

Olej sprawdzasz na ciepłym silniku (2-3 minuty po wyłączeniu silnika), gdy motocykl stoi pionowo - np. na stopce centralnej.
Płyn chłodniczy - powinien być w zbiorniczku wyrównawczym między znakami min a max (też gdy motocykl stoi pionowo).
Płyn hamulcowy - na zbiorniczku też jest zaznaczony poziom min. Płynu ma być więcej niż minimum.


W zależności jaki masz przebieg i rocznik motocykla (czy do 2008 na gaźnikach, czy po 2008 roku na wtrysku) trzeba raz na jakiś czas sprawdzić synchro gaźników.

Regulacja zaworów - sprawdzenie co 24 tys km.




Dobra rada - jak nie masz zielonego pojęcia o mechanice w motocyklu, to sama nie rób żadnych wymian/napraw/regulacji.
Sprawdzaj za to regularnie stan oleju.


Pozdro. :smile:

Re: kupiłam i co dalej

Śr maja 07, 2014 1:07 pm

A najlepiej przyjedź 23 maja na zlot -> http://hoonda.pl/viewtopic.php?f=14&t=3913

Wszystkiego się dowiesz. :smile:

Re: kupiłam i co dalej

Śr maja 07, 2014 2:32 pm

Dziękuję Panowie, tak zrobię. Przejadę się do znajomego mechanika, który rzuci okiem i oceni co i jak :msn-wink:
Odpowiedz