Obroty na 6 biegu

Dział poświęcony motocyklom szosowo turystycznym

Odp: Obroty na 6 biegu

Postprzez rupert » So mar 31, 2012 4:22 pm

Jest taka zaleta zmiany bez sprzegla, ze bieg da sie zmienic przy niewielkim momencie obrotowym, czyli caly uklad przeniesienia napedu odczuwa minimalnie zmiane biegow.
Life is for my own to live my own way...
Avatar użytkownika
rupert
Nightmare
 
Posty: 8341
Dołączył(a): So lis 27, 2010 11:06 am
Lokalizacja: Wrocław
Wiek: 46
Imię: Robert
Motocykl: Honda

Re: Obroty na 6 biegu

Postprzez kris » So mar 31, 2012 7:12 pm

Z tego co się orientuję to konstrukcja skrzyni w motocyklu pozwala na zmiane bez sprzęgła ale wydaje mi się że całkiem bezpieczne to nie jest na dłuższą metę na pewno to szkodzi w końcu spotykaja się dwie zębatki ze sobą i każda się kręci z inną szybkości bo jak wiemy w motocyklu skrzynia jest niezsynchronizowana a idealne dobranie obrotów silnika jest wręcz niemożliwe więc zawsze tam coś minimalnie zgrzytnie nawet jeśli tego nie słychać i nie czuć.
Honda CBF600SA
Avatar użytkownika
kris
Maniak
 
Posty: 1360
Dołączył(a): Cz lis 17, 2011 1:00 pm
Lokalizacja: Szczecin
Wiek: 37
Motocykl: CBF600SA
W siodle: <100 kkm

Re: Obroty na 6 biegu

Postprzez Domin » N kwi 01, 2012 12:43 am

To opiszcie pokrótce jak wygląda taka procedura zmiany biegów bez sprzęgła. Odpuszczacie gaz maksymalnie czy lekko? Od razu od 1 biegu? Przy mocnym przyspieszaniu też bez sprzęgła? Jak to ma wyglądać? :blink:
Domin
Użytkownik
 
Posty: 176
Dołączył(a): So paź 29, 2011 10:21 am
Lokalizacja: Krzyż Wlkp.
Wiek: 44
Imię: Dominik
Motocykl: CBF 600 N/A
W siodle: <100 kkm

Re: Obroty na 6 biegu

Postprzez rupert » N kwi 01, 2012 8:07 am

Domin napisał(a):To opiszcie pokrótce jak wygląda taka procedura zmiany biegów bez sprzęgła. Odpuszczacie gaz maksymalnie czy lekko? Od razu od 1 biegu? Przy mocnym przyspieszaniu też bez sprzęgła? Jak to ma wyglądać? :blink:

W momencie decyzji zmiany biegu, naciskasz dźwignię (przesz) dość zdecydowanie, ale z czuciem. Odejmując gaz, tak na zasadzie odpuszczenia przyśpieszania, bądź utrzymania prędkości, bieg wskakuje wyżej :msn-wink:
Jak chcesz dynamicznie pojechać szybko przez wszystkie biegi, to stosujesz nacisk na dźwignię i przy mocnym odkręcaniu manetki robisz gwałtowne odpuszczenia.
Tyle filozofii. Działa świetnie :cool:
Life is for my own to live my own way...
Avatar użytkownika
rupert
Nightmare
 
Posty: 8341
Dołączył(a): So lis 27, 2010 11:06 am
Lokalizacja: Wrocław
Wiek: 46
Imię: Robert
Motocykl: Honda

Re: Obroty na 6 biegu

Postprzez Domin » N kwi 01, 2012 9:05 am

Rupert napisał(a):W momencie decyzji zmiany biegu, naciskasz dźwignię (przesz) dość zdecydowanie, ale z czuciem. Odejmując gaz, tak na zasadzie odpuszczenia przyśpieszania, bądź utrzymania prędkości, bieg wskakuje wyżej :msn-wink:
Jak chcesz dynamicznie pojechać szybko przez wszystkie biegi, to stosujesz nacisk na dźwignię i przy mocnym odkręcaniu manetki robisz gwałtowne odpuszczenia.

Rupert a co miałeś na myśli pisząc (przesz) ? A w dół już ze sprzęgiełkiem? To brzmi pewnie prawie jak skrzynia automatyczna podczas jazdy :naughty: Spróbuje bo mnie to zaciekawiło, ale się boję że będzie zgrzytać tak, że aż mnie to będzie boleć prócz skrzyni :naughty:
Domin
Użytkownik
 
Posty: 176
Dołączył(a): So paź 29, 2011 10:21 am
Lokalizacja: Krzyż Wlkp.
Wiek: 44
Imię: Dominik
Motocykl: CBF 600 N/A
W siodle: <100 kkm

Re: Obroty na 6 biegu

Postprzez rupert » N kwi 01, 2012 9:26 am

Domin napisał(a):Rupert a co miałeś na myśli pisząc (przesz) ? A w dół już ze sprzęgiełkiem? To brzmi pewnie prawie jak skrzynia automatyczna podczas jazdy :naughty: Spróbuje bo mnie to zaciekawiło, ale się boję że będzie zgrzytać tak, że aż mnie to będzie boleć prócz skrzyni :naughty:

Wiem, brzmi dziwnie, "przesz" od parcia :msn-wink: Chodzi o napieranie z wyczuciem na dźwignię.
Można przy sprawnej zmianie odnieść wrażenie automata, choć bardziej pod sekwencję bym to podpiął.
Nie ma opcji na zgrzytanie, wszystko pracuje jak "szwajcar" :cool: Ja tak jeżdżę od zawsze, na kilku sprzętach testowałem i zawsze działa jak miodzio :cool: Nawet kilku niedowiarków przekonałem do takiej opcji.
W dół zbijaj zawsze ze sprzęgłem.
Proponuję pooglądać Moto GP. Czasami widać jak zawodnicy zbijają biegi przy mocnym hamowaniu ze sprzęgłem, ale np w zakręcie przy mocnym położeniu już bez. Podobno łatwiej utrzymać przyczepność. Wiadomo CBF to nie GP, ale zasady są podobne :msn-wink:
Life is for my own to live my own way...
Avatar użytkownika
rupert
Nightmare
 
Posty: 8341
Dołączył(a): So lis 27, 2010 11:06 am
Lokalizacja: Wrocław
Wiek: 46
Imię: Robert
Motocykl: Honda

Re: Obroty na 6 biegu

Postprzez Goral4t » N kwi 01, 2012 11:21 am

Rupert ja najczęściej ta 2 metode stosuje:) ogień>zmiana=odpuszczenie gazu>ogień
Motomaniacy są wszędzie :) X11 "Power of Dreams"
Avatar użytkownika
Goral4t
Maniak
 
Posty: 1357
Dołączył(a): N lis 21, 2010 12:32 pm
Lokalizacja: KSU
Wiek: 31
Imię: Mariusz
Motocykl: CBF 600 sa, x11
W siodle: 100-200 kkm

Re: Obroty na 6 biegu

Postprzez rupert » Pn kwi 02, 2012 7:24 am

Goral1906 napisał(a):Rupert ja najczęściej ta 2 metode stosuje:) ogień>zmiana=odpuszczenie gazu>ogień

Ja też, ale w ruchu miejskim zwykle nie ma co odkręcać, a tu dużo jeżdżę, w sumie jeżdżę gdzie się da :)
Life is for my own to live my own way...
Avatar użytkownika
rupert
Nightmare
 
Posty: 8341
Dołączył(a): So lis 27, 2010 11:06 am
Lokalizacja: Wrocław
Wiek: 46
Imię: Robert
Motocykl: Honda

Re: Obroty na 6 biegu

Postprzez pet3r » Pt kwi 06, 2012 7:46 pm

no, pojeździłem, potestowałem, ale muszę przekonać się, że taka zmiana jest szybsza niż ze sprzęgłem. wiadomo, dopiero się uczę, zrobiłem tak może 30 kmm ale w sprzętach z quickshifterem, gdzie można wajhować na pełnej piździe, na pewno jest to szybsze, tutaj jednak jest ten moment, gdzie przepustnicę się przymyka, wydaje mi się, że dość dużo czasu na to schodzi. chyba, że w CBFce też tak można? :naughty:
Obrazek
Avatar użytkownika
pet3r
Miłośnik
 
Posty: 554
Dołączył(a): Wt sty 10, 2012 5:50 pm
Lokalizacja: Kalisz
Wiek: 36
Motocykl: CBF 600 N

Odp: Obroty na 6 biegu

Postprzez rupert » Pt kwi 06, 2012 9:45 pm

Jak wycwiczysz to pojdzie prawie na pizdzie do 6 :) male odpuszczenie do zmiany mozna dopracowac. Pamietaj by za lekko nie wbijac biegu bo mozna w miedzybieg trafic. Ale to tylko na poczatku mi sie zdarzalo, zreszta ze sprzeglem tez.
Life is for my own to live my own way...
Avatar użytkownika
rupert
Nightmare
 
Posty: 8341
Dołączył(a): So lis 27, 2010 11:06 am
Lokalizacja: Wrocław
Wiek: 46
Imię: Robert
Motocykl: Honda

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Szosowo - turystyczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 107 gości