Dział poświęcony motocyklom szosowo turystycznym
Odpowiedz

Re: Obroty na 6 biegu

Śr mar 28, 2012 9:23 pm

mi czasem wpada w cbf hmm ostatnim razem jak olej z platinuma wlałem, moze czas olej zmienić pomimo jego 2tys kariery... od września

Odp: Obroty na 6 biegu

Cz mar 29, 2012 6:07 am

Mi sie zdarza. 4-5 i 5-6

Re: Obroty na 6 biegu

Cz mar 29, 2012 9:53 pm

Czasami miedzy 4 a 5 i tylko wtedy, kiedy jak pipa przełączam biegi - brak zdecydowanego ruchu wajchą.

Odp: Obroty na 6 biegu

Cz mar 29, 2012 11:36 pm

Czasami jak za delikatnie wchodze z 1 na 2 to potrafi zleciec na N (w gore zmieniam bez sprzegla)

Re: Odp: Obroty na 6 biegu

Pt mar 30, 2012 6:36 am

Rupert napisał(a):Czasami jak za delikatnie wchodze z 1 na 2 to potrafi zleciec na N (w gore zmieniam bez sprzegla)

mi też tak się zdarza, raz zdarzyło mi się z 4 na 5 bodajże, ale 1-2 często mi się zdarza :/ nigdy nie próbowałem zmieniać bez sprzęgła - wymaga to jakiejś specjalnej procedury - odpuszczenie gazu czy coś? - czy po prostu wajcha w górę i heja?

Re: Obroty na 6 biegu

Pt mar 30, 2012 6:51 am

pet3r napisał(a):nigdy nie próbowałem zmieniać bez sprzęgła - wymaga to jakiejś specjalnej procedury - odpuszczenie gazu czy coś? - czy po prostu wajcha w górę i heja?

Trzeba zrobić nacisk nogą na dźwignię, odpuścić gaz i w momencie odpuszczania gazu jak będziesz kontynuował wywieranie nacisku na dźwignię to bieg sam wskoczy.
Ważne żeby trzymać nogą dźwignię do końca operacji zapinania kolejnego biegu. :excl:


Mi na początku poprzedniego sezonu to się działy cuda ze skrzynią - łapałem luzy między prawie każdymi biegami (czasami było to okraszone zajebistym chrobotem w skrzyni). Okazało się, że wystarcza przytrzymać nogą dźwignię aż się bieg "zapnie" i po kłopocie. Wszystko jedno, czy ze sprzęgłem czy bez - ważne, żeby nie robić ruchu nogą niedbale trącając dźwignię, tylko nacisnąć ją zdecydowanie i trzymać aż do zapięcia się biegu.
Kiedy to sobie uświadomiłem przejechałem od tego momentu jakieś 13 tysięcy km i ani razu nie zdarzyło mi się w tym czasie wypadnięcie biegu, czy złapanie luzu tam gdzie go być nie powinno.

Re: Obroty na 6 biegu

Pt mar 30, 2012 6:56 am

przypuszczam, że potrzeba ładnych paręset km żeby taka zmiana była szybsza niż zmiana ze sprzęgłem? :)
ja np wciskam sprzęgło 2 palcami, więc idzie to błyskawicznie.

Re: Obroty na 6 biegu

Pt mar 30, 2012 7:07 am

Jak spróbujesz to zobaczysz, że nie trzeba żadnych setek km. Zrobisz raz i od razu zauważysz różnicę. Trzeba jednak złapać trochę wyczucia ile tego gazu odjąć żeby zmiana bez sprzęgła była bez szarpnięcia.

Ja w 99% zmieniam biegi ze sprzęgłem. Bez sprzęgła zdarza mi się sporadycznie.

Odp: Obroty na 6 biegu

Pt mar 30, 2012 7:42 am

Ja mimo że dopiero zaczynam swoją przygodę z motocyklami zmieniam 99% bez sprzęgła (w górę oczywiscie). Tak jak pisal goramo na 1, 2 trzeba trochę wprawy przy odpuszczaniu gazu by płynnie zmienić. Ale idzie mi coraz sprawniej. Więc i Ty tymbardziej sobie bez problemow poradzisz.

Re: Obroty na 6 biegu

Pt mar 30, 2012 11:29 am

Zmiana bez sprzęgła jest fajna ;).
Ale zwykle zmieniam dopiero od dwójki w górę :P.
No i generalnie zmieniam raz tak, raz tak. Może w proporcji 60%-40% na korzyść zmian bez sprzęgła.

Próbowałem też parę razy w dół zbijać biegi bez sprzęgła, ale jest trudniej. Da się też bez zgrzytów, ale bez wprawy - dużo cięższa sprawa :).
Idzie w dół zmienić zarówno przy "normalnej" procedurze, jak do zmiany w górę (ujęcie gazu), lub poprzez chwilowe dodanie gazu przy hamowaniu silnikiem - w chwili dodania zmiana biegu.
Ale w sumie nie polecam. Sprawdzałem z ciekawości, jakby to było, gdyby jakimś cudem sprzęgło umarło w pozycji zasprzęglonej ;).

Pzdr
Odpowiedz