Widział ktoś nową 500kę na żywo?

Dział poświęcony motocyklom szosowo turystycznym

Re: Widział ktoś nową 500kę na żywo?

Postprzez raphi » Pn cze 03, 2013 10:05 am

Dotknąłeś tematu palców na klamce, który ostatnio jest u mnie na tapecie. Zawsze jeździłem z 2-ma palcami na klamce hamulca. Po dłuższej takiej jeździe zaczynał mnie boleć nadgarstek, ale za to zawsze byłem przygotowany do natychmiastowej reakcji. Raz, podczas awaryjnego hamowania szybki dostęp do klamki uratował sytuację. Ułamek sekundy później byłoby za późno.
Zacząłem jednak zdejmować palce w trasie i miejscach, gdzie nie ma dużego ruchu.
Czy kiedyś się to nie zemści - nie wiem. Wiem tylko, że palec na klamce przy normalnej jeździe to zawsze większa gotowość to gwałtownego hebla. Przełożenie palców na klamkę to 0,5 sekundy. Kupa czasu przy awaryjnej sytuacji.
Całą ręką trzymam manetkę też na podziurawionych drogach. 3 palce mogłyby okazać się niewystarczające przy nieoczekiwanym trzepnięciu kierownicą.

Przy jeździe torowej nie ma potrzeby takiej gotowości. Mimo iż jazda szybka, to jednak bardzo przewidywalna. Palec osłabia uchwyt przydatny np. do szybkiego przerzucania ciężkiego sprzętu z zakrętu w zakręt. Amen.
...ale co ja tam wiem.
Avatar użytkownika
raphi
Nightmare
 
Posty: 14114
Dołączył(a): Pn wrz 20, 2010 6:41 am
Wiek: 46
Imię: Rafał
Motocykl: Osiołek
W siodle: 200-300 kkm

Re: Widział ktoś nową 500kę na żywo?

Postprzez geguś » Pn cze 03, 2013 10:24 am

Tiarus napisał(a):Geguś, Ty zdaje się nie znasz Konja - u niego jest tylko jeden odruch i zwie się "nie ważne co pod tyłkiem, odwijamy pod czerwone".

nie znam dokładnie ale kufer ode mnie kupił :P po awatarze widze że lubli ostrą zabawę ale po tym co mówisz to chyba ścig się przyda :naughty:

raphi napisał(a):Dotknąłeś tematu palców na klamce, który ostatnio jest u mnie na tapecie. Zawsze jeździłem z 2-ma palcami na klamce hamulca. Po dłuższej takiej jeździe zaczynał mnie boleć nadgarstek, ale za to zawsze byłem przygotowany do natychmiastowej reakcji. Raz, podczas awaryjnego hamowania szybki dostęp do klamki uratował sytuację. Ułamek sekundy później byłoby za późno.
Zacząłem jednak zdejmować palce w trasie i miejscach, gdzie nie ma dużego ruchu.
Czy kiedyś się to nie zemści - nie wiem. Wiem tylko, że palec na klamce przy normalnej jeździe to zawsze większa gotowość to gwałtownego hebla. Przełożenie palców na klamkę to 0,5 sekundy. Kupa czasu przy awaryjnej sytuacji.
Całą ręką trzymam manetkę też na podziurawionych drogach. 3 palce mogłyby okazać się niewystarczające przy nieoczekiwanym trzepnięciu kierownicą.

Przy jeździe torowej nie ma potrzeby takiej gotowości. Mimo iż jazda szybka, to jednak bardzo przewidywalna. Palec osłabia uchwyt przydatny np. do szybkiego przerzucania ciężkiego sprzętu z zakrętu w zakręt. Amen.


dokładnie jest tak jak piszesz, i zgadzam się w 100% trasa i tor to co innego. ja ponadto polecam używanie dwóch hamulców zawsze, bo gdy spóżnisz się z palcem w trasie nadrobisz nogą. (nie wiem czemu tak dużo osób boi sie używania nożnego)+
zeszły sezon spędziłem na torze, praktycznie 2 razy w tygodniu latało się po 4 godziny więc zdecydowanie doradzam by nie trzyamć palca "na wszelki wypadek" ;)
Avatar użytkownika
geguś
Miłośnik
 
Posty: 820
Dołączył(a): Pt maja 24, 2013 10:54 am
Lokalizacja: Lublin
Wiek: 37
Imię: Grzegorz
Motocykl: CBF1000A GSX-R 750
W siodle: <100 kkm

Re: Widział ktoś nową 500kę na żywo?

Postprzez konjo8ds » Pn cze 03, 2013 12:23 pm

a ja się z Panami nie zgodzę. jeden/dwa palce na klamce hamulca powinny być zawsze. nie ważne czy jeździ się na torze, czy na szosie. moim zdaniem na torze jest to jeszcze bardziej potrzebne - jeździ się szybko dlatego reakcja na pewne sytuacje powinna być szybka. powiem więcej - im szybsza reakcja, tym mniejszej siły hamowania się używa (zareagowałeś szybciej, masz więcej czasu na wyhamowanie). i z tą przewidywalnością to też jest różnie - nigdy nie wiesz, czy jadący przed tobą kierownik nie popełni jakiegoś błędu.
to o czym napisał geguś - odruchowe, gwałtowne wciśnięcie hebla jest poprostu błędem. ćwiczyć trzeba panowie, ćwiczyć, żeby błędów nie popełniać :)

Raphi, odnośnie bolącego nadgarska - z tego co piszesz wynika, że masz źle ustawioną klamkę. wyreguluj ustawienie :thumbsup:
Obrazek
Avatar użytkownika
konjo8ds
Nightmare
 
Posty: 5342
Dołączył(a): So sty 21, 2012 4:48 pm
Lokalizacja: wawa
Wiek: 42
Motocykl: st1050

Re: Widział ktoś nową 500kę na żywo?

Postprzez zbyhu » So cze 08, 2013 8:37 am

A ja nigdy nie umiałem jeździć z palcami na klamce hamulca i nie jeżdżę tak...
Za to notorycznie mam jeden abo dwa na sprzęgle :bag:
Obrazek
Avatar użytkownika
zbyhu
Nightmare
 
Posty: 7387
Dołączył(a): Pt wrz 03, 2010 6:14 pm
Lokalizacja: Rybnik
Wiek: 40
Motocykl: CBF1000, Tiger900GT
W siodle: >300 kkm

Re: Widział ktoś nową 500kę na żywo?

Postprzez Sarnaon » So cze 08, 2013 11:05 am

Tiarus napisał(a):Geguś, Ty zdaje się nie znasz Konja - u niego jest tylko jeden odruch i zwie się "nie ważne co pod tyłkiem, odwijamy pod czerwone".

Tu się z kolezanka nie zgodze-owszem, ostro daje , ale oszolomem nie jest!
Lubie z nim smigac!
Chociaż teraz u mnie winkle na razie troszke delikatniej-jednak 90 z przodu robi roznice!
A palec na klamce czyni jazde plynniejsza!
Sarnaon
 

Re: Widział ktoś nową 500kę na żywo?

Postprzez Tiarus » So cze 08, 2013 8:19 pm

Sarnaon napisał(a): Tu się z kolezanka nie zgodze-owszem, ostro daje , ale oszolomem nie jest!


A gdzie ja napisałam że jest? :blink:
No, ja bym polemizowała.
Ale ja w ogóle lubię polemizować...

=^◣ ◢^=
Avatar użytkownika
Tiarus
Asimi
 
Posty: 9838
Dołączył(a): Wt maja 22, 2012 8:29 pm

Odp: Widział ktoś nową 500kę na żywo?

Postprzez trampek » So cze 08, 2013 10:20 pm

Dzisiaj przecwiczone. 5h w Lublinie na torze...mozna plynnie i z dwoma palcami caly czas na klamce. Najważniejsze to głowa i patrzenie, dobre ulozenie stop i dupcia do tylu ;). My dzisiaj jako jedno z cwiczen mielismy jazde z zupelnym zakazem hamowania. Ale palce na klamce i tak byly. Taki juz odruch...
Avatar użytkownika
trampek
Maniak
 
Posty: 1879
Dołączył(a): Pn wrz 19, 2011 7:47 pm
Lokalizacja: Warszawa
Motocykl: Brak
W siodle: <100 kkm

Re: Widział ktoś nową 500kę na żywo?

Postprzez trinco » Śr kwi 16, 2014 2:20 pm

A wracając do tematu, to ja widziałem. Stoi u mnie w garażu.
trinco
Użytkownik
 
Posty: 32
Dołączył(a): Cz sty 23, 2014 10:09 am
Imię: Jarek
Motocykl: CB500X
W siodle: <100 kkm

Poprzednia strona

Powrót do Szosowo - turystyczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 105 gości