Kuftry boczne - pytanie

Dział poświęcony motocyklom szosowo turystycznym

Re: Kuftry boczne - pytanie

Postprzez mr_soze » Cz lut 23, 2017 8:22 am

Ja założyłem nowe PR4 i przed regulacją shimmy występowało, po już nie. Co do jazdy z pasażerka i kuframi to w moim mniemaniu motocykl jest przeładowany i przez to zmienia się w nim geometria (zawiesznie nie jest w tej pozycji w której powinno być)
Avatar użytkownika
mr_soze
Znawca
 
Posty: 230
Dołączył(a): Pt gru 04, 2015 10:08 am
Lokalizacja: Biała Podlaska
Imię: Paweł
Motocykl: Kawasaki Versys 1000
W siodle: <100 kkm

Re: Kuftry boczne - pytanie

Postprzez Talrep » Cz lut 23, 2017 12:48 pm

Z mojego doświadczenia, na shimmy ma istotny wpływ stan opon, a w szczególności przedniej.
Przed wymianą, w zeszłym sezonie, telepało mi kierownicą po jej puszczeniu za każdym razem jak jechałem z kufrem oraz bez kufra przy niektórych prędkościach. Na nowych oponach mogę bez obaw puścić kierownicę czy to z kufrem czy bez.
Dodam jeszcze, że zawias mam ustawiony z tyłu na 5 z 7 ząbków (jeśli pamięć mnie nie myli) i z przodu też trochę bardziej twardo niż "wyjściowy standard". Ważę około 85kg. Jak jadę z plecaczkiem to nigdy kierownicy nie puszczam ;-)
Avatar użytkownika
Talrep
Użytkownik
 
Posty: 144
Dołączył(a): N kwi 26, 2015 11:47 am
Lokalizacja: Łomianki
Wiek: 41
Imię: Jacek
Motocykl: CBF600SA '09
W siodle: <100 kkm

Re: Kuftry boczne - pytanie

Postprzez abak » Cz lut 23, 2017 5:21 pm

sylwester napisał(a):rozumiem, że bez kufrów nie ma tego zjawiska...a z kuframi telepanie występuje...teraz proszę napiszcie mi jeszcze czy jest to delikatne nieodczuwalne i czuć dopiero przy puszczeniu kierownicy czy jest to uciązliwe i przy jakich prędkościach występuje....

Delikatne shimmy "kufrowe" pojawia sie po ok. 1 - 2 sekundach po puszczeniu kierownicy i narasta. Wystarczy dotknąć lekko jedna ręką i problem znika całkowicie (a przynajmniej jest nieodczuwalne). Prędkośc ma tutaj znaczenie, ponieważ dzieje się to przy mniejszych prędkościach - u mnie po przekroczeniu 80-90 km/h mogę już puścić kierownice i shimmy nie występuje.
Myślę, że można przyjąć zasadę, że w CBFach z kuframi kierownicy się nie puszcza i o problemie można zapomnieć.
Avatar użytkownika
abak
Znawca
 
Posty: 228
Dołączył(a): Cz sty 22, 2015 1:48 pm
Lokalizacja: Wrocław
Imię: Artur
Motocykl: CBF1000F

Re: Kuftry boczne - pytanie

Postprzez sylwester » Cz lut 23, 2017 6:54 pm

o taką odpowiedź mi chodziło.....uspokoiłeś mnie ;-) bałem się, że narasta z prędkością a to jest niebezpieczne :-)
sylwester
Nowicjusz
 
Posty: 15
Dołączył(a): So lut 18, 2017 4:52 pm
Imię: sylwester
Motocykl: cbf1000 chcę
W siodle: 100-200 kkm

Re: Kuftry boczne - pytanie

Postprzez abak » Cz lut 23, 2017 7:53 pm

sylwester napisał(a):o taką odpowiedź mi chodziło.....uspokoiłeś mnie ;-) bałem się, że narasta z prędkością a to jest niebezpieczne :-)

Przejechałem obecnym CBFem ok. 30 tys.km przez prawie 3 lata, w zasadzie cały czas z centralnym kufrem. Przez cały ten czas może ze dwa lub trzy razy celowo puściłem kierownicę, aby sprawdzić to shimmy i tylko w tych przypadkach to zauważyłem. Poza tym nawet przez myśl mi nie przeszło, że coś takiego występuje. Z tego wynika, że to zupełnie można zignorować.

A dodam, że jestem bardzo wyczulony na różne drobne nieprawidłowości (lubię jak wszystko gra podczas jazdy :) ). Dla przykładu odkręciłem gmole GIVI po dwóch miesiącach od zakupu moto bo odczuwałem lekkie drgania przy 5.5 tys. obrotów. Po kilku próbach z podkładkami, które tylko troche to minimalizowały już ich więcej nie założyłem.
Avatar użytkownika
abak
Znawca
 
Posty: 228
Dołączył(a): Cz sty 22, 2015 1:48 pm
Lokalizacja: Wrocław
Imię: Artur
Motocykl: CBF1000F

Re: Kuftry boczne - pytanie

Postprzez sylwester » Pn mar 06, 2017 2:41 pm

..a ja wczoraj się trochę przeraziłem tego zjawiska. Podczas jazdy próbnej z centralnym kufrem przy około 80km/h zwolniłem uścisk kierownicy i jak zaczęło telepać to masakra.... nie wierzę, że jest to normalne...delikatnie ok ale nie trzepanie i to cooraz mocniejsze......nie chcę jeszcze rezygnować z CBF bo bardzo mi się podoba i odpowiedałaby mi pod wzgledem mocy, poręczności, wygody no i wyglądu...ale nie chcę mieć shimmy....bo aż się boję pomyśleć co może się zdarzyć przy 200 km/h....
sylwester
Nowicjusz
 
Posty: 15
Dołączył(a): So lut 18, 2017 4:52 pm
Imię: sylwester
Motocykl: cbf1000 chcę
W siodle: 100-200 kkm

Re: Kuftry boczne - pytanie

Postprzez goramo » Pn mar 06, 2017 8:25 pm

sylwester napisał(a):..a ja wczoraj się trochę przeraziłem tego zjawiska. Podczas jazdy próbnej z centralnym kufrem przy około 80km/h zwolniłem uścisk kierownicy i jak zaczęło telepać to masakra.... nie wierzę, że jest to normalne...delikatnie ok ale nie trzepanie i to cooraz mocniejsze......nie chcę jeszcze rezygnować z CBF bo bardzo mi się podoba i odpowiedałaby mi pod wzgledem mocy, poręczności, wygody no i wyglądu...ale nie chcę mieć shimmy....bo aż się boję pomyśleć co może się zdarzyć przy 200 km/h....



Nic szczgólnie ciekawego nie zdarzy się przy tych 200 :wink: Jakbyś wnikliwiej przewertował tematy o telepaniu kierownicą w cbf, to byś się szybko zorientował, że takie zjawisko występuje w tym modelu przy określonej prędkości. :wink:
Najczęściej w okolicach 60-80 km/h. Przy innych prędkościach (w tym także przy wysokich) zjawisko nie występuje. :smile:


A tak na marginesie - podobne zachowania w okufrowanych motocyklach są przez użytkowników opisywane także przy innych modelach - i to nie tylko w Hondach. :excl:
SR50 -> S53 -> ETZ150 -> Intruder M800Z -> CBF1000 -> VFR800FI -> CB1000R -> CB1000R + CB1300SA -> CB1300SA + XL650V -> CB1300SA + HH600 -> CB1300SA + CB1000RA

Always look on the bright side of life :-)
Avatar użytkownika
goramo
Nightmare
 
Posty: 8488
Dołączył(a): Pt wrz 03, 2010 7:11 pm
Lokalizacja: Warszawa
Wiek: 43
Imię: Mariusz
Motocykl: Honda x 2
W siodle: 100-200 kkm

Poprzednia strona

Powrót do Szosowo - turystyczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 21 gości