Mignięcie kontrolki ciśnienia oleju

Dział poświęcony motocyklom szosowo turystycznym

Mignięcie kontrolki ciśnienia oleju

Postprzez vExus » Wt sie 02, 2016 10:30 am

W niedziele wracałem z Gdańska i jakieś 100 km przed Warszawą, dojeżdżając do ronda miałem dziwną sytuację. Pierwsze co mnie zdziwiło to to, że redukcja z międzygazem z 3 na 2 bieg odbyła się ze sporym zgrzytem. Już na rondzie zauważyłem, że motocykl dziwnie reaguje na gaz - krztusi się i nie przyspiesza. Po kilku kaszlnięciach (silnik nie gasł tylko delikatnie zwalniał a potem rwał do przodu) zapaliła się kontrolka ciśnienia oleju. Zanim zdążyłem zjechać z ronda i zgasić motocykl kontrolka zgasła. Całe świecenie trwało z sekundę może dwie. Już na poboczu sprawdziłem poziom oleju - był ok. Poczekałem jakiś kwadrans sprawdzając w międzyczasie styki hamulca przedniego i sprzęgła. Po tym czasie odpaliłem motocykl (z duszą na ramieniu, bo bałem się, że może faktycznie jest problem ze smarowaniem) i pojechałem dalej już bez przygód.
W domu zrobiłem diagnostykę. Kontrolka FI nie wymigała nic - świeciła cały czas. Kontrolka ABS natomiast wyrzuciła:
błąd 12 - Front wheel speed sensor malfunction;
błąd 61 - Power supply voltage low.
Ten drugi podejrzewam, że jest pozostałością po awarii alternatora z zeszłego roku. Dziś obejrzę czujnik ABS przedniego koła i skasuję błędy. Przejadę się i zobaczę czy pojawią się ponownie.

Fakty, które mogą mieć znaczenie:
- w zeszłym tygodniu pojawiło się dziwne klikanie, które słychać najczęściej podczas odkręcania i odpuszczania rollgazu, jakby dźwięk czujnika sprzęgła, hamulca albo przekaźnika jakiegoś;
- od momentu zakupu motocykla na 2 biegu, w bardzo wąskim zakresie obrotów ma miejsce delikatne szarpanie silnika i pływanie obrotów. Nie pamiętam już jaki to zakres, ale używam go sporadycznie bo szarpanie przydarzyło mi się raptem kilka razy;
- od jakiegoś czasu mam wrażenie, że zaraz po odpaleniu przez kilka/kilkanaście sekund słychać jakieś mechaniczne brzęczenie, jakby wibrujące i uderzające o siebie dwie blaszki. Nie wydaje mi się, aby to był łańcuszek rozrządu ani zawory.

Co byście w takiej sytuacji podejrzewali?
Czy elektronika (zwarcie) mogłaby spowodować szarpanie silnika? Czy to możliwe i prawdopodobne, że zadziało się coś z pompą oleju?
Avatar użytkownika
vExus
Znawca
 
Posty: 269
Dołączył(a): N lis 06, 2011 10:14 pm
Motocykl: CBF 1000A
W siodle: <100 kkm

Re: Mignięcie kontrolki ciśnienia oleju

Postprzez vExus » Pt sie 05, 2016 2:52 pm

Błędy po skasowaniu nie pojawiają się na nowo.
Co byście podejrzewali w takiej sytuacji? Pozostaje mi szukanie przetartych przewodów i zaśniedziałych styków? Gdzie można się ich spodziewać z największym prawdopodobieństwem?
A może olać sprawę i jeździć normalnie?
Avatar użytkownika
vExus
Znawca
 
Posty: 269
Dołączył(a): N lis 06, 2011 10:14 pm
Motocykl: CBF 1000A
W siodle: <100 kkm

Re: Mignięcie kontrolki ciśnienia oleju

Postprzez zbyhu » Pt sie 05, 2016 5:51 pm

A nie zgasł Ci on przypadkiem?
Może jakiś brudek w paliwie spowodował zgaśnięcie na sprzęgle, bezwiednie puszczając sprzęgło "odpaliłeś na pych", a w międzyczasie zdążyła mignąć kontrolka ciśnienia, która się naturalnie zapala, gdy moto zgaśnie...

Ja bym się nie martwił na zapas. Raz, dawno motocykl mi zgasł sam z siebie, do dziś nie wiem dlaczego.
Jeździj, obserwuj. A jak masz duże ciśnienie, to daj posłuchać silnika mechanikowi.

Ile sprzęt ma przebiegu?
Obrazek
Avatar użytkownika
zbyhu
Nightmare
 
Posty: 7385
Dołączył(a): Pt wrz 03, 2010 6:14 pm
Lokalizacja: Rybnik
Wiek: 40
Motocykl: CBF1000, Tiger900GT
W siodle: >300 kkm

Re: Mignięcie kontrolki ciśnienia oleju

Postprzez vExus » Pt sie 05, 2016 6:03 pm

No właśnie nie zgasł. Patrzylem na blat i jedynie kontrolka oleju się zapaliła. Nawet gdyby silnik zgasl to przeciez zapaliła bys się i kontrolka ABSu i pompy. Do tego slu hac byłoby pompę.
Chyba rzeczywiście oleje temat i będę jeździł. Mam nadzieję, że nie zatrzyma mnie to gdzieś na trasie. Dzięki za uspokojenie.
Avatar użytkownika
vExus
Znawca
 
Posty: 269
Dołączył(a): N lis 06, 2011 10:14 pm
Motocykl: CBF 1000A
W siodle: <100 kkm


Powrót do Szosowo - turystyczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 23 gości