CBF 125 - sprzęgło

Dział poświęcony motocyklom szosowo turystycznym

CBF 125 - sprzęgło

Postprzez wojtasply » Cz kwi 05, 2018 2:26 pm

Hej, w połowie lutego kupiłem sobie CBF 125, tak żeby nauczyć się jeździć, z zamiarem na coś większego za 2 lata. Jako że motocykl od handlarza, to wypadałoby go oddać do mechanika. Jeździć jeździ, nic nie stuka nic nie pyka, wszystko w porządku, tylko tłoczki w hamulcu przednim nie działały należycie. Tylny hamulec nie odbija. Czyli wyczyścić dokładnie i zobaczyć co tam nie chodzi. Wczoraj była ładna pogoda, 15 stopni, to pojechałem 20 km do mechanika, ale okazało się, że chory i mu go nie zostawię, żeby coś porobił. Więc wracam i w pewnym momencie na 4 i 5 biegu przy obrotach powyżej 6 tys. dodawanie gazu nie przynosiło żadnego skutku. Po jakichś 2 km sytuacja była już bardzo nieśmieszna, bo obroty szły w górę, ale łańcuch nie reagował. Na szczęście do zatrzymania doszło w bezpiecznym miejscu, na prostej z dobrą widocznością (a jechałem drogą na której to rzadkość). Dzwonię więc do znajomego, a on powiedział, żeby poluzować sprzęgło, bo nie było żadnego luzu, nawet 0,5mm. No to znalazłem w pobliskiej wsi jakiegoś faceta, poluzowałem i... 5km/h. Więcej nie pojechał. Podjechałem więc 2 km do znajomego i zostawiłem u niego. Teraz czekam na znajomego z przyczepką, prawdopodobnie w poniedziałek zawieziemy do mechanika.
Taka sytuacja, opisałem ze wszystkimi szczegółami jakie uznałem za istotne, ale jak coś więcej trzeba wam wiedzieć, to pytajcie :) będę bardzo wdzięczny za pomoc ;) może jest to do zrobienia w domu, nie trzeba do mechanika? :D
wojtasply
Nowicjusz
 
Posty: 11
Dołączył(a): Cz mar 29, 2018 11:33 pm
Lokalizacja: Elbląg
Wiek: 27
Imię: Wojtek
Motocykl: CBF 125
W siodle: <100 kkm

Re: CBF 125 - sprzęgło

Postprzez Turos » Cz kwi 05, 2018 3:22 pm

Jak przebieg Hondy?
...be brave like those Soldiers who die in a battle...
Avatar użytkownika
Turos
Nightmare
 
Posty: 7612
Dołączył(a): Pn lip 09, 2012 7:26 am
Lokalizacja: Otwock koło WWA
Wiek: 35
Imię: Robert
Motocykl: FZ6 Fazer
W siodle: <100 kkm

Re: CBF 125 - sprzęgło

Postprzez wojtasply » Cz kwi 05, 2018 7:32 pm

Pokazuje 38 tysięcy, ale licznik nie działał, więc może mieć ponad 40 ;)
A i jeszcze jedna sprawa. Od razu w lutym wymieniłem olej. Producent zaleca 1,1l, więc przygotowałem 1,5l butelkę, żeby spuścić i co? Zapełniła się cała i jeszcze litr wszedł w kolejną (w międzyczasie trochę się rozlało na beton).
wojtasply
Nowicjusz
 
Posty: 11
Dołączył(a): Cz mar 29, 2018 11:33 pm
Lokalizacja: Elbląg
Wiek: 27
Imię: Wojtek
Motocykl: CBF 125
W siodle: <100 kkm

Re: CBF 125 - sprzęgło

Postprzez Turos » Pn kwi 09, 2018 6:33 am

Z filtrem 1,1l czy bez? Ale 2l to trochę dużo xshok
...be brave like those Soldiers who die in a battle...
Avatar użytkownika
Turos
Nightmare
 
Posty: 7612
Dołączył(a): Pn lip 09, 2012 7:26 am
Lokalizacja: Otwock koło WWA
Wiek: 35
Imię: Robert
Motocykl: FZ6 Fazer
W siodle: <100 kkm

Re: CBF 125 - sprzęgło

Postprzez wojtasply » Pn kwi 09, 2018 7:28 am

W tym modelu nie ma standardowego filtra, tylko jest prostokątna siateczka - dokładniej tu:
https://youtu.be/B1lYyQAtJng?t=151

Producent napisał 1,1l więc tyle wlałem po spuszczeniu tamtych ponad 2 litrów... Był mocno zalany :/
wojtasply
Nowicjusz
 
Posty: 11
Dołączył(a): Cz mar 29, 2018 11:33 pm
Lokalizacja: Elbląg
Wiek: 27
Imię: Wojtek
Motocykl: CBF 125
W siodle: <100 kkm

Re: CBF 125 - sprzęgło

Postprzez Graffy » Cz cze 21, 2018 7:17 am

wojtasply napisał(a):W tym modelu nie ma standardowego filtra, tylko jest prostokątna siateczka - dokładniej tu:
https://youtu.be/B1lYyQAtJng?t=151

Producent napisał 1,1l więc tyle wlałem po spuszczeniu tamtych ponad 2 litrów... Był mocno zalany :/


Kolego 1,1L to po rozebraniu silnika, przy standardowym spuszczeniu korkiem 0,9L
Jest miarka, nie korzystałeś?
Procedura, zostawić na wolnych 3-5min, zgasić silnik i po ~2min sprawdzać stan oleju.
CBF125->DL650A
Graffy
Nowicjusz
 
Posty: 14
Dołączył(a): Śr maja 23, 2018 9:13 am
Imię: Marcin
Motocykl: Suzuki DL650
W siodle: <100 kkm

Re: CBF 125 - sprzęgło

Postprzez wojtasply » Pn lip 02, 2018 3:45 pm

Trochę Cię nie rozumiem... wyjaśnij proszę o co Ci chodzi
wojtasply
Nowicjusz
 
Posty: 11
Dołączył(a): Cz mar 29, 2018 11:33 pm
Lokalizacja: Elbląg
Wiek: 27
Imię: Wojtek
Motocykl: CBF 125
W siodle: <100 kkm

Re: CBF 125 - sprzęgło

Postprzez Avalon » Wt lip 03, 2018 7:47 am

wojtasply napisał(a):Trochę Cię nie rozumiem... wyjaśnij proszę o co Ci chodzi

A czego tu nie rozumieć ?
Do tego silnika przy wymianie wystarczy litr oleju ( nawet nie cały )
W korku wlewowym masz miarkę oleju, zatem kontrola stanu jest prosta jak wysikanie dziurki w śniegu :)
- Wlewasz olej
- uruchamiasz na chwilę ( 1-2 minuty)
- wyłączasz silnik
- czekasz kolejną chwilę ( 2-3 minuty )
- kontrolujesz poziom oleju miarką.

Natomiast jeśli motocykl kupiony od handlarza z olejem wlanym "pod korek" , to myślę że niekoniecznie był to olej motocyklowy - do mokrych sprzęgieł.
Jeżdżąc na tym, mogłeś zwyczajnie przypalić sprzęgło, tym bardziej że linka była mocno naciągnięta, co dodatkowo prowokowało ślizganie się sprzęgła.
Malcolm Young RIP 1953-2017
Avatar użytkownika
Avalon
Fanatyk
 
Posty: 3097
Dołączył(a): N paź 16, 2011 4:17 pm
Lokalizacja: Dawniej Wa-wa, teraz wieś na Mazowszu
Wiek: 59
Imię: Grzegorz
Motocykl: CBF1000A '8
W siodle: 100-200 kkm

Re: CBF 125 - sprzęgło

Postprzez zbyhu » Wt lip 03, 2018 8:52 am

Podsumowując - za ciasna linka sprzęgła i za dużo oleju (być może nie motocyklowego) doprowadziły do poślizgu i spalenia tarcz sprzęgła. Zapewne czeka Cię ich wymiana.
A z racji tego, że w silniku może teraz latać syf ze spalonych tarczek sprzęgłowych, warto wymienić ponownie olej po naprawie.
I jak wspomniał Avalon - koniecznie olej do motocykli!

Koledzy piszą o miarce oleju. Jest to bagnet połączony z korkiem wlewu oleju do silnika. Sprawdzasz nim poziom oleju, a nie walisz 1,1l przy zmianie.
Obrazek
Avatar użytkownika
zbyhu
Nightmare
 
Posty: 7385
Dołączył(a): Pt wrz 03, 2010 6:14 pm
Lokalizacja: Rybnik
Wiek: 40
Motocykl: CBF1000, Tiger900GT
W siodle: >300 kkm

Re: CBF 125 - sprzęgło

Postprzez wojtasply » Wt lip 03, 2018 1:33 pm

Nie no przecież napisałem, że było zalane za dużo - pierwsze co zrobiłem to wymieniłem olej po zakupie. Wtedy wyleciało ponad 2l. Zalałem więc tyle ile trzeba (tak, wiem do czego służy miarka). Potem przejechałem dosłownie 100km i przestał działać jak opisałem na początku.
Sprzęgło już wymienione.
wojtasply
Nowicjusz
 
Posty: 11
Dołączył(a): Cz mar 29, 2018 11:33 pm
Lokalizacja: Elbląg
Wiek: 27
Imię: Wojtek
Motocykl: CBF 125
W siodle: <100 kkm

Następna strona

Powrót do Szosowo - turystyczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 19 gości