NC750 - oświetlenie - lampa główna led

Dział poświęcony motocyklom szosowo turystycznym

Re: NC750 - oświetlenie - lampa główna led

Postprzez Kaplan » Pn lis 09, 2020 8:06 am

Pojedyncza lampa drogowa w osi podłużnej motocykla, o ile ma homologację typu HR czy WR byłaby OK, ale może być jeszcze jeden problem: czy w przypadku głębszego "zanurkowania" przedniego amortyzatora dodatkowa lampa nie uderzy o błotnik. Rozważałem takie oświetlenie w NC-ku wersja S, ale właśnie z powodu tych wątpliwości zrezygnowałem.
Można jeszcze próbować dla pewności montaż bezpośrednio na błotniku, jednak nie będzie to za dobrze wyglądać. W każdym razie w przypadku drogowych świateł przepisy nie podają dokładnych wytycznych odnośnie wymiarów / odległości / wysokości umiejscowienia lampy. Wymagane jest jedynie, aby wysyłane światło nie olśniewało kierującego bezpośrednio lub przez odbicie od elementów pojazdu oraz żeby posiadała niemigający sygnał kontrolny barwy niebieskiej - w tym ostatnim przypadku wystarczy podłączyć pod fabryczne światła długie i sprawa załatwiona. Jeśli dodatkowa lampa ma być włączana oddzielnie, to powinna być dodatkowa kontrolka wtedy.
Kaplan
Znawca
 
Posty: 246
Dołączył(a): N gru 06, 2015 10:00 am
Lokalizacja: Woj. Pomorskie
Imię: Karol
Motocykl: NC700S DCT (2013/14)
W siodle: <100 kkm

Re: NC750 - oświetlenie - lampa główna led

Postprzez PiterW » Wt lis 10, 2020 6:19 pm

Zibi jeśli chcesz tej lampy używać jako drogowe, to uważam, że nie ma problemu i na drogę nadaje się, bo przecież na drogowych jedziesz wtedy, kiedy nic z przeciwka Cię nie mija.
Ja szukałbym zatem raczej opcji używania dodatkowej lampy jako mijania , ale w takim układzie raczej jest to niedozwolone jedna nad (pod)drugą. Dlatego kombinuję z dodatkowymi halogenami świecącymi tak, żeby nie oślepiały jadąc na światłach mijania jednocześnie
Java 350; CZ350; Honda Pan European ST1100; Honda Pan European ST1300; Honda NC750XD DCT (3,1l/100)
PiterW
Użytkownik
 
Posty: 161
Dołączył(a): Cz lis 14, 2019 10:00 am
Lokalizacja: Włocławek
Imię: Piotr
Motocykl: NC750XD DCT
W siodle: 100-200 kkm

Re: NC750 - oświetlenie - lampa główna led

Postprzez Zibi70 » Śr lis 11, 2020 3:28 pm

Zasadniczo szukam nie tyle światła drogowego (długie), tylko wzmocnienia dla lampy w trybie świateł mijania. Kiedy jest pusta droga - włączam długie / drogowe i jest ok. Największy problem jest kiedy jadę na mijania (krótkich). Kiedy jest sucho - jest jako tako, ale na mokrym - jakbym jechał bez świateł, a jak jeszcze coś jedzie z przeciwka to zasadniczo jadę na Braile'a xcrazy

Do do miejsca montażu i skutków hamowania - nurkowania, o którym wspomna @Kaplan - też o tym myślałem. Skok amortyzatora przedniego to 120 mm - przestrzeń między mocowaniem pod dziobem, a błotnikiem to 170mm - liczone kiedy moto stoi na kołach, czyli ciężar już skraca pozostały skok amortyzatora - o ok. 30-40 mm - czyli zostaje ok. 80-90 mm ruchu. To zaś daje przestrzeń dla lampy o wysokości do 80-90 mm. Czyli jest jakaś szansa na montaż bezkolizyjny - choć bez szaleństw.

Sprawdziłem też czy można zgodnie z przepisami zamontować pojedynczą lampę mijania pod fabryczną. Wszystko wskazuje na to, że jednak można https://moto-kaplan.autokult.pl/28974,lightbary-i-halogeny-w-motocyklach-czy-i-kiedy-dodatkowe-oswietlenie-jest-zgodne-z-prawem,all (końcowa część publikacji).

Pozostaje kwestia lamp/lampy - która ma homologację, świeci z odciętą wiązką światła i nie trzeba brać kredytu hipotecznego żeby ją kupić. :wacko:
Avatar użytkownika
Zibi70
Nowicjusz
 
Posty: 17
Dołączył(a): Pn paź 29, 2018 10:09 pm
Imię: Zbyszek
Motocykl: Honda NC750X DCT TC
W siodle: <100 kkm

Re: NC750 - oświetlenie - lampa główna led

Postprzez PiterW » Wt lis 17, 2020 11:24 am

Polecam takie coś
https://pl.aliexpress.com/item/32967027 ... 5c0fByse6B
Kupiłem, zamontowałem i jest rewelacja. Światło ma odcięcie i na pewno nie wali po gałach tym z przeciwka.
Java 350; CZ350; Honda Pan European ST1100; Honda Pan European ST1300; Honda NC750XD DCT (3,1l/100)
PiterW
Użytkownik
 
Posty: 161
Dołączył(a): Cz lis 14, 2019 10:00 am
Lokalizacja: Włocławek
Imię: Piotr
Motocykl: NC750XD DCT
W siodle: 100-200 kkm

Re: NC750 - oświetlenie - lampa główna led

Postprzez PiterW » Wt lis 17, 2020 12:13 pm

Tak poza konkursem mam pytanie. Czy możliwe jest, że przez uwalony bezpiecznik od świateł tylnych(jak podpinałem się z dodatkowym stopem z kufra strzelił mi bezpiecznik) może zaświecić się Check na desce?
Po trzech uruchomieniach silnika zgasł, ale zaniepokoiło mnie to. A tak przy okazji gdzie mamy wtyczkę diagnostyczną? I jak z podpięciem się z programem. Jest to tylko w serwisie dostępne?
Java 350; CZ350; Honda Pan European ST1100; Honda Pan European ST1300; Honda NC750XD DCT (3,1l/100)
PiterW
Użytkownik
 
Posty: 161
Dołączył(a): Cz lis 14, 2019 10:00 am
Lokalizacja: Włocławek
Imię: Piotr
Motocykl: NC750XD DCT
W siodle: 100-200 kkm

Re: NC750 - oświetlenie - lampa główna led

Postprzez tomek12 » Pt mar 12, 2021 8:14 pm

Widzę temat oświetlenia i halogenów.
Mam pytanie z lewej strony przy lampie pod owiewką jest wyjście [kostka] 3 pinowa ,jest to wyjście na halogeny ?
Jeśli tak to jak ją aktywować ?
tomek12
Nowicjusz
 
Posty: 10
Dołączył(a): Wt mar 02, 2021 6:28 pm
Wiek: 58
Imię: Tomek
Motocykl: NC750X
W siodle: 200-300 kkm

Re: NC750 - oświetlenie - lampa główna led

Postprzez PiterW » N mar 14, 2021 3:44 am

Ino jo nie wim. Ale możesz sprawdzić czy jak włączysz stacyjkę jest napięcie na którymś pinie. Jeśli jest to kup kostkę 3 pin męską i wpinaj się podpinając pod te gniazdko halogenki. Chodzi o to żeby mieć napięcie i oczywiście masę. Dokładasz sobie przełącznik i halogeny grają
Ja bym tak zrobił
Java 350; CZ350; Honda Pan European ST1100; Honda Pan European ST1300; Honda NC750XD DCT (3,1l/100)
PiterW
Użytkownik
 
Posty: 161
Dołączył(a): Cz lis 14, 2019 10:00 am
Lokalizacja: Włocławek
Imię: Piotr
Motocykl: NC750XD DCT
W siodle: 100-200 kkm

Re: NC750 - oświetlenie - lampa główna led

Postprzez pwaos » N mar 14, 2021 8:03 am

tomek12 napisał(a):Widzę temat oświetlenia i halogenów.
Mam pytanie z lewej strony przy lampie pod owiewką jest wyjście [kostka] 3 pinowa ,jest to wyjście na halogeny ?
Jeśli tak to jak ją aktywować ?


W moim modelu z 2014 r. było takie rozwiązanie: pod siedzeniem wychodziła wtyczka opisana jako "OPTION 6P CONNECTOR".

Obrazek

Do tego wpinało się wiązkę kablową, która przeznaczona jest do podłączenie trzech opcjonalnych obwodów - grzanych manetek, dodatkowych świateł i alarmu. Ale żeby się na tej wiązce pojawiło napięcie, potrzebny jest jeszcze kit przekaźnika z bezpiecznikiem. Ja całość kupiłem tutaj:

https://www.nc700shop.com/en/electrical/258-electrical-connection-kit.html

ale teraz jest tam drogo i pewnie trzeba będzie doliczyć cło. Ale można kupić i u nas:

https://www.webike.net.pl/products/21431571.html
https://www.webike.net.pl/products/20974304.html

i ceny przystępne. Nie wpinał bym się byle gdzie, ponieważ na tych obwodach już coś jest podłączone i obciążenie tych obwodów może spowodować przepalenie bezpiecznika albo usmażenie kabli, bo ich przekrój to połączenie szczytu oszczędności z inżynierskim kunsztem. Nie wiem jaki masz rocznik NC750, ale podejrzewam że rewolucji w okablowaniu tam nie było. Najlepiej sprawdzić w serwisówce, których można znaleźć w internetach sporo.
Avatar użytkownika
pwaos
Użytkownik
 
Posty: 189
Dołączył(a): So lip 04, 2020 8:54 pm
Lokalizacja: Rzeszów
Imię: Paweł
Motocykl: Tracer 9 GT+
W siodle: <100 kkm

Re: NC750 - oświetlenie - lampa główna led

Postprzez tomek12 » N mar 14, 2021 6:35 pm

Moja honda jest z 2018r , pod siedzeniem nie zauważyłem żadnej kostki.
Nad akumulatorem są trzy ale jedno to prawdopodobnie to wyjście serwisowe.
Nie mogę nigdzie znaleźć schematu instalacji który być może wyjaśniła by do czego poszczególne wyjścia.
W bezpiecznikach jest miejsce na przekaźnik , a jeden przewód prowadzi do kostki przy lampie właśnie.
tomek12
Nowicjusz
 
Posty: 10
Dołączył(a): Wt mar 02, 2021 6:28 pm
Wiek: 58
Imię: Tomek
Motocykl: NC750X
W siodle: 200-300 kkm

Re: NC750 - oświetlenie - lampa główna led

Postprzez pwaos » N mar 14, 2021 7:10 pm

tomek12 napisał(a):Moja honda jest z 2018r , pod siedzeniem nie zauważyłem żadnej kostki.
Nad akumulatorem są trzy ale jedno to prawdopodobnie to wyjście serwisowe.
Nie mogę nigdzie znaleźć schematu instalacji który być może wyjaśniła by do czego poszczególne wyjścia.
W bezpiecznikach jest miejsce na przekaźnik , a jeden przewód prowadzi do kostki przy lampie właśnie.


Złącze serwisowe jest nad akumulatorem. Wszystkie informacje znajdziesz w serwisówce, ale nie wiem czy są gdzieś do zdobycia do modelu po liftingu. Jeszcze rzut z innej strony:

Obrazek

Charakterystyczne, że złącze ma 6 pinów, jest zamocowane opaską do tej poprzecznej rurki i powinno być zabezpieczone zatyczką. Chyba że już coś jest do tego podłączone.
Avatar użytkownika
pwaos
Użytkownik
 
Posty: 189
Dołączył(a): So lip 04, 2020 8:54 pm
Lokalizacja: Rzeszów
Imię: Paweł
Motocykl: Tracer 9 GT+
W siodle: <100 kkm

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Szosowo - turystyczne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 20 gości