Pęknięty kolektor wydechowy cbf600sa pc43

Tu omawiamy ogólne zagadnienia techniczne, niezwiązane stricte z danym modelem motocykla
Regulamin działu Tu nie spamujemy, trzymamy się tematów czysto warsztatowych.
Spam będzie usuwany.

Pęknięty kolektor wydechowy cbf600sa pc43

Postprzez Barorasty » Pn sie 03, 2020 2:45 pm

Witam,

W trakcie prac przy czyszczeniu i polerowaniu układu wydechowego zauważyłem spore pęknięcie kolektora od spodu w miejscu gdzie dwie rury schodzą się w jedną (zaraz przy mocowaniu) oraz pęknięcie puszki tłumika wzdłuż spawu przy mocowaniu do setu pasażera. Motocykl nie jest w związku z tym głośniejszy (w pewnym zakresie obrotowym wydech wpada w lekki rezonans na który nie zwróciłem wcześniej uwagi) oraz nie ma wyczuwalnych przedmuchów na mniejszych prędkosciach obrotowych, chyba że przytka się wylot tłumika. Wady tej nie zauważył również pan Lech z RedBike gdzie kilka tyś. km. temu robiony był duży przegląd. Próby doraźnego zaklejenia pękniecia klejem do wydechów z siateczką z włókna szklanego są bez sensu bo cała masa wykrusza się po kilku cyklach rozgrzania i wystygnięcia silnika. Nie wiem jak długo z takim wydechem jeździł poprzedni właściciel, natomiast regulacja luzów oraz kolor świec przy przebiegu 48tyś nie wykazały nadzwyczajnego zużycia czy złego przebiegu procesu spalania.

Czy taki stan rzeczy może negatywnie wpływać na wypalanie gniazd i zaworów(ludzie zakładają przeloty, prują i wiercą wydechy i jakoś żyją)? Powinienem oddać moto do kogoś kto mi to ładnie pospawa czy rozglądać się za używanym kolektorem? Nowy w hondzie kosztuje 4600 co jest ceną zaporową jak dla mnie, a akcesoryjnych do tego modelu nie udało mi się znaleźć.

Myślałem jeszcze o spawaniu na zimno (klej na bazie epoksydy cx80) ale obawiam się, że temp w "portkach" może przekraczać 350stopni. Jeśli możecie polecić mi kogoś z Warszawy lub okolic kto zajmuje się takimi naprawami, chętnie skorzystam z usług.
Avatar użytkownika
Barorasty
Użytkownik
 
Posty: 85
Dołączył(a): Wt lut 18, 2020 11:36 am
Lokalizacja: Mogielnica
Wiek: 32
Imię: Bartłomiej
Motocykl: Cbf 600sa
W siodle: <100 kkm

Re: Pęknięty kolektor wydechowy cbf600sa pc43

Postprzez cerber » Pn sie 03, 2020 4:37 pm

Oddaj do spawania,pewna naprawa.
Avatar użytkownika
cerber
Znawca
 
Posty: 433
Dołączył(a): Cz wrz 06, 2018 5:18 pm
Imię: Artur
Motocykl: cbf 1000 sc64
W siodle: 100-200 kkm

Re: Pęknięty kolektor wydechowy cbf600sa pc43

Postprzez Glub » Pn sie 03, 2020 5:21 pm

Oddaj do edhaust, bedziesz mial dwa w jednym. I dźwięk i problem z glowy
Obrazek
Avatar użytkownika
Glub
Nightmare
 
Posty: 7330
Dołączył(a): So sie 04, 2012 2:08 pm
Lokalizacja: Nowodwory
Wiek: 45
Imię: Mikołaj
Motocykl: NC700XD 2012
W siodle: 100-200 kkm

Re: Pęknięty kolektor wydechowy cbf600sa pc43

Postprzez Barorasty » Pn sie 03, 2020 5:30 pm

Niebawem jadę w Bieszczady, a we wrześniu zlot... Obawiam się że Edhaust nie zdąży, ponadto gdzieś na forum czytałem że Ed takimi naprawami się nie zajmuje, tylko stroi puszki, jeśli się mylę to mnie poprawcie.

Mam w planach zrobienie kilku km w najbliższym czasie i założyłem ten post głównie po to żeby się dowiedzieć, czy powinienem odstawić motocykl do czasu uporania się z problemem czy mogę tak jeździć. Mam też nadzieję, że ktoś podpowie mi gdzie z tym mogę jechać żeby zrobić to w miarę możliwości na miejscu.

Edit: Dobra znalazłem edhaust w internecie, widzę że w opisie ma też naprawy i jest niedaleko więc spróbuję się z nim skontaktować.
Avatar użytkownika
Barorasty
Użytkownik
 
Posty: 85
Dołączył(a): Wt lut 18, 2020 11:36 am
Lokalizacja: Mogielnica
Wiek: 32
Imię: Bartłomiej
Motocykl: Cbf 600sa
W siodle: <100 kkm

Re: Pęknięty kolektor wydechowy cbf600sa pc43

Postprzez Turos » Wt sie 04, 2020 7:08 am

Dziura zmniejsza ciśnienie gazów wylotowych, przez co zmniejsza się temperatura.Wynika to ze wzoru Clapeyrona.
Teoretycznie sonda lambda lub czujnik ciśnienia powinien poinformować ECU o takiej sytuacji i w ramach zaprogramowanych wartości (tzw. mapy wtrysku) komputer zmienia nieco dawkę. Jeśli jest to niewielka dziurka to ja bym się tym zbyt mocno nie przejmował, gdyż zmiany ciśnienia będą niewielkie i raczej będą się mieścić w widełkach.

Jazda przelocie zubaża mieszankę. A jazda na ubogiej mieszance powoduje nie tyle wyższą temperaturę spalania - jakże im uboższa mieszanka, tym mniejsza jej kaloryczność i temperatura płomienia niższa, co wydłużenie się czasu spalania tej mieszanki (zamiast wybuchowo, spala się bardziej jak płomień). :)
W necie znalazłem fajny przykład co to daje:
Weź zapalniczkę i tuż nad zapalniczką machaj szybko ręką. Ręka się nie nagrzew.
A teraz zrób to powolutku. Ręka się przypali ;)
Na tej samej zasadzie działa własnie wypalanie gniazd zaworowych.

Kiedyś dla ciekawości zdjąłem w Bandycie 650 cały tłumik i zostały tylko kolektory. Generalnie nie dało się tym jeździć, zamulał, śmierdziało paliwem, jak dawało się ognia to szły marchewki... Ale on był na gaźniku ;)

A dłubanie tłumików - to temat rzeka. Aby faktycznie było to zdrowe dla silnika należałoby zrobić mapę wtrysków. Ale koszty są ogromne. Za FZ6 za samo wgranie mapy (bez używania Power Commandera) to koszt 750PLN w Warszawie.
Pomiary na hamowni z AFR + pisanie mapy od nowa + wgranie =1500 zł

Przyrost mocy ? Rzędu kilku KM i lepsza elastyczność silnika R4, zwłaszcza w dolnym zakresie obrotów.
...be brave like those Soldiers who die in a battle...
Avatar użytkownika
Turos
Nightmare
 
Posty: 7619
Dołączył(a): Pn lip 09, 2012 7:26 am
Lokalizacja: Otwock koło WWA
Wiek: 35
Imię: Robert
Motocykl: FZ6 Fazer
W siodle: <100 kkm

Re: Pęknięty kolektor wydechowy cbf600sa pc43

Postprzez Barorasty » Wt sie 04, 2020 9:09 am

Ed od jutra na urlopie do września. Szukam spawacza dalej.
Avatar użytkownika
Barorasty
Użytkownik
 
Posty: 85
Dołączył(a): Wt lut 18, 2020 11:36 am
Lokalizacja: Mogielnica
Wiek: 32
Imię: Bartłomiej
Motocykl: Cbf 600sa
W siodle: <100 kkm

Re: Pęknięty kolektor wydechowy cbf600sa pc43

Postprzez Glub » Wt sie 04, 2020 12:56 pm

Turon, uboga mieszanka benzynowo powietrzna daje większą temperaturę spalania. I zdecydowanie trudniej ją zapalić. Stad silniki tsi gdzie wokół swiecy mieszanka bogata lub stechiometryczna a dalej uboga
Obrazek
Avatar użytkownika
Glub
Nightmare
 
Posty: 7330
Dołączył(a): So sie 04, 2012 2:08 pm
Lokalizacja: Nowodwory
Wiek: 45
Imię: Mikołaj
Motocykl: NC700XD 2012
W siodle: 100-200 kkm

Re: Pęknięty kolektor wydechowy cbf600sa pc43

Postprzez lukasi525 » Pt sie 07, 2020 7:12 am

Daj fotkę tego pęknięcia.

Wysłane z mojego SM-A320FL przy użyciu Tapatalka
Avatar użytkownika
lukasi525
Nowicjusz
 
Posty: 13
Dołączył(a): Śr mar 18, 2020 6:25 pm
Lokalizacja: BYDGOSZCZ
Imię: ŁUKASZ
Motocykl: CBF600SA
W siodle: 200-300 kkm

Re: Pęknięty kolektor wydechowy cbf600sa pc43

Postprzez Barorasty » So sie 08, 2020 12:32 pm

Obrazek

W poniedziałek wstawiam motocykl do warsztatu który ma się tym zająć. Mechanik z którego usług korzystałem już niejednokrotnie i do tej pory spisywał się świetnie, powiedział mi że nic złego nie powinno się dziać w związku z tym pęknięciem.
Edit: Nie działają mi zdjęcia google (zapewne ja coś robię źle) dlatego wstawiam link:
https://photos.app.goo.gl/h4KA3RbqMsCWpChM8
Avatar użytkownika
Barorasty
Użytkownik
 
Posty: 85
Dołączył(a): Wt lut 18, 2020 11:36 am
Lokalizacja: Mogielnica
Wiek: 32
Imię: Bartłomiej
Motocykl: Cbf 600sa
W siodle: <100 kkm

Re: Pęknięty kolektor wydechowy cbf600sa pc43

Postprzez lukasi525 » So sie 08, 2020 2:00 pm

Jak chcesz żeby to było fachowo zrobione trzeba na końcach pęknięć wywiercić otworki ( 2 -3 mm wiertło ) . Całość zaspawać . Nawiercenie otworów spowoduje że nie będzie w przyszłości dalej pękać .

Wysłane z mojego SM-A320FL przy użyciu Tapatalka
Avatar użytkownika
lukasi525
Nowicjusz
 
Posty: 13
Dołączył(a): Śr mar 18, 2020 6:25 pm
Lokalizacja: BYDGOSZCZ
Imię: ŁUKASZ
Motocykl: CBF600SA
W siodle: 200-300 kkm


Powrót do Warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: cerber, Majestic-12 [Bot] i 18 gości