Tu omawiamy ogólne zagadnienia techniczne, niezwiązane stricte z danym modelem motocykla

Regulamin działu

Tu nie spamujemy, trzymamy się tematów czysto warsztatowych.
Spam będzie usuwany.
Odpowiedz

Jaki olej lejesz do swojego motocykla? Zaznaczamy 2 opcje: lepkość i markę lub INNY (marka, lepkość)

5w30
0
Brak głosów
5w30
0
Brak głosów
10w30
23
5%
10w30
23
5%
10w40
97
20%
10w40
97
20%
Oryginalny Hondy
8
2%
Oryginalny Hondy
8
2%
Motul
54
11%
Motul
54
11%
Shell
15
3%
Shell
15
3%
Liqui Moly
7
1%
Liqui Moly
7
1%
Valvoline
26
5%
Valvoline
26
5%
Castrol
7
1%
Castrol
7
1%
INNY (lepkość, marka - pisz w komentarzach)
8
2%
INNY (lepkość, marka - pisz w komentarzach)
8
2%
 
Liczba głosów : 490

Re: oleje motocyklowe

Śr kwi 17, 2013 12:27 pm

Monte Christo napisał(a):Kowal, a pytałes się w Hondzie, czy oprócz 10W30 mogą zalać 10W40?
Manual stanowi tak, jak napisałeś - Honda rekomenduje zalanie 10W30. Z jednej strony piszecie, że 10W30 jest kiepawy na nasz klimat, a z drugiej strony producent zalanie takiego właśnie rekomenduje. Co zrobić? Kłócić się z ASO, żeby wlali 10W40?
Wiadomo, każdy chce dobrze zrobić maszynce.
Ty byś wlał ten 10W30 na marcowej promocji? Sądzę, że tak.

Kórwa, sam już zgłupiałem w tym temacie.


Zasada promocji jest taka, że płacisz za olej. Wymiana i filtr gratis. Jeśli mają na stanie 10W40 (bo np. inny motocykl Hondy takiego wymaga), to pewnie mogą taki zalać.
Nie wiem co mi wlali rok temu na promocji marcowej, już nie pamiętam klasy. Przekonywali, że to syntetyk. Cena była dobra więc skorzystałem i spałem spokojnie. Teraz na promocję marcową się nie załapałem ze względu na pogodę i byłem zmuszony poszukać oleju we własnym zakresie. Przy założeniu, że sam wymienię valvoline (10W30, 10W40, 10W50 kosztują tyle samo) , cenowo wyjdzie tak samo jak na promocji Hondy.

Monte chciałbym Ci coś poradzić, ale nie umiem. Nieświadomi żyją szczęśliwiej :msn-wink:

Zbyhu niech się zapyta znajomego Greka co zalewa do CBFy. Jak się okaże, że 10W30 to do 150kkm będziecie spali spokojnie :msn-wink:

Re: oleje motocyklowe

Śr kwi 17, 2013 12:45 pm

A w sumie dobra myśl.
Już wysłałem mu zapytanie :).

Re: oleje motocyklowe

Śr kwi 17, 2013 12:51 pm

rupert napisał(a):Wentylatory zimą i latem uruchamiają się inaczej.
Zgodzę się ze Zbyhem, każdy olej ma jakąś klasę, slaby olej w wysokiej temperaturze osiągnie dużą płynność, ale nie utworzy odpowiedniej warstwy ochronnej na elementach silnika, jak olej wyższej klasy.

Podawanie oznaczeń xWx daje podstawowe info o zakresie temperatur, w jakich silnik powinien pracować. 30 zdecydowanie nie na polską aurę. Im wyższa druga wartość, tym olej droższy, to też daje do myślenia


Rupert, rozumowanie w kwestii klas i jakości oleju jak najbardziej prawidłowe, ale co do cen, to już nie koniecznie.
Wszystkie rzadkie jak "siki" oleje paliwooszczędne do nowoczesnych, wysoko obrotowych , turbo doładowanych silników wyposażonych w filtry DPF/FAP i katalizatory, mają najczęściej klasyfikację 0W30, a cena oscyluje w granicach 60-70zł za litr.

Skoro Honda zaleca xxW30 to nie sądze by taki olej zaszkodził silnikowi. Nie znaczy to jednak że nie można wlac lepszego :msn-wink:

Re: oleje motocyklowe

Śr kwi 17, 2013 1:56 pm

Sam rok temu wlałem w ASO zalecany przez producenta olej. W tym samym serwisie. Poinformowali mnie (jak zapytałem), że to syntetyk. Głupieje już i rzeczywiście nadmiar wiedzy szkodzi. Idąc drogą dedukcji, zalecany 10W30 powinien spełniać wymagania, ale patrząc na tabelę widać, że daje radę do +30 st. C. Chyba, że ten oryginalny olej Hondy jest taki wypasiony co 10W40 :msn-wink:
Zbyhu, nie omieszkaj niezwłocznie poinformować jak tylko się dowiesz. Jeszcze jedna sprawa: to, że jeździ załóżmy na 10W30 i zrobił 150 kkm o niczym nie świadczy, warto się jeszcze dopytać, czy jego silnik podczas normalnej eksploatacji bierze olej :naughty:

Re: oleje motocyklowe

Śr kwi 17, 2013 5:42 pm

Ostatnio, jak go pytałem, miał niespełna 160kkm i moto oleju nie brało.

Re: oleje motocyklowe

Cz kwi 18, 2013 2:24 pm

Zbyhu, skąd wyczaiłeś tę tabelkę z wartościami temp otoczenia względem lepkości oleju? Wszędzie gdzie patrzę, olej 10W30 ma inną sprawność (mniejszą) w zakresie wyższych temperatur.
Na przykład tabela poniżej.

Obrazek

Z tego wynika, że 10W30 jest w ogóle do bani i jedynym sensownym rozwiązaniem jest 10W40.
Grek odpisał? :naughty:

Re: oleje motocyklowe

Cz kwi 18, 2013 2:56 pm

Panie Hrabio,
co firma to inna tabela...
API.JPG

Taka informacja jest zamieszczona w dokumentacji serwisowej Peugeot.
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.

Re: oleje motocyklowe

Cz kwi 18, 2013 2:57 pm

Na razie nie odpisał :).

A ja wpisałem "klasyfikacja SAE" w googlach, włączyłem "grafikę" i wybrałem ładny obrazek :P.
Myślałem, że jest jedna klasyfikacja, a tu widzę, że jest jakiś burdel :D.

Trzebaby w jakiej mądrej książce zweryfikować...

Re: oleje motocyklowe

Cz kwi 18, 2013 3:39 pm

ja mam u siebie repsola 10w40.

jedni mówią że to dobre oleje, inni że to gówno które należy omijać szerokim łukiem.
ja jakoś póki co problemów nie zauważyłem

Re: oleje motocyklowe

Cz kwi 18, 2013 4:48 pm

dzik napisał(a):ja mam u siebie repsola 10w40.

jedni mówią że to dobre oleje, inni że to gówno które należy omijać szerokim łukiem.
ja jakoś póki co problemów nie zauważyłem

W zeszłym roku miałem. Skrzynia jakby na przestrzeni całego sezonu lepiej pracowała niż wcześniej na Motulu 5100 :thumbsup:
Odpowiedz