Płyny

Tu omawiamy ogólne zagadnienia techniczne, niezwiązane stricte z danym modelem motocykla
Regulamin działu Tu nie spamujemy, trzymamy się tematów czysto warsztatowych.
Spam będzie usuwany.

Płyny

Postprzez zbik07 » Śr lut 29, 2012 6:38 pm

Witam ponownie

Moją Hanulkę już widzieliście - przynamniej niektórzy, teraz chciałbym pierwszy raz powymieniać wszystkie płyny żebym wiedział na czym jeżdżę.

Tak jak kiedyś mówiłem wracam do pasji po ponad 20 latach, a wtedy te komarki, jawki i motocykle które miałem nie wymagały wymiany tylu płynów co obecny motocykl ( wymiana oleju wystarczyła ).

Dlatego chciałbym zapytać jak wymienić te płyny olej w silniku i filtr oleju to nie problem, większy problem przynajmniej dla mnie to wymiana płynu hamulcowego (DOT 4 chyba) bo nie bardzo wiem jak w motocyklu odpowietrza się hamulce (mam ABS) w samochodzie raczej nie mam z ty problemu.

Drugi problem dotyczy płynu w chłodnicy nie wiem jaki wlać ( w samochodzie leje koncentrat w odpowiedniej proporcji) tzn, czy może być ten sam co do samochodu i jak się to wypuszcza, nalewa i odpowietrza.

Za wszystkie wskazówki serdeczne dzięki.

zbik07
zbik07
Użytkownik
 
Posty: 57
Dołączył(a): So wrz 24, 2011 8:44 am
Motocykl: CBF 600 SA '08

Re: Płyny

Postprzez Avalon » Śr lut 29, 2012 8:52 pm

Zgodnie z serwisówką, płyn do chłodnicy..." High quality [ethylene glycol antifreeze containing corrosion
protection inhibitors"...
Do układu hamulcowego i sprzęgła sterowanego hydraulicznie..."Always use fresh DOT 4 brake fluid"... "Do not mix different types"...
W CBF'ie jeszcze nie odpowietrzałem hamulców i nie zmieniałem płynu. Podobno jest to dosyć skomplikowane, ale sądzę że z pomocą serwisówki jest do zrobienia w warunkach amatorskich.
Malcolm Young RIP 1953-2017
Avatar użytkownika
Avalon
Fanatyk
 
Posty: 3097
Dołączył(a): N paź 16, 2011 4:17 pm
Lokalizacja: Dawniej Wa-wa, teraz wieś na Mazowszu
Wiek: 59
Imię: Grzegorz
Motocykl: CBF1000A '8
W siodle: 100-200 kkm

Re: Płyny

Postprzez pet3r » Śr lut 29, 2012 9:14 pm

wiem jak wymienić płyn w sprzęcie bez ABSu, ale nie mam zielonego pojęcia jak skonstruowane są zbiorniczki i zaciski w wersji z ABSem :(
co do oleju, zalewam Castrol POWER 1 RACING 4T 10W-40, płyn hamulcowy to Motul RBF DOT4 a płyn chłodniczy Motul Motocool.

co do wymiany płynu chłodniczego - odkręcasz korek chłodnicy i zbiorniczka, odkręcasz korek spustowy, zlewasz płyn do końca, zakręcasz korek spustowy, wlewasz do chłodnicy do pełna, wlewasz do zbiorniczka do poziomu, naciskasz węże dolewając płynu (pewnie będzie uchodziło z nich powietrze), zakręcasz chłodnicę, zbiorniczek zostawiasz otwarty, odpalasz sprzęt, naciskasz węże i dolewasz płynu do poziomu aż przestanie ubywać w zbiorniczku.
ja poprzedzam operację płukaniem: procedura ta sama ale zalewam wodą demineralizowaną z dodatkiem płukanki, odpalam silnik na 15 min na obrotach jałowych, spuszczam płyn z syfem (+ ewentualnie przepuszczam jeszcze raz samą wodę) i zalewam na gotowo koncentratem.
Obrazek
Avatar użytkownika
pet3r
Miłośnik
 
Posty: 554
Dołączył(a): Wt sty 10, 2012 5:50 pm
Lokalizacja: Kalisz
Wiek: 36
Motocykl: CBF 600 N

Re: Płyny

Postprzez kris » Cz mar 01, 2012 6:50 am

Kiedyś widziałem jak mi w serwisie robili hamulce w cbf z abs to miał takie specjalne urządzonko które zakładał na odpowietrznik nie pompował na klamce tylko w tym urządzeniu robił podciśnienie. Wydaje mi się, że przy zwykłym abs postępujesz normalnie jak w układzie bez układ przechodzi tylko dłuższa drogę przez pompę większy problem jest z CABS bo tam jednocześnie (na zmianę) trzeba odpowietrzać przód i tył
Honda CBF600SA
Avatar użytkownika
kris
Maniak
 
Posty: 1360
Dołączył(a): Cz lis 17, 2011 1:00 pm
Lokalizacja: Szczecin
Wiek: 37
Motocykl: CBF600SA
W siodle: <100 kkm

Re: Płyny

Postprzez zbyhu » Cz mar 01, 2012 6:55 am

Mnie się raz sztuczka wymiany płynu z zapowietrzeniem układu udała. Ale robiłem to z kolegą i nie zapamiętałem dokładnej konfiguracji, kolejności odpowietrzania odpowiednimi odpowietrznikami.
Zresztą w CBF 600 jest chyba nieco inny układ hamulców - masz goły ABS, nie C-ABS?

Enyłej, szło to tak, że po spuszczeniu płynu, wlaliśmy do zbiorniczka pompy świeży płyn, ja stałem przy odpowietrzniku, kolega pompował. No i tak: kilka razy kolega zapompował, potem złapał klamkę w pozycji wciśniętej, a ja popuściłem odpowietrznik i zakręciłem go po 1-2 sek. Dopiero wtedy kolega może puścić klamkę. I cykl tak w kółko, z 10-20 razy popuszczenie odpowietrznika i potem zmiana odpowietrznika i ta sama procedura. Potem kolejny odpowietrznik i tak, aż wszystkie odpowietrzniki obeszliśmy (w litrze jest ich cztery albo pięć, jeśli dobrze pamiętam 2 w przednich zaciskach działają z przednią pompą i 2 lub 3 z tylną - 1 z przodu i 1 lub 2 na tylnym zacisku).
Jak mamy wszystkie odpowietrzniki załatwione, to wracamy do pierwszego, od którego zaczęliśmy i lecimy w kółko drugi raz.
Dopiero przy drugiej rundzie zaczął pokazywać się płyn wypływający przez odpowietrzniki i zaczęła sztywnieć klamka (tudzież nożna dźwignia).
Przy trzeciej rundzie w kółko już tylko pozbywaliśmy się pojedynczych baniek powietrza.

Oczywiście wężyk na odpowietrznik, aby płyn wypływał nie po wszystkim, a przez wężyk do zbiorniczka jakiegoś.
I oczywiście trzeba bacznie uważać, aby nie zabrakło przy pompowaniu świeżego płynu w zbiorniczku pompy.

Kolejność była jakoś tak, że od najdalszego punktu z przodu, czyli od lewego zacisku (gdzie jest jeden odpowietrznik), potem prawy zacisk z przodu i potem już tylna pompa, przedni drugi odpowietrznik na prawym zacisku i potem tylne. Ale jak mówię, to było w układzie C-ABS.

Pzdr

PS
Drugi raz się nie odważyłem i przetoczyłem tylko płyn - wypchnąłem stary nowym ;).
Obrazek
Avatar użytkownika
zbyhu
Nightmare
 
Posty: 7383
Dołączył(a): Pt wrz 03, 2010 6:14 pm
Lokalizacja: Rybnik
Wiek: 40
Motocykl: CBF1000, Tiger900GT
W siodle: >300 kkm

Re: Płyny

Postprzez pet3r » Cz mar 01, 2012 7:00 am

a po co spuszczać płyn? da radę bez. nałóż klucz oczkowy na odpowietrznik, złóż wężyk i wsadź go do jakiegoś zbiorniczka, odkręć pokrywę zbiornika płynu, popuść odpowietrznik i dolewaj. gdyby nie chciał schodzić to pompuj klamką. operację trzeba powtórzyć na obydwóch zaciskach. odpowietrzanie końcowe odbywa się tak jak napisał zbyhu
zbyhu napisał(a):No i tak: kilka razy kolega zapompował, potem złapał klamkę w pozycji wciśniętej, a ja popuściłem odpowietrznik i zakręciłem go po 1-2 sek




ogólnie w sześćsecie jest chyba prościej niż w lytrze.
Obrazek
Avatar użytkownika
pet3r
Miłośnik
 
Posty: 554
Dołączył(a): Wt sty 10, 2012 5:50 pm
Lokalizacja: Kalisz
Wiek: 36
Motocykl: CBF 600 N

Re: Płyny

Postprzez kris » Cz mar 01, 2012 7:14 am

Tak jak pet3r napisał lepiej jest nie spuszczać płynu wyssać tylko strzykawką ze zbiorniczka żeby było szybciej i odpowietrzając normalnie jak w aucie czekać aż pojawi się nowy płyn. Tak na marginesie to również nie odważył bym się spuścić cały płyn nie wiadomo jak zachowa się pompa ABS jak zostanie tam jakiś bąbelek powietrza.
Honda CBF600SA
Avatar użytkownika
kris
Maniak
 
Posty: 1360
Dołączył(a): Cz lis 17, 2011 1:00 pm
Lokalizacja: Szczecin
Wiek: 37
Motocykl: CBF600SA
W siodle: <100 kkm

Re: Płyny

Postprzez raphi » Cz mar 01, 2012 8:30 am

Avalon napisał(a):Zgodnie z serwisówką, płyn do chłodnicy..." High quality [ethylene glycol antifreeze containing corrosion
protection inhibitors"...
Do układu hamulcowego i sprzęgła sterowanego hydraulicznie..."Always use fresh DOT 4 brake fluid"... "Do not mix different types"...
W CBF'ie jeszcze nie odpowietrzałem hamulców i nie zmieniałem płynu. Podobno jest to dosyć skomplikowane, ale sądzę że z pomocą serwisówki jest do zrobienia w warunkach amatorskich.

W wilcza garage robili mi nowy płyn do litra z absem. Jednemu mechanikowi zajęło to ok 1,5h.
...ale co ja tam wiem.
Avatar użytkownika
raphi
Nightmare
 
Posty: 14102
Dołączył(a): Pn wrz 20, 2010 6:41 am
Wiek: 46
Imię: Rafał
Motocykl: Osiołek
W siodle: 200-300 kkm

Re: Płyny

Postprzez zbik07 » Cz mar 01, 2012 9:26 am

Fakt zapomniałem, że mam C-ABS a tu pewnie jeszcze więcej komplikacji z wymiana i odpowietrzeniem
zbik07
Użytkownik
 
Posty: 57
Dołączył(a): So wrz 24, 2011 8:44 am
Motocykl: CBF 600 SA '08

Re: Płyny

Postprzez Bosman78 » Cz mar 01, 2012 12:27 pm

ja bym Ci sugerował płyn hamulcowy wymienić w dobrym warsztacie lub ASO szczególnie, że masz C-ABS, to w końcu sprawa bezpieczeństwa.
„Błogosławieni Ci, którzy nie mają nic do powiedzenia i nie ubierają tego faktu w słowa...”
Avatar użytkownika
Bosman78
Maniak
 
Posty: 1261
Dołączył(a): Cz mar 31, 2011 6:26 pm
Lokalizacja: Wawa
Wiek: 45
Motocykl: vStrom
W siodle: <100 kkm

Następna strona

Powrót do Warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości