Wymiana płynu hamulcowego ABS

Tu omawiamy ogólne zagadnienia techniczne, niezwiązane stricte z danym modelem motocykla
Regulamin działu Tu nie spamujemy, trzymamy się tematów czysto warsztatowych.
Spam będzie usuwany.

Wymiana płynu hamulcowego ABS

Postprzez landryn87 » Cz mar 01, 2012 9:35 pm

Witam Panowie naczytałem sie w internecie na temat wymiany płynu hamulcowego ,wymiana na płyn DOT 4 nie jest taka łatwa jeśli ma się ABS . Wymiana bez ABS prosta w sprawa a gdy mamy ABS nic nie mogę zaleście na ten temat tylko każdy pisze ze ASO bo można zapowietrzyć układ hamulcowy.. czy ktoś kiedyś wymieniał płyn hamulcowy wyposażonym w ABS proszę o pomoc pozdrawiam :)
landryn87
Użytkownik
 
Posty: 22
Dołączył(a): N sty 29, 2012 7:54 pm
Lokalizacja: Kujawsko-Pomorskie
Wiek: 36
Motocykl: CBF 500 /2006/

Re: Wymiana płynu hamulcowego ABS

Postprzez lukszy » Cz mar 01, 2012 10:07 pm

podłączam się do pytania bo też chciałem o to zapytać! warto to jeszcze wrzucić do działu Warsztat.
Avatar użytkownika
lukszy
Miłośnik
 
Posty: 753
Dołączył(a): So kwi 23, 2011 11:48 am
Lokalizacja: Warszawa
Wiek: 35
Imię: Łukasz
Motocykl: poszukuje

Re: Wymiana płynu hamulcowego ABS

Postprzez sadek » Pt mar 02, 2012 6:04 am

Też, szukałem, szukałem i znalazłem coś takiego na forum st1000:
wymiana płynu hamulcowego
...warmia i mazury cud natury...
Avatar użytkownika
sadek
Użytkownik
 
Posty: 93
Dołączył(a): Wt sie 16, 2011 9:18 pm
Lokalizacja: Olsztyn i okolice
Wiek: 47
Motocykl: CBF 1000 '09

Re: Wymiana płynu hamulcowego ABS

Postprzez zbyhu » Pt mar 02, 2012 8:21 am

Nie dalej jak dwa dni temu pisałem na tym forum jak wymienić płyn w moto z C-ABS. Sam to robiłem w swoim moto i się udało.
viewtopic.php?f=21&t=1018&p=20874#p20874
Pzdr
Obrazek
Avatar użytkownika
zbyhu
Nightmare
 
Posty: 7385
Dołączył(a): Pt wrz 03, 2010 6:14 pm
Lokalizacja: Rybnik
Wiek: 40
Motocykl: CBF1000, Tiger900GT
W siodle: >300 kkm

Re: Wymiana płynu hamulcowego ABS

Postprzez lukszy » Pt mar 02, 2012 8:44 am

zbyhu napisał(a):Nie dalej jak dwa dni temu pisałem na tym forum jak wymienić płyn w moto z C-ABS. Sam to robiłem w swoim moto i się udało.
viewtopic.php?f=21&t=1018&p=20874#p20874
Pzdr


Achaaaaaa :thumbsup: czyli jak dobrze i w streszczeniu zrozumiałem Cię Zbyszku to:
-nie spuszczać na hop siup całego płynu jak oleju z silnika
-przepchać nowy starym tak jak na tym filmie? http://filmy.scigacz.pl/Wymiana_plynu_hamulcowego
Avatar użytkownika
lukszy
Miłośnik
 
Posty: 753
Dołączył(a): So kwi 23, 2011 11:48 am
Lokalizacja: Warszawa
Wiek: 35
Imię: Łukasz
Motocykl: poszukuje

Re: Wymiana płynu hamulcowego ABS

Postprzez rupert » Pt mar 02, 2012 9:05 am

lukszy napisał(a):przepchać nowy starym

Ja proponuję odwrotnie :naughty: :pokey: :lol:
Life is for my own to live my own way...
Avatar użytkownika
rupert
Nightmare
 
Posty: 8340
Dołączył(a): So lis 27, 2010 11:06 am
Lokalizacja: Wrocław
Wiek: 46
Imię: Robert
Motocykl: Honda

Re: Wymiana płynu hamulcowego ABS

Postprzez zbyhu » Pt mar 02, 2012 9:25 am

Nie, źle mnie zrozumiałeś :P

Ja u siebie wymieniałem płyn dwa razy.
Raz byłem odważny, bo mnie kolega przekonał i spuściłem najpierw cały płyn z układu, do zera.
Potem zalaliśmy układ tak, jak jest to opisane w poście z linka powyższego.

Za drugim razem zabrakło kolegi, który mnie by przekonał i robiłem to sam, więc tylko przetoczyłem płyn - wypchnąłem stary nowym.
Procedura była w zasadzie taka sama, tylko tu nie trzeba pompować, tzn. naciskasz klamkę, masz opór, bo układ normalnie działa i jest szczelny. Wtedy ktoś popuszcza odpowietrznik. Tobie klamka wpada do kierownicy, nie puszczasz jej, pomocnik w tym momencie zakręca odpowietrznik. Wtedy Ty puszczasz klamkę i znowu wywierasz na nią nacisk, a pomocnik popuszcza odpowietrznik. I tak w kółko, aż przez odpowietrznik zacznie lecieć czysty, świeży płyn. Uważać trzeba, aby nie zabrakło płynu w zbiorniczku przy pompie, bo się pompa zapowietrzy i dupa zbita.

W ten sposób stary płyn miesza się z nowym, więc nie jest to idealny sposób, ale pozwala uniknąć zapowietrzenia układu i ew. kłopotów z odpowietrzaniem.

Pzdr
Obrazek
Avatar użytkownika
zbyhu
Nightmare
 
Posty: 7385
Dołączył(a): Pt wrz 03, 2010 6:14 pm
Lokalizacja: Rybnik
Wiek: 40
Motocykl: CBF1000, Tiger900GT
W siodle: >300 kkm

Re: Wymiana płynu hamulcowego ABS

Postprzez rupert » Pt mar 02, 2012 12:21 pm

Sposób myślę, że jest właśnie bardzo idealny, ale trzeba przepuścić z 30-50ml więcej i mamy pewność przetoczenia :thumbsup:
Life is for my own to live my own way...
Avatar użytkownika
rupert
Nightmare
 
Posty: 8340
Dołączył(a): So lis 27, 2010 11:06 am
Lokalizacja: Wrocław
Wiek: 46
Imię: Robert
Motocykl: Honda

Re: Wymiana płynu hamulcowego ABS

Postprzez zbyhu » Pt mar 02, 2012 12:29 pm

No to jak chcesz z tego sposobu korzystać, to tylko oczywista uwaga, że trzeba opisaną przez mnie procedurę zrobić dla każdego odpowietrznika.
A druga rzecz, to najlepiej strzykawką wyssać stary płyn ze zbiorniczka (ale tak, żeby nie zapowietrzyć pompy) i zrobić to ciągnąc od dna, bo przy dnie zbiorniczka zbiera się taka zawiesina, szlam.
Ja odessałem tak raz płyn, dolałem świeżego i ten świeży też strzykawką odessałem, jeżdżąc za każdym razem "jak odkurzaczem" po całym dnie zbiorniczka, aby z każdego zakamarka dna wyssać syf.

Pzdr

PS
Temat jest uniwersalny, więc przeniosę go do ogólnego warsztatu.
Obrazek
Avatar użytkownika
zbyhu
Nightmare
 
Posty: 7385
Dołączył(a): Pt wrz 03, 2010 6:14 pm
Lokalizacja: Rybnik
Wiek: 40
Motocykl: CBF1000, Tiger900GT
W siodle: >300 kkm

Re: Wymiana płynu hamulcowego ABS

Postprzez mart » Pn mar 05, 2012 11:14 am

zbyhu napisał(a):Za drugim razem zabrakło kolegi, który mnie by przekonał i robiłem to sam, więc tylko przetoczyłem płyn - wypchnąłem stary nowym.
Procedura była w zasadzie taka sama, tylko tu nie trzeba pompować, tzn. naciskasz klamkę, masz opór, bo układ normalnie działa i jest szczelny. Wtedy ktoś popuszcza odpowietrznik. Tobie klamka wpada do kierownicy, nie puszczasz jej, pomocnik w tym momencie zakręca odpowietrznik. Wtedy Ty puszczasz klamkę i znowu wywierasz na nią nacisk, a pomocnik popuszcza odpowietrznik. I tak w kółko, aż przez odpowietrznik zacznie lecieć czysty, świeży płyn. Uważać trzeba, aby nie zabrakło płynu w zbiorniczku przy pompie, bo się pompa zapowietrzy i dupa zbita.

W ten sposób stary płyn miesza się z nowym, więc nie jest to idealny sposób, ale pozwala uniknąć zapowietrzenia układu i ew. kłopotów z odpowietrzaniem.

Pzdr

...i tak właśnie wczoraj sobie robiłem. Chciałem spuścić grawitacyjnie, ale wolno idzie. Tyle, że byłem sam i robiłem na razie tył. Ale sam sięgnę od dźwigni hamulca nożnego i odpowietrznika równocześnie, a zbiorniczek mam przed oczami. Dziwne, ale spuszczając grawitacyjnie było trochę bąbelków powietrza, aż mi się nie chce wierzyć, że aż tak był zapowietrzony, bo jakoś tam ten tył hamował. Kolejna sprawa - nie mogę odróżnić płynu starego od nowego, są prawie identyczne w kolorze :wacko: .
Efekty mojej pracy poznam, jak zacznę jeździć :), na razie mi nie wolno ;).
Avatar użytkownika
mart
Znawca
 
Posty: 457
Dołączył(a): Pn paź 25, 2010 12:49 pm
Lokalizacja: Ostrowiec Sw.
Wiek: 50
Motocykl: DL650

Następna strona

Powrót do Warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 27 gości