Czym czyścicie?

Tu omawiamy ogólne zagadnienia techniczne, niezwiązane stricte z danym modelem motocykla
Regulamin działu Tu nie spamujemy, trzymamy się tematów czysto warsztatowych.
Spam będzie usuwany.

Re: Czym czyścicie?

Postprzez goramo » N mar 11, 2012 5:31 pm

klemens napisał(a):Jak wracam z rajzy latem, stawiam moto pod domem, stoi czasem godzinę i wcale przez ten czas za bardzo nie ostyga.


Bez przesady....

Ja zawsze czekam aż w miarę ostygnie - i nie zajmuje to więcej niż 20-30minut. Oczywiście nie będzie po tym czasie zimny, ale będzie na tyle przestudzony, że spokojnie można złapać gołą dłonią za silnik. I silnik stygnie najdłużej - bo jest masywny a w dodatku jest w nim sporo gorącego oleju.
Natomiast wydechy stygną w oka mgnieniu - po 20 minutach są już ledwo ciepłe. W sumie przecież to sama blacha - szybko się nagrzewają, ale też szybko stygną.

Ja przede wszystkim staram się jechać na myjnię zaraz bezpośrednio po wyjeździe z garażu - kiedy sprzęt jest jeszcze nie zagrzany "do czerwoności"... :smile:
Zajeżdżam, stawiam z boku i idę sobie do sklepiku na stacji - wszamię jakiegoś hot-doga, wypiję colę lub herbatkę, przejrzę "Motocykl" i/lub "Świat motocykli", skorzystam z kibla, pogadam chwilę prze telefon.... Czas szybko zleci, a w tym czasie piec ostygnie na tyle, żeby bezstresowo myć moto.
Pewnie jakby się wjechało na myjnię nawet bezpośrednio po jeździe, to raczej nic wielkiego by się nie stało, ale ja "dla spokojności" wolę chwilę czy dwie odczekać...
SR50 -> S53 -> ETZ150 -> Intruder M800Z -> CBF1000 -> VFR800FI -> CB1000R -> CB1000R + CB1300SA -> CB1300SA + XL650V -> CB1300SA + HH600 -> CB1300SA + CB1000RA

Always look on the bright side of life :-)
Avatar użytkownika
goramo
Nightmare
 
Posty: 8491
Dołączył(a): Pt wrz 03, 2010 7:11 pm
Lokalizacja: Warszawa
Wiek: 43
Imię: Mariusz
Motocykl: Honda x 2
W siodle: 100-200 kkm

Re: Czym czyścicie?

Postprzez Marcin73 » N mar 11, 2012 6:41 pm

Ja czekam na tyle długo abym nie mógł usmażyć jajka na wydechu czyli jakieś 10-15 min :)
Widziałem również kolesia który mył uruchomiony motocykl. Przynajmniej nie musiał się obawiać czy mu zapali po myciu :)
Marcin73
 

Re: Czym czyścicie?

Postprzez raphi » N mar 11, 2012 10:02 pm

klemens napisał(a):Jak piszecie, że odczekujecie na myjni, że by moto ostygło, to zastanawiam się, ile to trwa. Jak wracam z rajzy latem, stawiam moto pod domem, stoi czasem godzinę i wcale przez ten czas za bardzo nie ostyga. NIGDY do tej pory nie myłem myjką gorącego motocykla. Ale mam ten luksus, że mogę go sobie wyciągnąć z garażu w każdej chwili (zimny) i umyć go sobie swoim Karcherem.

Nie czujesz że stygnie a w rzeczywistości jest chłodniejszy o połowę, czyli dalej parzy w łapy tylko trochę mniej. Trudno wyłapać różnicę organoleptyczne.
...ale co ja tam wiem.
Avatar użytkownika
raphi
Nightmare
 
Posty: 14113
Dołączył(a): Pn wrz 20, 2010 6:41 am
Wiek: 46
Imię: Rafał
Motocykl: Osiołek
W siodle: 200-300 kkm

Re: Czym czyścicie?

Postprzez MarQ » Pn mar 12, 2012 6:17 am

Jeśli chodzi o mycie motocykla to staram się podchodzić do tego bezstresowo. Myję na myjni wysokociśnieniowej BP. Zazwyczaj jest kolejka więc moto przepycham a nie odpalam - czyli czas na stygnięcie silnika to około 5-15 minut. Myję w ten sposób że na początku lekko muskam z większej odległości rozproszonym strumieniem wody nagrzane elementy a dopiero potem idę na całość. Nie mam też oporów żeby myć zegary pełnym strumieniem z około 40 cm. Robale schodzą gdy myję z odległości 10 cm - nie zauważyłem uszkodzeń na żadnym elemencie. Mycie w sezonie średnio raz na 3 tygodnie.
MarQ
Znawca
 
Posty: 284
Dołączył(a): Cz paź 07, 2010 5:04 pm
Motocykl: PCX 125

Re: Czym czyścicie?

Postprzez PeterS » Pn mar 12, 2012 7:31 am

Wczoraj CBFa zadebiutowała na automyjni (przynajmniej u mnie, nie wiem jak mył poprzedni właściciel).
Odczekałem ~~20 min. i zafundowałem jej cały program za coś 4zł :) A później suszenie na hajłeju :devil:
Wszystko pięknie zeszło, od razu "przejrzała".
Gdzieś czytałem, ze proszki powodują matowienie lakieru, ale pewnie trzeba by myć moto co drugi dzień
Avatar użytkownika
PeterS
Fanatyk
 
Posty: 3165
Dołączył(a): Pn wrz 06, 2010 9:22 am
Lokalizacja: Audiland, woj. małopolskie
Wiek: 47
Motocykl: HH 600+ETZ 250
W siodle: 100-200 kkm

Re: Czym czyścicie?

Postprzez rupert » Pn mar 12, 2012 8:33 am

Moja jest tak upierdolona, że wymaga natychmiastowego mycia. Niestety deszcz nadal pada, a ja jeżdżę. Zdjęć nie robię, by Fragles zawału nie dostał :biggrin:
(szczerze to nigdy tak usyfionej nie miałem, ale to wynik 90km w deszczu, z syfem pozimowym co to jeszcze zalega na drogach)
Life is for my own to live my own way...
Avatar użytkownika
rupert
Nightmare
 
Posty: 8341
Dołączył(a): So lis 27, 2010 11:06 am
Lokalizacja: Wrocław
Wiek: 46
Imię: Robert
Motocykl: Honda

Re: Czym czyścicie?

Postprzez raphi » Pn mar 12, 2012 1:28 pm

A wydechy LeoVince prawie się nie grzeją. Po pierwsze są puste w srodku a po drugie aluminiowe. Bezpośrednio po jeździe mogę je złapać gołą ręką.
...ale co ja tam wiem.
Avatar użytkownika
raphi
Nightmare
 
Posty: 14113
Dołączył(a): Pn wrz 20, 2010 6:41 am
Wiek: 46
Imię: Rafał
Motocykl: Osiołek
W siodle: 200-300 kkm

Poprzednia strona

Powrót do Warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 24 gości