[PYTANIE] Jaki luz łańcucha / Jak regulować łańcuch?

Tu omawiamy ogólne zagadnienia techniczne, niezwiązane stricte z danym modelem motocykla
Regulamin działu Tu nie spamujemy, trzymamy się tematów czysto warsztatowych.
Spam będzie usuwany.

Re: Luz łańcucha - jaki?

Postprzez goramo » N kwi 15, 2012 3:40 pm

U mnie po ustawieniu przez magików z ASO dotyka... :unsure:
SR50 -> S53 -> ETZ150 -> Intruder M800Z -> CBF1000 -> VFR800FI -> CB1000R -> CB1000R + CB1300SA -> CB1300SA + XL650V -> CB1300SA + HH600 -> CB1300SA + CB1000RA

Always look on the bright side of life :-)
Avatar użytkownika
goramo
Nightmare
 
Posty: 8491
Dołączył(a): Pt wrz 03, 2010 7:11 pm
Lokalizacja: Warszawa
Wiek: 43
Imię: Mariusz
Motocykl: Honda x 2
W siodle: 100-200 kkm

Re: Luz łańcucha - jaki?

Postprzez trampek » N kwi 15, 2012 7:57 pm

Trochę w temacie... stwierdziłem jakiś czas temu, że dysza motooilera zainstalowana wg instrukcji jest do kitu, bo smaruje tylko jedną stronę łańcucha. No i pokombinowałem, popodginałem, pokrzywiłem i ustawiłem sobie ją tak, że kapała centralnie na środek łańcucha jakieś 2-3 cm przed zębatką.

Jakież było moje zdziwienie, kiedy zobaczyłem po przejechaniu kilku km, że kawał dyszy mi u*******ało. Tak tak.. łańcuch ma luz, w związku z czym lata jak szmata. No i zeszlifował mi kawałek dyszy. Ale cóż...nastąpiła samoregulacja co do długości i ustawienia dyszy... i teraz jest ok. Wczoraj zrobiłem kilkadziesiąt km i przynajmniej łańcuch cały elegancko nasmarowany :thumbup:
Avatar użytkownika
trampek
Maniak
 
Posty: 1879
Dołączył(a): Pn wrz 19, 2011 7:47 pm
Lokalizacja: Warszawa
Motocykl: Brak
W siodle: <100 kkm

Re: Luz łańcucha - jaki?

Postprzez mik72 » Pn kwi 16, 2012 8:41 pm

Dzięki za info, zatem raczej nie jest za luźny :question: Tylko dlaczego poszarpuje przy spadku prędkości, np. przy dojeździe do świateł?? Hmm... może, za późno redukuję, albo źle operuję sprzęgłem?

Macie jakieś pomysły?

Pozdro
CBF 600 black tourist
Avatar użytkownika
mik72
Znawca
 
Posty: 227
Dołączył(a): N paź 09, 2011 4:13 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Wiek: 51
Motocykl: CBF600 black tourist
W siodle: 100-200 kkm

Odp: Luz łańcucha - jaki?

Postprzez rupert » Wt kwi 17, 2012 12:01 am

Za luzny lancuch moze byc przyczyna. Moze rowniez byc nierowno rozciagniety
Life is for my own to live my own way...
Avatar użytkownika
rupert
Nightmare
 
Posty: 8341
Dołączył(a): So lis 27, 2010 11:06 am
Lokalizacja: Wrocław
Wiek: 46
Imię: Robert
Motocykl: Honda

Re: Luz łańcucha - jaki?

Postprzez kris » Wt kwi 17, 2012 5:42 am

podciągnij troszkę tak żeby nie walił po wahaczu niepotrzebnie sobie go zniszczysz
Honda CBF600SA
Avatar użytkownika
kris
Maniak
 
Posty: 1360
Dołączył(a): Cz lis 17, 2011 1:00 pm
Lokalizacja: Szczecin
Wiek: 37
Motocykl: CBF600SA
W siodle: <100 kkm

Re: Luz łańcucha - jaki?

Postprzez martinez » N kwi 22, 2012 4:01 pm

mik72 napisał(a):Ponieważ wszystkie moje poprzednie moto miały inny napęd niż łańcuch słabo kojarzę, kiedy powinno się go naciągać. Obecnie mam luz taki, że jak podniosę łańcuch to dotyka spodu wahacza. W każdym miejscu tak samo, czyli nie jest rozciągnięty.
Pytam, bo przy dojazdach do świateł lekko poszarpuje.

Pytanie, czy tak ma być, czy lekko podciągnąć? :question:

Ja dzis stwierdzilem z niemalym zdziwieniem ze moj lancuch przy smarowaniu na centralnej stopce dotyka a luz ma z 7 cm.
Mi nic nie szarpie, ale zaczalem sie zastanawiac czy tak jest ok.
W moim odczuciu naciag powinien byc nieznacznie luzniejszy niz to co podaje honda.
Chyba ktos nad tym pracowal projektujac. Ma byc 2-3 cm to niech tak bedziem Mozna ew. Ustawic 3-4 ale chyba nie powinno byc 10 :-)
Kwestia z jakim obciazeniem powinno sie lancuch regulowac.
Obrazek
Avatar użytkownika
martinez
Użytkownik
 
Posty: 132
Dołączył(a): Pt kwi 13, 2012 10:18 am
Lokalizacja: Warszawa / Legionowo
Imię: Marcin
Motocykl: CBF600SA '04
W siodle: <100 kkm

Re: Luz łańcucha - jaki?

Postprzez crash1990 » N kwi 22, 2012 4:35 pm

bagro napisał(a):Na wahaczu jest taka naklejka i tam jest napisane ile powinien wynosić luz łańcucha nawet napęd masz narysowany w mojej jest to 30mm ponieważ nie mam stopki centralnej więc naciągam jak moto jest postawione na bocznej i jest wszystko ok. naklejka jest po tej stronie co napęd są tam też inne informacje jak rozmiar ogumienia itd.


W mojej CBF pożegnałem się z tą naklejką wraz chyba z drugim albo trzecim myciem motocykla :D Ta z osłony łańcucha też mi złazi, jedynie na baku się dobrze trzymają :D . Ale w instrukcji rzeczywiście jest napisane w granicach 30mm. Chyba lepiej trochę luźniej (oczywiście bez przesady) niż za mocno. Ważne jest też czy łańcuch jest równomiernie rozciągnięty i czy ogniwa się nie zacinają. Miałem kiedyś takie pozacinane ogniwa w CBR 125 i strasznie uprzykrzało to jazdę, a niczym nie chciało puścić.
crash1990
Użytkownik
 
Posty: 133
Dołączył(a): Śr kwi 18, 2012 7:01 pm
Lokalizacja: P-ce
Imię: Mateusz
Motocykl: ZZR 1400
W siodle: <100 kkm

Re: Luz łańcucha - jaki?

Postprzez kris » N kwi 22, 2012 6:14 pm

martinez napisał(a):Ja dzis stwierdzilem z niemalym zdziwieniem ze moj lancuch przy smarowaniu na centralnej stopce dotyka a luz ma z 7 cm.Mi nic nie szarpie, ale zaczalem sie zastanawiac czy tak jest ok. W moim odczuciu naciag powinien byc nieznacznie luzniejszy niz to co podaje honda.Chyba ktos nad tym pracowal projektujac. Ma byc 2-3 cm to niech tak bedziem Mozna ew. Ustawic 3-4 ale chyba nie powinno byc 10 Kwestia z jakim obciazeniem powinno sie lancuch regulowac


Luz sprawdza się na bocznej stopce. Jak masz na centralce to kolo opada i luz robi się większy najlepiej to powinno się sprawdzić z jeźdźcem.
Honda CBF600SA
Avatar użytkownika
kris
Maniak
 
Posty: 1360
Dołączył(a): Cz lis 17, 2011 1:00 pm
Lokalizacja: Szczecin
Wiek: 37
Motocykl: CBF600SA
W siodle: <100 kkm

Re: Luz łańcucha - jaki?

Postprzez konjo8ds » Pn kwi 23, 2012 4:54 pm

Kurczę, tak czytam powyższe posty i dochodzę do wniosku, że też muszę łańcuch podciągnąć trochę.

Ostatnio, po deszczach, jakiś taki luźny się zrobił - w połowie mogę nim dotknąć wahacza, i wydaje mi się jakby głośniej pracował - terkocze, że tak powiem...
Obrazek
Avatar użytkownika
konjo8ds
Nightmare
 
Posty: 5342
Dołączył(a): So sty 21, 2012 4:48 pm
Lokalizacja: wawa
Wiek: 42
Motocykl: st1050

Re: Luz łańcucha - jaki?

Postprzez trampek » Pn kwi 30, 2012 8:09 am

Ja się wczoraj bawiłem...dodatkowo trzeba zauważyć, że dobrze byłoby pokręcić trochę łańcuchem i sprawdzić w kilku miejscach, bo łańcuch niestety rozciąga się nierównomiernie. Ale nie o tym chciałem...

Moją uwagę zwróciło ustawienie znaczników "zużycia" po obu stronach. W manualu jest napisane, że ma być sprawdzone, czy pokrywaja się z obu stron wahacza. U mnie się bardzo mocno niepokrywały, a moto niby przeszło przegląd przed wydaniem. Kupowałem w Motorakowski - ma niezłe opinie, poza tym, że drogo ;) Ale w takim razie chyba plamy nie dali. I tak mi teraz chodzi po głowie, czy dobrze zrobiłem, bo może coś było nie tak i wprawny mechanior coś tam sprawdził i ustawił, żeby było dobrze - a ja ustawiając na znaki rozregulowałem ? Czym się może objawiać takie krzywe ustawienie ? Będzie widać jakoś po zużyciu opony ? Może klocki się będą dziwnie ścierać ? Ktoś miał może taki przypadek ?
Avatar użytkownika
trampek
Maniak
 
Posty: 1879
Dołączył(a): Pn wrz 19, 2011 7:47 pm
Lokalizacja: Warszawa
Motocykl: Brak
W siodle: <100 kkm

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 62 gości