[PYTANIE] Jaki luz łańcucha / Jak regulować łańcuch?

Tu omawiamy ogólne zagadnienia techniczne, niezwiązane stricte z danym modelem motocykla
Regulamin działu Tu nie spamujemy, trzymamy się tematów czysto warsztatowych.
Spam będzie usuwany.

Re: Luz łańcucha - jaki?

Postprzez ra-v » Śr maja 02, 2012 5:38 pm

Pytanie zawdzięczamy temu, że jeżeli nie masz pod ręką klucza dynamometrycznego to musisz samemu oszacować siłę jaką wywierasz na ramię klucza. Inżynierom z Japonii ufam jak mało komu, wsiadając co dzień na CBF przecież powierzam im swoje życie. Zatem, jeżeli mam klucz 20cm to, żeby otrzymać 98Nm muszę przyłożyć 490N. Przyjmując przyspieszenie ziemskie 9.8 m/s2 muszę dysponować ok. 50kg odważnikiem, żeby po powieszeniu go na to ramię dostać oczekiwany moment. Wiadomo, że to jest średnio wykonalne. Pytałem po prostu, kiedy Wam się wydaje, że jest już dokręcone, zakładając, że działamy przy użyciu standardowych narzędzi.
Pozdr.
Avatar użytkownika
ra-v
Użytkownik
 
Posty: 157
Dołączył(a): Pt kwi 27, 2012 7:44 pm
Lokalizacja: Warszawa, Praga Płd.
Wiek: 44
Imię: Rafał
Motocykl: CBF600SA'05
W siodle: <100 kkm

Re: Luz łańcucha - jaki?

Postprzez menel » Śr maja 02, 2012 6:20 pm

Dobrze, zostawmy już te siły i momenty, nadal jednak nie wiem dlaczego nie chcesz, albo wydaje mi się że nie chcesz, ustawić tych znaczników położenia osi jednakowo?
Avatar użytkownika
menel
Maniak
 
Posty: 1756
Dołączył(a): So lis 27, 2010 9:55 am
Lokalizacja: miasto meneli
Motocykl: CBF1000FA

Re: Luz łańcucha - jaki?

Postprzez raphi » Śr maja 02, 2012 7:01 pm

ra-v napisał(a):Pytanie zawdzięczamy temu, że jeżeli nie masz pod ręką klucza dynamometrycznego to musisz samemu oszacować siłę jaką wywierasz na ramię klucza. Inżynierom z Japonii ufam jak mało komu, wsiadając co dzień na CBF przecież powierzam im swoje życie. Zatem, jeżeli mam klucz 20cm to, żeby otrzymać 98Nm muszę przyłożyć 490N. Przyjmując przyspieszenie ziemskie 9.8 m/s2 muszę dysponować ok. 50kg odważnikiem, żeby po powieszeniu go na to ramię dostać oczekiwany moment. Wiadomo, że to jest średnio wykonalne. Pytałem po prostu, kiedy Wam się wydaje, że jest już dokręcone, zakładając, że działamy przy użyciu standardowych narzędzi.

Fizyk jakiś kwantowy nam się trafił ;) heheh fajnie ;P
...ale co ja tam wiem.
Avatar użytkownika
raphi
Nightmare
 
Posty: 14115
Dołączył(a): Pn wrz 20, 2010 6:41 am
Wiek: 46
Imię: Rafał
Motocykl: Osiołek
W siodle: 200-300 kkm

Odp: Luz łańcucha - jaki?

Postprzez trampek » Śr maja 02, 2012 8:03 pm

Oj tam kwantowy od razu... Na poziomie liceum raczej :-) chociaz jak tak dalej pojdzie z nasza oswiata, to rzeczywiscie moment sily bedzie czyms poznawanym dopiero przy okazji doktoratu z fizyki...

Zeby nie bylo offtopa...szczerze mowiac ja roznicy miedzy prowadzeniem i zachowaniem przed i po regulacji nie zauwazylem.
Avatar użytkownika
trampek
Maniak
 
Posty: 1879
Dołączył(a): Pn wrz 19, 2011 7:47 pm
Lokalizacja: Warszawa
Motocykl: Brak
W siodle: <100 kkm

Re: Luz łańcucha - jaki?

Postprzez ra-v » Cz maja 03, 2012 1:05 pm

Mtr - znaczniki ustawiłem, tego samego dnia kiedy zauważyłem różnicę. Chyba żaden użytkownik nie powinien sobie pozwalać na niedbalstwo bo jest kosztowne a przede wszystkim niebezpieczne. Jeżeli moje pytania wydają się czasem nazbyt naiwne to tylko dlatego, ze to mój pierwszy sezon. Proszę o wyrozumiałość :smile:
Pozdr.
Avatar użytkownika
ra-v
Użytkownik
 
Posty: 157
Dołączył(a): Pt kwi 27, 2012 7:44 pm
Lokalizacja: Warszawa, Praga Płd.
Wiek: 44
Imię: Rafał
Motocykl: CBF600SA'05
W siodle: <100 kkm

Re: Luz łańcucha - jaki?

Postprzez rupert » Cz maja 03, 2012 4:56 pm

ra-v napisał(a):Mtr - znaczniki ustawiłem, tego samego dnia kiedy zauważyłem różnicę. Chyba żaden użytkownik nie powinien sobie pozwalać na niedbalstwo bo jest kosztowne a przede wszystkim niebezpieczne. Jeżeli moje pytania wydają się czasem nazbyt naiwne to tylko dlatego, ze to mój pierwszy sezon. Proszę o wyrozumiałość :smile:

Spoko, po to tu jesteśmy by pytać i błądzić :naughty:
Ja dokręcam na czucie. 93Nm jakie trzeba napędzić moją 600tkę to sporo siły przy niemałej dźwigni. Czasami pożyczam "dobry" klucz dynamometryczny i w miarę czuję te wartości. Pomimo spokoju myślę o zakupie klucza.
Life is for my own to live my own way...
Avatar użytkownika
rupert
Nightmare
 
Posty: 8341
Dołączył(a): So lis 27, 2010 11:06 am
Lokalizacja: Wrocław
Wiek: 46
Imię: Robert
Motocykl: Honda

Re: Luz łańcucha - jaki?

Postprzez rob_kol » Pt maja 04, 2012 6:42 pm

Po jeździe w deszczu, moto cale mokre, w piachu itp.

To mam, od razu smarować łańcuch sprayem (nie mam oliwiarki) po przyjeździe do domu?
Czy powinienem poczekać, aż moto i łańcuch trochę obeschnie (stoi w garażu)
a może nie smarować go wcale skoro mam w planach następnego dnia go umyć?

Trochę mnie to nurtuję.. poradzicie?
Obrazek
Avatar użytkownika
rob_kol
Użytkownik
 
Posty: 122
Dołączył(a): Pn mar 19, 2012 7:24 pm
Lokalizacja: Warszawa
Wiek: 45
Motocykl: CBF 600 NA
W siodle: <100 kkm

Re: Luz łańcucha - jaki?

Postprzez rupert » Pt maja 04, 2012 6:58 pm

Poczekaj, umyj, nasmaruj, otwórz piwko i pomyśl o olejarce :msn-wink:
Life is for my own to live my own way...
Avatar użytkownika
rupert
Nightmare
 
Posty: 8341
Dołączył(a): So lis 27, 2010 11:06 am
Lokalizacja: Wrocław
Wiek: 46
Imię: Robert
Motocykl: Honda

Re: Luz łańcucha - jaki?

Postprzez ra-v » So maja 05, 2012 12:29 pm

Ja wczoraj zaopatrzyłem się w klucz i mam z bańki. Jedno "pstryk" i gotowe. Polecam wszystkim.
Pozdr.
Avatar użytkownika
ra-v
Użytkownik
 
Posty: 157
Dołączył(a): Pt kwi 27, 2012 7:44 pm
Lokalizacja: Warszawa, Praga Płd.
Wiek: 44
Imię: Rafał
Motocykl: CBF600SA'05
W siodle: <100 kkm

Re: Luz łańcucha - jaki?

Postprzez Malenstfo » So maja 05, 2012 12:38 pm

ra-v napisał(a):Ja wczoraj zaopatrzyłem się w klucz i mam z bańki. Jedno "pstryk" i gotowe. Polecam wszystkim.


ja tez mam klucz juz od dluzszego czasu - ale nie znajac sie szukalem klucza o jak najwiekszym interesujacym mnie zakresie... i kupilem taki z podzialka jakas dziwna - i teraz by ustawic konkretna wartosc to jakas masakra - jeszcze go nie rozgryzlem... nie jestem w stanie tego zrobic sprawnie...
pzdr
Mariusz

CBF 600 N/A '10
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
Malenstfo
Fanatyk
 
Posty: 2429
Dołączył(a): Pt paź 07, 2011 10:59 pm
Lokalizacja: Warszawa
Wiek: 49
Imię: Mariusz
Motocykl: CBF600N/A, FZ1N, bra
W siodle: <100 kkm

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 76 gości