Woltomierz - wrażenia po 3,5 kkm

Tu omawiamy ogólne zagadnienia techniczne, niezwiązane stricte z danym modelem motocykla
Regulamin działu Tu nie spamujemy, trzymamy się tematów czysto warsztatowych.
Spam będzie usuwany.

Woltomierz - wrażenia po 3,5 kkm

Postprzez raphi » Cz kwi 26, 2012 8:08 am

Przed rozpoczęciem sezonu 2012, po przygodach z alternatorem (LINK) zamontowałem Woltomierz, by wiedzieć co się dzieje w instalacji elektrycznej motocykla.

O taki:
vm3_www1.jpg

Kupiłem w cenie 98 zł + koszt wysyłki wersję wyposażoną w termometr i możliwość podłączenia sterownika mocy. Z drugiej funkcji na razie nie korzystam.

Woltomierz zamontowałem na przekaźniku, załącza się po przekręceniu kluczyka. Zaraz po odpaleniu, na wolnych obrotach pokazuje napięcie akumulatora obciążonego o światła, komputer, zegary i wtryski, olejarka i sam woltomierz. Pokazuje wówczas ok 12,8V. Po wciśnięciu startera, w momencie odpalania motocykla napięcie spada zwykle do około 12V, czasami do 11,8V.

Po odpaleniu, na wolnych obrotach mamy od 13,3 do 13,6V, zależnie od tego czy świecą światła stop, czy mamy włączone kierunkowskazy. Po załączeniu grzanych manetek napięcie spada o około 0,2V do poziomu 13,1V - 13,4V.

W czasie jazdy ładowanie waha się w przedziale 13,8V - 14,4V i nie ma tu za bardzo znaczenia jakie odbiorniki w motocyklu mam załączone. Jedynie gdy włączam kierunki i stop, widać spadek o 0,2 - 0,3V.

Woltomierz posiada funkcję alarmu zbyt niskiego i zbyt wysokiego napięcia. Alarm włączył się raz, gdy odwinąłem na 5-tym biegu do 200 km/h. Ale nie wiem jakie wskazał napięcie. Na pewno powyżej 14,4V bo po przekroczeniu tego poziomu ustawiłem włączanie alarmu.

Nie żałuję zakupu. Mam stałą kontrolę nad tym co dzieje się w instalacji motocykla. Dodatkowo po wciśnięciu przycisku wyświetlacz pokazuje aktualną temperaturę. Czujnik umieściłem pod owiewką czołową z lewej strony, na wysokości zegarów i w czasie jazdy wskazuje prawidłową temperaturę. Czujnik łapie jednak temperaturę chłodnicy stojąc w korku i wówczas zawyża wskazania.

Dorzucę jeszcze filmik, może nawet dzisiaj :)
Aha - to nie jest artykuł sponsorowany :D
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
...ale co ja tam wiem.
Avatar użytkownika
raphi
Nightmare
 
Posty: 14114
Dołączył(a): Pn wrz 20, 2010 6:41 am
Wiek: 46
Imię: Rafał
Motocykl: Osiołek
W siodle: 200-300 kkm

Re: Woltomierz - wrażenia po 3,5 kkm

Postprzez Piotrek » Cz kwi 26, 2012 8:00 pm

Swietna sprawa taka kontrola nad elektryka. Moe sam sobie to tez kiedys sprawie 9choc juz mam niezly bigos na kierownicy :-) )
Piotrek
Fanatyk
 
Posty: 3327
Dołączył(a): Cz cze 16, 2011 7:35 pm
Wiek: 54
Motocykl: HD Fat Boy, gaznik,

Re: Woltomierz - wrażenia po 3,5 kkm

Postprzez raphi » Cz kwi 26, 2012 8:18 pm

Piotrek napisał(a):Swietna sprawa taka kontrola nad elektryka. Moe sam sobie to tez kiedys sprawie 9choc juz mam niezly bigos na kierownicy :-) )

Ja na kierownicy nie mam miejsca już na nic :-)
...ale co ja tam wiem.
Avatar użytkownika
raphi
Nightmare
 
Posty: 14114
Dołączył(a): Pn wrz 20, 2010 6:41 am
Wiek: 46
Imię: Rafał
Motocykl: Osiołek
W siodle: 200-300 kkm

Re: Woltomierz - wrażenia po 3,5 kkm

Postprzez szuja » Pt kwi 27, 2012 9:57 am

[quote="raphi"]Przed rozpoczęciem sezonu 2012, po przygodach z alternatorem (LINK) zamontowałem Woltomierz, by wiedzieć co się dzieje w instalacji elektrycznej motocykla.

Zamówiłem "zareklamowany" i w ten sposób wykorzystam ostatnie wolne miejsce na kierze . Pytania jakie graniczne wartości ( od do )zaprogramowałeś .
szuja
Użytkownik
 
Posty: 99
Dołączył(a): So sty 07, 2012 11:50 pm
Lokalizacja: RZA
Motocykl: CBF 1000/11

Re: Woltomierz - wrażenia po 3,5 kkm

Postprzez RxxxP » N kwi 29, 2012 5:42 am

Mam pytania co do Woltomierza:

Wskazania są pokazywane na bieżąco, na zasadzie oscyloskopu, czy raczej z kilkusekundowym opóźnieniem?
Kto jest producentem tego urządzenia i w jakim kraju został wyprodukowany?
RxxxP
 

Re: Woltomierz - wrażenia po 3,5 kkm

Postprzez szuja » N kwi 29, 2012 7:01 am

RNP napisał(a):Mam pytania co do Woltomierza:

Wskazania są pokazywane na bieżąco, na zasadzie oscyloskopu, czy raczej z kilkusekundowym opóźnieniem?
Kto jest producentem tego urządzenia i w jakim kraju został wyprodukowany?


Zobacz opis sprzedawcy - http://www.jsel.pl/home/sub/PL,10,woltomierze.html - nie jest to oczywiście z mojej strony jakakolwiek reklama .
szuja
Użytkownik
 
Posty: 99
Dołączył(a): So sty 07, 2012 11:50 pm
Lokalizacja: RZA
Motocykl: CBF 1000/11

Re: Woltomierz - wrażenia po 3,5 kkm

Postprzez raphi » N kwi 29, 2012 7:21 am

Woltomierz jest rodzimej produkcji. Wskazania sa w czasie rzeczywistym. Nagram w końcu filmik to ładnie będzie widać jak się urządzenie zachowuje.
...ale co ja tam wiem.
Avatar użytkownika
raphi
Nightmare
 
Posty: 14114
Dołączył(a): Pn wrz 20, 2010 6:41 am
Wiek: 46
Imię: Rafał
Motocykl: Osiołek
W siodle: 200-300 kkm

Re: Woltomierz - wrażenia po 3,5 kkm

Postprzez HondaFUN » Wt maja 29, 2012 10:06 pm

raphi napisał(a):Woltomierz jest rodzimej produkcji. Wskazania sa w czasie rzeczywistym. Nagram w końcu filmik to ładnie będzie widać jak się urządzenie zachowuje.


Super sprawa :thumbsup:
Niektóre pytania rodzą się dopiero po odpowiedziach
Stanisław Jerzy Lec
Avatar użytkownika
HondaFUN
Użytkownik
 
Posty: 85
Dołączył(a): Cz maja 17, 2012 10:17 am
Lokalizacja: Świdwin
Wiek: 47
Imię: Ţomasz
Motocykl: 600 SA '10
W siodle: <100 kkm

Re: Woltomierz - wrażenia po 3,5 kkm

Postprzez rupert » Cz wrz 06, 2012 6:45 am

Woltomierz po ok 6kkm nadal spisuje się ok. Wczoraj, z racji ciągłego robienia krótkich tras po mieście (już miesiąc tak, bez trasy :crybaby: ), aku mi się rozładowało i dwa razy musiałem go na pych odpalać. (Niefortunnie zagrzanego miałem z górki, a zimnego lekko pod, ale locha pali od strzała, więc nawet się nie spociłem :) )
A piszę to w tym wątku, gdyż po pomiarach woltomierza można oszacować pobieżnie stan aku. W przypadku mojej 600tki wygląda to tak, że spadek pomiaru ładowania woltomierza o ok 0,6-0,8V, to oznaka, że aku jest na skraju rozładowania. Dziś, po nocce ładowania, znów pomiar jest właściwy.
Life is for my own to live my own way...
Avatar użytkownika
rupert
Nightmare
 
Posty: 8341
Dołączył(a): So lis 27, 2010 11:06 am
Lokalizacja: Wrocław
Wiek: 46
Imię: Robert
Motocykl: Honda

Re: Woltomierz - wrażenia po 3,5 kkm

Postprzez piotrole » Cz wrz 06, 2012 9:43 am

Co dla Ciebie oznaczają krótkie trasy po mieście? Kurcze, ja praktycznie cały czas jeżdżę tylko po mieście i nie mam żadnych problemów z rozładowywaniem aku :eek:
piotrole
Użytkownik
 
Posty: 150
Dołączył(a): Wt lis 29, 2011 12:09 pm
Lokalizacja: Warszawa (Choszczówka)
Wiek: 50
Motocykl: F850GS
W siodle: <100 kkm

Następna strona

Powrót do Warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 73 gości