Lampa przednia GB ->EU

Tu omawiamy ogólne zagadnienia techniczne, niezwiązane stricte z danym modelem motocykla
Regulamin działu Tu nie spamujemy, trzymamy się tematów czysto warsztatowych.
Spam będzie usuwany.

Lampa przednia GB ->EU

Postprzez Pitt » Cz sie 02, 2012 2:25 pm

Witam,
wiosną kupiłem CBF 600 z pochodzenia Anglik - sprzedający był drugim właścicielem w PL i zapewniał mnie, że lampa jest zmieniona na wersję kontynentalną - dziś byłem na przeglądzie i okazało się, że tak nie jest. Powiedzcie mi - muszę zmieniać cała lampę, czy wystarczy coś przestawić może? Drugą kwestią jest, czy da się jakoś sprzedawcę pociągnąć do odpowiedzialności za to. Słowo przeciw słowu, ale przeglądy przecież były podbijane w PL... Co radzicie?
Avatar użytkownika
Pitt
Użytkownik
 
Posty: 79
Dołączył(a): N maja 06, 2012 5:35 pm
Lokalizacja: Büren, Nordrhein-Westfalen
Wiek: 39
Imię: Piotr
Motocykl: brak
W siodle: <100 kkm

Odp: Lampa przednia GB ->EU

Postprzez 4kowal » Cz sie 02, 2012 2:57 pm

Pitt napisał(a):Witam,
wiosną kupiłem CBF 600 z pochodzenia Anglik - sprzedający był drugim właścicielem w PL i zapewniał mnie, że lampa jest zmieniona na wersję kontynentalną - dziś byłem na przeglądzie i okazało się, że tak nie jest. Powiedzcie mi - muszę zmieniać cała lampę, czy wystarczy coś przestawić może? Drugą kwestią jest, czy da się jakoś sprzedawcę pociągnąć do odpowiedzialności za to. Słowo przeciw słowu, ale przeglądy przecież były podbijane w PL... Co radzicie?

Kolega ma cbf600sa z 2008r z anglii i ma lampę symetryczną . Ślad światła na ścianie przed motocyklem jest poziomy. W takim przypadku nie powinnó być problemu z przeglądem, nikt nie będzie oślepiany. Jedynie znaki trochę gorzej oświetlone.
Ostatnio edytowano Cz sie 02, 2012 3:10 pm przez 4kowal, łącznie edytowano 1 raz
Obrazek
Avatar użytkownika
4kowal
Maniak
 
Posty: 1305
Dołączył(a): Cz sie 11, 2011 12:38 pm
Lokalizacja: Legionowo
Wiek: 41
Imię: Michał
Motocykl: CBF600SA '08
W siodle: <100 kkm

Re: Lampa przednia GB ->EU

Postprzez Pitt » Cz sie 02, 2012 3:02 pm

Wybacz, ale nic nie zrozumiałem - możesz to laikowi wytłumaczyć?
Avatar użytkownika
Pitt
Użytkownik
 
Posty: 79
Dołączył(a): N maja 06, 2012 5:35 pm
Lokalizacja: Büren, Nordrhein-Westfalen
Wiek: 39
Imię: Piotr
Motocykl: brak
W siodle: <100 kkm

Re: Lampa przednia GB ->EU

Postprzez konjo8ds » Cz sie 02, 2012 8:23 pm

symetryczną, to chyba oznacza, że oświetla drogę równo z jednej i drugiej strony (lewej i prawej ;)).

na kontynencie mamy ruch prawostronny, dlatego pobocze doświetlamy z prawej. w angolii odwrotnie sobie wymyślili stronę jazdy i oni doświetlają lewe pobocze. doświetlanie polega na tym, że u nas na prawą stronę drogi pada więcej światła, tzn. na większą odległość. w angolii odwrotnie..

można to zobrazować tak:
u nas światło na drogę pada w ten sposób __/
w angolii natomiast \__

jak jeździsz angolskim motórem po naszych drogach, to już chyba się domyślisz co się dzieje? :msn-wink:

edit:
te kreski w przykładzie to odcięcie snopu światła. znaczy się powyżej krechy jest ciemno, poniżej - wiadomo ;)
Obrazek
Avatar użytkownika
konjo8ds
Nightmare
 
Posty: 5342
Dołączył(a): So sty 21, 2012 4:48 pm
Lokalizacja: wawa
Wiek: 42
Motocykl: st1050

Re: Lampa przednia GB ->EU

Postprzez 4kowal » Cz sie 02, 2012 10:14 pm

tutaj masz ślad światła symetrycznego na murze:
Obrazek

tutaj asymetryczne obowiązujące w Polsce:
Obrazek

asymetryczne w UK jest odbiciem lustrzanym tego z Polski.
W ruchu prawostronnym snop światła kierowany na lewo ( na oczy samochodów nadjeżdżających z przeciwka) jest odcinany, żeby nie oślepiać. Wiązka światła z prawej strony jest odcinana wyżej, żeby oświetlała znaki drogowe i pobocze. W UK jest odwrotnie. Dlatego jadąc na światłach asymetrycznych z UK oślepiamy kierowców z naprzeciwka. Jeśli mamy światła symetryczne to nikogo nie oślepiamy, jedynie gorzej widzimy znaki.

Kilka informacji o przepisach jest tutaj:
http://forumcbf.pl/viewtopic.php?f=1&t=678&hilit=%C5%9Bwiat%C5%82o%C5%9Bci&start=10#p10992
Bardziej nie zagłębiałem się w przepisy, bo w końcu kupiłem motocykl z Polski i problem świateł odpadł.

Dla ciekawostki poniżej to co widać na murze po włożeniu Xenona HID.
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
4kowal
Maniak
 
Posty: 1305
Dołączył(a): Cz sie 11, 2011 12:38 pm
Lokalizacja: Legionowo
Wiek: 41
Imię: Michał
Motocykl: CBF600SA '08
W siodle: <100 kkm

Re: Lampa przednia GB ->EU

Postprzez Tiarus » Pt sie 03, 2012 8:04 am

Hej :)

może poczytanie tematu "Światła" od TEGO posta coś Ci pomoże :)

Na temat jest generalnie kilka postów, ale wynika z nich, że najbezpieczniej wymiana, a wybór należy do Ciebie.
No, ja bym polemizowała.
Ale ja w ogóle lubię polemizować...

=^◣ ◢^=
Avatar użytkownika
Tiarus
Asimi
 
Posty: 9838
Dołączył(a): Wt maja 22, 2012 8:29 pm

Re: Lampa przednia GB ->EU

Postprzez Pitt » Pt sie 03, 2012 8:30 am

ok, dzięki teraz rozumiem :)
temat przeczytałem i chyba jednak skończy się na wymianie. Powiedzcie mi tylko, czy da się jeszcze jakoś sprzedającego pociągnąć do odpowiedzialności za ewidentne kłamstwo?
Avatar użytkownika
Pitt
Użytkownik
 
Posty: 79
Dołączył(a): N maja 06, 2012 5:35 pm
Lokalizacja: Büren, Nordrhein-Westfalen
Wiek: 39
Imię: Piotr
Motocykl: brak
W siodle: <100 kkm

Re: Lampa przednia GB ->EU

Postprzez Tiarus » Pt sie 03, 2012 9:12 am

Kurcze w sumie to nie wiem czy nie podpadałoby to pod "reklamację z tytułu niezgodności z umową".

Ale..
raz, że jak rozumiem sprzedający jest osobą prywatną (chyba że prowadzi komis),
dwa czy masz ewentualnie jakieś dowody w postaci ogłoszenia w którym jest napisane jakie są "parametry mota" (że dostosowany do polskich dróg) i ...
trzy, że można się wkopać w reklamację z żądaniem usunięcia wady (gdzieś już było mówione, ale przypomnę, że to Ty decydujesz o tym jak usunąć wadę, a Ciebie urządza wymiana lampy). Wymiana generalnie jest ok, zastanawiałabym się jednak ile ona potrwa, bo czasem jest to nienormalnie długo.

Zatem temat do pod rozwagę i.. ew. łatwiej będzie jak podasz więcej szczegółów :)
No, ja bym polemizowała.
Ale ja w ogóle lubię polemizować...

=^◣ ◢^=
Avatar użytkownika
Tiarus
Asimi
 
Posty: 9838
Dołączył(a): Wt maja 22, 2012 8:29 pm

Re: Lampa przednia GB ->EU

Postprzez Haiku » Wt sie 14, 2012 9:27 am

Nie wiem jak w wersji 600S ale u siebie w 600N przerobiłem światło w 15 minut. Ktoś zamieszczał kiedyś fajny manual w jaki sposób przerobić żeby dobrze świeciło.
Haiku
Nowicjusz
 
Posty: 11
Dołączył(a): Śr kwi 25, 2012 5:28 am
Lokalizacja: Łask
Imię: Jacek
Motocykl: CBF 600N
W siodle: <100 kkm

Re: Lampa przednia GB ->EU

Postprzez rupert » Wt sie 14, 2012 10:15 am

Haiku napisał(a):Nie wiem jak w wersji 600S ale u siebie w 600N przerobiłem światło w 15 minut. Ktoś zamieszczał kiedyś fajny manual w jaki sposób przerobić żeby dobrze świeciło.

S i N to dwie różne bajki :idea:
Life is for my own to live my own way...
Avatar użytkownika
rupert
Nightmare
 
Posty: 8341
Dołączył(a): So lis 27, 2010 11:06 am
Lokalizacja: Wrocław
Wiek: 46
Imię: Robert
Motocykl: Honda

Następna strona

Powrót do Warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 123 gości

cron