termometr, woltomierz

Tu omawiamy ogólne zagadnienia techniczne, niezwiązane stricte z danym modelem motocykla
Regulamin działu Tu nie spamujemy, trzymamy się tematów czysto warsztatowych.
Spam będzie usuwany.

Re: termometr, woltomierz

Postprzez Robgold » N lip 22, 2012 2:30 pm

Witajcie,

Przyjrzałem się tematowi i wydaje się, że zrobienie takiego wskaźnika jest dziecinnie proste.
W serwisówce w kilku miejscach jest chyba błąd i podana wartość 2.3k-2.6k Ohm jest dla 20st.C a nie jak podają dla 80st.C.

Wynikało by z tego, że na jeden stopień przypada 16.5 Ohm do 18.7 Ohm'a.

Prosty układ z mikrokontrolerem i wyświetlaczem LED/LCD powinien załatwić sprawę.
Dodatkowo implementacja pomiaru napięcia to czysta formalność :)

Sprawdzę w garażu jak to wygląda w rzeczywistości.

P.S Bazuje na serwisówce CBF600SA bo taka mam ale na 99% wszystkie CBF'y korzystają z tego samego czujnika.
Avatar użytkownika
Robgold
Użytkownik
 
Posty: 98
Dołączył(a): N maja 06, 2012 1:24 pm
Lokalizacja: Katowice / Kraków
Imię: Grzegorz
Motocykl: CBF600SA
W siodle: <100 kkm

Re: termometr, woltomierz

Postprzez Osu! » Pn lip 23, 2012 5:55 pm

....oj Panowie, moja babcia zawsze mawia... - "nie ma tak zesrać sie i uciec" :bangin:

Tak jak w przypadku czujników PT100 (choć tu ciut łatwiej...) tak i w przypadku czujniczków termistorowych NTC czy też PTC nie bez znaczenia jest tabela wartości rezystancji przy danej temperaturze....(charakterystyki...). Co do NTC i PTC nie bez znaczenia jest producent....

Czyli jednym słowem potrzeba jakieś mądre "coś" co weźmie sobie do łba tabelę i będzie wypracowywać wskazanie....
Sam wskaźniczek to za mało :pokey:

:hammer:

Na pewno winna być jakaś możliwość "wkraść się" do łba komputera i brać już obrobioną wartość....co też np. czyni sie podłączając serwisowy sprzęt...hmmm.....wszystko jest do zrobienia tylko jakim nakładem :thumbdown:
Można tez próbować wykombinować "mikrokontroler" wspomniany wyżej...ale to też zabawa... :msn-wink:
Avatar użytkownika
Osu!
Znawca
 
Posty: 462
Dołączył(a): Cz cze 02, 2011 6:53 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Wiek: 43
Motocykl: XT1200Z

Re: termometr, woltomierz

Postprzez Robgold » Pn lip 23, 2012 8:14 pm

Osu,

Czemu uważasz, że to jakaś skomplikowana metoda ?
Zauważ, że CBF600N i 500 jak były wskaźniki temperatury to były to najprawdopodobniej analogowe "mikrowoltomierze" i raczej działały liniowo.

W samym czujniku są jak by dwa niezależne sensory. Jeden dla komputera (ECU) drugi dla wskaźnika.
Nawet gdyby trzeba trzymać w jakiejś pamięci tablicę do linearyzacji to co to za problem ?
Avatar użytkownika
Robgold
Użytkownik
 
Posty: 98
Dołączył(a): N maja 06, 2012 1:24 pm
Lokalizacja: Katowice / Kraków
Imię: Grzegorz
Motocykl: CBF600SA
W siodle: <100 kkm

Re: termometr, woltomierz

Postprzez Osu! » Wt lip 24, 2012 4:19 am

Robgold napisał(a):Osu,

Czemu uważasz, że to jakaś skomplikowana metoda ?
Zauważ, że CBF600N i 500 jak były wskaźniki temperatury to były to najprawdopodobniej analogowe "mikrowoltomierze" i raczej działały liniowo.

W samym czujniku są jak by dwa niezależne sensory. Jeden dla komputera (ECU) drugi dla wskaźnika.
Nawet gdyby trzeba trzymać w jakiejś pamięci tablicę do linearyzacji to co to za problem ?



Problem żaden dla kogoś kto wie od czego zacząć i co z czym się je....ale na forum nie wszyscy to elektronicy/elektrycy....do tego z zabawkami dla młodego elektronika....i o nich też trzeba pomyśleć :notworthy:
Wypracuj łatwą prostą metodę dla "mas".... i będzie gites :thumbsup:


:smoke:
Avatar użytkownika
Osu!
Znawca
 
Posty: 462
Dołączył(a): Cz cze 02, 2011 6:53 pm
Lokalizacja: Gdańsk
Wiek: 43
Motocykl: XT1200Z

Re: termometr, woltomierz

Postprzez Hangman » Cz maja 23, 2019 5:16 pm

Wiem, że stary temat, ale jak macie to zapodajcie focie zamontowanych u Was cyfrowych woltomierzy akcesoryjnych, takich z alledrogo.
Pacific miał fabrycznie głośniki i zastanawiam się nad zastąpieniem jednego z nich zaślepką z zamontowanym woltomierzem i podwójnym gniazdem USB.
Temat zaślepki na drukarkę 3D, która mam, ale jeszcze nie okiełznałem...
Hangman
Znawca
 
Posty: 343
Dołączył(a): So mar 30, 2019 4:09 pm
Imię: Wiciu
Motocykl: Honda PC800 Pacific
W siodle: 100-200 kkm

Poprzednia strona

Powrót do Warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 25 gości