wymiana oleju silnikowego z filtrem- zrób to sam

Tu omawiamy ogólne zagadnienia techniczne, niezwiązane stricte z danym modelem motocykla
Regulamin działu Tu nie spamujemy, trzymamy się tematów czysto warsztatowych.
Spam będzie usuwany.

wymiana oleju silnikowego z filtrem- zrób to sam

Postprzez marcin » N sie 19, 2012 7:00 am

Czynność łatwa i możliwa do wykonanania nawet pod blokiem. Co nam będzie potrzebne?:
-nowy olej i filtr
-zestaw kluczy (najlepiej nasadowe)
-klucz dynamometryczny
-pojemnik na zużyty olej i kawałek szmatki
-klucz do odkręcenia filtra oleju
zdj. 1
1.jpg

Zaczynamy:
Olej najlepiej wymieniać na ciepłym silniku- szybciej ścieknie, uwaga na ryzyko poparzenia!
-stawiamy motocykl na centralnej podstawce
-odkręcamy plastikową osłonę filtra oleju, korek wlewu na pokrywie sprzęgła oraz korek spustowy w misce olejowej
-czekamy ok 5 min. aż wszystko ścieknie do kuwety
zdj. 2
2.jpg

-przy pomocy specjalnego klucza odkręcamy stary filtr oleju (trochę pocieknie). Polecam ten rodzaj klucza- pasuje do wszelkich filtrów od koparek po motocykle, dobrze trzyma i nie niszczy filtrów.
zdj. 3
3.jpg

-czyścimy kawałkiem szmatki krawędzie styku filtra z blokiem silnika, uszczelkę nowego filtra smarujemy świeżym olejem i dokręcamy go mocno ręką (nie kluczem!)
4.jpg

-wkręcamy korek spustowy do miski olejowej (czysty) z momentem 30 Nm. Przed montażem sprawdzamy stan aluminiowej podkładki uszczelniające- jeśli jest coś nie tak to ją wymieniamy na miedzianą, która kosztuje 50 gr w sklepie motoryzacyjnym. Jeśli nie mamy klucza dynamometrycznego to dokręcamy na wyczucie- uwaga na aluminiowy gwint :)
zdj. 5
5.jpg

-wlewamy nowy olej do górnej kreski w okienku, odpalamy silnik na ok. minutę (patrzymy czy gaśnie kontrolka ciśnienia oleju- jeśli nie to natychmiast gasimy sprzęta i szukamy przyczyny :), gasimy silnik i czekamy ok 5 min aż cały olej ścieknie do miski. Dopełniamy stan do górnej kreski. Gotowe :)
zdj. 6
6.jpg

U mnie do CBF 1000 na każdą wymianę wchodzi trochę ponad 3 litry. Z racji tego, że olej jest sprzedawany w bańkach 4 l. czwartą wymianę mamy prawie gratis :)
Polecam zakup klucza dynamometrycznego do wszelkich napraw motocykla. Jeśli ktoś rzadko mechanikuje to na 90% za mocno dokręci każdą śrubę, aluminiowe gwinty łatwo się psują :)
Nie biorę odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody wynikłe po zastosowaniu się do powyższych porad :)
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Avatar użytkownika
marcin
Użytkownik
 
Posty: 164
Dołączył(a): Śr sie 10, 2011 10:04 pm
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Imię: Marcin
Motocykl: CBF 1000A

Re: wymiana oleju silnikowego z filtrem- zrób to sam

Postprzez pioterjawa » Śr sie 22, 2012 9:20 pm

Zastanawiam się jak to zrobiłeś, że przestawiłeś swoją miskę na zużyty olej potem pod filtr oleju i nie pobrudziłeś podłogi w garażu. Chodzi mi o to, że mimo tego, że olej zleciał z głównego odpływu to i tak potem z niego wciąż kapie... :P no chyba ze zasięg banki styka...

Ciekawe jest to też, że masz tak czyściutki filtr myjesz go wcześniej tzn. przed odkręceniem ?
Avatar użytkownika
pioterjawa
Nowicjusz
 
Posty: 17
Dołączył(a): Pt kwi 29, 2011 8:13 am

Re: wymiana oleju silnikowego z filtrem- zrób to sam

Postprzez Turos » Cz sie 23, 2012 6:35 am

Generalnie przed dokonaniem napraw/wymian w swoim motocyklu należy go umyć, aby ewentualne brudy nigdzie nam nie weszły :)
pozdrawiam
...be brave like those Soldiers who die in a battle...
Avatar użytkownika
Turos
Nightmare
 
Posty: 7619
Dołączył(a): Pn lip 09, 2012 7:26 am
Lokalizacja: Otwock koło WWA
Wiek: 36
Imię: Robert
Motocykl: FZ6 Fazer
W siodle: <100 kkm

Re: wymiana oleju silnikowego z filtrem- zrób to sam

Postprzez rupert » Cz sie 23, 2012 8:22 am

Za 5zł można w markecie butowlanym kupić grubą folię malarską, 20m2. Wycinając placki pod zabawy motocyklowe starczy nam na długo :msn-wink: A podłoga czyściutka.
I jak już Turos napisał, najlepiej przed zabawą umyć. :thumbsup:
Life is for my own to live my own way...
Avatar użytkownika
rupert
Nightmare
 
Posty: 8341
Dołączył(a): So lis 27, 2010 11:06 am
Lokalizacja: Wrocław
Wiek: 46
Imię: Robert
Motocykl: Honda

Re: wymiana oleju silnikowego z filtrem- zrób to sam

Postprzez Sarnaon » Cz sie 23, 2012 8:50 am

rupert napisał(a):Z
najlepiej przed zabawą umyć. :thumbsup:

No to to chyba oczywista oczywistość - mamy XXI wiek ,inaczej niehigienicznie i nieprzyjemnie :kwasny:
Sarnaon
 

Re: wymiana oleju silnikowego z filtrem- zrób to sam

Postprzez rupert » Cz sie 23, 2012 9:04 am

Sarnaon napisał(a):
rupert napisał(a):Z
najlepiej przed zabawą umyć. :thumbsup:

No to to chyba oczywista oczywistość - mamy XXI wiek ,inaczej niehigienicznie i nieprzyjemnie :kwasny:

O lateksowych rękawiczkach zapomniałem :bag:
Life is for my own to live my own way...
Avatar użytkownika
rupert
Nightmare
 
Posty: 8341
Dołączył(a): So lis 27, 2010 11:06 am
Lokalizacja: Wrocław
Wiek: 46
Imię: Robert
Motocykl: Honda

Re: wymiana oleju silnikowego z filtrem- zrób to sam

Postprzez marcin » Pt sie 24, 2012 7:36 pm

pioterjawa napisał(a):Zastanawiam się jak to zrobiłeś, że przestawiłeś swoją miskę na zużyty olej potem pod filtr oleju i nie pobrudziłeś podłogi w garażu. Chodzi mi o to, że mimo tego, że olej zleciał z głównego odpływu to i tak potem z niego wciąż kapie... :P no chyba ze zasięg banki styka...

Ciekawe jest to też, że masz tak czyściutki filtr myjesz go wcześniej tzn. przed odkręceniem ?

Niech to pozostanie moją mała tajemnicą :) Tak na poważnie przytoczę powiedzenie mojego Dziadka: "Masz łeb i ch...j- to kombinuj!" Pzdr :)
Avatar użytkownika
marcin
Użytkownik
 
Posty: 164
Dołączył(a): Śr sie 10, 2011 10:04 pm
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Imię: Marcin
Motocykl: CBF 1000A

Re: wymiana oleju silnikowego z filtrem- zrób to sam

Postprzez splashone » N kwi 28, 2013 9:32 pm

bardzo fajna instrukcja krok po kroku, przymierzam się do pierwszej w życiu wymiany oleju więc bardzo mi się to przyda

:thumbup:

:cheers: za pomoc
Avatar użytkownika
splashone
Użytkownik
 
Posty: 78
Dołączył(a): Wt lip 10, 2012 12:26 pm
Lokalizacja: Warszawa Mokotów
Imię: Maciej
W siodle: <100 kkm

Re: wymiana oleju silnikowego z filtrem- zrób to sam

Postprzez Wesoły Dyzio » Pn kwi 29, 2013 9:06 am

Przyda się na pewno, szczególnie świeżakom, którzy nie mają o tym zielonego pojęcia. :cheers:
Jedź wolniej, myśl szybciej Obrazek


Obrazek
Wesoły Dyzio
Nightmare
 
Posty: 5502
Dołączył(a): Cz sty 17, 2013 10:45 am
Lokalizacja: Pruszków, Warszawa
Wiek: 56
Imię: Jacek
Motocykl: CBF 600SA '10
W siodle: <100 kkm

Re: wymiana oleju silnikowego z filtrem- zrób to sam

Postprzez Airandile » Pt sie 09, 2013 5:36 pm

Mam pytanie niejako do tego tematu.
Mam od niedawna cbf 600 s 2009r i nie wiem co ile się wymienia olej w takim motorze obecnie mam 19k na liczniku i wymieniam bo nie wiem co z nim robił poprzedni właściciel.
Z góry dzięki za odpowiedz :biggrin:

Zajrzyj do instrukcji obsługi, tam jest tabelka co kiedy się wymienia i co kiedy się sprawdza :) olej co 12 miesięcy albo co 12 tys km (8 tys mil)
Airandile
Użytkownik
 
Posty: 39
Dołączył(a): N sie 04, 2013 9:59 am
Motocykl: CBF 600 09r


Powrót do Warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 120 gości