dziwne dźwięki z tyłu, łańcuch? koło ? wtf?

Tu omawiamy ogólne zagadnienia techniczne, niezwiązane stricte z danym modelem motocykla
Regulamin działu Tu nie spamujemy, trzymamy się tematów czysto warsztatowych.
Spam będzie usuwany.

dziwne dźwięki z tyłu, łańcuch? koło ? wtf?

Postprzez e11even3 » Cz wrz 13, 2012 6:47 am

Witam,
jakiś czas temu przy niewielkich prędkościach pojawił się bliżej nieokreślony dźwięk z tyłu, jakby coś świszczało, albo lekko ocierało. Na początku nie wiedziałem czy to koło, czy łańcuch czy coś jeszcze, więc pojechałem do serwisu. Tam naciągnięto mi łańcuch co wydawało się oczywistym powodem dziwnego dźwięku, ale niestety dźwięk nie znikł co więcej nie pojawia się on za każdym razem, ale co jakiś czas i tylko przy dojeżdzaniu do świateł, albo powolnym ruszaniu. Oczywiście znowu pojechałem do serwisu, tym razem poprawiono mi błotnik, który ocierał o oponę ( znowu się wydawało, że to to ), no ale dźwięk nie znikł :evil: . Wczoraj po przejechanych 200 km pojawił się przy większych prędkościach czyli np. 60-70 km/h :eek: . Po dojechaniu do domu postawiłem go na centralnym i włączyłem bieg. Przy ruszającej się oponie stwierdziłem, że nie ma szans by błotnik jej dotykał (chociażby dlatego, że już jest wyrobiony na wysokości opony), za to zaobserwowałem, że łańcuch dziwnie się zachowuje przy napędzie (dziwnie podrygiwał) więc go naciągnę przy lepszej pogodzie bo znowu się poluzował, ale moje pytanie czy to możliwe, żeby to był łańcuch ? Czy może ktoś miał podobnie? Jak często powinno się go naciągać i jak stwierdza się jego zużycie ? Napomnę tylko, że ogólnie łańcuch wygląda dobrze do tego mam scottoilera, który utrzymuje go w dobrym stanie stąd moje wątpliwości, żeby to było to. Miał ktoś podobnie?
Avatar użytkownika
e11even3
Użytkownik
 
Posty: 96
Dołączył(a): So sty 15, 2011 10:53 pm
Lokalizacja: Kraków
Wiek: 36
Motocykl: CBF 600 SA 2004

Re: dziwne dźwięki z tyłu, łańcuch? koło ? wtf?

Postprzez zbyhu » Cz wrz 13, 2012 7:46 am

Możesz mieć wykończony napęd.
Zrób eksperyment.
Siądź na moto, schyl się i sprawdź ile ugina się napęd, jak bardzo jest naprężony.
Potem przekulaj moto kawałek do przodu i znowu sprawdź. I tak powtarzaj to skokami co 20-30cm, aż przekulasz moto o przynajmniej 2m.

Jeśli poczujesz wyraźne różnice w napięciu łańcucha, to masz diagnozę. Nierówno wyciągnięty łańcuch.
Takiego łańcucha już nie da się prawidłowo naciągnąć, a podczas jazdy podskakuje on i "rzuca się" jak wściekły. Jakby ktoś koło ciebie jechał z boku, to też może Ci powiedzieć, czy łańcuch wierzga, czy płynnie kręci się, lekko falując na wybojach.

Jeśli masz nierówno wyciągnięty łańcuch, to hałasować będzie, choćbyś nie wiem co robił. A naciąg trzeba ustawić tak, aby w tym najciaśniejszym miejscu nie był za mocno naciągnięty, bo dostaje po dupie wałek zdawczy skrzyni biegów i jego łożysko. To w kwestii doraźnej, bo taki napęd nadaje się do niezwłocznej wymiany.
Obrazek
Avatar użytkownika
zbyhu
Nightmare
 
Posty: 7387
Dołączył(a): Pt wrz 03, 2010 6:14 pm
Lokalizacja: Rybnik
Wiek: 40
Motocykl: CBF1000, Tiger900GT
W siodle: >300 kkm

Re: dziwne dźwięki z tyłu, łańcuch? koło ? wtf?

Postprzez Monte Christo » Cz wrz 13, 2012 2:02 pm

e11even3 napisał(a):Witam,
Na początku nie wiedziałem czy to koło, czy łańcuch czy coś jeszcze, więc pojechałem do serwisu. Tam naciągnięto mi łańcuch co wydawało się oczywistym powodem dziwnego dźwięku, ale niestety dźwięk nie znikł co więcej nie pojawia się on za każdym razem, ale co jakiś czas i tylko przy dojeżdzaniu do świateł, albo powolnym ruszaniu. Wczoraj po przejechanych 200 km pojawił się przy większych prędkościach czyli np. 60-70 km/h :eek: .


Chyba niemożliwe, żeby po przejechaniu 200 km trzeba było naciągąć ponownie łańcuch, który wcześniej naciągnął serwis. Musieli bardzo pobieżnie w napęd spojrzeć i tyle a ten nadaje się pewnie do wymiany. Daj namiar na ten serwis, żeby ostrzec innych :nono: . Ja wypowiedź zbyha uzupełnie tylko o to, abyś zatrudnił do pomocy inną osobę, która by moto obciążała, a Ty lukaj - tak Ci będzie wygodniej :smile:
Chuja się zarabia, a żyje się jak hrabia.
Avatar użytkownika
Monte Christo
Użytkownik zbanowany
 
Posty: 7506
Dołączył(a): Cz lip 05, 2012 1:24 pm
Wiek: 43
Motocykl: nie ma
W siodle: <100 kkm

Re: dziwne dźwięki z tyłu, łańcuch? koło ? wtf?

Postprzez matushi » Cz wrz 13, 2012 2:28 pm

Monte Christo napisał(a):abyś zatrudnił do pomocy inną osobę, która by moto obciążała, :smile:

Tylko nie proś o to swoją dziewczynę/żonę bo może to zostać źle odebrane. :msn-wink: :pokey: :lol:
Obrazek
Avatar użytkownika
matushi
Znawca
 
Posty: 422
Dołączył(a): Pn lis 07, 2011 3:59 pm
Lokalizacja: Mazowsze/Mińsk Maz/Otwock
Wiek: 42
Motocykl: CBF1000

Re: dziwne dźwięki z tyłu, łańcuch? koło ? wtf?

Postprzez Monte Christo » Cz wrz 13, 2012 2:53 pm

matushi napisał(a):
Monte Christo napisał(a):abyś zatrudnił do pomocy inną osobę, która by moto obciążała, :smile:

Tylko nie proś o to swoją dziewczynę/żonę bo może to zostać źle odebrane. :msn-wink: :pokey: :lol:



:lol: :lol: w sumie czemu nie, jak Chłopakowi na niej specjalnie nie zależy to może dwa problemy za jednym razem rozwiązać :clap:
Chuja się zarabia, a żyje się jak hrabia.
Avatar użytkownika
Monte Christo
Użytkownik zbanowany
 
Posty: 7506
Dołączył(a): Cz lip 05, 2012 1:24 pm
Wiek: 43
Motocykl: nie ma
W siodle: <100 kkm

Re: dziwne dźwięki z tyłu, łańcuch? koło ? wtf?

Postprzez Tiarus » Cz wrz 13, 2012 2:54 pm

Monte Christo napisał(a): :lol: :lol: w sumie czemu nie, jak Chłopakowi na niej specjalnie nie zależy to może dwa problemy za jednym razem rozwiązać :clap:


Rozstaniowóz wersja dwukołowa?

Zmień anioła na nowego :shifty:
No, ja bym polemizowała.
Ale ja w ogóle lubię polemizować...

=^◣ ◢^=
Avatar użytkownika
Tiarus
Asimi
 
Posty: 9838
Dołączył(a): Wt maja 22, 2012 8:29 pm

Re: dziwne dźwięki z tyłu, łańcuch? koło ? wtf?

Postprzez MisiekK » Cz wrz 13, 2012 3:42 pm

Jeśli będziesz jakoś w okolicy ul. J. to daj znać, mogę się przydać jako obciążenie do motoru :P
Avatar użytkownika
MisiekK
Fanatyk
 
Posty: 2400
Dołączył(a): N maja 06, 2012 1:55 pm
Lokalizacja: Kraków
Wiek: 43
Imię: Michał
Motocykl: Honda CBF600 SA
W siodle: <100 kkm

Re: dziwne dźwięki z tyłu, łańcuch? koło ? wtf?

Postprzez e11even3 » Cz wrz 13, 2012 6:20 pm

Dzięki wielkie za pomoc, na pewno przy odrobinie wolnego czasu i lepszej pogodzie spróbuję tak jak pisał Zbyhu, a potem napisze co się dzieje :)
Avatar użytkownika
e11even3
Użytkownik
 
Posty: 96
Dołączył(a): So sty 15, 2011 10:53 pm
Lokalizacja: Kraków
Wiek: 36
Motocykl: CBF 600 SA 2004

Re: dziwne dźwięki z tyłu, łańcuch? koło ? wtf?

Postprzez e11even3 » So wrz 15, 2012 10:05 am

Zrobiłem tak jak Zbyhu nakazał, ale nie zauważyłem niczego podejrzanego, postanowiłem ponownie udać się do serwisu, ale po drodze okazało się, że praktycznie nie da się jechać :eek: strasznie wężykował zachowywał się nieprzewidywalnie. Już w głowie zaświtała mi możliwość łożyska. Na całe szczęście mam około 2km do serwisu więc jakoś dojechałem.
Postawiliśmy go na centralnej i zobaczyłem, że koło ma spory luz :excl: :excl: :excl: chociaż wcześniej go nie było.
Wniosek jest taki, że łożysko do wymiany - pomiażdzone, pogubione kulki :scared:
Z tym nie ma żartów, niestety na serwisie odpowiedniego łożyska nie było więc uciąłem sobie spacer 2km do domu w pełnym opakowaniu :)
Moto do odbioru po weekendzie :)
Avatar użytkownika
e11even3
Użytkownik
 
Posty: 96
Dołączył(a): So sty 15, 2011 10:53 pm
Lokalizacja: Kraków
Wiek: 36
Motocykl: CBF 600 SA 2004

Re: dziwne dźwięki z tyłu, łańcuch? koło ? wtf?

Postprzez Tiarus » So wrz 15, 2012 10:18 am

e11even3 napisał(a):pomiażdzone, pogubione kulki :scared:


To miałeś dużo szczęścia, że nic z tym złego nie wyszło...
Wiadomo od czego takie coś się może zrobić :blink:
No, ja bym polemizowała.
Ale ja w ogóle lubię polemizować...

=^◣ ◢^=
Avatar użytkownika
Tiarus
Asimi
 
Posty: 9838
Dołączył(a): Wt maja 22, 2012 8:29 pm

Następna strona

Powrót do Warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 55 gości