Zmiana biegów, strzelanie, stuknięcie ze skrzyni

Tu omawiamy ogólne zagadnienia techniczne, niezwiązane stricte z danym modelem motocykla
Regulamin działu Tu nie spamujemy, trzymamy się tematów czysto warsztatowych.
Spam będzie usuwany.

Re: Zmiana biegów

Postprzez motolukasz » Cz wrz 20, 2012 7:05 pm

Tiarus napisał(a):....
Dziś zrobiłam coś, czego nie rozumiem. Chciałam zapiąć bieg "w górę" i... tak jak by mi lekko cofnęło dźwignię zmiany biegów. To znaczy - tak jak bym miała za wysokie obroty? :eek: Finalnie się wpiął, ale z lekkim zgrzytem. Sprzęgło było.
O co cho? :blink:

Pewnie nie wbiłaś biegu do końca.
Ja miewam tak przy spokojnej lansacyjnej jeździe. Zdaża mi się, jak jadę zamyślony, że przy zmianie do góry skrzynia tak jak by "zawiesza się pomiędzy biegami" i wtedy jest hhhhhhhrrrrruuuuuuppppp zzzzzzgggggggggrrrrrrzzzzzzyyyyyyttttt JJJJEEEEEEBBBBBBB i któryś bieg zapina się sam :kwasny: :kwasny: :kwasny: :kwasny: . Jak mnie to boli :wallbash: :wallbash:
Lepiej jest nie odzywać się wcale i wydać się głupim, niż odezwać się i rozwiać wszelkie wątpliwości.
Avatar użytkownika
motolukasz
Miłośnik
 
Posty: 658
Dołączył(a): Pt wrz 03, 2010 7:52 pm
Lokalizacja: Pruszków
Wiek: 44
Imię: Łukasz
Motocykl: CBF 1000
W siodle: <100 kkm

Re: Zmiana biegów

Postprzez Tiarus » Cz wrz 20, 2012 8:15 pm

ok, dziękuję.
motolukasz napisał(a):któryś bieg zapina się sam :kwasny: :kwasny: :kwasny: :kwasny: . Jak mnie to boli :wallbash: :wallbash:

Czy to bardzo rozwala skrzynię / sprzęgło? :kwasny:
No, ja bym polemizowała.
Ale ja w ogóle lubię polemizować...

=^◣ ◢^=
Avatar użytkownika
Tiarus
Asimi
 
Posty: 9838
Dołączył(a): Wt maja 22, 2012 8:29 pm

Re: Zmiana biegów

Postprzez motolukasz » Cz wrz 20, 2012 8:29 pm

Tiarus napisał(a):Czy to bardzo rozwala skrzynię / sprzęgło? :kwasny:


Mając jakąś świadomość techniczną - nawet nie chcę o tym myśleć :wallbash: .
Tragedii nie ma, ale zdrowe to to napewno nie jest :nono:
Lepiej jest nie odzywać się wcale i wydać się głupim, niż odezwać się i rozwiać wszelkie wątpliwości.
Avatar użytkownika
motolukasz
Miłośnik
 
Posty: 658
Dołączył(a): Pt wrz 03, 2010 7:52 pm
Lokalizacja: Pruszków
Wiek: 44
Imię: Łukasz
Motocykl: CBF 1000
W siodle: <100 kkm

Re: Zmiana biegów

Postprzez myszaty » Cz wrz 20, 2012 8:36 pm

motolukasz napisał(a):
Tiarus napisał(a):....
Dziś zrobiłam coś, czego nie rozumiem. Chciałam zapiąć bieg "w górę" i... tak jak by mi lekko cofnęło dźwignię zmiany biegów. To znaczy - tak jak bym miała za wysokie obroty? :eek: Finalnie się wpiął, ale z lekkim zgrzytem. Sprzęgło było.
O co cho? :blink:

Pewnie nie wbiłaś biegu do końca.
Ja miewam tak przy spokojnej lansacyjnej jeździe. Zdaża mi się, jak jadę zamyślony, że przy zmianie do góry skrzynia tak jak by "zawiesza się pomiędzy biegami" i wtedy jest hhhhhhhrrrrruuuuuuppppp zzzzzzgggggggggrrrrrrzzzzzzyyyyyyttttt JJJJEEEEEEBBBBBBB i któryś bieg zapina się sam :kwasny: :kwasny: :kwasny: :kwasny: . Jak mnie to boli :wallbash: :wallbash:

Też mi się parę razy zdarzyło w cbf600.
Wogóle skrzynia przy spokojnej jeździe się tłukła bardzo a przy rozkręconym piecyku biegi wchodziły jak w masło.
Avatar użytkownika
myszaty
Użytkownik
 
Posty: 138
Dołączył(a): So kwi 07, 2012 4:04 pm
Lokalizacja: Sosnowiec
Wiek: 50
Imię: Arturrrr
Motocykl: New V-Strom 650
W siodle: <100 kkm

Re: Zmiana biegów

Postprzez goramo » Pt wrz 21, 2012 5:50 am

motolukasz napisał(a):
Tiarus napisał(a):....
Dziś zrobiłam coś, czego nie rozumiem. Chciałam zapiąć bieg "w górę" i... tak jak by mi lekko cofnęło dźwignię zmiany biegów. To znaczy - tak jak bym miała za wysokie obroty? :eek: Finalnie się wpiął, ale z lekkim zgrzytem. Sprzęgło było.
O co cho? :blink:

Pewnie nie wbiłaś biegu do końca.
Ja miewam tak przy spokojnej lansacyjnej jeździe. Zdaża mi się, jak jadę zamyślony, że przy zmianie do góry skrzynia tak jak by "zawiesza się pomiędzy biegami" i wtedy jest hhhhhhhrrrrruuuuuuppppp zzzzzzgggggggggrrrrrrzzzzzzyyyyyyttttt JJJJEEEEEEBBBBBBB i któryś bieg zapina się sam :kwasny: :kwasny: :kwasny: :kwasny: . Jak mnie to boli :wallbash: :wallbash:



Mi się tak zdarzyło kilka razy. Ostatnio tak miałem na wyjeździe do Polanicy - czyli dość dawno. :wink:

W drodze na i ze zlotu to mnie szlag trafiał :dog: - coś źle robiłem i działy się właśnie takie cyrki. Bieg w górę nie wskakiwał, skrzynia łapała "luzy" pomiędzy biegami, wrażenie było takie, jakby właśnie łańcuch spadł, bo żaden bieg nie był wrzucony, a efekty dźwiękowe temu towarzyszące były właśnie coś w tym rodzaju jak napisałeś - słychać było jakby się połowa wnętrzności w silniku zmieliła.... :scared: :wallbash: :scared: :wallbash: :scared: :wallbash:

Jak się później okazało, przyczyną było niedbałe i zbyt lekkie / krótkie naciskanie dźwigni zmiany biegów. Od tamtej pory zwracam uwagę na to, żeby wywierać nacisk nogą na dźwignię do samego końca.
Czyli: nacisk na dźwignię, sprzęgło, przesunięcie dźwigni zmiany biegów do końca i nie odpuszczanie jej, puszczenie sprzęgła, dopiero zwolnienie nacisku nogi z dźwigni.
Powyższą zasadę znalazłem na filmikach instruktażowych Tomka Kulika na YT -> stopa zaczyna zmianę biegów i stopa kończy!

Od tamtej pory ani razu nie miałem takiego problemu, żeby bieg nie wszedł. A minęło już 1,5 roku... :smile:
SR50 -> S53 -> ETZ150 -> Intruder M800Z -> CBF1000 -> VFR800FI -> CB1000R -> CB1000R + CB1300SA -> CB1300SA + XL650V -> CB1300SA + HH600 -> CB1300SA + CB1000RA

Always look on the bright side of life :-)
Avatar użytkownika
goramo
Nightmare
 
Posty: 8488
Dołączył(a): Pt wrz 03, 2010 7:11 pm
Lokalizacja: Warszawa
Wiek: 43
Imię: Mariusz
Motocykl: Honda x 2
W siodle: 100-200 kkm

Re: Zmiana biegów

Postprzez rupert » Pt wrz 21, 2012 7:17 am

Gdzieś czytałem ciekawe przemyślenia zawodnika i zarazem mechanika motocyklowego, opisywał technikę zmiany biegów bez sprzęgła i bardziej fachowe informacje nt obrotów, pędu, momentu zachodzących w skrzyni, itp. Im wyższe obroty, tym łatwiej i lepiej wchodzą biegi, im niższe obroty, tym trudniej dokładnie wbić bieg. Z własnych obserwacji wydaje się, że kolo ma rację :msn-wink:

Tiarus, odpuszczaj nogę z dźwigni, w momencie jak już odkręcasz manetkę, wybicie biegu występuje przy wzroście obciążeń, więc jak ciśniesz butem, a bieg wszedł koślawo, to go dociśniesz :cool:
Life is for my own to live my own way...
Avatar użytkownika
rupert
Nightmare
 
Posty: 8340
Dołączył(a): So lis 27, 2010 11:06 am
Lokalizacja: Wrocław
Wiek: 46
Imię: Robert
Motocykl: Honda

Re: Zmiana biegów

Postprzez konjo8ds » So lis 03, 2012 7:58 am

ja zawsze polecam to przeczytać, a później przećwiczyć w trakcie jazdy bo od samego czytania, to się biegi same zmieniać nie będą :msn-wink:
Obrazek
Avatar użytkownika
konjo8ds
Nightmare
 
Posty: 5334
Dołączył(a): So sty 21, 2012 4:48 pm
Lokalizacja: wawa
Wiek: 42
Motocykl: st1050

Re: Zmiana biegów, strzelanie, stuknięcie ze skrzyni

Postprzez seseba85 » Cz cze 21, 2018 1:38 pm

Witam wszystkich mocno pomocnych.
Chciałem trochę odświeżyć temat.
Ostatnio zacząłem się zastanawiać nad może problemem, może normalnością pracy mojej skrzyni. Chodzi o to, że nikiedy po zmianie biegu, który wchodzi bez żadnego stuku, zgrzytu itd. podczas szybszego puszczania sprzęgła w momencie gdy ono chwyta słychać stuk ze skrzynie coś jakby wbicie jedynki ale duzo ciszej. Podczas spokojnego i plynnego puszczania jest cisza. Nie wiem czy tak miałem, czy coś się zaczyna dziać niedobrego, bo nie zwracałem na to uwagi. Kosz sprzeglowy czy coś w tym guście? Aktualnie mam przejechane 55 tyś a z tego co słyszałem to nie jest żaden przebieg dla tego motocykla :smile:
seseba85
Użytkownik
 
Posty: 43
Dołączył(a): Wt gru 26, 2017 4:08 pm
Lokalizacja: Rybnik
Imię: Sebastian
Motocykl: Honda CBF 1000 FA
W siodle: <100 kkm

Re: Zmiana biegów, strzelanie, stuknięcie ze skrzyni

Postprzez Dworzi » Cz cze 21, 2018 5:17 pm

Stawiam na zbyt luźny łańcuch
Malaguti F10 -> MBK X-Limit 50 -> Aprilia SX 125 -> Hornet 600 2005 -> CBF1000FA
Avatar użytkownika
Dworzi
Znawca
 
Posty: 313
Dołączył(a): Pn kwi 03, 2017 6:46 pm
Lokalizacja: Rymanów
Wiek: 29
Imię: Kuba
Motocykl: CBF1000FA SC64
W siodle: <100 kkm

Re: Zmiana biegów, strzelanie, stuknięcie ze skrzyni

Postprzez seseba85 » N cze 24, 2018 8:57 am

Myślałem o tym, ale przy tym nie ma szarpniecia ani nic z tych rzeczy, tylko stuk jak nikiedy przy zmianie biegu sie zdarzy. Z tego co pamiętam miałem tak samo w hondzie shahow 1100 która była na kardanie xnea
seseba85
Użytkownik
 
Posty: 43
Dołączył(a): Wt gru 26, 2017 4:08 pm
Lokalizacja: Rybnik
Imię: Sebastian
Motocykl: Honda CBF 1000 FA
W siodle: <100 kkm

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 27 gości

cron