[PYTANIE] Jeden przekaźnik a kilka odbiorników

Tu omawiamy ogólne zagadnienia techniczne, niezwiązane stricte z danym modelem motocykla
Regulamin działu Tu nie spamujemy, trzymamy się tematów czysto warsztatowych.
Spam będzie usuwany.

[PYTANIE] Jeden przekaźnik a kilka odbiorników

Postprzez menel » Śr sty 30, 2013 10:55 am

Pytanie do bardziej "elektrycznych" ode mnie: czy podłączenie kilku odbiorników takich jak np. zasilenie nawigacji, olejarki, grzanych manetek itd. można załatwić jednym przekaźnikiem?
Avatar użytkownika
menel
Maniak
 
Posty: 1756
Dołączył(a): So lis 27, 2010 9:55 am
Lokalizacja: miasto meneli
Motocykl: CBF1000FA

Re: [PYTANIE] Jeden przekaźnik a kilka odbiorników

Postprzez trampek » Śr sty 30, 2013 11:20 am

Elektrykiem nie jestem, ale powiedzmy, że praktykiem. Mam manetki, olejarkę i gniazdo zapalniczki podłączone przez jeden przekaźnik. Wszystko działa bez problemów. Gdybyś go umieszczał pod siedzeniem, proponuję go dodatkowo dobrze zaizolować np jakąś folią. Na jesieni przestał mi działać i co się okazało ? Zardzewiał :bag: Wrzuciłem go pod siedzenie kierownika, sądząć, że tam będzie sucho. Pare razy myjnia, dostał tez wody pewnie spod koła no i przyrdzewiał. Teraz go podwiesiłem zawiniętego szczelnie w folię do ramy na opaskach zaciskowych. Powinno być dobrze.
Avatar użytkownika
trampek
Maniak
 
Posty: 1879
Dołączył(a): Pn wrz 19, 2011 7:47 pm
Lokalizacja: Warszawa
Motocykl: Brak
W siodle: <100 kkm

Re: [PYTANIE] Jeden przekaźnik a kilka odbiorników

Postprzez Wesoły Dyzio » Śr sty 30, 2013 11:20 am

mtr napisał(a):Pytanie do bardziej "elektrycznych" ode mnie: czy podłączenie kilku odbiorników takich jak np. zasilenie nawigacji, olejarki, grzanych manetek itd. można załatwić jednym przekaźnikiem?

Można, tylko musi przekaźnik mieć odpowiedni amperaż. Trzeba zsumować ze sobą wszystkie urządzenia i dorzucić ok. 10%, i kupić przekaźnik o obciążeniu jaki wyjdzie obliczeń np. zapalniczka ok. 5A, manetki ok. 5A, nawigacja -zależy jaka, pewnie ok. 2A :question: Razem masz 12A, dorzucasz 10%, wychodzi 13,2A. Kupujesz przekaźnik 15A i jest OK. Najlepiej kupować przekaźniki, które mają dwa lub trzy oddzielne obwody. Nie obciąża to wówczas mocno styków przekaźnika.
Jedź wolniej, myśl szybciej Obrazek


Obrazek
Wesoły Dyzio
Nightmare
 
Posty: 5502
Dołączył(a): Cz sty 17, 2013 10:45 am
Lokalizacja: Pruszków, Warszawa
Wiek: 56
Imię: Jacek
Motocykl: CBF 600SA '10
W siodle: <100 kkm

Re: [PYTANIE] Jeden przekaźnik a kilka odbiorników

Postprzez raphi » Pt lut 01, 2013 2:59 pm

Te najpopularniejsze, kwadratowe, samochodowe są na 40A, więc zapasu aż nadto. I trzeba pamiętać, aby wrzucić bezpiecznik pomiędzy przekaźnikiem a akumulatorem dopasowany do sumy amperów wszystkich urządzeń.

No i bezpieczniki można zrobić dla każdego urządzenia osobne + główny na przekaźniku. I tak jest zrobić najlepiej - aby np. zwarcie z gniazda nie wyłączyło nam manetek itp.
...ale co ja tam wiem.
Avatar użytkownika
raphi
Nightmare
 
Posty: 14114
Dołączył(a): Pn wrz 20, 2010 6:41 am
Wiek: 46
Imię: Rafał
Motocykl: Osiołek
W siodle: 200-300 kkm

Re: [PYTANIE] Jeden przekaźnik a kilka odbiorników

Postprzez menel » Pt lut 01, 2013 9:00 pm

raphi napisał(a):No i bezpieczniki można zrobić dla każdego urządzenia osobne + główny na przekaźniku. I tak jest zrobić najlepiej - aby np. zwarcie z gniazda nie wyłączyło nam manetek itp.


Dokładnie o tym samym pomyślałem :biggrin:
Avatar użytkownika
menel
Maniak
 
Posty: 1756
Dołączył(a): So lis 27, 2010 9:55 am
Lokalizacja: miasto meneli
Motocykl: CBF1000FA


Powrót do Warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 120 gości