Olejarka - rozmowy na temat

Tu omawiamy ogólne zagadnienia techniczne, niezwiązane stricte z danym modelem motocykla
Regulamin działu Tu nie spamujemy, trzymamy się tematów czysto warsztatowych.
Spam będzie usuwany.

Re: Olejarka - rozmowy na temat

Postprzez januszs0 » Pn kwi 13, 2020 3:59 pm

Witam Kolegów
Układ będzie na procku ATmega 8 i planuje zrobić obsługę obu trybów w zależności od tego co użytkownik będzie chciał zrobić. Na początku planowałem tylko układ czasowy ale jak poczytałem o tym układzie z pompką postanowiłem rozbudować układ o taką funkcjonalność. W metodzie impulsowej dochodzi nam jeszcze czujnik indukcyjny ale obsługa tego czujnika dla procka to jest bardzo prosta sprawa więc nie będzie to powodować utrudnienia. Właśnie projektuję płytkę do układu może pod koniec tygodnia będę miał gotowy prototyp który dam Koledze żeby zrobił mi program.
Pozdrawiam Janusz
januszs0
Użytkownik
 
Posty: 30
Dołączył(a): Pn lis 18, 2019 9:47 pm
Imię: Janusz
Motocykl: CBF600
W siodle: <100 kkm

Re: Olejarka - rozmowy na temat

Postprzez buczekpan » Wt kwi 14, 2020 10:39 am

Daj znać jak z kosztami wyjdzie.
Planujesz możliwość ustawiania za pomocą zworek?
Varadero XL125 -> CBF600SA
Avatar użytkownika
buczekpan
Miłośnik
 
Posty: 617
Dołączył(a): Pn lis 27, 2017 9:06 am
Wiek: 43
Imię: Paweł
Motocykl: CBF 600SA
W siodle: <100 kkm

Re: Olejarka - rozmowy na temat

Postprzez januszs0 » Wt kwi 14, 2020 6:35 pm

Witam Kolegów
W mojej obudowie zrobiłem 3 klawisze i jeden z nich będzie przełączał pomiędzy trybami pracy. Dwa pozostałe planuje wykorzystać do zmiany częstotliwości otwierania zaworu lub czasu załączenia pompki. Ogólnie w temacie funkcji dużo może się zmienić jak Kolega zacznie pisać program. Odnośnie kosztów to większość części mam w domu więc nie liczyłem tego dokładnie. Jak na razie to musiałem kupić pompkę za która zapłaciłem 40zł. Czujnik indukcyjny mam a resztę zrobię we własnym zakresie więc koszty dla mnie nie będą wysokie. Czasu spędzonego przy tym nie liczę bo to jest hobby.
Pozdrawiam Janusz
januszs0
Użytkownik
 
Posty: 30
Dołączył(a): Pn lis 18, 2019 9:47 pm
Imię: Janusz
Motocykl: CBF600
W siodle: <100 kkm

Re: Olejarka - rozmowy na temat

Postprzez buczekpan » Wt kwi 14, 2020 6:56 pm

januszs0 napisał(a):Witam Kolegów
Nie znam tego sterownika ale jeśli ktoś go umiejętnie oprogramował to wystarczy liczyć czas między impulsami i jeśli wykryjemy ze np od 1 sekundy nie mamy impulsów z czujnika to należy wyłączyć pompkę

Jedno sprostowanie, pompka nie jest załączona cały czas, ale poprzez podanie krótkiego (0,5sek) zasilania.
Przy projektowaniu uwzględnij czas przerwy miedzy impulsami podawanymi na pompkę i czas samego imlulsu.
Przy zliczaniu impulsowym, wystarczy, aby sterownik zliczał określoną (ustawianą) liczbę impulsów z czujnika indukcyjnego, a następnię podawał sygnał na pompkę przez pół sekundy i zaczynał zliczac ponownie. O ile się nie mylę, nie potrzeba wtedy w programie dla sterowania impulsowego, uwzględniać załączenia luzu, aby sterownik nie zaczynał zliczać impulsów od początku, tylko liczył je dalej do ustalonej wartości.
Dla sterowania czasowego, jak najbardziej zasadne jest podpięcie luzu, żeby pompka nie podawała oleju na postoju.
Varadero XL125 -> CBF600SA
Avatar użytkownika
buczekpan
Miłośnik
 
Posty: 617
Dołączył(a): Pn lis 27, 2017 9:06 am
Wiek: 43
Imię: Paweł
Motocykl: CBF 600SA
W siodle: <100 kkm

Re: Olejarka - rozmowy na temat

Postprzez januszs0 » Wt kwi 14, 2020 8:39 pm

Witam ponownie
Dokładnie tak jak piszesz planuję zrobić to sterowanie. Ogólnie sterowanie impulsowe jest dużo wygodniejsze i bardziej mi się podoba ale jak już zacząłem robić wersje czasową to spróbuje ją dokończyć choć na dzień dzisiejszy nie będę z niej korzystał bo mam wszystko do impulsówki a ta mi bardziej odpowiada. Na stronie Q man wyczytałem że pompka jest włączana co 1400 impulsów na początek tez tak zrobię i zobaczymy jak to będzie w praktyce działać. Do wersji czasowej muszę jeszcze poszukać takich danych bo nie wiem jeszcze jak to zrobić.
Pozdrawiam Janusz
januszs0
Użytkownik
 
Posty: 30
Dołączył(a): Pn lis 18, 2019 9:47 pm
Imię: Janusz
Motocykl: CBF600
W siodle: <100 kkm

Re: Olejarka - rozmowy na temat

Postprzez buczekpan » N kwi 26, 2020 7:11 pm

Moja olejarka poskładana. Wczoraj zrobiłem dysze i w większości zapełniłem układ, jednak nie do końca, bo... padł aku :wallbash:
W nocy go naładowałem, a dzisiaj układ w trakcie jazdy się odpowietrzył. Na razie ustawiłem impulsy co 60 sekund. Teraz zostało testowanie i szukanie idealnych interwałów.
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Varadero XL125 -> CBF600SA
Avatar użytkownika
buczekpan
Miłośnik
 
Posty: 617
Dołączył(a): Pn lis 27, 2017 9:06 am
Wiek: 43
Imię: Paweł
Motocykl: CBF 600SA
W siodle: <100 kkm

Re: Olejarka - rozmowy na temat

Postprzez januszs0 » N kwi 26, 2020 7:54 pm

Witam
Moja olejarka delikatnie ruszyła do przodu. Płytkę już mam gotową więc zostało jeszcze tylko napisanie oprogramowania co robi właśnie kolega. Podczas planowania softu zrezygnowałem z wersji czasowej. Doszedłem do wniosku ze nie będę z niej korzystał i dlatego zrezygnowałem. Wersja impulsowa jest prostsza w montażu, nie wymaga interwencji w elektrykę motoru bo nie ma potrzeby śledzić luzu. Przemyślałem sprawę i postanowiłem zostać przy wersji impulsowej. Odnośnie sterowania to mam takie przemyślenia. Do sterowania będę korzystał ze śrub mocujących tylną zębatkę których jest 6 szt. Planuję zacząć od ustawienia co 1400 impulsów podawać zasilanie na pompkę na czas 0.5s. W dużym przybliżeniu po przejechaniu ok 450 m pompka powinna podawać olej przez 0.5s. Zobaczymy jaki będzie wydatek przy takim ustawieniu pompki. W razie konieczności będę wprowadzał korektę.
Pozdrawiam Janusz
januszs0
Użytkownik
 
Posty: 30
Dołączył(a): Pn lis 18, 2019 9:47 pm
Imię: Janusz
Motocykl: CBF600
W siodle: <100 kkm

Re: Olejarka - rozmowy na temat

Postprzez buczekpan » N kwi 26, 2020 8:04 pm

Pompka nie działa tak jak piszesz. Czas trwania impulsu nie ma znaczenia. To jest pompka membranowa, czyli bez względu czy impuls będzie podawany przez 0,5 sek. czy przez 10 sek., to pompka wykona jeden suw i poda taką samą ilość oleju.
Varadero XL125 -> CBF600SA
Avatar użytkownika
buczekpan
Miłośnik
 
Posty: 617
Dołączył(a): Pn lis 27, 2017 9:06 am
Wiek: 43
Imię: Paweł
Motocykl: CBF 600SA
W siodle: <100 kkm

Re: Olejarka - rozmowy na temat

Postprzez januszs0 » Pn kwi 27, 2020 9:29 am

Witam
Źle się wyraziłem odnośnie zasilania pompki i powstało niezrozumienie. Te 0.5 s to jest czas przez który planuję podawać impulsy na pompkę. Na początek planuje podawać 5 impulsów w ciągu 0.5 s. Jak będę miał gotowy program to sprawdzę jaki wydatek będzie miała pompka przy takim sposobie zasilania. Jak znam życie korekty będą na pewno potrzebne.
Janusz
januszs0
Użytkownik
 
Posty: 30
Dołączył(a): Pn lis 18, 2019 9:47 pm
Imię: Janusz
Motocykl: CBF600
W siodle: <100 kkm

Re: Olejarka - rozmowy na temat

Postprzez Ando » Cz maja 14, 2020 7:03 am

Bloodhound napisał(a):Ja po przygodach z "Original product" made in China, kupiłem na Amazonie oryginalne Nemo 2 za 95€ z przesyłką. Założyłem i działa.
Nie wyszło mi cebulaczenie. ¯\_༼ᴼل͜ᴼ༽_/¯

Tapatalknięte

heh ,,,chytry płaci dwa razy xcrazy
Avatar użytkownika
Ando
Użytkownik
 
Posty: 27
Dołączył(a): Cz maja 14, 2020 4:59 am
Motocykl: NC 750 X
W siodle: 100-200 kkm

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: rademenesik i 22 gości