Pękniecie bocznej osłony

Tu omawiamy ogólne zagadnienia techniczne, niezwiązane stricte z danym modelem motocykla
Regulamin działu Tu nie spamujemy, trzymamy się tematów czysto warsztatowych.
Spam będzie usuwany.

Pękniecie bocznej osłony

Postprzez Goral4t » Pn lut 25, 2013 10:45 pm

Miałem małą śmieszną sytuacje co nie mniej kosztowną, moto stało u kolegi w wiacie w zimie. Po wyciągnięciu na wiosnę przed wiatę, po przyświeceniu przez słońce strzelił plastik po prostu pękł jak szyba ... niewiem czym to było spowodowane bo plastiki były nieklejone nic nigdy nie robione.
Może ma ktoś jakaś teorie spiskową ?? :) obecnie są juz pomalowane i zespawane, nie mniej do teraz na tym sie zastanawiam, a z powodu wypadku rehabilitacji itd, itd. nie było mnie tutaj bardzo dawno
Motomaniacy są wszędzie :) X11 "Power of Dreams"
Avatar użytkownika
Goral4t
Maniak
 
Posty: 1357
Dołączył(a): N lis 21, 2010 12:32 pm
Lokalizacja: KSU
Wiek: 31
Imię: Mariusz
Motocykl: CBF 600 sa, x11
W siodle: 100-200 kkm

Re: Pękniecie bocznej osłony

Postprzez Wesoły Dyzio » Pn lut 25, 2013 11:00 pm

Nagła różnica temperatur - zimna wiata/ciepło słonca i pęknięcie gotowe. Tak jak byś wlał wrzątek do szklanki dopiero co opłukanej w lodowatej wodzie, też pęknie:idea:
Jedź wolniej, myśl szybciej Obrazek


Obrazek
Wesoły Dyzio
Nightmare
 
Posty: 5502
Dołączył(a): Cz sty 17, 2013 10:45 am
Lokalizacja: Pruszków, Warszawa
Wiek: 56
Imię: Jacek
Motocykl: CBF 600SA '10
W siodle: <100 kkm

Re: Pękniecie bocznej osłony

Postprzez rupert » Pn lut 25, 2013 11:38 pm

Cały element? co z innymi? Może wada mateiału
Life is for my own to live my own way...
Avatar użytkownika
rupert
Nightmare
 
Posty: 8341
Dołączył(a): So lis 27, 2010 11:06 am
Lokalizacja: Wrocław
Wiek: 46
Imię: Robert
Motocykl: Honda

Re: Pękniecie bocznej osłony

Postprzez Wesoły Dyzio » Wt lut 26, 2013 7:59 am

rupert napisał(a):Cały element? co z innymi? Może wada mateiału

Jeżeli były duże naprężenia materiału spowodowane b.niską temperaturą, to jest to możliwe. Ale zdażają się źle wykonane części plastikowe i mogą pękać, szczególnie te wykonane z twardego plastiku jak do motocykla.
Jedź wolniej, myśl szybciej Obrazek


Obrazek
Wesoły Dyzio
Nightmare
 
Posty: 5502
Dołączył(a): Cz sty 17, 2013 10:45 am
Lokalizacja: Pruszków, Warszawa
Wiek: 56
Imię: Jacek
Motocykl: CBF 600SA '10
W siodle: <100 kkm

Re: Pękniecie bocznej osłony

Postprzez goramo » Wt lut 26, 2013 10:54 am

Być może w owiewce wystąpiły jakieś mikrouszkodzenia już wcześniej. Najwidoczniej miejsce pęknięcia było poddawane największym naprężeniom wewnętrznym przez jakiś czas. Po wyciągnięciu moto z zimnego pomieszczenia, słoneczko przygrzało, naprężenia wewnętrzne materiału owiewki szybko wzrosły, a że w punktach mocowania owiewki nie było luzu (owiewka przykręcona na mocowaniach na tyle mocno, że nie ma możliwości żadnych przesunięć - czyli brak możliwości skompensowania naprężeń w punktach podparcia) to materiał poddał się w miejscu, w którym był najsłabszy.


Mi się kiedyś szyba w samochodzie rozleciała sama w wyniku naprężeń cieplnych. Po zimnej, jesiennej nocy włączyłem ogrzewanie szyby żeby odparować rosę, szyba się nagrzała, a po skończonej jeździe (wyłączone ogrzewanie) szyba zaczęła szybko stygnąć (stygnięcie przyspieszała duża wilgotność powietrza - mgła) i w pewnym momencie szyba pękła, a właściwie rozleciała się w mak.
SR50 -> S53 -> ETZ150 -> Intruder M800Z -> CBF1000 -> VFR800FI -> CB1000R -> CB1000R + CB1300SA -> CB1300SA + XL650V -> CB1300SA + HH600 -> CB1300SA + CB1000RA

Always look on the bright side of life :-)
Avatar użytkownika
goramo
Nightmare
 
Posty: 8491
Dołączył(a): Pt wrz 03, 2010 7:11 pm
Lokalizacja: Warszawa
Wiek: 43
Imię: Mariusz
Motocykl: Honda x 2
W siodle: 100-200 kkm

Re: Pękniecie bocznej osłony

Postprzez zbyhu » Wt lut 26, 2013 11:32 am

Moja tylna lewa owiewka też tak pękła.
Nigdy nie była spawana, ukryta jest za stelażem i sobie pękła - nie wiem nawet kiedy. Pęknięcie nie idzie od żadnej krawędzi, zaczyna się i kończy "po środku" owiewki.
Obrazek
Avatar użytkownika
zbyhu
Nightmare
 
Posty: 7387
Dołączył(a): Pt wrz 03, 2010 6:14 pm
Lokalizacja: Rybnik
Wiek: 40
Motocykl: CBF1000, Tiger900GT
W siodle: >300 kkm

Re: Pękniecie bocznej osłony

Postprzez Wesoły Dyzio » Wt lut 26, 2013 11:37 am

zbyhu napisał(a):Moja tylna lewa owiewka też tak pękła.
Nigdy nie była spawana, ukryta jest za stelażem i sobie pękła - nie wiem nawet kiedy. Pęknięcie nie idzie od żadnej krawędzi, zaczyna się i kończy "po środku" owiewki.

Na mojej prawej przedniej, też mam pęknięcie idące od brzegu na dł. ok.2cm i w salonie też nie wiedzą dlaczego. bo nie ma nigdzie śladu po uderzeniu.
Jedź wolniej, myśl szybciej Obrazek


Obrazek
Wesoły Dyzio
Nightmare
 
Posty: 5502
Dołączył(a): Cz sty 17, 2013 10:45 am
Lokalizacja: Pruszków, Warszawa
Wiek: 56
Imię: Jacek
Motocykl: CBF 600SA '10
W siodle: <100 kkm


Powrót do Warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Majestic-12 [Bot] i 143 gości