ABS działa czy nie ?

Tu omawiamy ogólne zagadnienia techniczne, niezwiązane stricte z danym modelem motocykla
Regulamin działu Tu nie spamujemy, trzymamy się tematów czysto warsztatowych.
Spam będzie usuwany.

Re: ABS działa czy nie ?

Postprzez zbyhu » So mar 02, 2013 9:27 am

Czekaj, żebym dobrze zrozumiał.
Jak jedziesz na żwirze i naciśniesz na maksa tył, to blokuje koło i dupa lata na boki?
Bo jak nie, to ABS działa :P

Wyjmij sobie bezpiecznik ABSu, zahamuj tyłem na czymkolwiek, zobaczysz, jak szybko się tył zablokuje :). A potem wsadź bezpiecznik i zobacz, czy jest różnica.

W CBF 1000 z ABS tylny hamulec sprawia wrażenie, że jest tępy jak nieheblowana deska. Ale jak kiedyś wyjąłem bezpiecznik, to się zdziwiłem, jak łatwo zablokować koło. I jaka to frajda pojechać bokiem na CBFie :P.
Obrazek
Avatar użytkownika
zbyhu
Nightmare
 
Posty: 7386
Dołączył(a): Pt wrz 03, 2010 6:14 pm
Lokalizacja: Rybnik
Wiek: 40
Motocykl: CBF1000, Tiger900GT
W siodle: >300 kkm

Re: ABS działa czy nie ?

Postprzez Avalon » So mar 02, 2013 10:08 am

zbyhu napisał(a):Czekaj, żebym dobrze zrozumiał.
Jak jedziesz na żwirze i naciśniesz na maksa tył, to blokuje koło i dupa lata na boki?
Bo jak nie, to ABS działa :P

Wyjmij sobie bezpiecznik ABSu, zahamuj tyłem na czymkolwiek, zobaczysz, jak szybko się tył zablokuje :). A potem wsadź bezpiecznik i zobacz, czy jest różnica.

W CBF 1000 z ABS tylny hamulec sprawia wrażenie, że jest tępy jak nieheblowana deska. Ale jak kiedyś wyjąłem bezpiecznik, to się zdziwiłem, jak łatwo zablokować koło. I jaka to frajda pojechać bokiem na CBFie :P.


Czyli wypięcie bezpiecznika sprawia że mam 100% sprawny układ, tyle że bez ABS ? Ciekawe dlaczego HONDA nie zainstalowała fabrycznie pstryczka "ON/OFF - ABS". Względy bezpieczeństwa, finansowe, czy inne ?
Malcolm Young RIP 1953-2017
Avatar użytkownika
Avalon
Fanatyk
 
Posty: 3097
Dołączył(a): N paź 16, 2011 4:17 pm
Lokalizacja: Dawniej Wa-wa, teraz wieś na Mazowszu
Wiek: 59
Imię: Grzegorz
Motocykl: CBF1000A '8
W siodle: 100-200 kkm

Re: ABS działa czy nie ?

Postprzez zbyhu » So mar 02, 2013 10:28 am

Nie wiem.
Ale bez bezpiecznika hamulce pracują normalnie, tylko można zablokować koło.

Myślałem nawet o tym,aby taki przełącznik sobie zrobić. Wpiąć dwa kable z konektorami na końcach zamiast bezpiecznika ABSU, ten bezpiecznik przełożyć na osobne gniazdo i pociągnąć pstryczek na kierownicę :]. Zero ingerencji w motocykl, można w 13 sekund wrócić do oryginału...

PS
Ja raz doprowadziłem do sytuacji, że ABS zwariował i sam się wyłączył - zaświeciła się lampka ABSu. Zachciało mi się zabawy na trawie, "paląc gumę" jednocześnie trzymałem moto na przednim hamulcu, aby moto jechało powoli do przodu. Więc moto miało sprzeczne informacje z czujników przy kołach - przód ledwo się kręcił, a tył zapierd**ł. I po chwili układ ABS się na mnie wkur**ł :D.
Musiałem wrócić na asfalt i przejechać kilka kilometrów, zanim go ugłaskałem...
Obrazek
Avatar użytkownika
zbyhu
Nightmare
 
Posty: 7386
Dołączył(a): Pt wrz 03, 2010 6:14 pm
Lokalizacja: Rybnik
Wiek: 40
Motocykl: CBF1000, Tiger900GT
W siodle: >300 kkm

Re: ABS działa czy nie ?

Postprzez Avalon » So mar 02, 2013 11:18 am

:thumbsup: Polak potrafi :thumbsup:
A jak to jest u innych producentów ? Inne Motocykle mają możlwość włączenia/wyłączenia ABS'u zwykłym "pstryczkiem" ?
:offtopis:
Na oko ze 20lat temu, moi znajomi z autoryzowanego serwisu Bosch,(elektronika samochodowa) pojechali na szkolenie do Niemców. Między innymi mieli prezentację najnowszego systemu alarmowego, który był (w ich-niemców mniemaniu) nie do pokonania. Koledzy okazali się bardzo ambitni, bo nie poszli na obiad z całą ekipą, a za punkt homoru obrali rozbrojenie tego cudeńka. Wyobrażam sobie miny siedzących za stołami i kończących pierwsze danie, gdy na salę weszli koledzy z wyjetymi (na potwierdzenie) zagłówkami samochodu. :thumbup:
Malcolm Young RIP 1953-2017
Avatar użytkownika
Avalon
Fanatyk
 
Posty: 3097
Dołączył(a): N paź 16, 2011 4:17 pm
Lokalizacja: Dawniej Wa-wa, teraz wieś na Mazowszu
Wiek: 59
Imię: Grzegorz
Motocykl: CBF1000A '8
W siodle: 100-200 kkm

Re: ABS działa czy nie ?

Postprzez rupert » Pn mar 04, 2013 12:04 pm

Wesoły Dyzio napisał(a):
kris napisał(a):A kontrolka abs działa może komuś się popsuł i odłączył kontrolkę, żeby nie raziło w oczy. Podczas hamowania powinieneś odczuwać na klamce takie mocne wibracje. ABS nie działa po uruchomieniu motocykla do prędkości chyba 10km/h.

Kris, co bierzesz, daj namiary bo chyba dobre :biggrin:

Jest minimalna wymagana prędkość poniżej której ABS nie działa. Chyba, że masz inaczej, wtedy na postoju z zaciśniętą klamką powinne klocki klaskać :)
Life is for my own to live my own way...
Avatar użytkownika
rupert
Nightmare
 
Posty: 8341
Dołączył(a): So lis 27, 2010 11:06 am
Lokalizacja: Wrocław
Wiek: 46
Imię: Robert
Motocykl: Honda

Re: ABS działa czy nie ?

Postprzez pat_pat » Pn mar 04, 2013 12:49 pm

Jak chcesz korzystać z ABS na parkingu to ok 30k/h musisz śmigać :)
Taki mamy klimat
Avatar użytkownika
pat_pat
Fanatyk
 
Posty: 2838
Dołączył(a): Wt lis 22, 2011 10:03 am
Lokalizacja: Biskupiec pow. olsztyński
Wiek: 45
Imię: męskie
Motocykl: Honda CBF 600 SA
W siodle: <100 kkm

Re: ABS działa czy nie ?

Postprzez Marcin23BL » Pn mar 04, 2013 4:39 pm

prędkość minimalna ? :eek: Jak kontrolka ABS zgaśnie przy około 10 km/h to później już chyba raczej nie ma znaczenia prędkość z jaką się poruszam .

zbyhu napisał(a):Czekaj, żebym dobrze zrozumiał.
Jak jedziesz na żwirze i naciśniesz na maksa tył, to blokuje koło i dupa lata na boki?
Bo jak nie, to ABS działa :P

Wyjmij sobie bezpiecznik ABSu, zahamuj tyłem na czymkolwiek, zobaczysz, jak szybko się tył zablokuje :). A potem wsadź bezpiecznik i zobacz, czy jest różnica.

W CBF 1000 z ABS tylny hamulec sprawia wrażenie, że jest tępy jak nieheblowana deska. Ale jak kiedyś wyjąłem bezpiecznik, to się zdziwiłem, jak łatwo zablokować koło. I jaka to frajda pojechać bokiem na CBFie :P.


Tylni hamulec w zasadzie się nie zablokował nigdy choć jego działanie nazwałbym raczej spowalnianiem nie hamowaniem. Testowałem w zasadzie zawsze przednie heble, jutro zrobię tak jak mówisz i spróbuje zablokować tył z wyjętym bezpiecznikiem

Zastanawia mnie też kwestia odpowietrzania układu, u siebie odpowietrzałem metodą tradycyjną :msn-wink: wężyk i pompowanie klamką hamulca. Hamulce żyleta, ale może zapowietrzona jest pompa abs ? Do jej odpowietrzenia potrzebny jest specjalne narzędzie podłączane do kompresora. Bo niby bez niego pompy się nie odpowietrzy, a ja swoją zmieniałem na nową. Może tu jest właśnie pies pogrzebany :tongue:
Avatar użytkownika
Marcin23BL
Nowicjusz
 
Posty: 10
Dołączył(a): Pt mar 01, 2013 4:12 pm
Imię: Marcin
Motocykl: HONDA CBF 1000A 2006
W siodle: <100 kkm

Re: ABS działa czy nie ?

Postprzez zbyhu » Pn mar 04, 2013 8:16 pm

Ja wymieniałem płyn hamulcowy u siebie w CBF, a mam ABS. Spuściłem cały płyn z układu zapowietrzając go totalnie, potem zalałem układ świeżym płynem zgodnie z procedurą z serwisówki, pompując przy każdym odpowietrzniku. Kilka rundek wokół motocykla przez wszystkie 5 odpowietrzników i układ się ładnie odpowietrzył. To było w 2009 roku, ABS działa do dziś.

Także nie potrzeba urządzenia ciśnieniowego do odpowietrzenia pompy ABS w CBF.
Obrazek
Avatar użytkownika
zbyhu
Nightmare
 
Posty: 7386
Dołączył(a): Pt wrz 03, 2010 6:14 pm
Lokalizacja: Rybnik
Wiek: 40
Motocykl: CBF1000, Tiger900GT
W siodle: >300 kkm

Re: ABS działa czy nie ?

Postprzez Marcin23BL » Wt mar 05, 2013 2:58 pm

ABS działa :clap:
Zbyhu miałeś rację :thumbsup: :cheers:
Wyjechałem, dzisiaj pierwszy raz od 11.12.2012 :tongue: , prędkość 50-60 km/h i na drodze z ładnym asfaltem tylni hebel na maxa kilka prób i nic moto zachowuje się idealnie idzie jak po szynach
Później powrót do garażu wyjęcie głównego bezpiecznika ABS kolejna próba i długi ślad na asfalcie zostawiony przy dzwiękach piszczących opon
Cały sezon mykałem z przeświadczeniem, że ABS nie działa a on cały czas czuwał :msn-wink:

ps. ABS w Aprili Caponord ojca działał trochę inaczej niż system w Hondzie
Avatar użytkownika
Marcin23BL
Nowicjusz
 
Posty: 10
Dołączył(a): Pt mar 01, 2013 4:12 pm
Imię: Marcin
Motocykl: HONDA CBF 1000A 2006
W siodle: <100 kkm

Re: ABS działa czy nie ?

Postprzez Wesoły Dyzio » Wt mar 05, 2013 4:43 pm

Marcin23BL napisał(a):
Wesoły Dyzio napisał(a):ABS działa, a właściwie powinien działać tak samo jak w samochodzie. Z tego co opisujesz, to Twój ABS jest po prostu zwalony. Parę tygodni temu jadąc po lekkiej gołoledzi :biggrin:, przy mocnym naciśnięciu, na klamce odczuwalne były wibracje od działającego ABS, i nie było mowy o żadnym "nieodpuszczeniu" hamulców. Po pierwsze sprawdź ABS na asfalcie, a nie na żwirze. Potem przyjrzał bym się dokładniej tarczom i czujnikom. Może to być również problem z pompą ABS i wówczas bez mechanika się nie obejdzie,. :crybaby:
Sprawdź także, czy masz właściwe ciśnienie w oponach, czy opony masz we właściwym rozmiarze zalecanym do motocykla i wreszcie, czy felgi lub opony nie są zniekształcone w jakiś sposób. To wszystko niestety może mieć wpływ na działanie ABS. A tak w ogóle to tyle może być usterek, że nie sposób jest to tu opisać. Najlepiej zajrzyj do serwisówki do rozdziału poświęconemu ABS. Masz tam wykaz usterek.


Próby na asfalcie też były, ale raczej dość ostrożne:

Marcin23BL napisał(a):ABS działa :clap:
Zbyhu miałeś rację :thumbsup: :cheers:
Wyjechałem, dzisiaj pierwszy raz od 11.12.2012 :tongue: , prędkość 50-60 km/h i na drodze z ładnym asfaltem tylni hebel na maxa kilka prób i nic moto zachowuje się idealnie idzie jak po szynach

:question: :question: :question: :question: :question:
Jedź wolniej, myśl szybciej Obrazek


Obrazek
Wesoły Dyzio
Nightmare
 
Posty: 5502
Dołączył(a): Cz sty 17, 2013 10:45 am
Lokalizacja: Pruszków, Warszawa
Wiek: 56
Imię: Jacek
Motocykl: CBF 600SA '10
W siodle: <100 kkm

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Pagaj i 42 gości