ABS działa czy nie ?

Tu omawiamy ogólne zagadnienia techniczne, niezwiązane stricte z danym modelem motocykla
Regulamin działu Tu nie spamujemy, trzymamy się tematów czysto warsztatowych.
Spam będzie usuwany.

ABS działa czy nie ?

Postprzez Marcin23BL » Pt mar 01, 2013 4:54 pm

Witam
Pytanko mam na temat ABS. Konkretnie w jaki sposób objawia się jego działanie w waszych motocyklach ? Głupio brzmi, ale mam wrażenie, że u mnie nie działa jak powinien. Testowałem go podczas hamowania na drobnym żwirze/kamieniach i nie "odpuszczał" hamulca zostawiając jeden ciągły ślad na ziemi. Ojciec swego czasu jeździł na Aprili Caponord i tam ABS w takim samym teście "odpuszczał", a na ziemi pozostawały przerywane ślady hamowania. W jego moto można było wyłączyć ABS, różnica była zaje... , momentalnie "podcinało" kierownice.

Z ABSem po kupnie miałem pewne problemy, ale po naprawie niby wszystko OK, kontrolka po odpaleniu świeci, po ruszeniu gaśnie.
Avatar użytkownika
Marcin23BL
Nowicjusz
 
Posty: 10
Dołączył(a): Pt mar 01, 2013 4:12 pm
Imię: Marcin
Motocykl: HONDA CBF 1000A 2006
W siodle: <100 kkm

Re: ABS działa czy nie ?

Postprzez Wesoły Dyzio » Pt mar 01, 2013 5:11 pm

ABS działa, a właściwie powinien działać tak samo jak w samochodzie. Z tego co opisujesz, to Twój ABS jest po prostu zwalony. Parę tygodni temu jadąc po lekkiej gołoledzi :biggrin:, przy mocnym naciśnięciu, na klamce odczuwalne były wibracje od działającego ABS, i nie było mowy o żadnym "nieodpuszczeniu" hamulców. Po pierwsze sprawdź ABS na asfalcie, a nie na żwirze. Potem przyjrzał bym się dokładniej tarczom i czujnikom. Może to być również problem z pompą ABS i wówczas bez mechanika się nie obejdzie,. :crybaby:
Sprawdź także, czy masz właściwe ciśnienie w oponach, czy opony masz we właściwym rozmiarze zalecanym do motocykla i wreszcie, czy felgi lub opony nie są zniekształcone w jakiś sposób. To wszystko niestety może mieć wpływ na działanie ABS. A tak w ogóle to tyle może być usterek, że nie sposób jest to tu opisać. Najlepiej zajrzyj do serwisówki do rozdziału poświęconemu ABS. Masz tam wykaz usterek.
Jedź wolniej, myśl szybciej Obrazek


Obrazek
Wesoły Dyzio
Nightmare
 
Posty: 5502
Dołączył(a): Cz sty 17, 2013 10:45 am
Lokalizacja: Pruszków, Warszawa
Wiek: 56
Imię: Jacek
Motocykl: CBF 600SA '10
W siodle: <100 kkm

Re: ABS działa czy nie ?

Postprzez kris » Pt mar 01, 2013 6:53 pm

A kontrolka abs działa może komuś się popsuł i odłączył kontrolkę, żeby nie raziło w oczy. Podczas hamowania powinieneś odczuwać na klamce takie mocne wibracje. ABS nie działa po uruchomieniu motocykla do prędkości chyba 10km/h.
Honda CBF600SA
Avatar użytkownika
kris
Maniak
 
Posty: 1360
Dołączył(a): Cz lis 17, 2011 1:00 pm
Lokalizacja: Szczecin
Wiek: 37
Motocykl: CBF600SA
W siodle: <100 kkm

Re: ABS działa czy nie ?

Postprzez Wesoły Dyzio » Pt mar 01, 2013 8:17 pm

kris napisał(a):A kontrolka abs działa może komuś się popsuł i odłączył kontrolkę, żeby nie raziło w oczy. Podczas hamowania powinieneś odczuwać na klamce takie mocne wibracje. ABS nie działa po uruchomieniu motocykla do prędkości chyba 10km/h.

Kris, co bierzesz, daj namiary bo chyba dobre :biggrin:
Jedź wolniej, myśl szybciej Obrazek


Obrazek
Wesoły Dyzio
Nightmare
 
Posty: 5502
Dołączył(a): Cz sty 17, 2013 10:45 am
Lokalizacja: Pruszków, Warszawa
Wiek: 56
Imię: Jacek
Motocykl: CBF 600SA '10
W siodle: <100 kkm

Re: ABS działa czy nie ?

Postprzez Marcin23BL » Pt mar 01, 2013 10:03 pm

Wesoły Dyzio napisał(a):ABS działa, a właściwie powinien działać tak samo jak w samochodzie. Z tego co opisujesz, to Twój ABS jest po prostu zwalony. Parę tygodni temu jadąc po lekkiej gołoledzi :biggrin:, przy mocnym naciśnięciu, na klamce odczuwalne były wibracje od działającego ABS, i nie było mowy o żadnym "nieodpuszczeniu" hamulców. Po pierwsze sprawdź ABS na asfalcie, a nie na żwirze. Potem przyjrzał bym się dokładniej tarczom i czujnikom. Może to być również problem z pompą ABS i wówczas bez mechanika się nie obejdzie,. :crybaby:
Sprawdź także, czy masz właściwe ciśnienie w oponach, czy opony masz we właściwym rozmiarze zalecanym do motocykla i wreszcie, czy felgi lub opony nie są zniekształcone w jakiś sposób. To wszystko niestety może mieć wpływ na działanie ABS. A tak w ogóle to tyle może być usterek, że nie sposób jest to tu opisać. Najlepiej zajrzyj do serwisówki do rozdziału poświęconemu ABS. Masz tam wykaz usterek.


Próby na asfalcie też były, ale raczej dość ostrożne :msn-wink: i wrażenia, że ABS nie działa. Tarcze proste nie widać żadnych uszkodzeń, felgi również, czujniki ok (czyste,kable nie uszkodzone, a odległość od tarcz w normie) Ciśnienie w oponach ok, oponki nowe battlaxy bt023 w przewidzianym przez Honde rozmiarze :msn-wink: Zczytałem kody błedów i wyszło, ze błąd 81 więc zgodnie z serwisówką wymieniłem pompe ABS wykasowałem błędy i teraz niby błędów nie ma. Walczyłem z tym prawie rok temu i nie pamiętam dokładnie na starej czy nowej pompie pokazywało także któryś z błędów od 51-54.
W sumie przelatałem ponad 10 tys w zeszłym sezonie i jakoś ABS się nie objawił.

W CBF przy hamowaniu tyłem, hamuje także jeden z trzech przednich tłoczków. Przy hamowaniu przodem hamuje tylko przód, zgadza się ? Musze jeszcze to sprawdzić

Jakieś propozycje, co to może być ? Ewentualnie proszę o propozycje DOBREGO mechanika z woj. łódzkiego :smile:
Avatar użytkownika
Marcin23BL
Nowicjusz
 
Posty: 10
Dołączył(a): Pt mar 01, 2013 4:12 pm
Imię: Marcin
Motocykl: HONDA CBF 1000A 2006
W siodle: <100 kkm

Re: ABS działa czy nie ?

Postprzez Wesoły Dyzio » Pt mar 01, 2013 10:20 pm

Marcin23BL napisał(a):
(...)W CBF przy hamowaniu tyłem, hamuje także jeden z trzech przednich tłoczków. Przy hamowaniu przodem hamuje tylko przód, zgadza się ? Musze jeszcze to sprawdzić (...)

Jeżeli Twój rocznik ma Combined ABS, to tak jest jak piszesz. A sprawdziłeś bezpieczniki ABS?
Jedź wolniej, myśl szybciej Obrazek


Obrazek
Wesoły Dyzio
Nightmare
 
Posty: 5502
Dołączył(a): Cz sty 17, 2013 10:45 am
Lokalizacja: Pruszków, Warszawa
Wiek: 56
Imię: Jacek
Motocykl: CBF 600SA '10
W siodle: <100 kkm

Re: ABS działa czy nie ?

Postprzez Marcin23BL » Pt mar 01, 2013 10:38 pm

Na błotniku naklejka combined abs (złote zaciski). Jasne, bezpieczniki sprawdziłem na samym początku. Odpowietrzałem cały układ zalałem nowym płynem, zrobiłem chyba wszystko co mi przyszło do głowy i co było w serwisówce i d..a Zastanawiam się jeszcze nad tym, czy nowa pompa nie musi być jakoś "skalibrowana" pod kompem w serwisie ?
Avatar użytkownika
Marcin23BL
Nowicjusz
 
Posty: 10
Dołączył(a): Pt mar 01, 2013 4:12 pm
Imię: Marcin
Motocykl: HONDA CBF 1000A 2006
W siodle: <100 kkm

Re: ABS działa czy nie ?

Postprzez Wesoły Dyzio » Pt mar 01, 2013 10:56 pm

Marcin23BL napisał(a):Na błotniku naklejka combined abs (złote zaciski). Jasne, bezpieczniki sprawdziłem na samym początku. Odpowietrzałem cały układ zalałem nowym płynem, zrobiłem chyba wszystko co mi przyszło do głowy i co było w serwisówce i d..a Zastanawiam się jeszcze nad tym, czy nowa pompa nie musi być jakoś "skalibrowana" pod kompem w serwisie ?

Skoro działało wszystko przez ok. rok, to raczej mało prawdopodobne, aby trzeba było ją kalibrować. Ja bym stawiał na problem z elektryką ABS. Najlepiej by było podjechać do serwisu i podłączyć się do kompa i zobaczyć, czy nie pokazuje jakichś błędów. Niestety nikogo w woj. Łódzkim nie znam.
Jedź wolniej, myśl szybciej Obrazek


Obrazek
Wesoły Dyzio
Nightmare
 
Posty: 5502
Dołączył(a): Cz sty 17, 2013 10:45 am
Lokalizacja: Pruszków, Warszawa
Wiek: 56
Imię: Jacek
Motocykl: CBF 600SA '10
W siodle: <100 kkm

Re: ABS działa czy nie ?

Postprzez Marcin23BL » Pt mar 01, 2013 11:07 pm

Tak też zrobię, bo moja inwencja twórcza na tą chwilę się wyczerpała, sprawdzę jeszcze czy użycie hamulca nożnego załącza przód.
Avatar użytkownika
Marcin23BL
Nowicjusz
 
Posty: 10
Dołączył(a): Pt mar 01, 2013 4:12 pm
Imię: Marcin
Motocykl: HONDA CBF 1000A 2006
W siodle: <100 kkm

Re: ABS działa czy nie ?

Postprzez Wesoły Dyzio » Pt mar 01, 2013 11:13 pm

Daj znać jak usuniesz usterkę.
Jedź wolniej, myśl szybciej Obrazek


Obrazek
Wesoły Dyzio
Nightmare
 
Posty: 5502
Dołączył(a): Cz sty 17, 2013 10:45 am
Lokalizacja: Pruszków, Warszawa
Wiek: 56
Imię: Jacek
Motocykl: CBF 600SA '10
W siodle: <100 kkm

Następna strona

Powrót do Warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 21 gości