Olej silnikowy - można mieszać?

Tu omawiamy ogólne zagadnienia techniczne, niezwiązane stricte z danym modelem motocykla
Regulamin działu Tu nie spamujemy, trzymamy się tematów czysto warsztatowych.
Spam będzie usuwany.

Olej silnikowy - można mieszać?

Postprzez Marcus_25 » Pt mar 15, 2013 5:18 pm

Hej,'

Mam kolejną zagwozdkę. Przeszukuje wujka google czy oleje silnikowe można mieszać. Chodzi mi o to czy syntetyk z syntetykiem, pól z pół etc
Jedni mówią, że nie ma to znaczenia byle by zgadzały się 2 rzeczy: rodzaj i lepkość. Inni, że lepiej nie mieszać.
Chodzi o to, że różni producenci mają inne patenty na uszlachetnianie swoich olei :>

Jakie macie zdanie na ten temat?
Stanie się coś eFci jak wymiesza się 2 oleje innych marek ale o tej samej lepkości? :)

Bo cholerka, mam jeszcze około litra IPONE 10w40 , i podobnie MOTULA 10w40. Nie wiem czy mogę teraz przy wymianie wlać oba + dokupić brakują butelkę 1L czy wydawać 130 na bańkę 4L i zalać tylko jednym rodzajem.

P.S. Do tego na MOTULu jest napisane, że "Można mieszać z olejami syntetycznymi i mineralnymi." co by znaczyło, że pół-syntetyk o tej samej lepkości chyba też można.
Obrazek
Marcus_25
Użytkownik
 
Posty: 140
Dołączył(a): N sty 20, 2013 4:01 pm
Lokalizacja: Gliwice
Wiek: 35
Imię: Marek
Motocykl: CBF 600SA'04
W siodle: <100 kkm

Re: Olej silnikowy - można mieszać?

Postprzez klemens » Pt mar 15, 2013 6:37 pm

Czytałem kiedyś jakieś mądre opracowanie, z którego wynikało, że praktycznie można zmieszać wszystko a już na pewno syntetyk z syntetykiem i mineralny z mineralnym. Półsyntetyk to w końcu też mieszanina syntetyka i mineralnego (30/70%). Osobiście jednak na swoim moto bym nie eksperymentował.
Lepiej się wysrać i spóźnić niż być na czas i się zesrać
Avatar użytkownika
klemens
Nightmare
 
Posty: 5259
Dołączył(a): Cz wrz 09, 2010 8:04 am
Wiek: 62
Motocykl: T7

Re: Olej silnikowy - można mieszać?

Postprzez Bosman78 » Pt mar 15, 2013 7:07 pm

można śmiało
„Błogosławieni Ci, którzy nie mają nic do powiedzenia i nie ubierają tego faktu w słowa...”
Avatar użytkownika
Bosman78
Maniak
 
Posty: 1261
Dołączył(a): Cz mar 31, 2011 6:26 pm
Lokalizacja: Wawa
Wiek: 45
Motocykl: vStrom
W siodle: <100 kkm

Re: Olej silnikowy - można mieszać?

Postprzez Marcus_25 » Pt mar 15, 2013 7:16 pm

Bosman78 napisał(a):można śmiało


Poparte doświadczeniem? Możesz swoją sytuacje opisać ;)
Obrazek
Marcus_25
Użytkownik
 
Posty: 140
Dołączył(a): N sty 20, 2013 4:01 pm
Lokalizacja: Gliwice
Wiek: 35
Imię: Marek
Motocykl: CBF 600SA'04
W siodle: <100 kkm

Re: Olej silnikowy - można mieszać?

Postprzez Avalon » Pt mar 15, 2013 8:25 pm

Marcus_25 napisał(a):
Bosman78 napisał(a):można śmiało


Poparte doświadczeniem? Możesz swoją sytuacje opisać ;)

W moto nie kombinowałem, ale w samochodzie mieszam olej syntetyczny z pól syntetykiem. Zależy co z "pańskiego stołu skapnie" :) Zrobiłem nim przeszło 180kkm, a silnik i ma się całkiem dobrze.
NIe chcę siać defetyzmu lub rozpowszechniać niesprawdzonych ionformacji, ale kiedyś słyszałem że zgodnie z zaleceniami UE, oleje różnych firm muszą być mieszalne ze sobą ze względu na wygodę klienta /np.brak konkretnej marki oleju w danym kraju/ I to nie tylko w grupie "syntetyk-syntetyk" lub "pól syntetyk-pól syntetyk".
Zatem ta informacja na MOTULU wydaje się być prawdą.
Malcolm Young RIP 1953-2017
Avatar użytkownika
Avalon
Fanatyk
 
Posty: 3097
Dołączył(a): N paź 16, 2011 4:17 pm
Lokalizacja: Dawniej Wa-wa, teraz wieś na Mazowszu
Wiek: 59
Imię: Grzegorz
Motocykl: CBF1000A '8
W siodle: 100-200 kkm

Re: Olej silnikowy - można mieszać?

Postprzez Monte Christo » Pt mar 15, 2013 8:34 pm

A ja choć jestem jeszcze młody :> reprezentuję przekonania starej szkoły. Jeśli w sytuacji podbramkowej (w trasie) zabraknie oleju w silniku - można zrobić dolewkę praktycznie każdego - lepiej jakiś niż żaden. Natomiast po powrocie wymienić w całości na taki, jaki rekomenduje producent (nie chodzi o markę a właściwości).
Ciężko tak jednoznacznie stwierdzić, w tym przypadku nie mam pewności, więc wolałbym spać spokojnie i zalać jeden rodzaj. :smile:
Chuja się zarabia, a żyje się jak hrabia.
Avatar użytkownika
Monte Christo
Użytkownik zbanowany
 
Posty: 7506
Dołączył(a): Cz lip 05, 2012 1:24 pm
Wiek: 43
Motocykl: nie ma
W siodle: <100 kkm

Re: Olej silnikowy - można mieszać?

Postprzez zbyhu » Pt mar 15, 2013 9:01 pm

Yo!

Można mieszać, ale jak nie ma potrzeby to lepiej nie mieszać ;).

Ja mieszałem różne oleje w GS500 i TDM 850.

W GS 500 zaczynałem od Motula, potem kiedyś w trasie okazało się, że bagnet suchy, to poszedł do silnika Mobil. A jak wyjechałem do Skandynawii, to wziąłem na zapas 2l... samochodowego Lotosa półsyntetycznego. Potem w trasie go lałem i moto śmigało jak wściekłe, nawet przestało w Skandynawii palić olej ;).

A w TDM, z uwagi na jej wielką olejożerność, bardzo szybko przestałem zwracać uwagę co tam leję. W szczytowym momencie miałem w silniku Motula 5100, Shella, Mobil 1 i jakiś angielski półsyntetyk. Na takiej mieszance wracałem z Anglii, 2 tyś.km w dwa dni z przelotową 150km/h - silnik to przeżył bez zająknięcia.

Także można, teoria i praktyka mówi, że nic się nie dzieje z silnikiem. Ciężko powiedzieć, jaki i czy w ogóle, miałoby to wpływ długodystansowo na silnik.
Także ogólnie można, ale jak nie ma potrzeby, to po co?

Pozdrawiam
Obrazek
Avatar użytkownika
zbyhu
Nightmare
 
Posty: 7387
Dołączył(a): Pt wrz 03, 2010 6:14 pm
Lokalizacja: Rybnik
Wiek: 40
Motocykl: CBF1000, Tiger900GT
W siodle: >300 kkm

Re: Olej silnikowy - można mieszać?

Postprzez Marcus_25 » Pt mar 15, 2013 9:08 pm

Potrzeby nie ma, no poza ekonomiczną (polska oszczędność). Ok to teraz dokupię IPONE bańkę 4 litry, za rok motula 4 litry i tak będę sobie zmieniał co rok, a tą pozostałą resztką ewentualnie dolewał ;p

Nie ma co ryzykować z silnikiem eFci ;) a nie będę na niej skąpił tych kilkudziesięciu złotych. A olej jak stoi otwarty to nic się chyba z nim nie dzieje jak poczeka kolejny rok :)


=EDIT=
OT:
Przy okazji chciałbym zapytać czy w 600 z ABS, by wymienić płyn hamulcowy wystarczy przetoczyć nowym >>stary czy trzeba bawić się w odpowietrzanie itd? Bo nie wiem jak się do tego zabrać.
Obrazek
Marcus_25
Użytkownik
 
Posty: 140
Dołączył(a): N sty 20, 2013 4:01 pm
Lokalizacja: Gliwice
Wiek: 35
Imię: Marek
Motocykl: CBF 600SA'04
W siodle: <100 kkm

Re: Olej silnikowy - można mieszać?

Postprzez Bosman78 » So mar 16, 2013 12:10 pm

ad. 1 to już Zbychu chyba rozwiał wszelkie wątpliwości od siebie dodam tylko, że część olejów syntetycznych jest tylko w części syntetyczna, a też nie popadał bym w paranoję ja na Twoim miejscu bym nie miał obaw. Silniki CBFek nie są mocno obciążone, poza tym to są dobre oleje więc ryzyko uszkodzeń żadne większość szkodę silnikowi uczynisz jeśli gdzieś trafisz na trefne paliwo na co nie zawsze masz wpływ niż mieszając oleje.
ad. 2 z tego co wiem to nie można i trzeba odpowietrzać bez ABS tak robią
„Błogosławieni Ci, którzy nie mają nic do powiedzenia i nie ubierają tego faktu w słowa...”
Avatar użytkownika
Bosman78
Maniak
 
Posty: 1261
Dołączył(a): Cz mar 31, 2011 6:26 pm
Lokalizacja: Wawa
Wiek: 45
Motocykl: vStrom
W siodle: <100 kkm

Re: Olej silnikowy - można mieszać?

Postprzez zbyhu » So mar 16, 2013 12:50 pm

Żeby wymienić dobrze płyn, to najlepiej zlać i potem odpowietrzać.
Ale można też przetoczyć.
Ja u siebie robiłem jedną i drugą metodą. Obie działają ;)
Obrazek
Avatar użytkownika
zbyhu
Nightmare
 
Posty: 7387
Dołączył(a): Pt wrz 03, 2010 6:14 pm
Lokalizacja: Rybnik
Wiek: 40
Motocykl: CBF1000, Tiger900GT
W siodle: >300 kkm

Następna strona

Powrót do Warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 134 gości