Problem z wentylatorem

Tu omawiamy ogólne zagadnienia techniczne, niezwiązane stricte z danym modelem motocykla
Regulamin działu Tu nie spamujemy, trzymamy się tematów czysto warsztatowych.
Spam będzie usuwany.

Problem z wentylatorem

Postprzez Mepik » N kwi 07, 2013 10:50 am

Mam problem z niewłączającym się wentylatorem chłodnicy, wskazówka wchodzi prawie na czerwone pole a wentylator nic. Zwarłem go na krótko i jednak śmiga, więc jeszcze raz chciałem sprawdzić czs się załaczy i zauważyłem ze jak wskazówka jest powyżej połowy skali to przy zwiekszaniu obrotów ten wiatrak tak nieśmiało się porusza ale bardzo powoli a na wolnych wogóle;/. Tu moje pytanie czy to trzeba wymienić czujnik wentylatora na nowy? czy to może być problem też z termostatem?
Mepik
Użytkownik
 
Posty: 79
Dołączył(a): So sty 05, 2013 2:18 pm
Imię: Michał
Motocykl: cbf500
W siodle: <100 kkm

Re: Problem z wentylatorem

Postprzez zbyhu » N kwi 07, 2013 11:08 am

Sprawdź czy masz płyn w układzie, może termostat nie jest zanurzony w płynie i masz tylko mały obieg.
A w drugiej kolejności sprawdź czujnik temperatury uruchamiający wentylator.
Obrazek
Avatar użytkownika
zbyhu
Nightmare
 
Posty: 7387
Dołączył(a): Pt wrz 03, 2010 6:14 pm
Lokalizacja: Rybnik
Wiek: 40
Motocykl: CBF1000, Tiger900GT
W siodle: >300 kkm

Re: Problem z wentylatorem

Postprzez Mepik » Wt kwi 16, 2013 12:41 am

Idąc za twoja radą sprawdziłem ten poziom i jest pod korek, no i jak moto zagrzane to chłodnica gorąca, także z tego co czytałem to duży obieg działa, więc problemem jest raczej ten włącznik, chyba ze jestem w błędzie? Żeby sprawdzić ten włącznik to muszę go wrzucić do wrzątku i sprawdzić czy rezystancja jest zerowa?
Mepik
Użytkownik
 
Posty: 79
Dołączył(a): So sty 05, 2013 2:18 pm
Imię: Michał
Motocykl: cbf500
W siodle: <100 kkm

Re: Problem z wentylatorem

Postprzez zbyhu » Wt kwi 16, 2013 5:40 am

Szczerze to nie wiem, jak jest to w pięćsetce rozwiązane. W litrze jest jeden czujnik, który steruje wszystkim - kontrolką przegrzania, wentylatorem i składem mieszanki (poprzez komputer oczywiście).
W starszych pojazdach były czujniki w chłodnicy, zero-jedynkowe. Przy odpowiedniej temperaturze zamyka on obwód wentylatora i tyle.
Raz sprawdzałem taki czujnik. Zrobiłem prosty obwód - żarówka samochodowa / motocyklowa, akumulator i ten czujnik jako włącznik. Wsadziłem czujnik do wody i zagotowałem ją. Nie zadziałał. Za niska temperatura. Wlałem płyn chłodniczy do garnka, podgrzałem i dopiero z tym włącznik zadziałał.
Obrazek
Avatar użytkownika
zbyhu
Nightmare
 
Posty: 7387
Dołączył(a): Pt wrz 03, 2010 6:14 pm
Lokalizacja: Rybnik
Wiek: 40
Motocykl: CBF1000, Tiger900GT
W siodle: >300 kkm

Re: Problem z wentylatorem

Postprzez Mepik » Wt kwi 16, 2013 12:12 pm

Właśnie tak jak mówisz to jest ten czujnik zero- jedynkowy i sprawdzałem go tak jak jest napisane w serwisówce i w ogóle miernik nic nie drgnął jak go zagotowałem w dynagelu(plus do pinu który wychodzi a minus do spodu czujnika). Gdy przyłożyłem obie końcówki miernika do pinu to obojetnie czy gorący czy zimny pokazuje 0,9 ohma i teraz nie wiem czy ja cos źle robie, czy temu czujnikowi trzeba juz podziękować?
Mepik
Użytkownik
 
Posty: 79
Dołączył(a): So sty 05, 2013 2:18 pm
Imię: Michał
Motocykl: cbf500
W siodle: <100 kkm

Re: Problem z wentylatorem

Postprzez zbyhu » Wt kwi 16, 2013 12:36 pm

No to chyba czujnik jest trup.
Ale nie zaszkodzi, jeśli go sprawdzisz moim sposobem.
Zrób prosty obwód z żarówką i podepnij pod aku albo prostownik. I wsadź czujnik do gara z płynem chłodniczym. Jak do zagotowania płynu nie włączy się żarówka, to czujnik nie żyje.
Obrazek
Avatar użytkownika
zbyhu
Nightmare
 
Posty: 7387
Dołączył(a): Pt wrz 03, 2010 6:14 pm
Lokalizacja: Rybnik
Wiek: 40
Motocykl: CBF1000, Tiger900GT
W siodle: >300 kkm

Re: Problem z wentylatorem

Postprzez Mepik » Pt kwi 26, 2013 10:55 am

Czujnik już mam nowy, sprawdziłem go i działa otwiera sie przy tych 100 stopniach, po podłaczeniu go do hondy i wymianie płynu na dynagela dalej się wiatrak nie załącza mimo że wskazówka na czerwonym prawie. To chyba jedyny powód takiego stanu rzeczy to brak masy na chłodnicy i tu sie rodzi pytanie jak sprawdzić i ewentualnie naprawic :helpsmilie:
Mepik
Użytkownik
 
Posty: 79
Dołączył(a): So sty 05, 2013 2:18 pm
Imię: Michał
Motocykl: cbf500
W siodle: <100 kkm

Re: Problem z wentylatorem

Postprzez Wesoły Dyzio » Pt kwi 26, 2013 1:03 pm

Mepik napisał(a):Czujnik już mam nowy, sprawdziłem go i działa otwiera sie przy tych 100 stopniach, po podłaczeniu go do hondy i wymianie płynu na dynagela dalej się wiatrak nie załącza mimo że wskazówka na czerwonym prawie. To chyba jedyny powód takiego stanu rzeczy to brak masy na chłodnicy i tu sie rodzi pytanie jak sprawdzić i ewentualnie naprawic :helpsmilie:

Sprawdź "na krótko" czy wiatrak działa. Może masz walnięte przewody.
Jedź wolniej, myśl szybciej Obrazek


Obrazek
Wesoły Dyzio
Nightmare
 
Posty: 5502
Dołączył(a): Cz sty 17, 2013 10:45 am
Lokalizacja: Pruszków, Warszawa
Wiek: 56
Imię: Jacek
Motocykl: CBF 600SA '10
W siodle: <100 kkm

Re: Problem z wentylatorem

Postprzez Mepik » Pt kwi 26, 2013 2:26 pm

Zgodnie z pierwszym postem w tym temacie wiatrak zwarty na krótko działa
Mepik
Użytkownik
 
Posty: 79
Dołączył(a): So sty 05, 2013 2:18 pm
Imię: Michał
Motocykl: cbf500
W siodle: <100 kkm

Re: Problem z wentylatorem

Postprzez Wesoły Dyzio » Pt kwi 26, 2013 10:19 pm

Mepik napisał(a):Zgodnie z pierwszym postem w tym temacie wiatrak zwarty na krótko działa

I znowu nie doczytałem :wallbash:
Jedź wolniej, myśl szybciej Obrazek


Obrazek
Wesoły Dyzio
Nightmare
 
Posty: 5502
Dołączył(a): Cz sty 17, 2013 10:45 am
Lokalizacja: Pruszków, Warszawa
Wiek: 56
Imię: Jacek
Motocykl: CBF 600SA '10
W siodle: <100 kkm

Następna strona

Powrót do Warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 127 gości