Problem z napędem

Tu omawiamy ogólne zagadnienia techniczne, niezwiązane stricte z danym modelem motocykla
Regulamin działu Tu nie spamujemy, trzymamy się tematów czysto warsztatowych.
Spam będzie usuwany.

Problem z napędem

Postprzez Pioter » Śr cze 26, 2013 7:42 am

Hej,

od jakiegoś czasu mam problem z napędem, czyli podczas odkręcenia gwałtowniej manetki mam przeskoki czy uślizgi (chyba) łańcucha. problemu nie rozwiązało naciągnięcie łańcucha, stan zębatek jest jeszcze w miarę dobry a do pola czerwonego też jeszcze trochę brakuje. Efekt jest taki, że przy wyższych obrotach, przy mocniejszym przyspieszeniu mam wrażenie jakby na krótką chwilę samo sprzęgło się załączało.

Teraz się zastanawiam czy wymiana napędu tu na pewno pomoże, czy jest to oznaka czegoś grubszego.
Avatar użytkownika
Pioter
Miłośnik
 
Posty: 682
Dołączył(a): Wt sty 10, 2012 8:00 am
Lokalizacja: Legionowo
Wiek: 39
Imię: Piotrek
Motocykl: Honda CBF1000 SA '10

Re: Problem z napędem

Postprzez raphi » Śr cze 26, 2013 7:59 am

Jakby Ci łańcuch przeskoczył po zębatce przy mocnym odkręceniu to poczułbyś potężne jebnięcie i nie miałbyś wątpliwości co to było. Tak sądzę. Przeskok łańcucha IMO możliwy jest tylko w 2 przypadkach. Albo łańcuch jest luźny jak cellulit teściowej albo koła zębate wyglądają jak piła tarczowa. W innych przypadkach to raczej niemożliwe. Ile łańcuch ma przebiegu? Sprawdzałeś czy jest równomiernie naciągnięty? Może Już umarł i w jednym miejscu jest luźny a w innym napięty jak struna. Jeśli tak, wymień go szybko bo dojeżdżasz łożysko ośki zdawczej.

Czy przypadkiem to nie jakiś problem z mocą/obrotami, co objawia się właśnie odczuciem szarpnięcia (czyli krótkotrwałym brakiem mocy) co czuć dopiero po odwinięciu? Może świeca/fajka?

Trochę to słabo opisałeś. Przeskok łańcucha to co innego niż ślizganie sprzęgła. Rosłyby obroty bez zmiany prędkości wtedy.
...ale co ja tam wiem.
Avatar użytkownika
raphi
Nightmare
 
Posty: 14114
Dołączył(a): Pn wrz 20, 2010 6:41 am
Wiek: 46
Imię: Rafał
Motocykl: Osiołek
W siodle: 200-300 kkm

Re: Problem z napędem

Postprzez zbyhu » Śr cze 26, 2013 8:52 am

Zajrzyj do zębatki zdawczej, może jest łysa.

Mnie to brzmi bardziej na chwilowe odcinanie zapłonu. Jak napęd jest wyruchany, to w pierwszej kolejności zaczyna się tłuc jak cholera przy wolnej jeździe. Na tylnej zębatce łańcuch wchodzi na zęby i się ześlizguje, wtedy słychać trzaski i szarpnięcia. I łańcuch zaczyna wyciągać się w tempie wykładniczym - co kilkaset km robi się luźny.
Obrazek
Avatar użytkownika
zbyhu
Nightmare
 
Posty: 7387
Dołączył(a): Pt wrz 03, 2010 6:14 pm
Lokalizacja: Rybnik
Wiek: 40
Motocykl: CBF1000, Tiger900GT
W siodle: >300 kkm

Re: Problem z napędem

Postprzez Pioter » Śr cze 26, 2013 9:05 am

lancuch jest od nowosci czyli jakies 30tys/km.
Czyli po przebiegu mozna wnioskowac, ze jest do wymiany, chociaz wyglada calkiem przyzwoicie.
Silnik w trasie przy zwyklym dawkowaniu mocy tez chodzi bez zastrzezen. Musze pojechac do mechaniora bo sam chyba nie dojde co sie dzieje, slabo obcykany jestem w tej dziedzinie.
Avatar użytkownika
Pioter
Miłośnik
 
Posty: 682
Dołączył(a): Wt sty 10, 2012 8:00 am
Lokalizacja: Legionowo
Wiek: 39
Imię: Piotrek
Motocykl: Honda CBF1000 SA '10

Re: Problem z napędem

Postprzez blady2111 » Śr cze 26, 2013 9:07 am

skręć może jakiś krótki filmik z tego co się dzieje kiedy gwałtownie odkręcasz manetkę to sądzę że ktoś będzie w stanie Ci pomóc.
Avatar użytkownika
blady2111
Znawca
 
Posty: 365
Dołączył(a): Wt sie 21, 2012 5:42 am
Lokalizacja: Sosnowiec
Wiek: 43
Imię: Marcin
Motocykl: T7
W siodle: <100 kkm

Re: Problem z napędem

Postprzez klemens » Śr cze 26, 2013 12:29 pm

Pioter napisał(a):lancuch jest od nowosci czyli jakies 30tys/km.
Czyli po przebiegu mozna wnioskowac, ze jest do wymiany, chociaz wyglada calkiem przyzwoicie.

Po przebiegu nic tu nie wywnioskujesz. Łańcuchy zdychają i po 10kkm i po 50 kkm. Mój też ma 30 + kilka tysięcy i nic mu nie jest.
Można zerknąć na zębatkę zdawczą ale to chyba nie to.
Lepiej się wysrać i spóźnić niż być na czas i się zesrać
Avatar użytkownika
klemens
Nightmare
 
Posty: 5259
Dołączył(a): Cz wrz 09, 2010 8:04 am
Wiek: 62
Motocykl: T7

Re: Problem z napędem

Postprzez mastalczak » Wt lip 02, 2013 12:33 pm

Panowie
A może to jest poślizg na sprzęgle. Jeśli sprzęgło się ślizga to mogą być podobne objawy i związane mogą być z dwoma sprawami:
- zjechane tarcze sprzęgła lub zły olej. Pioter - sprawdź czy jak wciśniesz sprzęgło tak ze 2-3 mm ręką to czy będzie się coś zmieniało w tych zjawiskach. Jeśli tak to albo masz zjechane sprzęgło i tarczki do wymiany, albo zastosowałeś zły olej. Sprawdź czy na bańce oleju który stosujesz masz normę japońską JASO o symbolu MA. Najlepiej jeśli byłaby norma MA-2 wtedy oliwa najlepiej chroni przed poślizgami na tarczkach.
Avatar użytkownika
mastalczak
Nowicjusz
 
Posty: 7
Dołączył(a): Pn maja 27, 2013 9:53 am
Wiek: 42
Imię: Paweł
Motocykl: CBF 1000
W siodle: <100 kkm

Odp: Problem z napędem

Postprzez konjo8ds » Wt lip 02, 2013 7:27 pm

Pioter.
Mi sie wysaje ze ty masz konczacy sie naped. Jeszcze alpy przejezdzisz spokojnie jak ostatnio na ten lancuch paczalem :grin:
Obrazek
Avatar użytkownika
konjo8ds
Nightmare
 
Posty: 5342
Dołączył(a): So sty 21, 2012 4:48 pm
Lokalizacja: wawa
Wiek: 42
Motocykl: st1050


Powrót do Warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot], Majestic-12 [Bot] i 143 gości