Wyciek plynu chlodniczego

Tu omawiamy ogólne zagadnienia techniczne, niezwiązane stricte z danym modelem motocykla
Regulamin działu Tu nie spamujemy, trzymamy się tematów czysto warsztatowych.
Spam będzie usuwany.

Wyciek plynu chlodniczego

Postprzez tpzone » Cz lip 18, 2013 7:03 am

Witam,

Kupilem wczoraj CBF-ke 600S 2004, motocykl przez ostatni rok stal nie uzywany, przejechal tylko 3 miesiace temu do warsztatu na regulacje gaznikow. Oczywiscie akmulator padl, wiec odpalony przez kable zaskoczyl i dojechalem do domu przez miasto nowym nabytkiem.
Zaparkowalem w garazu podziemnym, patrze - cos sie leje kolo stopki, patrze w zbiorniczek wyrownawczy jest prawie pelny, ale niestety ten stan nie trwal dlugo, moto wyrzygalo caly plyn ze zbiorniczka przez rurke teraz jest pusty. Dodam ze podczas jazdy czulem ze silnik jest goracy, ale wzkaznik temeratury stal w polowie skali cala droge.

Jestem zielony w temacie, bardzo prosze o jakas pomoc, musze jakos dojechac chocby do warsztatu

Tomek
Nie szybkość zabija, ale głupota
tpzone
Nowicjusz
 
Posty: 6
Dołączył(a): Wt lip 16, 2013 7:14 am
Imię: Tomek
Motocykl: CBF 600S
W siodle: <100 kkm

Re: Wyciek plynu chlodniczego

Postprzez Vojciech » Cz lip 18, 2013 7:42 am

Miałem podobny problem, zajrzyj tu:
viewtopic.php?f=23&t=2890
U mnie nie ma wskaźnika temperatury więc orientowałem się jak już było za późno...
Avatar użytkownika
Vojciech
Użytkownik
 
Posty: 180
Dołączył(a): Śr sie 22, 2012 1:54 pm
Lokalizacja: Kraków
Wiek: 38
Motocykl: CBF 600 SA
W siodle: <100 kkm

Re: Wyciek plynu chlodniczego

Postprzez tpzone » Cz lip 18, 2013 7:51 am

Przeczytalem dzieki, ale tak jak pisalem jestem zielony w temacie :) gdzie jest ten wiatrak co ma byc go slychac ? chlodnice sprawdzalem "na oko" jest prosta sucha i czysta.

Rozumiem ze pierwsza rzecz t teraz dolac ten plyn - zeby w ogole odpalic silnik. Co mam wlac? mieszac z woda destylowana czy sam plyn z butelki ?
Nie szybkość zabija, ale głupota
tpzone
Nowicjusz
 
Posty: 6
Dołączył(a): Wt lip 16, 2013 7:14 am
Imię: Tomek
Motocykl: CBF 600S
W siodle: <100 kkm

Re: Wyciek plynu chlodniczego

Postprzez Turos » Cz lip 18, 2013 11:43 am

Jeśli masz koncentrat to trzeba mieszać. Jeśli masz gotowy płyn chłodniczy to możesz od razu wlewać. Przeczytaj co masz na opakowaniu napisane. Najpierw zalej go wodą destylowaną, aby przeczyścić układ ze starego płynu. Potem odpal. Chwilę niech pochodzi i zlej. Potem zalej płynem już właściwym, odpal i poruszaj przewodami, pociskaj je trochę, że pozbyć się pęcherzyków powietrza.
Temat też jest poruszany na forum jak wymienić płyn chłodniczy: viewtopic.php?f=21&t=1535
...be brave like those Soldiers who die in a battle...
Avatar użytkownika
Turos
Nightmare
 
Posty: 7619
Dołączył(a): Pn lip 09, 2012 7:26 am
Lokalizacja: Otwock koło WWA
Wiek: 36
Imię: Robert
Motocykl: FZ6 Fazer
W siodle: <100 kkm

Re: Wyciek plynu chlodniczego

Postprzez tpzone » Cz lip 18, 2013 1:54 pm

Dzieki za odp, przeczytalem jestem madrzejszy, ale raczej nie bede bral sie za to sam. W zwiazku z tym pytanie - skoro serwisowka twierdzi ze nalezy przy wymianie nalac plynu do zbiorniczka wyrownawczego, po czym odpalic moto (czyli jak rozumiem po rozruchu plyn zostanie automatycznie wessany do ukladu ze zbiorniczka) to czy taka opercja pozwoli mi nienerwowo dostac sie na sprzecie do najblizszego mechnika?
Nie szybkość zabija, ale głupota
tpzone
Nowicjusz
 
Posty: 6
Dołączył(a): Wt lip 16, 2013 7:14 am
Imię: Tomek
Motocykl: CBF 600S
W siodle: <100 kkm

Re: Wyciek plynu chlodniczego

Postprzez zbyhu » Cz lip 18, 2013 4:22 pm

Nie.
Jak nie wlejesz sam do układu płynu przez korek wlewowy, to nie jeździj tak motocyklem.
Przegrzejesz silnik, głowica pójdzie się paść.

Raz kiedyś w Polonezie wygotował mi się płyn i go wyrzygało. Poczekałem, aż silnik ostygnie i chciałem gdzieś dojechać. Po ruszeniu, wskazówka temperatury zaczęła zapierd**ać do góry jak wskazówka obrotomierza. Ujechałem 100m i już było czerwone pole.

Wlanie świeżego płynu to naprawdę nie jest fizyka jądrowa, poradzisz sobie mając kilka narzędzi.
Obrazek
Avatar użytkownika
zbyhu
Nightmare
 
Posty: 7387
Dołączył(a): Pt wrz 03, 2010 6:14 pm
Lokalizacja: Rybnik
Wiek: 40
Motocykl: CBF1000, Tiger900GT
W siodle: >300 kkm

Re: Wyciek plynu chlodniczego

Postprzez rupert » Cz lip 18, 2013 7:15 pm

Filozofii nie ma. Szczególnie w starej 600. Tego nawet się nie da zapowietrzyć. Zbiorniczek wyrównawczy jest poza głównym obiegiem płynu. Robisz jak każe serwisówka, jak nie zalejesz na koniec zbiorniczka, to może zassać z niego powietrze, a to pewnie nie będzie miało destrukcyjnego wpływu, ale może zwiększyć ciśnienie i temperaturę układu.
Mechanik wcale nie musi zrobić lepiej tego od Ciebie.
Life is for my own to live my own way...
Avatar użytkownika
rupert
Nightmare
 
Posty: 8341
Dołączył(a): So lis 27, 2010 11:06 am
Lokalizacja: Wrocław
Wiek: 46
Imię: Robert
Motocykl: Honda

Re: Wyciek plynu chlodniczego

Postprzez tpzone » Pt lip 19, 2013 8:20 am

Dzieki za info, dodam tylko ze nie wyrzygalo mi calego plynu tylko ok 200ml, plyn byl w temperaturze cieplej wody z kranu, nie goracy - to cos zmienia ?. Wczoraj dolalem do zbiorniczka, ale nie odpalalem sprzeta. Czyli jak Panowie radza, zdjac owiewki i dolac przez korek termostatu ?
Nie szybkość zabija, ale głupota
tpzone
Nowicjusz
 
Posty: 6
Dołączył(a): Wt lip 16, 2013 7:14 am
Imię: Tomek
Motocykl: CBF 600S
W siodle: <100 kkm

Re: Wyciek plynu chlodniczego

Postprzez zbyhu » So lip 20, 2013 6:42 am

No to strasznie dziwne objawy podajesz. Wygląda, że wyrzygało Ci płyn tylko ze zbiorniczka, bo tam na oko z 200ml wchodzi. Ale takiego ciśnienia w zbiorniczku nie powinno być.
Ja bym na wszelki wypadek sprawdził, czy mam płyn w układzie, zanim bym zdecydował próbować dojechać na moto do warsztatu. A jakbym nie czuł się na siłach, aby sprawdzić stan płynu, to bym kombinował transport inny, aby moto odstawić do warsztatu.
Obrazek
Avatar użytkownika
zbyhu
Nightmare
 
Posty: 7387
Dołączył(a): Pt wrz 03, 2010 6:14 pm
Lokalizacja: Rybnik
Wiek: 40
Motocykl: CBF1000, Tiger900GT
W siodle: >300 kkm

Re: Wyciek plynu chlodniczego

Postprzez tpzone » Śr lip 24, 2013 12:29 pm

Ok, wykonalem co nastepuje:

1) uzupelnilem plyn w zbiorniczku,
2) zdjalem owiewke, sprawdzilem poziom plynu w chlodnicy - full
3) pojechalem do warsztatu, moto sie nie zagrzalo, nic nie wyrzygalo, wskazowka temp na polowie skali

Panowie rozebrali, posprawdzali, diagnoza - termostat do wymiany.

Dzieki, za wszystkie odpowiedzi :)
Nie szybkość zabija, ale głupota
tpzone
Nowicjusz
 
Posty: 6
Dołączył(a): Wt lip 16, 2013 7:14 am
Imię: Tomek
Motocykl: CBF 600S
W siodle: <100 kkm

Następna strona

Powrót do Warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 138 gości