wyciek oleju przy pompie wody

Tu omawiamy ogólne zagadnienia techniczne, niezwiązane stricte z danym modelem motocykla
Regulamin działu Tu nie spamujemy, trzymamy się tematów czysto warsztatowych.
Spam będzie usuwany.

wyciek oleju przy pompie wody

Postprzez kiler_pl » So sie 17, 2013 11:14 am

Witam serdecznie Panie i Panów Kierowników :)

sprawa tyczy się wycieku oleju spod pompy wody, jak na zdjęciu:

Obrazek

czy Waszym zdaniem wymiana uszczelki jak na schemacie rozwiąże problem?
jak mniemam, pewnie, ażeby się dostać do tej uszczelki trzeba zlać i płyn chłodniczy i olej? tzn. olej i tak muszę wymienić, bo nie wiem, co poprzedni właściciel zalał. więc nie wiem, czego by tu dolać ;P

Obrazek
Avatar użytkownika
kiler_pl
Użytkownik
 
Posty: 24
Dołączył(a): Cz lip 04, 2013 4:47 pm
Lokalizacja: Wrocław
Wiek: 37
Imię: Paweł
Motocykl: CBF 1000A
W siodle: <100 kkm

Re: wyciek oleju przy pompie wody

Postprzez Avalon » So sie 17, 2013 12:32 pm

Uszczelki z rys. są zamontowane pomiędzy obudową pompy a jej pokrywą. Sprawy wycieku olejku nie załatwią.
Myślę ze awarii uległa uszczelka pomiędzy pompa a silnikiem. W/g dokumentacji jest to o-ring 32,95x2,62 mm
W salonie kosztuje niecałe 20zł.
Malcolm Young RIP 1953-2017
Avatar użytkownika
Avalon
Fanatyk
 
Posty: 3097
Dołączył(a): N paź 16, 2011 4:17 pm
Lokalizacja: Dawniej Wa-wa, teraz wieś na Mazowszu
Wiek: 59
Imię: Grzegorz
Motocykl: CBF1000A '8
W siodle: 100-200 kkm

Re: wyciek oleju przy pompie wody

Postprzez Avalon » So sie 17, 2013 12:36 pm

Uszczelka nr 28
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Malcolm Young RIP 1953-2017
Avatar użytkownika
Avalon
Fanatyk
 
Posty: 3097
Dołączył(a): N paź 16, 2011 4:17 pm
Lokalizacja: Dawniej Wa-wa, teraz wieś na Mazowszu
Wiek: 59
Imię: Grzegorz
Motocykl: CBF1000A '8
W siodle: 100-200 kkm

Re: wyciek oleju przy pompie wody

Postprzez kiler_pl » So sie 17, 2013 1:20 pm

Kurcze, dodawałem zdjęcia na ekranie z dużą rozdziałką i na nim było całe zdjęcie, na laptopie już nie było widać - poprawione

oczywiście chodzi mi o tą uszczelkę 28, sprawdzałem sobie właśnie ją na motorista :)
p.s. jest jakaś fajna stronka z częściami, bo widzę, że Ty korzystasz z innej..

ale żeby się do niej dostać tak czy inaczej trzeba spuścić płyn chłodniczy i wykręcić całą pompę wody, czy ponaginają się te węże? ale chyba nie na tyle, bo ta sztyca jest dosyć długa..

a tą pompę da się wykręcić bez otwierania jej w środku, co by nie wymieniać uszczelek w samej pompie? masz Avalon jako takie wieści w tym temacie?

no i dzięki również za szybką odpowiedź :)
Avatar użytkownika
kiler_pl
Użytkownik
 
Posty: 24
Dołączył(a): Cz lip 04, 2013 4:47 pm
Lokalizacja: Wrocław
Wiek: 37
Imię: Paweł
Motocykl: CBF 1000A
W siodle: <100 kkm

Re: wyciek oleju przy pompie wody

Postprzez kiler_pl » Śr wrz 04, 2013 4:26 pm

dla informacji:
- konieczne było spuszczenie płynu chłodniczego, bo inaczej nie wyjmie się pompy wody,
- pompę bez problemu można wyjąć w całości bez otwierania jej korpusu

chciałbym jeszcze jeden wyciek podpiąć pod temat, bo nie wiem już gdzie szukać, mam prawdopodobnie gdzieś drugi wyciek:

Obrazek

ściągnąłem osłonę, zdjąłem zębatkę napędową, wyczyściłem cały syf, który tam był i olej jakby cieknie z tej śrubki na dole, ale nie ma tam żadnych uszczelek..

jest jedna uszczelka przy sztycy od sprzęgła (foto poniżej) ale to chyba nie stamtąd się olej leje na tą śrubę,

macie jakieś pomysły gdzie jest złośliwość?

Obrazek

co prawda mam zamontowaną oliwiarkę scottoiler, ale ona bardzo rzadko kapie, może z raz na minutę, choć chyba nawet i to nie, mimo to wlany mam tam płyn przekładniowy koloru czerwonego, a jak wytrę wyciek ręcznikiem papierowym, to ten kolor bardziej przypomina olej, zresztą ostatnio go zmieniłem przy poprzednim wycieku i jakby mi go teraz trochę brakowało.. płyn od sprzęgła też dzisiaj wymieniłem, ale tu raczej układ jest szczelny, bo nigdzie nie było żadnych ubytków ani widocznych wycieków..
Avatar użytkownika
kiler_pl
Użytkownik
 
Posty: 24
Dołączył(a): Cz lip 04, 2013 4:47 pm
Lokalizacja: Wrocław
Wiek: 37
Imię: Paweł
Motocykl: CBF 1000A
W siodle: <100 kkm

Re: wyciek oleju przy pompie wody

Postprzez goramo » Śr wrz 04, 2013 5:14 pm

Pod tym deklem możliwości wycieku są tylko dwie - z uszczelnienia wałka zdawczego lub z uszczelnienia trzpienia od sprzęgła. Nie ma możliwości wycieków z tych śrubek, bo one nie mają połączenia z przestrzenią olejową silnika.

Najprawdopodobniej u Ciebie to olej pojawia się z łańcucha (smarowanie olejarką), a jeśli nie, to z uszczelnienia trzpienia sprzęgła. Bo okolice wałka zdawczego wyglądają na suche.

Jak wyjmiesz trzpień od sprzęgła i odpalisz silnik, to z tej dziurki wyleci olej pod ciśnieniem.
SR50 -> S53 -> ETZ150 -> Intruder M800Z -> CBF1000 -> VFR800FI -> CB1000R -> CB1000R + CB1300SA -> CB1300SA + XL650V -> CB1300SA + HH600 -> CB1300SA + CB1000RA

Always look on the bright side of life :-)
Avatar użytkownika
goramo
Nightmare
 
Posty: 8491
Dołączył(a): Pt wrz 03, 2010 7:11 pm
Lokalizacja: Warszawa
Wiek: 43
Imię: Mariusz
Motocykl: Honda x 2
W siodle: 100-200 kkm

Re: wyciek oleju przy pompie wody

Postprzez kiler_pl » Śr wrz 04, 2013 5:49 pm

no tutaj wszystko wydaje się być w miarę suche, bo trochę czasu spędziłem zanim to doprowadziłem do takiego stanu, przed wyczyszczeniem wyglądało to tak:

Obrazek

jutro jeszcze raz rozbiorę ten dekiel i zobaczę czy pojawiły się jakieś nowe ślady, w razie czego tą uszczelkę od sztycy sprzęgła da się wymienić jakoś bezinwazyjnie, czy to już piec trzeba wtedy ściągnąć?

no mimo wszystko skręcę jeszcze tą olejarkę do zera na czas testów.. choć coś z tym kolorem tego mi nie pasuje, chyba, że w międzyczasie się syfi od łańcucha i zębatki i wypada brudny paskudnie.
Avatar użytkownika
kiler_pl
Użytkownik
 
Posty: 24
Dołączył(a): Cz lip 04, 2013 4:47 pm
Lokalizacja: Wrocław
Wiek: 37
Imię: Paweł
Motocykl: CBF 1000A
W siodle: <100 kkm

Re: wyciek oleju przy pompie wody

Postprzez goramo » Śr wrz 04, 2013 6:51 pm

kiler_pl napisał(a):choć coś z tym kolorem tego mi nie pasuje, chyba, że w międzyczasie się syfi od łańcucha i zębatki i wypada brudny paskudnie.


Myślę, że tak właśnie jest... :smile:
SR50 -> S53 -> ETZ150 -> Intruder M800Z -> CBF1000 -> VFR800FI -> CB1000R -> CB1000R + CB1300SA -> CB1300SA + XL650V -> CB1300SA + HH600 -> CB1300SA + CB1000RA

Always look on the bright side of life :-)
Avatar użytkownika
goramo
Nightmare
 
Posty: 8491
Dołączył(a): Pt wrz 03, 2010 7:11 pm
Lokalizacja: Warszawa
Wiek: 43
Imię: Mariusz
Motocykl: Honda x 2
W siodle: 100-200 kkm

Re: wyciek oleju przy pompie wody

Postprzez kiler_pl » Śr wrz 04, 2013 7:04 pm

goramo napisał(a):Myślę, że tak właśnie jest... :smile:


Ochhh kurcze oby oby, jutro ładną pogodę zapowiadają to będziem walczyć :)
Avatar użytkownika
kiler_pl
Użytkownik
 
Posty: 24
Dołączył(a): Cz lip 04, 2013 4:47 pm
Lokalizacja: Wrocław
Wiek: 37
Imię: Paweł
Motocykl: CBF 1000A
W siodle: <100 kkm


Powrót do Warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 164 gości