Dziwna substancja pod motocyklem

Tu omawiamy ogólne zagadnienia techniczne, niezwiązane stricte z danym modelem motocykla
Regulamin działu Tu nie spamujemy, trzymamy się tematów czysto warsztatowych.
Spam będzie usuwany.

Dziwna substancja pod motocyklem

Postprzez Yukee » So mar 22, 2014 9:03 pm

Witam Wszystkich,

Jestem tutaj nowy, więc kilka słów o motocyklu. Hondę CBF 500 ( rok prod. 2007, krajowa), kupiłem pod koniec 2013 roku. Kilka dni temu oddałem motocykl do serwisu - standardowo wymiana oleju, filtra, smarowanie łańcucha itd. Generalnie chodziło mi o to, aby ktoś przejrzał moto zanim zacznę moją przygodę z Hondą.
Motocykl odebrałem z serwisu w piątek po pracy i zanim dotarłem do domu zrobiłem jakieś 50 kilometrów. Dzisiaj rano wszedłem do garażu i zauważyłem, że pod motocyklem, w okolicy mocowania stopki bocznej, pojawiła się plama średnicy około 3 cm. Na początku myślałem, że jest to olej, ale ta substancja ta ma raczej konsystencję smaru. Jest czarna, bardzo tłusta i lepka.
Jak myślicie, czy mogło być tak, że łańcuch był "mocno" nasmarowany, pod wpływem jazdy smar się "rozpuścił"i po odstawieniu motocykla do garażu zaczął spływać na podłogę, aby na końcu zaschnąć? Czy może problem jest inny?
Przy okazji, możecie mnie oświecić i podpowiedzieć co to za zestaw "rurek", które znajdują się pod silnikiem? Na tych rurkach również widać tę samą substancję jaka znajduje się pod motocyklem.
Załączam kilka zdjęć (moto stoi w innym miejscu niż po zauważeniu plamy)

Z góry dziękuję za pomoc.

Grzegorz
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Yukee
Nowicjusz
 
Posty: 4
Dołączył(a): So mar 22, 2014 7:37 pm
Imię: Grzegorz
Motocykl: Honda CBF 500
W siodle: <100 kkm

Re: Dziwna substancja pod motocyklem

Postprzez geguś » So mar 22, 2014 9:16 pm

jak dla mnie to za dużo smaru i nadmiar po prostu odpadł, może się on zbierać od kola tylnego poprzez wahacz, stopkę centralną/boczną aż po spód silnika. Te gumowe rurki to są odmy z baku zapewne. pod deklem masz pewnie jeszcze gorze niż na tym zdjęciu http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/c343424f6e4d0b14.html
Zamiast stosowania smaru do łańcucha polecam olej przekładniowy nakładany na łańcuch ręcznie za pomocą pędzla/strzykawki lub automatyczny zestaw motooiler/scotoiler. mniej syfu pod deklem zębatki i zdecydowanie łatwiej go zdjąć
Avatar użytkownika
geguś
Miłośnik
 
Posty: 820
Dołączył(a): Pt maja 24, 2013 10:54 am
Lokalizacja: Lublin
Wiek: 37
Imię: Grzegorz
Motocykl: CBF1000A GSX-R 750
W siodle: <100 kkm

Re: Dziwna substancja pod motocyklem

Postprzez raphi » So mar 22, 2014 9:17 pm

To mi wygląda na smar z łańcucha, tak jak piszesz. Dużo go. Może nawet za deklem, przy zębatce zdawczej uzbierało się bardzo dużo. Rozgrzał się po dłuższym staniu i trochę popuścił. Jak się nie uspokoi to można rozebrać i wyczyścić.
...ale co ja tam wiem.
Avatar użytkownika
raphi
Nightmare
 
Posty: 14114
Dołączył(a): Pn wrz 20, 2010 6:41 am
Wiek: 46
Imię: Rafał
Motocykl: Osiołek
W siodle: 200-300 kkm

Re: Dziwna substancja pod motocyklem

Postprzez Yukee » So mar 22, 2014 10:50 pm

Witam ponownie,

Dziękuję za pomoc i informacje.
Wygląda na to, że w serwisie za mocno nasmarowali łańcuch:)
To mój pierwszy "poważny" motocykl i taki "wyciek" był dla mnie zaskoczeniem tym bardziej, że moto było po serwisie.
Czy jeżeli nie usunę nadmiaru smaru ma to jakieś znaczenie dla eksploatacji motocykla? wolałbym tego nie ruszać, jeżeli nie jest to konieczne.

Pozdrawiam
Grzegorz
Yukee
Nowicjusz
 
Posty: 4
Dołączył(a): So mar 22, 2014 7:37 pm
Imię: Grzegorz
Motocykl: Honda CBF 500
W siodle: <100 kkm

Re: Dziwna substancja pod motocyklem

Postprzez raphi » So mar 22, 2014 11:13 pm

Nic się nie stanie. Smigaj i obserwuj czy cos Ci pod tylne koło nie próbuje sie dostać bo to juz może mieć wpływ na eksploatację motocykla i kierownika ;-)
...ale co ja tam wiem.
Avatar użytkownika
raphi
Nightmare
 
Posty: 14114
Dołączył(a): Pn wrz 20, 2010 6:41 am
Wiek: 46
Imię: Rafał
Motocykl: Osiołek
W siodle: 200-300 kkm

Re: Dziwna substancja pod motocyklem

Postprzez Yukee » So mar 22, 2014 11:41 pm

Raphi,

dzięki za pomoc:) będę smigał, aż do następnego przeglądu:)
Yukee
Nowicjusz
 
Posty: 4
Dołączył(a): So mar 22, 2014 7:37 pm
Imię: Grzegorz
Motocykl: Honda CBF 500
W siodle: <100 kkm

Re: Dziwna substancja pod motocyklem

Postprzez Polbaj » N mar 23, 2014 7:58 am

A najlepiej zamontuj automatyczną olejarkę i wcale nie musi to być motooiler za stów parę , wystarczy taka forumowa za około 60zł :thumbsup:

http://www.hoonda.pl/viewtopic.php?f=23&t=681&hilit=olejarka
Mój rumak http://hoonda.pl/viewtopic.php?f=26&t=2867


Błąd jest przywilejem filozofów,
tylko głupcy nie mylą się nigdy.
Sokrates
Avatar użytkownika
Polbaj
Miłośnik
 
Posty: 782
Dołączył(a): N maja 20, 2012 12:22 pm
Lokalizacja: Katowice
Wiek: 45
Imię: Paweł
Motocykl: Honda CBF600 SA `04
W siodle: <100 kkm

Re: Dziwna substancja pod motocyklem

Postprzez Monte Christo » N mar 23, 2014 9:20 am

To napewno jest smar. Ja tak mialem jak przestalem smarowac glutami a przerzucilem sie na olej przekladniowy. Panowie w serwisie uzyli pewnie rzadszego srodka, to rozmiekszylo gluty i zaczelo skapywac. Taki urok napedu lancuchowego.
Chuja się zarabia, a żyje się jak hrabia.
Avatar użytkownika
Monte Christo
Użytkownik zbanowany
 
Posty: 7506
Dołączył(a): Cz lip 05, 2012 1:24 pm
Wiek: 43
Motocykl: nie ma
W siodle: <100 kkm

Re: Dziwna substancja pod motocyklem

Postprzez Turos » Pn mar 24, 2014 7:09 am

Wczoraj padało więc trochę mocniej odkręciłem swoją olejarkę, aby więcej podawała. Dziś pod moto mała czarna kałuża średnicy kilku cm, taki klimat :P
Ja po zgarażawaniu na zimę zawsze zdejmowałem osłonkę zębatki przedniej i czyściłem, bo przez sezon sporo tego syfu się zbiera :)
Zabieg prosty, odkręcić 2 śrubki i czymś wygrzebać tą maź.
Tak przy okazji, taki dowcip mi się przypomniał:
W park policja konna spisuje dwóch facetów, którzy piją sobie piwo. Nagle koń zaczął srać. Wtem jeden pijak mówi:
- Chyba radiowóz panu nawalił.
...be brave like those Soldiers who die in a battle...
Avatar użytkownika
Turos
Nightmare
 
Posty: 7619
Dołączył(a): Pn lip 09, 2012 7:26 am
Lokalizacja: Otwock koło WWA
Wiek: 36
Imię: Robert
Motocykl: FZ6 Fazer
W siodle: <100 kkm

Re: Dziwna substancja pod motocyklem

Postprzez aferko » Pn mar 24, 2014 8:26 am

Obejrzałem sobie temat z olejarką i bardzo mnie zainteresował. Już mam dosyć czyszczenia tylnej felgi i łańcucha kilka razy do roku, bo smar zawsze kapnie i się robi bagno, a że trzeba często smarować...
Łańcuch czysty, fela czysta, tańsze i wygodniejsze jak smar w szpreju - czego chcieć więcej?
Namówiliście mnie :tongue: Powoli zacznę sobie kompletować co potrzeba :thumbsup:
aferko
Użytkownik
 
Posty: 50
Dołączył(a): So maja 28, 2011 9:20 am
Lokalizacja: Lewin Brzeski
Wiek: 32
Imię: Grzesiek
Motocykl: cbf 500 07'
W siodle: <100 kkm

Następna strona

Powrót do Warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 152 gości