Świece?

Tu omawiamy ogólne zagadnienia techniczne, niezwiązane stricte z danym modelem motocykla
Regulamin działu Tu nie spamujemy, trzymamy się tematów czysto warsztatowych.
Spam będzie usuwany.

Re: Świece?

Postprzez goramo » Śr maja 08, 2013 1:36 pm

Dobra, więc tak jak pisałem w innym temacie - wymieniłem świeczki. :smile:

Kupiłem Denso, bo mam jednak jakieś większe zaufanie do nich.
Po wyjęciu oryginalnie wkręconych świec okazało się, że te z pierwszego montażu to też..... Denso (takie same jak kupiłem, czyli takie jak podaje serwisówka, czyli oznaczenie U24FER9).

Komplet świeczek Denso kosztował w warszawskim sklepie Akwimat (znanym mi od co najmniej 9lat) 107 zeta - czyli po 26,75pln za sztukę.
Myślę, że to bardzo dobra cena.


Sama wymiana - oczywiście upierdliwa (jak już chyba wszyscy wiedzą). Ale bardzo pomaga wymontowanie zaworu PAIR wraz z rurkami (cały zestaw to zawór PAIR i chyba 3 rury - dwie idą od zaworu do króćców w głowicy, jedna do airboksa) . Zajmuje to chwilę, wystarczy tylko poluzować metalowe zaciski na rurkach, ściągnąć rurki z króćców oraz odpiąć kostkę elektryczną zaworu. Po tym wszystkim można zdjąć zawór z wieszaka.

Po usunięciu tego zaworu robi się tam całkiem przejrzyście bo nie ma tej plątaniny rur. Jest wtedy w miarę swobodny dostęp do gniazd świec.
Łatwo też wtedy chwycić fajki i jest wystarczająco dużo miejsca by je bez problemów wyciągnąć. U mnie wyszły na prawdę gładko - a bardzo się tego obawiałem. :smile:



Oczywiście, tak jak było pisane wcześniej - trzeba odkręcić też cewkę zapłonową od ramy i obudowę termostatu.




Dzisiaj pierwsze odpalenie po wymianie świec i byłem w szoku jak pięknie CBFka zagadała. :notworthy:
Na starych świeczkach odpalała już niemrawo i w pierwszych sekundach pracowała nierówno - tak jakby wypadały zapłony na którymś garnku (chociaż świeczki wyglądają książkowo - są suche, mają ładny kolorek, nie są okopcone itp....).

Na nowych jednak silnik wyraźnie łatwiej zapala - i od razu chodzi równo. :thumbup:

Oczywiście bezpośrednio po pierwszym odpaleniu dałem chwilę silnikowi popracować, a potem wsiadłem na maszynę i zrobiłem 27km żeby dobrze wygrzać świece. :smile:


To tyle. :smile:
SR50 -> S53 -> ETZ150 -> Intruder M800Z -> CBF1000 -> VFR800FI -> CB1000R -> CB1000R + CB1300SA -> CB1300SA + XL650V -> CB1300SA + HH600 -> CB1300SA + CB1000RA

Always look on the bright side of life :-)
Avatar użytkownika
goramo
Nightmare
 
Posty: 8491
Dołączył(a): Pt wrz 03, 2010 7:11 pm
Lokalizacja: Warszawa
Wiek: 43
Imię: Mariusz
Motocykl: Honda x 2
W siodle: 100-200 kkm

Odp: Świece?

Postprzez raphi » Śr maja 08, 2013 9:08 pm

Mi po wymianie swieczek motocykl zaczął zapalac ułamek sekundy wcześniej i z większym wypierdem, coś jak z eksplozją, nagle i od razu z rozmachem. Jest takie tuu tu tuuu dup gulgulgul ;-)
No a jak odpalam go przy mrozach to gdyby był przysypany śniegiem to sam z tego śniegu mógłby się otrzepać :-P
...ale co ja tam wiem.
Avatar użytkownika
raphi
Nightmare
 
Posty: 14114
Dołączył(a): Pn wrz 20, 2010 6:41 am
Wiek: 46
Imię: Rafał
Motocykl: Osiołek
W siodle: 200-300 kkm

Re: Świece?

Postprzez qubel » Pn maja 20, 2013 8:50 pm

Witam,

Szykuje się do zakupu świec i stoję przed dylematem Denso czy NKG, a może nie ma to żadnego znaczenia jaką markę wybiorę? Kupować standardowe czy jakieś magiczne irydowo-nuklearne za trylion złotych?
pozdrawiam
Mariusz
Avatar użytkownika
qubel
Użytkownik
 
Posty: 74
Dołączył(a): N sty 13, 2013 8:33 pm
Wiek: 47
Imię: Mariusz
Motocykl: CBF 1000
W siodle: <100 kkm

Re: Świece?

Postprzez Turos » Wt maja 21, 2013 6:41 am

qubel napisał(a):Witam,

Szykuje się do zakupu świec i stoję przed dylematem Denso czy NKG, a może nie ma to żadnego znaczenia jaką markę wybiorę? Kupować standardowe czy jakieś magiczne irydowo-nuklearne za trylion złotych?

http://www.youtube.com/watch?v=tS4MV2pE ... re=related
coś takie znalazłem :)
Irydowa poprzez kształt swojej elektrody skupia energię wyładowania cewki w jednym, małym punkcie, przez co iskra jest mocniejsza i efektywniej zapala mieszankę. tyle teoria, a w praktyce ludzie mówią, że w silnikach o większej mocy warto założyć irydowe. W 500 nie ma różnicy, bo mała moc i mały silniczek. W 1000 pewnie warto :)
...be brave like those Soldiers who die in a battle...
Avatar użytkownika
Turos
Nightmare
 
Posty: 7619
Dołączył(a): Pn lip 09, 2012 7:26 am
Lokalizacja: Otwock koło WWA
Wiek: 36
Imię: Robert
Motocykl: FZ6 Fazer
W siodle: <100 kkm

Re: Świece?

Postprzez zbyhu » Wt maja 21, 2013 7:33 am

Zrobiłem 90kkm na zwykłych NGK, nigdy nie było z nimi problemu, zalane nie raz, odpalane na pych, śmigają bez problemów.
Przez swoje wyznaczone życie 24kkm przechodzą bez zająknięcia. Nie wiem, jak zachowywałyby się dalej.
Dlatego uważam, że irydowe to kasa w błoto.
Obrazek
Avatar użytkownika
zbyhu
Nightmare
 
Posty: 7387
Dołączył(a): Pt wrz 03, 2010 6:14 pm
Lokalizacja: Rybnik
Wiek: 40
Motocykl: CBF1000, Tiger900GT
W siodle: >300 kkm

Re: Świece?

Postprzez raphi » Wt maja 21, 2013 8:09 am

Jak wymieniałem świeczki po 48 tyś to w moto-top'ie facet odkrył u mnie świeczki irydowe i powiedział wówczas, że nie ma najmniejszego sensu w tym motocyklu (litr) używać takiś świec. Wspominał, że sens zaczyna być przy motocyklach o mocach fireblade. Założył zwykłe NGK i nie miałem z nimi najmniejszego problemu. Teraz wymieniam znowu i kupię pewnie tańsze (denso albo ngk), nie wiem jeszcze które, ale szukam.

Goramo, ile dałeś za te Denso?
Ja znalazłem NGK na allegro za 23 zł/szt, ale strach mam, że podróbki. Kulturalnie w serwisie z pewnego źródła są po 35 zł i pewnie się skuszę bo głupio jakby się świeczka urwała...

Obrazek
...ale co ja tam wiem.
Avatar użytkownika
raphi
Nightmare
 
Posty: 14114
Dołączył(a): Pn wrz 20, 2010 6:41 am
Wiek: 46
Imię: Rafał
Motocykl: Osiołek
W siodle: 200-300 kkm

Re: Świece?

Postprzez Dedek » Wt maja 21, 2013 8:20 am

Z tego co się orientuje do poliftowej tylko irydowe drogą kupna nabyć sie da...
Avatar użytkownika
Dedek
Maniak
 
Posty: 1143
Dołączył(a): Cz lut 02, 2012 11:44 am
Lokalizacja: Olkusz
Wiek: 42
Imię: Tomasz
Motocykl: CBF 1000

Re: Świece?

Postprzez raphi » Wt maja 21, 2013 8:49 am

Dedoslaw napisał(a):Z tego co się orientuje do poliftowej tylko irydowe drogą kupna nabyć sie da...

W serwisówce do przedliftowej stoi jak byk:
Obrazek

Nie wiem czy i co zrobili z poliftową, ale to te same silniki. Czy oni tam przekonstruowali głowicę?
...ale co ja tam wiem.
Avatar użytkownika
raphi
Nightmare
 
Posty: 14114
Dołączył(a): Pn wrz 20, 2010 6:41 am
Wiek: 46
Imię: Rafał
Motocykl: Osiołek
W siodle: 200-300 kkm

Re: Świece?

Postprzez Dedek » Wt maja 21, 2013 9:08 am

raphi napisał(a):
Dedoslaw napisał(a):Z tego co się orientuje do poliftowej tylko irydowe drogą kupna nabyć sie da...

W serwisówce do przedliftowej stoi jak byk:
Obrazek

Nie wiem czy i co zrobili z poliftową, ale to te same silniki. Czy oni tam przekonstruowali głowicę?


Wydaje mi się, że jest przekonstruowana:

obowiazkowa świeczka: NGK - IMR8C-9HES
Avatar użytkownika
Dedek
Maniak
 
Posty: 1143
Dołączył(a): Cz lut 02, 2012 11:44 am
Lokalizacja: Olkusz
Wiek: 42
Imię: Tomasz
Motocykl: CBF 1000

Re: Świece?

Postprzez Turos » Wt maja 21, 2013 9:15 am

Czyli kupujemy to co zaleca producent :)
...be brave like those Soldiers who die in a battle...
Avatar użytkownika
Turos
Nightmare
 
Posty: 7619
Dołączył(a): Pn lip 09, 2012 7:26 am
Lokalizacja: Otwock koło WWA
Wiek: 36
Imię: Robert
Motocykl: FZ6 Fazer
W siodle: <100 kkm

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 153 gości