Dobór tylnej opony

Tu omawiamy ogólne zagadnienia techniczne, niezwiązane stricte z danym modelem motocykla
Regulamin działu Tu nie spamujemy, trzymamy się tematów czysto warsztatowych.
Spam będzie usuwany.

Dobór tylnej opony

Postprzez Adam_Max » Wt sie 05, 2014 10:16 am

Witam
Chciałem was zapytać o konieczność i dobór opony na tył do mojej Hondy.
Motocykl dopiero co kupiłem, z zamontowanymi różnymi oponami.
Z przodu zamontowano Metzeler Sportec M3, to jest prawie nowa opona z datą produkcji 37 tydz. 2012.
Z tyłu natomiast jest Michelin Pilot Road z roku 2007, która ma już trochę zużyty bieżnik, ale mieści się jeszcze w normie.
Pytanie czy zmieniać tył na nowy, uznając że ta michelinka jest już niebezpieczna, czy zostawić do końca zużycia (do końca tego sezonu).
A jak zmieniać to czy koniecznie na Sportec M3, a może polecicie mi coś innego.
Adam_Max
Nowicjusz
 
Posty: 12
Dołączył(a): Pn sie 04, 2014 7:09 pm
Imię: Adam
Motocykl: CBF 600 S
W siodle: <100 kkm

Re: Dobór opony tylnej opony

Postprzez konjo8ds » Wt sie 05, 2014 10:48 am

zależy jak opona wygląda. jeśli jest mocno spękana, to by trzeba wymienić. jeśli nie ma takich oznak zużycia (starzenia), to ja bym ją dojeździł - o ile ma jeszcze sporo mięsa :)
Obrazek
Avatar użytkownika
konjo8ds
Nightmare
 
Posty: 5342
Dołączył(a): So sty 21, 2012 4:48 pm
Lokalizacja: wawa
Wiek: 42
Motocykl: st1050

Re: Dobór opony tylnej opony

Postprzez tombartosz » Wt sie 05, 2014 10:49 am

Ja jestem zdania, że w szosowych motocyklach najlepiej jest stosować obie opony tego samego modelu lub jeśli producent twierdzi, że można zmieniać. Ma to związek z odprowadzaniem wody. Na suchej nawierzchni różnice są dużo mniejsze niż na mokrej.

2007 to już trochę stara opona, ale bez przesady, jeśli nie widać na niej pęknięć to jeszcze wg. mnie jest to do zaakceptowania jeśli bieżnik, jak piszesz, jest w normie i nie jest przesadnie kwadratowa.

Czy zmieniać już teraz, musisz sobie sam odpowiedzieć. Jeśli nie planujesz wyprawy po Europie, nie jeździsz codziennie 100km do pracy w jedną stronę niezależnie od pogody a jedynie od czasu do czasu na przejażdżki niekoniecznie w ulewie to ja bym zostawił.
Avatar użytkownika
tombartosz
Znawca
 
Posty: 207
Dołączył(a): Pn lip 08, 2013 8:33 am
Lokalizacja: Warszawa (okolice)
Motocykl: CBF 1000, GS500
W siodle: <100 kkm

Re: Dobór opony tylnej opony

Postprzez ferret » Cz sie 07, 2014 8:03 am

Wydaje mi się że to nie jest tylko kwestia bieżnika, guma po prostu parcieje z czasem. 2007 rok to 7 lat, troche dużo. Ja bym wymienił, mimo że niby bieżnik mieści się jeszcze w normie. Wymieniłbym na to samo co przód (skoro jest nowa) choć mój wybór to Michelin Pilot Road, 3 lub 4 (mam PR3, przód I tył).
Obrazek
Avatar użytkownika
ferret
Użytkownik
 
Posty: 150
Dołączył(a): Śr sty 15, 2014 2:29 pm
Lokalizacja: Zürich
Wiek: 55
Imię: Maciej
Motocykl: CBF600NA '09
W siodle: <100 kkm

Re: Dobór opony tylnej opony

Postprzez Wesoły Dyzio » Wt sie 19, 2014 10:50 am

Ja wymieniłem ostatnio opony z 2007 r, które wyglądały jak nowe. To niesamochód. Jak pierdzielnie nagle któraś z opon to może byc "po ptakach". Na bezpieczeństwie nie należy oszczędzać. Zostawiłem je sobie do ew. zajeżdżenia ich na torze. Tak jak tombarosz myślę, że najlepiej jest mieć dwie takie same opony. Popatrzcie sobie na ostatni test Pilot Road 4 z iinymi. Na śliskiej nawierzchni zatrzymaywały sie o ok 14. metrów szybciej niż inne. Wyobraźmy sobie tera dwie różne opony - na tyle PR4 a na przodzie testowane Metzellery. Jedna do drugiej pasuje jak jabłko na gruszy. Natomiast mając dwie takie same jedne, czy drugie wiemy czego się spodziewać.
Jedź wolniej, myśl szybciej Obrazek


Obrazek
Wesoły Dyzio
Nightmare
 
Posty: 5502
Dołączył(a): Cz sty 17, 2013 10:45 am
Lokalizacja: Pruszków, Warszawa
Wiek: 56
Imię: Jacek
Motocykl: CBF 600SA '10
W siodle: <100 kkm

Re: Dobór opony tylnej opony

Postprzez geguś » Śr sie 20, 2014 6:40 am

Ja bym kupił zimą lub na nowy sezon. Mamy prawie wrzesień, zaraz koniec sezonu, zrobksz może 1000km prz jeździe weekendowej, jeśli częściej latasz to i więcej nakręcisz. Czyli tyle co nic. Jest sens wydawać 500-600 zl na laczka który na wiosnę 2015 będzie już jednoroczny? A zimą marniał (w zależności od zimowania)
Jeśli nie ma oznak o których piszą wyżej to ja w takiej sytuacji dojeździłbym laczka i kupił komplet PilotRoad2,3 lub 4 na wiosnę 2015 a obecny przód sprzedał.
Avatar użytkownika
geguś
Miłośnik
 
Posty: 820
Dołączył(a): Pt maja 24, 2013 10:54 am
Lokalizacja: Lublin
Wiek: 37
Imię: Grzegorz
Motocykl: CBF1000A GSX-R 750
W siodle: <100 kkm

Re: Dobór opony tylnej opony

Postprzez Tiarus » Śr sie 20, 2014 5:04 pm

Tylko że łatwo jjest sprzedać tył a nie przód :wallbash:
No, ja bym polemizowała.
Ale ja w ogóle lubię polemizować...

=^◣ ◢^=
Avatar użytkownika
Tiarus
Asimi
 
Posty: 9838
Dołączył(a): Wt maja 22, 2012 8:29 pm

Re: Dobór opony tylnej opony

Postprzez Wesoły Dyzio » Cz sie 21, 2014 8:41 am

Tiarus napisał(a):Tylko że łatwo jjest sprzedać tył a nie przód :wallbash:

To zrobi sobie wieniec zwycięzcy z przedniej :biggrin:
Jedź wolniej, myśl szybciej Obrazek


Obrazek
Wesoły Dyzio
Nightmare
 
Posty: 5502
Dołączył(a): Cz sty 17, 2013 10:45 am
Lokalizacja: Pruszków, Warszawa
Wiek: 56
Imię: Jacek
Motocykl: CBF 600SA '10
W siodle: <100 kkm

Re: Dobór opony tylnej opony

Postprzez geguś » Cz sie 21, 2014 9:28 am

Tiarus napisał(a):Tylko że łatwo jjest sprzedać tył a nie przód :wallbash:

hmm faktycznie żadnej przedniej opony nie sprzedałem, jedną oddałem kumplowi a druga stoi w garażu i chroni zderzak samochodu i ramę hanki :blink:
ale jakby je ogłosić na portalach aukcyjnych to pewnie by poszły do ludzi prędzej czy później
Avatar użytkownika
geguś
Miłośnik
 
Posty: 820
Dołączył(a): Pt maja 24, 2013 10:54 am
Lokalizacja: Lublin
Wiek: 37
Imię: Grzegorz
Motocykl: CBF1000A GSX-R 750
W siodle: <100 kkm

Re: Dobór opony tylnej opony

Postprzez Adam_Max » Cz sie 21, 2014 9:45 pm

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Uznałem że faktycznie nie ma co ryzykować i kupię od razu nową Sportec M3 na tył.
Pojechałem kilka dni temu do mechanika by ją zamówić/założyć, jednak mechanik odradził mi ją teraz wymieniać.
Podobnie jak pisał geguś doradzono mi by na wiosnę założyć nowego Metzelera na tył, lub zmienić nawet obie, a teraz nie ma to sensu.
Poza tym chłopak stwierdził że michelinka jest w bardzo dobrym stanie, prawdopodobnie leżakowana jako nowa i dopiero co została założona do mojego moto bo ma najwyżej kilkaset km.

Ok, decyzja kupię na wiosnę dwa nowe kapcie.

Przy okazji oponki mają właśnie prawie 250 km więcej na koncie, ponieważ dzisiaj miałem egzamin na "A" i postanowiłem uczcić sukces zwiedzaniem "okolicy".
Co do egzaminu, niestety cały czas w upierdliwym deszczu. W mojej grupie na 12 osób zdały tylko 3 wraz ze mną (ja za pierwszym razem), w innych grupach ponoć nikt nie zaliczył.
Ale ogólnie egzaminatorzy bardzo pozytywnie mnie zaskoczyli, zero chorej złej atmosfery, z pomocy z ich strony i próbą rozluźnienia stresu. Po prostu zabrakło niektórym szczęścia, no i ta pogoda. Trzy osoby z mojej grupy miały wywrotkę na placu.
Adam_Max
Nowicjusz
 
Posty: 12
Dołączył(a): Pn sie 04, 2014 7:09 pm
Imię: Adam
Motocykl: CBF 600 S
W siodle: <100 kkm

Następna strona

Powrót do Warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 144 gości