Wskaźnik zapiętego biegu

Tu omawiamy ogólne zagadnienia techniczne, niezwiązane stricte z danym modelem motocykla
Regulamin działu Tu nie spamujemy, trzymamy się tematów czysto warsztatowych.
Spam będzie usuwany.

Re: Wskaźnik zapiętego biegu

Postprzez zbyhu » Pt sie 12, 2011 8:10 am

Wskaznik temperatury pokazywal by Ci kiedy silnik zyskuje wlasciwa temperature pracy po zimnym rozruchu, dzieki czemu mialbys informacje, kiedy mozna zaczac krecic silnik bardziej agresywnie :).

A wskaznik ladowania przydalby sie ze wzgledu na awaryjnosc alternatora. Przy sprawnym ukladzie napiecie na aku powinno caly czas przekraczac 13V. Wiec jakbys zobaczyl, ze jest mniej, juz mialbys informacje, ze cos jest nie tego.
Altek w CBF ma trzy "komplety" cewek. Jak padnie jeden, to moto potrafi jeszcze smigac, choc na wolnych obrotach lub przy sporym obciazeniu odbiornikami pewnie juz nie doladowuje aku. A pozostale cewki sa pod wiekszym obciazeniem i po prostu jest wieksza szansa, ze je szlag trafi w krotkim czasie.
I tutaj wskaznik moglby Cie uratowac przed np. wyruszeniem w dluzsza trase na takim juz uszkodzonym altku.
Takze jakbys podczas jazdy zobaczyl, ze napiecie zaczyna spadac, mialbys czas np. zjechac z autostrady czy podjechac do warsztatu nim akumulator wyzionie ducha.

Pzdr
Obrazek
Avatar użytkownika
zbyhu
Nightmare
 
Posty: 7387
Dołączył(a): Pt wrz 03, 2010 6:14 pm
Lokalizacja: Rybnik
Wiek: 40
Motocykl: CBF1000, Tiger900GT
W siodle: >300 kkm

Re: Wskaźnik zapiętego biegu

Postprzez goramo » Pt sie 12, 2011 12:18 pm

kali napisał(a):Topic dotyczy wyświetlacza biegów i ktoś wchodząc tu w przyszłości chciałby być może poczytać na ten temat a nie przebijać się przez posty o alternatorach, wskaźnikach temperatury, itp.


Oj tam, oj tam.... :biggrin:


Bosman78 napisał(a):A co do wskaźnika temp. to też w sumie "bajer" jak by był to by był, ale jest przecież kontrolka wysokiej temperatury i mnie to wystarcza.


Moim zdaniem to nie bajer ale podstawowa informacja pozwalająca zawczasu wyłapać niesprawność układu chłodzenia - za wczesne otwieranie termostatu lub nie otwieranie się termostatu.
Gdy zaświeci się kontrolka to znak, że jest już poważny problem i zapewne komp wyłączy silnik. IMO kiepska to informacja....
A śmiganie z przegrzewającym się silnikiem może mieć poważne skutki - w końcu padnie uszczelka pod głowicą i może być nieprzyjemnie.... Podobnie jazda z niedogrzanym też nie jest zbyt zdrowa....

Zdecydowanie wolałbym mieć nawet samą kontrolkę rezerwy (bez wskaźnika ilości wachy) i wskaźnik temperatury, niż odwrotnie....

Ja po prostu lubię wiedzieć, że wszystko jest OK z piecem. Takie zboczenie... :msn-wink:
SR50 -> S53 -> ETZ150 -> Intruder M800Z -> CBF1000 -> VFR800FI -> CB1000R -> CB1000R + CB1300SA -> CB1300SA + XL650V -> CB1300SA + HH600 -> CB1300SA + CB1000RA

Always look on the bright side of life :-)
Avatar użytkownika
goramo
Nightmare
 
Posty: 8491
Dołączył(a): Pt wrz 03, 2010 7:11 pm
Lokalizacja: Warszawa
Wiek: 43
Imię: Mariusz
Motocykl: Honda x 2
W siodle: 100-200 kkm

Re: Wskaźnik zapiętego biegu

Postprzez mx500 » Pt sie 12, 2011 7:17 pm

Wskaźnik ładowania i temperatury cieczy chłodzącej to zdecydowanie nie są bajery a bardzo przydatne kontrolki tak jak koledzy Goramo i Zbyhu to wylewnie opisali :D wskaźnik wbitego biegu to przy nich sprawa zdecydowanie drugorzędnej wagi pzdr :moto:
Avatar użytkownika
mx500
Użytkownik
 
Posty: 143
Dołączył(a): Pt mar 04, 2011 6:57 pm
Lokalizacja: Kraków / Oświęcim
Wiek: 41
Motocykl: CBF 600S 2005
W siodle: <100 kkm

Re: Wskaźnik zapiętego biegu

Postprzez motolukasz » Pn sie 15, 2011 9:43 pm

mx500 napisał(a):Dla mnie taki wskaźnik to bezużyteczny dodatek... po co to komu.. podczas jazdy patrzmy na drogę i podziwiajmy widoki a nie gapmy się w zegar jaki to aktualnie bieg zapięty :D wg mnie wskaźnik wrzuconego biegu jest z całym szacunkiem dla początkujących jeźdźców co by wiedzieli czy mają zredukować czy nie jak dojeżdża do skrzyżowania :D Pozdro :ricky:



Trochę zaprzeczasz sam sobie :question: Ja właśnie podziwiam widoki i po to czasami przydaje mi się ten wyświetlacz. Nie muszę liczyć biegów, pamiętać obrotów itp. Po prostu rozkoszuję się widokami, a ty gapisz się w tym czasie na obrotomierz :mrgreen: .
Fakt - jest to dodatek i to drogi, ale wcale nie bezużyteczny.
Wszyscy piszą jak jeden mąż, że albo szukają "7"ki albo jeżdżą na "5" tce, a mi się to już nie przytrafia :mrgreen:
Przy redukcji nigdy na niego nie patrzę, bo wtedy do niczego nie jest mi potrzebny.
P.S. I wcale nie czuję się początkującym jeźdźcem :devil: :moto: .
Lepiej jest nie odzywać się wcale i wydać się głupim, niż odezwać się i rozwiać wszelkie wątpliwości.
Avatar użytkownika
motolukasz
Miłośnik
 
Posty: 658
Dołączył(a): Pt wrz 03, 2010 7:52 pm
Lokalizacja: Pruszków
Wiek: 44
Imię: Łukasz
Motocykl: CBF 1000
W siodle: <100 kkm

Re: Wskaźnik zapiętego biegu

Postprzez mx500 » Śr sie 17, 2011 11:03 pm

Skąd ten dziwny wniosek że zaprzeczam sam sobie ?? :D nie patrze się w obrotomierz raczej na niego zerkam ;D (częściej na prędkościomierz) jeśli czuje pod manetką że moto nie reaguje tak jak trzeba na gaz wtedy jeśli potrzeba redukuje bieg oczywiście cały podziwiając okolicę :> . Nie gapie się w obrotomierz podczas jazdy zmieniając bieg tylko przy najoptymalniejszych obrotach :D znając na pamięć wykresy mocy dla każdego biegu z osobna :mrgreen: :geek: Fakt jest to drogi dodatek i wg. mnie nie jest na tyle użyteczny żeby w niego te niemałe kwoty inwestować, lepiej już wydać mamone na wachę i :beer: pzdr
"Brother, my cup is empty
And I haven't got a penny
For to buy no more whiskey
I have to go home"
--------------------------------
www.skutery-krakow.pl
--------------------------------
Avatar użytkownika
mx500
Użytkownik
 
Posty: 143
Dołączył(a): Pt mar 04, 2011 6:57 pm
Lokalizacja: Kraków / Oświęcim
Wiek: 41
Motocykl: CBF 600S 2005
W siodle: <100 kkm

Re: Wskaźnik zapiętego biegu

Postprzez motolukasz » Cz sie 18, 2011 7:35 pm

mx500 napisał(a):Skąd ten dziwny wniosek że zaprzeczam sam sobie ?? :D nie patrze się w obrotomierz raczej na niego zerkam ;D (częściej na prędkościomierz)
Fakt jest to drogi dodatek i wg. mnie nie jest na tyle użyteczny żeby w niego te niemałe kwoty inwestować, lepiej już wydać mamone na wachę i :beer: pzdr


Ten dziwny wniosek jest właśnie z tąd, że "zerkasz" :mrgreen:
A jeśli ja nie :cheers: i nie mam czasu jeździć to na co mam wydawać kasę :question:
To sobie chociaż wskaźnik kupię i mogę się nim na forumie pochwalić.
A Ty chcesz mi całą zabawę popsuć :mrgreen: :devil:
Lepiej jest nie odzywać się wcale i wydać się głupim, niż odezwać się i rozwiać wszelkie wątpliwości.
Avatar użytkownika
motolukasz
Miłośnik
 
Posty: 658
Dołączył(a): Pt wrz 03, 2010 7:52 pm
Lokalizacja: Pruszków
Wiek: 44
Imię: Łukasz
Motocykl: CBF 1000
W siodle: <100 kkm

Re: Wskaźnik zapiętego biegu

Postprzez raphi » Pt sie 19, 2011 12:57 pm

mx500 napisał(a):...więc to nerwowe szukanie 7 biegu w cbf 1000 z silnikiem dużo mocniejszym i większym momentem obrotowym jest dla mnie trochę niezrozumiałe :D

Bardzo łatwo to wytłumaczyć. Przy normalnej jeździe, bez przesadnego kręcenia obrotów (powiedzmy tak do 4 - 5 tys) to nie odczuwa się specjalnie czy jesteśmy na 5 czy 6 biegu. Ciągnie tak samo mocno. Z drugiej strony, na 5 można równie dobrze poganiać ponad 2 paczki i przy tym hałasie i wietrze można nie dostrzec subtelnej różnicy pomiędzy 5 a 6. Ja kiedyś jechałem kilkanaście km na 5 biegu zanim się zorientowałem, że obroty mam jakoś dziwnie za wysokie ;)
...ale co ja tam wiem.
Avatar użytkownika
raphi
Nightmare
 
Posty: 14114
Dołączył(a): Pn wrz 20, 2010 6:41 am
Wiek: 46
Imię: Rafał
Motocykl: Osiołek
W siodle: 200-300 kkm

Re: Wskaźnik zapiętego biegu

Postprzez mx500 » Pt sie 19, 2011 6:28 pm

motolukasz napisał(a):To sobie chociaż wskaźnik kupię i mogę się nim na forumie pochwalić.
A Ty chcesz mi całą zabawę popsuć :mrgreen: :devil:



Oj tam Oj tam ależ absolutnie nie chce Ci psuć zabawy :D :lol: każdy modzi przy sprzęcie jak mu się podoba sama radość z tego :mrgreen:
"Brother, my cup is empty
And I haven't got a penny
For to buy no more whiskey
I have to go home"
--------------------------------
www.skutery-krakow.pl
--------------------------------
Avatar użytkownika
mx500
Użytkownik
 
Posty: 143
Dołączył(a): Pt mar 04, 2011 6:57 pm
Lokalizacja: Kraków / Oświęcim
Wiek: 41
Motocykl: CBF 600S 2005
W siodle: <100 kkm

Re: Wskaźnik zapiętego biegu

Postprzez Goral4t » Pt sie 19, 2011 7:32 pm

ja bym tam nie miał nic przeciwko wyświetlaczowi;] raz że 7 się wbija a dwa zdarzyło mi się na światłach ruszać z 4/3 ;D a można kupić wyświetlacz już za 120 zł;]

co do wskaźnika temp to racja po co komu wskaźnik paliwa jak nie ma temp , raz temp przy rozruchu a 2 stoisz w korku a zepsuł się wiatrak moto ugotowane;/... a z ładowaniem też o tym myślę tylko niestety mam 2 lewe ręce do elektryki a nie lubie mojego moto komuś oddawać ;D
Motomaniacy są wszędzie :) X11 "Power of Dreams"
Avatar użytkownika
Goral4t
Maniak
 
Posty: 1357
Dołączył(a): N lis 21, 2010 12:32 pm
Lokalizacja: KSU
Wiek: 31
Imię: Mariusz
Motocykl: CBF 600 sa, x11
W siodle: 100-200 kkm

Re: Wskaźnik zapiętego biegu

Postprzez Stafford » Wt lip 24, 2012 6:42 am

Do tej pory obywałem się bez wskaźnika - zapamiętałem obroty dla poszczególnych prędkości i wystarczało ale po tegorocznym wypadzie w Alpy dojrzałem do decyzji zakupu.
Stosunek obroty prędkość wystarcza dla ogarnięcia czy jest już szóstka czy dopiero piątka - na niższych biegach nie ma szans. Latając po winklach i wyciskając z siebie pełnię moim mizernych umiejętności nie było mowy o tym żeby cokolwiek przeliczać. Gdybym, zjeżdżając np ze Stelvio zaczął dzielić obroty przez prędkości i uśredniał to do aktualnego biegu to na bank procesor by mi się zgotował i skończył bym jak Niemiec na eLTeku albo Duńczyk na Monsterze, których zbieraliśmy z gleby - z pourywanymi lusterkami, setami podnóżków i kierunkami.
Czy ktoś z Was ma zamontowane GiPro i może podzielić się wrażeniami z użytkowania i montażu?
Stafford
Użytkownik
 
Posty: 88
Dołączył(a): So maja 21, 2011 6:37 am
Lokalizacja: Warszawa/Białołęka
Motocykl: Obecnie brak :(

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 107 gości

cron