Opony - wszystko na temat

Tu omawiamy ogólne zagadnienia techniczne, niezwiązane stricte z danym modelem motocykla
Regulamin działu Tu nie spamujemy, trzymamy się tematów czysto warsztatowych.
Spam będzie usuwany.

Re: Opony - wszystko na temat

Postprzez gresfucinio » N lut 28, 2016 7:03 pm

A można wiedzieć gdzie zamawiacie? Też jestem przed zakupem.
gresfucinio
Nowicjusz
 
Posty: 14
Dołączył(a): So mar 21, 2015 10:36 pm
Lokalizacja: Niepołomice
Wiek: 48
Imię: Grzegorz
Motocykl: CBF 600N
W siodle: <100 kkm

Re: Opony - wszystko na temat

Postprzez Majkrzaq » N lut 28, 2016 7:45 pm

Już obywatelu spieszę z odpowiedzią :) Ja zamówiłem swoje na popularnym portalu aukcyjnym ;)
komar -> motorynka -> motorynka z piecem od WSKi :) -> Simson S51 -> Simson SR50 -> Jawa 350 -> Jawa 350TS -> kawa KLE500 -> CBF1000
Avatar użytkownika
Majkrzaq
Znawca
 
Posty: 243
Dołączył(a): Cz cze 25, 2015 6:08 pm
Lokalizacja: Szczecin
Wiek: 36
Imię: Michał
Motocykl: CBF1000 :)
W siodle: <100 kkm

Re: Opony - wszystko na temat

Postprzez gresfucinio » Pn lut 29, 2016 7:02 pm

Alle fajnie ;) dzieki za doprecyzowanie! Biore sie za poszukiwania :D A swoją, czy jest jakiś rodzaj gum, których szanowni koledzy nie polecają do cbf 600 z uwagi na dziwne zachowania moto?
gresfucinio
Nowicjusz
 
Posty: 14
Dołączył(a): So mar 21, 2015 10:36 pm
Lokalizacja: Niepołomice
Wiek: 48
Imię: Grzegorz
Motocykl: CBF 600N
W siodle: <100 kkm

Re: Opony - wszystko na temat

Postprzez jakub1989 » N kwi 17, 2016 4:57 pm

Witam w Cb1000r mam pirelli diablo strada z 2014 roku stan praktycznie -bdb z takimi kupiłem motocykl
Dziś widziałem się z kilkoma osobami które miały te gumy i zasugerowały bym je zmienił ponieważ są twarde i potrafią uslizgnąć.
Jeden który je miał zasugerował że teraz jeździ na metzeler m7 i są dużo lepsze lepiej się na nich składa itp

Ja jeżdżę dość spokojnie ale prawdę mówiąc chciał bym się "nauczyć bardziej składać i szybciej pokonywać zakręty
Sam przy niższych temperaturach miałem raz delikatny ślizg tylnego koła

Co myślicie warto zmienić opony na noć lepszego ? Lepsze opony pomagą lepiej panować nad motocyklem tak mi się wydaje
Avatar użytkownika
jakub1989
Użytkownik
 
Posty: 27
Dołączył(a): So lis 07, 2015 8:25 am
Imię: Jakub

Re: Opony - wszystko na temat

Postprzez Majkrzaq » N kwi 17, 2016 5:16 pm

Ja jestem bardzo zadowolony, ale nie ma co się dziwić jak poprzednio jeździłem na 9 letnich gumach ;p Czuję się dużo pewniej zarówno w zakrętach jak i na mokrym.
komar -> motorynka -> motorynka z piecem od WSKi :) -> Simson S51 -> Simson SR50 -> Jawa 350 -> Jawa 350TS -> kawa KLE500 -> CBF1000
Avatar użytkownika
Majkrzaq
Znawca
 
Posty: 243
Dołączył(a): Cz cze 25, 2015 6:08 pm
Lokalizacja: Szczecin
Wiek: 36
Imię: Michał
Motocykl: CBF1000 :)
W siodle: <100 kkm

Re: Opony - wszystko na temat

Postprzez raphi » Pn kwi 18, 2016 6:06 am

To bardzo dobra guma chociaż jest jednoskladnikowa. Ale trzyma na winklach doskonale i nie jest wcale twarda. Nie wiem dlaczego tak Ci powiedzieli koledzy. To guma turystyczna z miękkiej gumy, która nagrzewa się dość szybko. Są oczywiście lepsze ale to dobry kompromis pomiędzy przyczepnością, długowiecznością i ceną.
...ale co ja tam wiem.
Avatar użytkownika
raphi
Nightmare
 
Posty: 14114
Dołączył(a): Pn wrz 20, 2010 6:41 am
Wiek: 46
Imię: Rafał
Motocykl: Osiołek
W siodle: 200-300 kkm

Re: Opony - wszystko na temat

Postprzez konjo8ds » Pn kwi 18, 2016 7:20 am

jakub1989 napisał(a):Witam w Cb1000r mam pirelli diablo strada z 2014 roku stan praktycznie -bdb z takimi kupiłem motocykl
Dziś widziałem się z kilkoma osobami które miały te gumy i zasugerowały bym je zmienił ponieważ są twarde i potrafią uslizgnąć.
Jeden który je miał zasugerował że teraz jeździ na metzeler m7 i są dużo lepsze lepiej się na nich składa itp

Ja jeżdżę dość spokojnie ale prawdę mówiąc chciał bym się "nauczyć bardziej składać i szybciej pokonywać zakręty
Sam przy niższych temperaturach miałem raz delikatny ślizg tylnego koła

Co myślicie warto zmienić opony na noć lepszego ? Lepsze opony pomagą lepiej panować nad motocyklem tak mi się wydaje


m7 to opona sportowa, diablo strada to turystyczna, więc nie ma co porównywać tych gum. to są zupełnie różne opony. to tak jak byś chciał porównać - w dużym uproszczeniu - oponę letnią z zimową. jedne i drugie będą dobre w odpowiednim zastosowaniu. letnie w lecie, zimowe w zimie :)


jeśli chcesz się trochę mocniej poskładać, czyli jeździć szybciej w winklach, wchodzić szybciej i agresywniej w zakręt (wyhamowując w lekkim złożeniu), wychodzić agresywniej z zakrętu (mocniej kręcić gaz na wyjściu) to wydaje mi się, że warto się zainteresować po prostu lepszą oponą turystyczną. w CB1000r masz zdaje się z tyłu laczek 180, więc możesz się rozejrzeć za metzelerem z8 interact w specyfikacji M/O (M - przód, O - tył). cenowo można trafić fajnie, a do szybszej jazdy w winklach się całkiem spoko nadają. na deszczu też się zachowują całkiem przyjemnie.

możesz też kupić m7 lub jakąś inną oponę sportową (np. michelin pilot power 3 lub pp 2). pewnie nie będziesz jej jednak wykorzystywał (na początku ;)) w 100%. natomiast zauważysz znaczną różnicę w zużyciu (będziesz częściej zmieniał laczki :)).

kluczowe jest wg mnie abyś sam sobie odpowiedział, co dla Ciebie oznacza "nauczyć bardziej składać". jeśli tak jak napisałem - trochę mocniej poskładać, to nieco lepsza (nowsza technologicznie) opona turystyczna wystarczy. jeśli chcesz powariować i naprawdę mocno odkręcać, trzymać gaz w zakręcie w 3/4 górnych obrotów silnika, to pewnie lepiej będzie latać na jakiejś oponce sportowej :biggrin:


p.s.
popatrz sobie tutaj >>> https://motogumy.pl/Opony_motocyklowe.aspx fajnie skategoryzowane według potrzeby i zastosowań
Obrazek
Avatar użytkownika
konjo8ds
Nightmare
 
Posty: 5342
Dołączył(a): So sty 21, 2012 4:48 pm
Lokalizacja: wawa
Wiek: 42
Motocykl: st1050

Re: Opony - wszystko na temat

Postprzez jakub1989 » Wt kwi 19, 2016 7:05 pm

To w takim razie patrząc pod kontem ekonomi (zużycia opony) jaką konkretnie kupić ? M7 czy jednak bardziej rurystyczną
Przebieg roczny to ok 10000 więcej nie zrobię napewno napisałem to trochę na wyrost.
Powiedzmy że wolał bym aby jeden komplet wytrzymał przynajmniej sezon.

Jak ma siesprawa z używanymi oponami warto się interesować czymś rocznym ? Nie wiem jak ocenić zurzycie używanej opony za bardzo
Sprzedawcy zwykle podaja bieżnik na srodku i bokach jaki porzyjać minimalną wysokość ?
Avatar użytkownika
jakub1989
Użytkownik
 
Posty: 27
Dołączył(a): So lis 07, 2015 8:25 am
Imię: Jakub

Re: Opony - wszystko na temat

Postprzez Majkrzaq » Wt kwi 19, 2016 10:36 pm

Jeśli robisz 10kkm na sezon to M7 powinna Ci spokojnie wystarczyć.
komar -> motorynka -> motorynka z piecem od WSKi :) -> Simson S51 -> Simson SR50 -> Jawa 350 -> Jawa 350TS -> kawa KLE500 -> CBF1000
Avatar użytkownika
Majkrzaq
Znawca
 
Posty: 243
Dołączył(a): Cz cze 25, 2015 6:08 pm
Lokalizacja: Szczecin
Wiek: 36
Imię: Michał
Motocykl: CBF1000 :)
W siodle: <100 kkm

Re: Opony - wszystko na temat

Postprzez konjo8ds » Śr kwi 20, 2016 6:51 am

jakub1989 napisał(a):To w takim razie patrząc pod kontem ekonomi (zużycia opony) jaką konkretnie kupić ? M7 czy jednak bardziej rurystyczną
Przebieg roczny to ok 10000 więcej nie zrobię napewno napisałem to trochę na wyrost.
Powiedzmy że wolał bym aby jeden komplet wytrzymał przynajmniej sezon.


to zależy od stylu jazdy. jeśli jeździsz spokojnie i nie odwijasz, M7 starczy na te 10k, a może i więcej. jeśli jeździsz agresywnie, pewnie się skończy przed 10k - mowa oczywiście o tyle. przód starczy bankowo na te 10k :thumbsup:
u mnie turystyczna pr4 starczyła na 13k, ale już taki Goramo - dalajlama rolgazu, nakręcił na pr1 chyba ponad 40k :eek:

jakub1989 napisał(a):Jak ma siesprawa z używanymi oponami warto się interesować czymś rocznym ? Nie wiem jak ocenić zurzycie używanej opony za bardzo
Sprzedawcy zwykle podaja bieżnik na srodku i bokach jaki porzyjać minimalną wysokość ?


ja bym się używkami nie interesował. można trafić na dobry stan ale uszkodzoną (przebitą, do naprawy). a w ostatecznym rozrachunku wcale tak tanio nie wychodzą - trzeba doliczyć koszt wymiany.
Obrazek
Avatar użytkownika
konjo8ds
Nightmare
 
Posty: 5342
Dołączył(a): So sty 21, 2012 4:48 pm
Lokalizacja: wawa
Wiek: 42
Motocykl: st1050

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Majestic-12 [Bot] i 126 gości