slabe heble

Tu omawiamy ogólne zagadnienia techniczne, niezwiązane stricte z danym modelem motocykla
Regulamin działu Tu nie spamujemy, trzymamy się tematów czysto warsztatowych.
Spam będzie usuwany.

Re: slabe heble

Postprzez MisiekK » N lis 11, 2012 5:50 pm

wojciechu15 napisał(a):Klocki są dobre, pojeździsz na nich jeszcze sporo - no chyba, że są winne piszczenia z innego powodu niż zużycie;)

Właśnie tego jestem ciekaw. Dodatkowo to że piszczą to mnie mniej martwi. Gorzej, że naprawdę mam wrażenie że przód słabiej hamuje od paru tygodni...
Dzięki Ci!

W któryś dzień podjadę do kumpla który co nieco o motocyklach wie i poproszę żeby sprawdził czy jego zdaniem to źle hamuje czy może tylko ja mam jakąś paranoję :P
Avatar użytkownika
MisiekK
Fanatyk
 
Posty: 2400
Dołączył(a): N maja 06, 2012 1:55 pm
Lokalizacja: Kraków
Wiek: 43
Imię: Michał
Motocykl: Honda CBF600 SA
W siodle: <100 kkm

Re: slabe heble

Postprzez pet3r » N lis 11, 2012 5:57 pm

u mnie na klockach jest znacznik zużycia, taka 'szparka' w klocku widoczna od przodu. mięsa na klocku u mnie podobnie jak u Ciebie (trochę mniej) a u mnie znacznik niedawno zniknął i heble piszczą coraz mocniej, czyli się kończą. zobacz od spodu, czy nie ma tam gdzieś tego znacznika, może ktoś założył klocki odwrotnie (jest to w ogóle możliwe?). a jak masz chwilę czasu i chcesz się pobrudzić to ściągnij koło, wyciągnij klocki, włóż do pojemnika z brake cleanerem, tarcze przejedź szczotką drucianą, spryskaj brake cleanerem, wysusz, zmontuj i przejedź się :) przy okazji możesz wyczyścić zaciski :)


EDIT:
w EBC HH, które leżą na półce czekając na zamontowanie tego znacznika zużycia nie ma, a myślałem, że każdy klocek ma...
Ostatnio edytowano N lis 11, 2012 6:02 pm przez pet3r, łącznie edytowano 2 razy
Obrazek
Avatar użytkownika
pet3r
Miłośnik
 
Posty: 554
Dołączył(a): Wt sty 10, 2012 5:50 pm
Lokalizacja: Kalisz
Wiek: 36
Motocykl: CBF 600 N

Re: slabe heble

Postprzez wojciechu15 » N lis 11, 2012 6:00 pm

MisiekK napisał(a):Właśnie tego jestem ciekaw. Dodatkowo to że piszczą to mnie mniej martwi. Gorzej, że naprawdę mam wrażenie że przód słabiej hamuje od paru tygodni...
Dzięki Ci!



Kiedy ostatnio wymieniałeś płyn hamulcowy i odpowietrzałeś układ? Może przyczyny słabszego hamowania trzeba szukać gdzieś wyżej? Ale to nie tłumaczyłoby piszczenia...

pet3r napisał(a): a jak masz chwilę czasu i chcesz się pobrudzić to ściągnij koło, wyciągnij klocki, włóż do pojemnika z brake cleanerem, tarcze przejedź szczotką drucianą, spryskaj brake cleanerem, wysusz, zmontuj i przejedź się :) przy okazji możesz wyczyścić zaciski :)


Jakoś bardzo ogarnięty w temacie nie jestem, ale nie wydaje mi się, aby motocykl będący w eksploatacji mógł zacząć gorzej hamować z powodu zabrudzenia klocków/układu. Klocki i tarcze ścierają się na bieżąco samoczynnie i nie widzę potrzeby ich czyszczenia, o traktowaniu tarczy szczotką drucianą nie wspominając - co innego gdyby moto baaaaardzo długo stało, ale nie w tym przypadku.


EDIT:
pet3r napisał(a):
EDIT:
w EBC HH, które leżą na półce czekając na zamontowanie tego znacznika zużycia nie ma, a myślałem, że każdy klocek ma...


Nie wszystkie, powiem więcej - nigdy czegoś takiego nie zauważyłem przy żadnym z moich jednośladów, a kilka już ich miałem.
Avatar użytkownika
wojciechu15
Znawca
 
Posty: 372
Dołączył(a): Wt wrz 25, 2012 1:29 pm
Lokalizacja: Gostyń
Wiek: 31
Imię: Wojtek
Motocykl: CBF 1000 A8
W siodle: <100 kkm

Re: slabe heble

Postprzez MisiekK » N lis 11, 2012 6:08 pm

Płyn kiedy był wymieniany muszę sprawdzić, wydaje mi się że przed tym sezonem, czyli ok. 13000km temu.
A co do odpowietrzania to nie mam pojęcia.
Ja niestety nie mam zdolności żeby się za to brać...
Avatar użytkownika
MisiekK
Fanatyk
 
Posty: 2400
Dołączył(a): N maja 06, 2012 1:55 pm
Lokalizacja: Kraków
Wiek: 43
Imię: Michał
Motocykl: Honda CBF600 SA
W siodle: <100 kkm

Re: slabe heble

Postprzez wojciechu15 » N lis 11, 2012 6:13 pm

Jak płyn był wymieniony to i odpowietrzone były.

W sumie to najlepiej udać się do znajomego mechanika, o którym wspominałeś i niech zobaczy co to może być. Skoro był niedawno wymieniony płyn to najprawdopodobniej wina po stronie klocków - tym bardziej, że pojawiło się piszczenie.

Jeżeli faktycznie moto słabiej hamuje to lepiej je wymienić, nawet jeżeli jeszcze trochę starych zostało - to jak by nie patrzeć koszt zbiornika paliwa, a ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo.
Avatar użytkownika
wojciechu15
Znawca
 
Posty: 372
Dołączył(a): Wt wrz 25, 2012 1:29 pm
Lokalizacja: Gostyń
Wiek: 31
Imię: Wojtek
Motocykl: CBF 1000 A8
W siodle: <100 kkm

Re: slabe heble

Postprzez MisiekK » N lis 11, 2012 6:21 pm

wojciechu15 napisał(a):Jak płyn był wymieniony to i odpowietrzone były.

W sumie to najlepiej udać się do znajomego mechanika, o którym wspominałeś i niech zobaczy co to może być. Skoro był niedawno wymieniony płyn to najprawdopodobniej wina po stronie klocków - tym bardziej, że pojawiło się piszczenie.

Jeżeli faktycznie moto słabiej hamuje to lepiej je wymienić, nawet jeżeli jeszcze trochę starych zostało - to jak by nie patrzeć koszt zbiornika paliwa, a ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo.


Zapewne tak zrobię. Tak czy owak 24kkm się zbliża wielkimi krokami więc i tak i tak Lokomotywa do serwisu pójdzie :)
Dzięki za pomoc!
Avatar użytkownika
MisiekK
Fanatyk
 
Posty: 2400
Dołączył(a): N maja 06, 2012 1:55 pm
Lokalizacja: Kraków
Wiek: 43
Imię: Michał
Motocykl: Honda CBF600 SA
W siodle: <100 kkm

Re: slabe heble

Postprzez rupert » Pn lis 12, 2012 8:19 am

Ja mam mniej niż połowę okładzin i hebluje normalnie. Spróbuj jakimś likłidem do czyszczenia hamulców, może w obecnych warunkach pogodowych, gdzieś w deszczu złapałeś tłustą szprycę. Druga opcja, sprawdź czy uszczelniacze lag się nie pocą. Wyciek często oleiwi heble
Life is for my own to live my own way...
Avatar użytkownika
rupert
Nightmare
 
Posty: 8341
Dołączył(a): So lis 27, 2010 11:06 am
Lokalizacja: Wrocław
Wiek: 46
Imię: Robert
Motocykl: Honda

Re: slabe heble

Postprzez goramo » Pn lis 12, 2012 8:32 am

Moje klocki są już w stanie agonalnym - zostało ich bardzo niewiele - a hamowanie jest OK.

Więc tak jak Rupert napisał - może spróbuj przemyć tarcze odtłuszczaczem do hamulców. Sprawdź czy nie ciekną lagi.
SR50 -> S53 -> ETZ150 -> Intruder M800Z -> CBF1000 -> VFR800FI -> CB1000R -> CB1000R + CB1300SA -> CB1300SA + XL650V -> CB1300SA + HH600 -> CB1300SA + CB1000RA

Always look on the bright side of life :-)
Avatar użytkownika
goramo
Nightmare
 
Posty: 8491
Dołączył(a): Pt wrz 03, 2010 7:11 pm
Lokalizacja: Warszawa
Wiek: 43
Imię: Mariusz
Motocykl: Honda x 2
W siodle: 100-200 kkm

Re: slabe heble

Postprzez MisiekK » Pn lis 12, 2012 2:28 pm

Lagi są suche, jedyne co się gdzieś trafia to trochę zwykłego kurzu/pyłu albo pozostałości po jakimś owadzie, ale śladów jakichś wycieków nie stwierdzono.
Jutro zajrzę popołudniu do znajomego i poproszę co by zerknął i ocenił czy coś tam się dzieje czy ja naprawdę popadam w paranoję.
Dzięki za pomoc, jutro dam znać czy coś wyszło :)
Avatar użytkownika
MisiekK
Fanatyk
 
Posty: 2400
Dołączył(a): N maja 06, 2012 1:55 pm
Lokalizacja: Kraków
Wiek: 43
Imię: Michał
Motocykl: Honda CBF600 SA
W siodle: <100 kkm

Re: slabe heble

Postprzez zbyhu » Pn lis 12, 2012 3:25 pm

W sumie to pokazałeś nam jeden klocek jednego zacisku.
A może być tak, że się ścierają nierówno, po drugiej stronie tarczy może być blacha. Albo w drugim zacisku dużo bardziej zużyte klocki.
Jeszcze ew. mógłby puchnąć gumowy przewód hamulcowy. Sprawdź na całej długości przy naciśniętej klamce, czy go gdzieś nie rozdyma.
Obrazek
Avatar użytkownika
zbyhu
Nightmare
 
Posty: 7387
Dołączył(a): Pt wrz 03, 2010 6:14 pm
Lokalizacja: Rybnik
Wiek: 40
Motocykl: CBF1000, Tiger900GT
W siodle: >300 kkm

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 164 gości