Jak często smarujecie/czyścicie łańcuch

Tu omawiamy ogólne zagadnienia techniczne, niezwiązane stricte z danym modelem motocykla
Regulamin działu Tu nie spamujemy, trzymamy się tematów czysto warsztatowych.
Spam będzie usuwany.

Re: Jak często smarujecie/czyścicie łańcuch

Postprzez Kaplan » Śr maja 17, 2017 7:54 pm

Dzięki za odpowiedź. Tak właśnie zrobię przed kolejną jazdą w intensywnym deszczu. Jak ostatnio sprawdzałem po ulewnej podróży, na łańcuchu - przy standardowym smarowaniu - praktycznie nie było widać oleju. Woda wypłukała całą warstwę z ogniw. Zatem oliwienie musi być mocno intensywne, żeby choć trochę się utrzymało w takich warunkach.

Dodam, że chodziło mi o rdzę w tym konkretnie (czyli mniej groźnym) miejscu:

Obrazek

a - na szczęście - nie w tym:

Obrazek

Zastanawiam się tylko, jak zapewnić smarowanie warstwy zewnętrznej. Zalecane jest przecież ustawienie dyszy w ten sposób, aby olej podawany był bezpośrednio na zębatkę, z której następnie spływa na ogniwa łańcucha. Ale nawet przy intensywnym podawaniu w ten sposób, mało oleju przedostaje się na zewnątrz tylko idzie na ogniwa, a nadmiar chlapie na felgę i bok tylnej opony.

Podczas jazdy na sucho mam ustawioną dawkę w ten sposób, żeby nie doszło do zachlapania opony, gdyż na samym początku zaliczyłem z tego powodu uślizg tylnego koła przy ruszaniu na zakręcie. Kropek oleju na feldze za to nie da się uniknąć, ale też się nimi nie przejmuję, bo łatwe do wytarcia.

Generalnie, aż prosiłoby się o taką osłonę łańcucha jak ma X-ADV. :)

Obrazek
Kaplan
Znawca
 
Posty: 246
Dołączył(a): N gru 06, 2015 10:00 am
Lokalizacja: Woj. Pomorskie
Imię: Karol
Motocykl: NC700S DCT (2013/14)
W siodle: <100 kkm

Re: Jak często smarujecie/czyścicie łańcuch

Postprzez Wesoły Dyzio » Cz maja 18, 2017 7:31 am

Nie obraź się, ale raczej o motocykl to Ty nie dbasz. Patrząc na ten zasyfiony łańcuch to dobrego czyszczenia to on nie widział od długiego czasu, o smarowaniu nie wspominając. Ja mam olejarkę i łańcuch po normalnym umyciu motocykla wygląda z każdej strony jak nowy. Takiego zardzewiałego łańcucha to ja nawet nie miałem, jak przez pierwsze 2000 km. nie smarowałem go w swoim pierwszym motocyklu, bo zapominałem. A jeździłem w deszczu i myłem go myjką ciśnieniową.
Jedź wolniej, myśl szybciej Obrazek


Obrazek
Wesoły Dyzio
Nightmare
 
Posty: 5502
Dołączył(a): Cz sty 17, 2013 10:45 am
Lokalizacja: Pruszków, Warszawa
Wiek: 56
Imię: Jacek
Motocykl: CBF 600SA '10
W siodle: <100 kkm

Re: Jak często smarujecie/czyścicie łańcuch

Postprzez Kaplan » Cz maja 18, 2017 8:24 am

Wesoły Dyzio napisał(a):Nie obraź się, ale raczej o motocykl to Ty nie dbasz. Patrząc na ten zasyfiony łańcuch to dobrego czyszczenia to on nie widział od długiego czasu, o smarowaniu nie wspominając. Ja mam olejarkę i łańcuch po normalnym umyciu motocykla wygląda z każdej strony jak nowy. Takiego zardzewiałego łańcucha to ja nawet nie miałem, jak przez pierwsze 2000 km. nie smarowałem go w swoim pierwszym motocyklu, bo zapominałem. A jeździłem w deszczu i myłem go myjką ciśnieniową.


Na szczęście to nie mój łańcuch (ani jedno, ani drugie zdjęcie). :D Obie fotki zamieściłem tylko dla przykładu na rozróżnienie sytuacji: rdzy pojawiającej się na zewnętrznej stronie łańcucha i na rolkach.

Mój wygląda tak, ale akurat na tym nie widać tych pojedynczych plamek rdzy, więc dałem inne. ;)

Obrazek
Kaplan
Znawca
 
Posty: 246
Dołączył(a): N gru 06, 2015 10:00 am
Lokalizacja: Woj. Pomorskie
Imię: Karol
Motocykl: NC700S DCT (2013/14)
W siodle: <100 kkm

Re: Jak często smarujecie/czyścicie łańcuch

Postprzez michal13 » Cz maja 18, 2017 8:53 am

Ehhh, ide wyczyścić łanćuch, bo nie robiłem tego od początku sezonu :frusty:
Avatar użytkownika
michal13
Użytkownik
 
Posty: 59
Dołączył(a): Pn cze 06, 2016 10:29 am
Lokalizacja: RBR / KRK
Wiek: 29
Imię: Michał
Motocykl: CBF 1000 FA
W siodle: <100 kkm

Re: Jak często smarujecie/czyścicie łańcuch

Postprzez Wesoły Dyzio » Cz maja 18, 2017 1:00 pm

Kaplan napisał(a):
Wesoły Dyzio napisał(a):Nie obraź się, ale raczej o motocykl to Ty nie dbasz. Patrząc na ten zasyfiony łańcuch to dobrego czyszczenia to on nie widział od długiego czasu, o smarowaniu nie wspominając. Ja mam olejarkę i łańcuch po normalnym umyciu motocykla wygląda z każdej strony jak nowy. Takiego zardzewiałego łańcucha to ja nawet nie miałem, jak przez pierwsze 2000 km. nie smarowałem go w swoim pierwszym motocyklu, bo zapominałem. A jeździłem w deszczu i myłem go myjką ciśnieniową.


Na szczęście to nie mój łańcuch (ani jedno, ani drugie zdjęcie). :D Obie fotki zamieściłem tylko dla przykładu na rozróżnienie sytuacji: rdzy pojawiającej się na zewnętrznej stronie łańcucha i na rolkach.

Mój wygląda tak, ale akurat na tym nie widać tych pojedynczych plamek rdzy, więc dałem inne. ;)

Obrazek


:biggrin:
Kup sobie zestaw do czyszczenia łańcucha, to te kropki zejdą raz dwa i nie będziesz się musiał nimi martwić :wink:
Jedź wolniej, myśl szybciej Obrazek


Obrazek
Wesoły Dyzio
Nightmare
 
Posty: 5502
Dołączył(a): Cz sty 17, 2013 10:45 am
Lokalizacja: Pruszków, Warszawa
Wiek: 56
Imię: Jacek
Motocykl: CBF 600SA '10
W siodle: <100 kkm

Poprzednia strona

Powrót do Warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 34 gości