Czy wyciągać aku na zimę ?

Tu omawiamy ogólne zagadnienia techniczne, niezwiązane stricte z danym modelem motocykla
Regulamin działu Tu nie spamujemy, trzymamy się tematów czysto warsztatowych.
Spam będzie usuwany.

Re: Czy wyciągać aku na zimę ?

Postprzez Malenstfo » Cz paź 13, 2011 10:47 pm

Hmm ja trzymam moja cbf'ke w firmowym magazynie... Hmmm nie jest w nim jakos specjalnie cieplo w zime ale i tem ponizej 0 nie powinna spacac za czesto - moge go jeszcze przestawic do pomieszczenia obok i powinno byc ciut cieplej. Hmm plan jest taki by moto zima odpalac raz czy dwa w tygodniu na kilka minut.

To moja pierwsza zima z cbfka wiec zobaczymy jak bedzie. Aku mam nowke... :) Moze da rade :)
pzdr
Mariusz

CBF 600 N/A '10
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
Malenstfo
Fanatyk
 
Posty: 2429
Dołączył(a): Pt paź 07, 2011 10:59 pm
Lokalizacja: Warszawa
Wiek: 49
Imię: Mariusz
Motocykl: CBF600N/A, FZ1N, bra
W siodle: <100 kkm

Re: Czy wyciągać aku na zimę ?

Postprzez goramo » Pt paź 14, 2011 5:23 am

Malenstfo napisał(a):Hmm plan jest taki by moto zima odpalac raz czy dwa w tygodniu na kilka minut.


Nie polecam.
SR50 -> S53 -> ETZ150 -> Intruder M800Z -> CBF1000 -> VFR800FI -> CB1000R -> CB1000R + CB1300SA -> CB1300SA + XL650V -> CB1300SA + HH600 -> CB1300SA + CB1000RA

Always look on the bright side of life :-)
Avatar użytkownika
goramo
Nightmare
 
Posty: 8488
Dołączył(a): Pt wrz 03, 2010 7:11 pm
Lokalizacja: Warszawa
Wiek: 43
Imię: Mariusz
Motocykl: Honda x 2
W siodle: 100-200 kkm

Re: Czy wyciągać aku na zimę ?

Postprzez zbyhu » Pt paź 14, 2011 6:07 am

Tez nie polecam :].
Mozna zarznac swiece. W temperaturach ujemnych czy okolo zerowych olej jest gesty jak kisiel, wiec za dobrego smarowania przy tak zimnych startach to silnik nie ma.
Generalnie trzymam sie zasady: jak odpalam, to zeby sie przejechac.

Pzdr
Obrazek
Avatar użytkownika
zbyhu
Nightmare
 
Posty: 7385
Dołączył(a): Pt wrz 03, 2010 6:14 pm
Lokalizacja: Rybnik
Wiek: 40
Motocykl: CBF1000, Tiger900GT
W siodle: >300 kkm

Re: Czy wyciągać aku na zimę ?

Postprzez rupert » Pt paź 14, 2011 6:37 am

Dokładnie, też nie polecam, jak odpalać to na dłużej i pojeździć, by i skrzynia i olej w niej popracował. Odpalanie częste w niskich temperaturach powoduje skraplanie wody z powietrza (układ powietrzny, także w cylindrach, zdarza się, że i w komorze silnika).
Gęsty olej to znów masakra dla kilkudziesięciu pierwszych sekund od startu.
Akumulator dostaje po dupie od rozrusznika, a nie ma czasu się naładować.
Poza tym odpalanie by sobie popracował, to praca na ssaniu, więc w układzie cylindry->wydech jest bogata, niedopalana mieszanka. Świece ucierpią, jakby ktoś miał katalizator to też, dodatkowo rury kolektora się "upalają", jak ktoś ma ładny chrom, to może zciemnieć.

Co do przechowywania moto w ziemie jest ładna instrukcja w manualu, może trochę ortodoksyjna, bo kto by pakował w cylindry olej :naughty: ale warte przyswojenia :cool:
Life is for my own to live my own way...
Avatar użytkownika
rupert
Nightmare
 
Posty: 8340
Dołączył(a): So lis 27, 2010 11:06 am
Lokalizacja: Wrocław
Wiek: 46
Imię: Robert
Motocykl: Honda

Re: Czy wyciągać aku na zimę ?

Postprzez goramo » Pt paź 14, 2011 6:38 am

Dokładnie.

Odpalanie na kilka minut przynosi więcej złego niż dobrego.

1. Zimny rozruch to zawsze hardcore dla silnika - wtedy następuje 90% jego mechanicznego zużycia. A im niższe temperatury, tym gorsze warunki dla zimnego startu.
2. Podczas rozruchu najbardziej obciążasz akumulator - aby uruchomić silnik jest potrzebny duży prąd. A przez kilka minut pracy na wolnych obrotach altek nie doładuje potem aku. Kilka, kilkanaście takich odpaleń i aku powie goodbye....
3. Nie wygrzejesz świec - więc je najzwyczajniej zepsujesz. Jak już odpalać, to tak jak Zbyhu napisał - po to, żeby zrobić przynajmniej kilka km pod obciążeniem. Świece się wygrzeją, oczyszczą, uzyskają swoje optymalną temperaturę pracy.
4. Zrobienie tych przynajmniej kilku, a najlepiej kilkunastu km pozwoli też na wygrzanie się płynów (olej, płyn chłodzący) oraz układu wydechowego. Będą sobie mogły odparować kwaśne skropliny z wydechu oraz z oleju. Odpalając na kilka minut tego nie załatwi.

itp., itd.....

Reasumując zimowe "przepały" są raczej niewskazane...
SR50 -> S53 -> ETZ150 -> Intruder M800Z -> CBF1000 -> VFR800FI -> CB1000R -> CB1000R + CB1300SA -> CB1300SA + XL650V -> CB1300SA + HH600 -> CB1300SA + CB1000RA

Always look on the bright side of life :-)
Avatar użytkownika
goramo
Nightmare
 
Posty: 8488
Dołączył(a): Pt wrz 03, 2010 7:11 pm
Lokalizacja: Warszawa
Wiek: 43
Imię: Mariusz
Motocykl: Honda x 2
W siodle: 100-200 kkm

Re: Czy wyciągać aku na zimę ?

Postprzez goramo » Pt paź 14, 2011 6:39 am

Rupert, pisaliśmy w jednym czasie... :smile:
SR50 -> S53 -> ETZ150 -> Intruder M800Z -> CBF1000 -> VFR800FI -> CB1000R -> CB1000R + CB1300SA -> CB1300SA + XL650V -> CB1300SA + HH600 -> CB1300SA + CB1000RA

Always look on the bright side of life :-)
Avatar użytkownika
goramo
Nightmare
 
Posty: 8488
Dołączył(a): Pt wrz 03, 2010 7:11 pm
Lokalizacja: Warszawa
Wiek: 43
Imię: Mariusz
Motocykl: Honda x 2
W siodle: 100-200 kkm

Re: Czy wyciągać aku na zimę ?

Postprzez rupert » Pt paź 14, 2011 6:43 am

No właśnie Goramo :thumbup: ale byłem pierwszy :lol:

ps. Święta racja :cheers:
Life is for my own to live my own way...
Avatar użytkownika
rupert
Nightmare
 
Posty: 8340
Dołączył(a): So lis 27, 2010 11:06 am
Lokalizacja: Wrocław
Wiek: 46
Imię: Robert
Motocykl: Honda

Re: Czy wyciągać aku na zimę ?

Postprzez 4kowal » Pt paź 14, 2011 3:21 pm

Niskie temperatury nie wpływają negatywnie na "życie" baterii. Spowalniają nawet proces starzenia co wynika z prawa Arhenniusa. Należy jedynie pamiętać, że aktualna pojemność baterii jest odwrotnie proporcjonalna do temperatury. Zagrożeniem mogą być temperatury w których zamarznie elektrolit, gdyż spowoduje to uszkodzenie struktury płyt akumulatora. Przy naładowanym akumulatorze są to bardzo niskie temperatury.
Bardzo ważne jest natomiast to, żeby przechowywać akumulator w stanie naładowanym (przynajmniej kwasowo-ołowiowy, bo np baterie od laptopów przechowuje się inaczej). Temperatur +5oC jest bardzo dobrą do przechowywania akumulatora. Idealnie było by trzymać akumulator w trybie ładowania buforowego co np. realizuje ładowarka z Lidla, ale nie popadajmy w przesadyzm.
Akumulator pozostawiony na półce w piwnicy, albo przydomowym garażu gdzie temperatura utrzymuje sie w okolicach 5oC jest więc przechowywany odpowiednio.

Na temat zostawienia aku w motocyklu się nie wypowiadam bo nie mam pojęcia czy jest jakiś pobór prądu przy wyłączonym motocyklu. Trzeba by to było zmierzyć. Jeśli poboru nie ma to można spokojnie pozostawić akumulator w motocyklu. Byle go po ostatniej jeździe naładować do pełna. W sumie jak już go wyciągniemy do ładowania to też nie ma sensu go taszczyć z powrotem do motocykla. Chyba że nie mamy piwnicy.
Obrazek
Avatar użytkownika
4kowal
Maniak
 
Posty: 1305
Dołączył(a): Cz sie 11, 2011 12:38 pm
Lokalizacja: Legionowo
Wiek: 41
Imię: Michał
Motocykl: CBF600SA '08
W siodle: <100 kkm

Re: Czy wyciągać aku na zimę ?

Postprzez Malenstfo » So paź 22, 2011 9:48 am

Mam pytanko odnosnie zimowania moto - a wzasadzie przygotowania do zimy. Sporo jest informacji w necie ale czasami sa sprzeczne. Wiec pytam bo nie wiem - Wam bardziej ufam.

1. Czy trzeba jakos specjalnie przygotowywac silnik ? Nie pytam tu o wstrykiwanie oleju do cylindrow ale o zewnatrz - jakies zabezpiecznie przed korozja ?

2. czym posmarowac elementy hamulca, stopki itp.. (nie wiem czy dobrze sie wyrazam chodzi mi o te elementy pracujace)

3. garaz jest chlodny - tzn. jest pod domem w zasadzie to magazyn (widac go na zdjeciu moim) ale jako calosc nie jest ogrzewany choc temp nizsze niz w okolicy 0 raczej nie bedzie. Przynajmniej w zeszyl roku nie bylo w nim az tak zimno. Natomiast moze byc troche wilgoci tymbardziej ze czasami konieczne jest otwieranie go na dluzsza chwile zima. Wiec pytanie - na forum motocyklistow polecaja sobie takie okrycie CORRODOM (http://www.motocyklmania.com/akcesoria.php?id=215) - podobno zapobiega powstawaniu korozji - spotkaliscie sie z tym ?

4. Czy poprostu wstawic moto w najsuchszy kat wyjac aku pod prostownik lidlowy i juz ? Moto umylem (z wyjatkiem silnika - ale zdazylem zrobic raptem 400 km po wyjezdzie z salonu)zatankowalem i przesmarowalem lancuch - stoi na centralce - jest cos waznego o czym zapomnialem ?

Bede wdzieczny za wszelkie podpowiedzi bo to moj pierwszy motocykl i wszystko poznaje w praniu. Sporo czytam ale nie na wszystkie pytania znajduje jednoznaczne odpowiedzi.
Ostatnio edytowano So paź 22, 2011 1:01 pm przez Malenstfo, łącznie edytowano 1 raz
pzdr
Mariusz

CBF 600 N/A '10
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
Malenstfo
Fanatyk
 
Posty: 2429
Dołączył(a): Pt paź 07, 2011 10:59 pm
Lokalizacja: Warszawa
Wiek: 49
Imię: Mariusz
Motocykl: CBF600N/A, FZ1N, bra
W siodle: <100 kkm

Re: Czy wyciągać aku na zimę ?

Postprzez klemens » So paź 22, 2011 12:20 pm

Co do zimowania moto szkoły są różne. Ja nie robię nic. Stawiam w garażu i koniec. Na wiosnę wyciągam, odpalam i jadę. Czasem też da się pojeździć w trakcie zimy. Gdyby mi na wiosnę nie odpalił, to po prostu podładuję aku i tyle. Jednak jeszcze się taki przypadek nie zdarzył. Nawiasem mówiąc dziś kupiłem ten prostowniczek z Lidla, o którym pisaliście.
Lepiej się wysrać i spóźnić niż być na czas i się zesrać
Avatar użytkownika
klemens
Nightmare
 
Posty: 5259
Dołączył(a): Cz wrz 09, 2010 8:04 am
Wiek: 62
Motocykl: T7

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 41 gości