[CBF600] sprawdzanie oleju/ dolewka

Tu omawiamy ogólne zagadnienia techniczne, niezwiązane stricte z danym modelem motocykla
Regulamin działu Tu nie spamujemy, trzymamy się tematów czysto warsztatowych.
Spam będzie usuwany.

[CBF600] sprawdzanie oleju/ dolewka

Postprzez falcon22 » N lip 24, 2016 10:56 am

W mojej hondzie sprawdza sie poziom oleju na okienku, brak bagnetu na korku wlewu.
Po odpaleniu olej schodzi z okienka, praktycznie do końca, gdy stoi oparty o scianę , rozumiem że idzie w cały układ.

Pytanie: Jak poprawnie sprawdzać poziom oleju?

Czy po odpaleniu, czy na zimnym silniku?
Czy na stopce bocznej, centralnej, czy oparty o scianę?
Jaki poziom w okienku powinien sie utrzymywać?

W sieci znalazłem różne informacje o sprawdzaniu oleju i wszystkie przeczą sobie, dlatego pytam tutaj.

Pytanie 2: Jak często powinno sie dolewać? tzn. ile powinien spalic oleju poprawnie dzialający silnik na ile km
falcon22
Nowicjusz
 
Posty: 6
Dołączył(a): N lip 24, 2016 10:40 am
Motocykl: CBF600

Re: [CBF600] sprawdzanie oleju/ dolewka

Postprzez nervous » N lip 24, 2016 1:21 pm

Wg. mnie sprawdzasz na ciepłym silniku, gasisz odczekujesz parę minut, stawiasz moto do pionu i lukasz ile jest oliwy. Jak masz okienko to powinieneś też mieć jakiś poziom min. Co do spalania to zależy od konstrukcji silnika, jak i konkretnej sztuki i samego oleju. W mojej CBFie przez 4000km nie zauważyłem różnicy na bagnecie.
nervous
Użytkownik
 
Posty: 39
Dołączył(a): Wt mar 29, 2016 7:28 pm
Imię: Mateusz
Motocykl: CBF600SA
W siodle: <100 kkm

Re: [CBF600] sprawdzanie oleju/ dolewka

Postprzez Avalon » N lip 24, 2016 5:08 pm

Dolewać tak często, jak potrzeba.
Jazda ze zbyt niskim poziomem oleju jest niebezpieczna.
Poziom oleju utrzymuj w górnym zakresie.
Sprawdzaj gdy motocykl stoi prosto, najlepiej na kołach lub stopce centralnej. Po wyłączeniu silnika trzeba odczekać kilka, kilkanaście minut by olej spłynął do miski.
Malcolm Young RIP 1953-2017
Avatar użytkownika
Avalon
Fanatyk
 
Posty: 3097
Dołączył(a): N paź 16, 2011 4:17 pm
Lokalizacja: Dawniej Wa-wa, teraz wieś na Mazowszu
Wiek: 59
Imię: Grzegorz
Motocykl: CBF1000A '8
W siodle: 100-200 kkm

Re: [CBF600] sprawdzanie oleju/ dolewka

Postprzez Wesoły Dyzio » Pn lip 25, 2016 1:21 pm

Po co odpalać motocykl, żeby czekać aż spłynie olej. :question: :eek: Olej sprawdza się na zimnym silniku, motocykl ma stać jak napisał Avalon na centralce. Jak nie masz, to ktoś niech przytrzyma motocykl w pozycji jak do jazdy. Motocykl odpala się wówczas, jak wymieniasz olej. Nowy olej musi się rozgrzać i dojść we wszystkie zakamarki, łącznie z filtrem oleju. Jak się rozgrzeje, to po wyłączeniu odczekujesz chwilę i sprawdzasz w okienku. Ja jeżdżę od wymiany do wymiany i nic nie dolewam. To jak w każdym silniku indywidualna sprawa, jak w samochodach. Po prostu trzeba kontrolować.
Jedź wolniej, myśl szybciej Obrazek


Obrazek
Wesoły Dyzio
Nightmare
 
Posty: 5502
Dołączył(a): Cz sty 17, 2013 10:45 am
Lokalizacja: Pruszków, Warszawa
Wiek: 56
Imię: Jacek
Motocykl: CBF 600SA '10
W siodle: <100 kkm

Re: [CBF600] sprawdzanie oleju/ dolewka

Postprzez bushmaster » Pn lip 25, 2016 3:10 pm

Nie na centralce, tylko na kołach, acz samemu to może być trudne do wykonania. Na centralce mam całe okienko zalane olejem.

Za serwisówką:

Place the motorcycle on the level ground with its
sidestand.
Start the engine and let it idle for 3 – 5 minutes.
Stop the engine and wait 2 – 3 minutes.
Hold the motorcycle in an upright position.
Check the oil level through the inspection window.
Avatar użytkownika
bushmaster
Maniak
 
Posty: 1115
Dołączył(a): Cz sty 10, 2013 2:38 pm
Lokalizacja: Kraków
Motocykl: CBF 1000 FA '13
W siodle: <100 kkm

Re: [CBF600] sprawdzanie oleju/ dolewka

Postprzez Wesoły Dyzio » Wt lip 26, 2016 6:01 am

A czym się różni sprawdzenie oleju po paru godzinach od ostatniej jazdy lub następnego dnia, od sprawdzenia oleju po odpaleniu motocykla, poczekaniu aż się rozgrzeje i znów czekaniu aż wszystko spłynie ? Wg mnie niczym. To co przytoczyłeś jak najbardziej stosuje się w przypadku wymiany oleju, natomiast w przypadku sprawdzenia stanu oleju nie ma najmniejszego sensu. Olej po ostatniej jeździe i tak spłynie tam gdzie ma spłynąć, więc efekt będzie taki sam, a nie muszę przy tym wykonywać zbędnych wg mnie czynności. Co do pozycji motocykla, jak sam napisałeś trzymanie go w pozycji pionowej i sprawdzenie stanu oleju, raczej jest trudne do wykonania samemu. Tak więc pozostaje centralka, w której to pozycji olej sprawdzasz bez żadnego problemu. Nie zapominaj, że motocykl będąc na centralce "buja" się w przód i w tył, a nie na boki, więc różnica w okienku będzie tylko we wskazaniu poziomu oleju tych właśnie kierunkach. Nie wiem więc, dlaczego u Ciebie jest całe okienko "zalane", ponieważ to jest wbrew prawom fizyki :biggrin: No ale cóż, może jestem w błędzie, ale ja tak zawsze tak robię i nie mam najmniejszego problemu z ustaleniem poziomu oleju. :cheers:
Jedź wolniej, myśl szybciej Obrazek


Obrazek
Wesoły Dyzio
Nightmare
 
Posty: 5502
Dołączył(a): Cz sty 17, 2013 10:45 am
Lokalizacja: Pruszków, Warszawa
Wiek: 56
Imię: Jacek
Motocykl: CBF 600SA '10
W siodle: <100 kkm

Re: [CBF600] sprawdzanie oleju/ dolewka

Postprzez falcon22 » Wt lip 26, 2016 2:44 pm

Wesoły Dyzio napisał(a):A czym się różni sprawdzenie oleju po paru godzinach od ostatniej jazdy lub następnego dnia, od sprawdzenia oleju po odpaleniu motocykla, poczekaniu aż się rozgrzeje i znów czekaniu aż wszystko spłynie ? Wg mnie niczym. To co przytoczyłeś jak najbardziej stosuje się w przypadku wymiany oleju, natomiast w przypadku sprawdzenia stanu oleju nie ma najmniejszego sensu. Olej po ostatniej jeździe i tak spłynie tam gdzie ma spłynąć, więc efekt będzie taki sam, a nie muszę przy tym wykonywać zbędnych wg mnie czynności. Co do pozycji motocykla, jak sam napisałeś trzymanie go w pozycji pionowej i sprawdzenie stanu oleju, raczej jest trudne do wykonania samemu. Tak więc pozostaje centralka, w której to pozycji olej sprawdzasz bez żadnego problemu. Nie zapominaj, że motocykl będąc na centralce "buja" się w przód i w tył, a nie na boki, więc różnica w okienku będzie tylko we wskazaniu poziomu oleju tych właśnie kierunkach. Nie wiem więc, dlaczego u Ciebie jest całe okienko "zalane", ponieważ to jest wbrew prawom fizyki :biggrin: No ale cóż, może jestem w błędzie, ale ja tak zawsze tak robię i nie mam najmniejszego problemu z ustaleniem poziomu oleju. :cheers:

Zatem sprawdzanie oleju najlepiej na centralce, przed jazdą bez różnicy czy był jeżdżony 30min temu czy stał cała noc.
Olej w okienku powinien byc po środku górnego i dolnego wskazania.
falcon22
Nowicjusz
 
Posty: 6
Dołączył(a): N lip 24, 2016 10:40 am
Motocykl: CBF600

Re: [CBF600] sprawdzanie oleju/ dolewka

Postprzez Wesoły Dyzio » Wt lip 26, 2016 3:03 pm

Ja tak robię od wielu lat i nic nie popsułem. Olej tak jak napisał Avalon najlepiej w górnej granicy trzymać.
Jedź wolniej, myśl szybciej Obrazek


Obrazek
Wesoły Dyzio
Nightmare
 
Posty: 5502
Dołączył(a): Cz sty 17, 2013 10:45 am
Lokalizacja: Pruszków, Warszawa
Wiek: 56
Imię: Jacek
Motocykl: CBF 600SA '10
W siodle: <100 kkm

Re: [CBF600] sprawdzanie oleju/ dolewka

Postprzez Malkontent » So mar 30, 2019 8:00 am

Podepne się pod temat. Jestem absolutnym swiezakiem. Mam cbf600 pc43 i przyznam, że w okienku nic nie widzę. Zastanawiam się czy mam tego oleju za mało, za dużo czy po prostu coś jest nie tak z szybką. Czy jest jakaś alternatywna metoda, żeby to zweryfikować? Kontrolka oleju po odpaleniu silnika gaśnie jak powinna. Proszę o pomoc
Malkontent
Użytkownik
 
Posty: 84
Dołączył(a): Pt mar 15, 2019 11:03 am
Lokalizacja: Rzeszów
Imię: Piotrek
Motocykl: Cbf600
W siodle: <100 kkm

Re: [CBF600] sprawdzanie oleju/ dolewka

Postprzez konjo8ds » So mar 30, 2019 8:40 am

Okienko jest całe czarne?
Obrazek
Avatar użytkownika
konjo8ds
Nightmare
 
Posty: 5334
Dołączył(a): So sty 21, 2012 4:48 pm
Lokalizacja: wawa
Wiek: 42
Motocykl: st1050

Następna strona

Powrót do Warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 34 gości