Przepis na przepisowe oświetlenie dodatkowe w motocyklu

Tu omawiamy ogólne zagadnienia techniczne, niezwiązane stricte z danym modelem motocykla
Regulamin działu Tu nie spamujemy, trzymamy się tematów czysto warsztatowych.
Spam będzie usuwany.

Re: Przepis na przepisowe oświetlenie dodatkowe w motocyklu

Postprzez gmer » Cz paź 19, 2017 7:54 pm

Kaplan, piszesz, że światła drogowe w NC są ok. Ostatnio jednak przekonałem się, że tak nie jest. Moim zdaniem są tragiczne - świecą gdzieś szeroko wprzód i na boki zamiast dać konkretnie snopem wprzód na 100m. Glub paszczą potwierdził, że ma tak samo. Glub ma NC 700X, ja mam NC 750S 2014 czyli na zwykłych żarówkach. Znasz może jakiś patent, aby bez destrukcji - rekonstrukcji poprawić sposób świecenia świateł drogowych?
-
Na napady hatakumby dobre jest pacaneum.
Avatar użytkownika
gmer
Znawca
 
Posty: 459
Dołączył(a): Pn sty 23, 2017 11:49 am
Lokalizacja: Grodzisk / Wawa
Wiek: 51
Imię: Marek
Motocykl: Honda NC 750s 2014
W siodle: <100 kkm

Re: Przepis na przepisowe oświetlenie dodatkowe w motocyklu

Postprzez Glub » Cz paź 19, 2017 8:26 pm

dodatkowe halogienia... kurde jeszcze swoich nie zamontowałem....
Obrazek
Avatar użytkownika
Glub
Nightmare
 
Posty: 7330
Dołączył(a): So sie 04, 2012 2:08 pm
Lokalizacja: Nowodwory
Wiek: 45
Imię: Mikołaj
Motocykl: NC700XD 2012
W siodle: 100-200 kkm

Re: Przepis na przepisowe oświetlenie dodatkowe w motocyklu

Postprzez Kaplan » Pt paź 20, 2017 10:06 am

Przyznam się, że rzadko miałem okazję jeździć na długich, ale jak już, to widoczność dla mnie była wystarczająca. Mam 700-tkę z końcowej partii produkcji, a więc poza silnikiem model praktycznie ten sam co Twoja 750-tka - i też na żarówkach halogenowych.

Jak poprawić oświetlenie? Jest możliwość regulacji położenia reflektora, ale chyba niewiele to da. Zacząłbym od zastosowania dobrych żarówek halogenowych, np. Bosch Gigalight Plus 120, Philips X-treme Vision +130%, Ring +120% czy Tungsram +90%. Te ostatnie mam w samochodzie i efekt jest widocznie lepszy w porównaniu do fabrycznych żarówek KIA. Najwyższą notę spośród ww. podczas testu Auto Świata dostał ten Ring, natomiast każda z najwyżej notowanych żarówek miała dość wysoki stopień olśnienia jadących z naprzeciwka.

Alternatywą są lampy akcesoryjne. Jeśli nie zależy Ci tak bardzo na przepisowym oświetleniu, to po prostu symetrycznie po obu stronach dajesz halogeny dalekosiężne z homologacją R (i masz wtedy 3 długie światła, co jest niezgodne z przepisami, choć sporo cruiserów/chopperów tak ma). Albo kombinujesz z dodaniem pojedynczej lampy tego rodzaju w osi symetrii - nad lub pod reflektorem głównym, co może być trudne i nie wyglądać zbyt estetycznie.
Kaplan
Znawca
 
Posty: 246
Dołączył(a): N gru 06, 2015 10:00 am
Lokalizacja: Woj. Pomorskie
Imię: Karol
Motocykl: NC700S DCT (2013/14)
W siodle: <100 kkm

Re: Przepis na przepisowe oświetlenie dodatkowe w motocyklu

Postprzez koperfield » So sty 05, 2019 7:44 pm

Hej. Mógłbyś dać jakieś zdjęcie jak z tymi światłami przód wygląda. Zastanawiam sie nad ich montażem w s.
koperfield
Nowicjusz
 
Posty: 8
Dołączył(a): Wt sty 01, 2019 7:13 pm
Imię: Jakub
Motocykl: Honda Nc700s
W siodle: <100 kkm

Re: Przepis na przepisowe oświetlenie dodatkowe w motocyklu

Postprzez Lm261 » So sty 05, 2019 8:20 pm

koperfield napisał(a):Hej. Mógłbyś dać jakieś zdjęcie jak z tymi światłami przód wygląda. Zastanawiam sie nad ich montażem w s.

Sprawa dodatkowych świateł była już poruszana :idea: :idea:
viewtopic.php?f=21&t=2333#p61379
Obrazek Obrazek
Avatar użytkownika
Lm261
Użytkownik
 
Posty: 156
Dołączył(a): So lip 05, 2014 7:41 am
Imię: Mirek
Motocykl: Nc750xde
W siodle: <100 kkm

Re: Przepis na przepisowe oświetlenie dodatkowe w motocyklu

Postprzez Kaplan » N sty 06, 2019 9:33 am

koperfield napisał(a):Hej. Mógłbyś dać jakieś zdjęcie jak z tymi światłami przód wygląda. Zastanawiam sie nad ich montażem w s.


Cześć, na końcu pierwszego posta tego wątku są załączone zdjęcia mojej "S-ki" z halogenami. Tu masz dwie fotki od frontu:

Obrazek

Obrazek
Kaplan
Znawca
 
Posty: 246
Dołączył(a): N gru 06, 2015 10:00 am
Lokalizacja: Woj. Pomorskie
Imię: Karol
Motocykl: NC700S DCT (2013/14)
W siodle: <100 kkm

Re: Przepis na przepisowe oświetlenie dodatkowe w motocyklu

Postprzez Lm261 » N sty 06, 2019 10:29 am

koperfield napisał(a):Hej. Mógłbyś dać jakieś zdjęcie jak z tymi światłami przód wygląda. Zastanawiam sie nad ich montażem w s.
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Obrazek Obrazek
Avatar użytkownika
Lm261
Użytkownik
 
Posty: 156
Dołączył(a): So lip 05, 2014 7:41 am
Imię: Mirek
Motocykl: Nc750xde
W siodle: <100 kkm

Re: Przepis na przepisowe oświetlenie dodatkowe w motocyklu

Postprzez Au-gust » Wt lut 19, 2019 8:03 pm

Przy okazji przymiarki montażu dodatkowych halogenów przyszło mi do głowy pytanie. Mocować je do gmoli tak jak to robi znakomita większość ludzi, czy do lag jak to zwykle mają chłopaki w skórzanych kamizelkach ( chopperopodobne ).
Jak ktoś ma jakieś fajne pomysły proszę o podpowiedź, bo niby dla czego wszyscy jaką mieć tak samo.
Entropia zawsze wygrywa
Au-gust
Maniak
 
Posty: 1122
Dołączył(a): Pt paź 31, 2014 7:31 pm
Lokalizacja: Wrocław
Wiek: 59
Imię: Adam
Motocykl: honda ncx700a
W siodle: <100 kkm

Re: Przepis na przepisowe oświetlenie dodatkowe w motocyklu

Postprzez Kaplan » Pt lut 22, 2019 8:01 am

Wiele zależy też od tego, jakimi uchwytami do lamp dysponujesz. Swoje musiałem zamontować na gmolach, bo tylko taką możliwość dawały uchwyty Givi w zestawie lamp. I nawet to nie było takie proste, bo chcąc ustawić je tak, aby nie wystawały na bok poza gmole, trzeba było je zamontować niżej, w miejscu zgięcia gmoli. To z kolei wymagało obróbki uchwytów i spiłowania fragmentu powierzchni wewnętrznej. Strasznie dużo kombinowania i ustawiania, żeby obydwa świeciły na tym samym poziomie...
Jeżeli jednak dostać obejmy większe, które będą pasowały do akcesoryjnych lamp i da się je umieścić na lagach, to czemu nie... A co do cruiserów i chopperów, tam często dostępne są też specjalne stelaże, na których umieszcza się lighbary. Niekoniecznie mają je przymocowane do amortyzatorów, choć tego rodzaju obejmy są jak najbardziej w sprzedaży, choć często drogie, bo chromowane. No i pozostaje kwestia wizualna...
Kaplan
Znawca
 
Posty: 246
Dołączył(a): N gru 06, 2015 10:00 am
Lokalizacja: Woj. Pomorskie
Imię: Karol
Motocykl: NC700S DCT (2013/14)
W siodle: <100 kkm

Re: Przepis na przepisowe oświetlenie dodatkowe w motocyklu

Postprzez Au-gust » Pt lut 22, 2019 4:21 pm

Uchwyt to nie problem, mam możliwość dorobienia to co ewentualnie wymyśle. Bardziej zastanawia mnie użyteczność, zamocowanie na lagach doświetla drogę na zakrętach, ale też w miarę fajnie wyglądało. Na gmole mam lekko zmodyfikowane uchwyty givi i jak nic sensownego nie wymyśle lub nie zobaczę cudzego pomysłu to pewnie je użyje.
Entropia zawsze wygrywa
Au-gust
Maniak
 
Posty: 1122
Dołączył(a): Pt paź 31, 2014 7:31 pm
Lokalizacja: Wrocław
Wiek: 59
Imię: Adam
Motocykl: honda ncx700a
W siodle: <100 kkm

Poprzednia strona

Powrót do Warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości