oleje motocyklowe

Tu omawiamy ogólne zagadnienia techniczne, niezwiązane stricte z danym modelem motocykla
Regulamin działu Tu nie spamujemy, trzymamy się tematów czysto warsztatowych.
Spam będzie usuwany.

Jaki olej lejesz do swojego motocykla? Zaznaczamy 2 opcje: lepkość i markę lub INNY (marka, lepkość)

5w30
0
Brak głosów
5w30
0
Brak głosów
10w30
23
5%
10w30
23
5%
10w40
97
20%
10w40
97
20%
Oryginalny Hondy
8
2%
Oryginalny Hondy
8
2%
Motul
54
11%
Motul
54
11%
Shell
15
3%
Shell
15
3%
Liqui Moly
7
1%
Liqui Moly
7
1%
Valvoline
26
5%
Valvoline
26
5%
Castrol
7
1%
Castrol
7
1%
INNY (lepkość, marka - pisz w komentarzach)
8
2%
INNY (lepkość, marka - pisz w komentarzach)
8
2%
 
Liczba głosów : 490

Re: oleje motocyklowe

Postprzez kris » Pn lut 06, 2012 8:29 am

Nawet jeśli olej będzie gęsty to po odpaleniu od tarcia szybko się rozgrzeje (na tyle aby spełniać swoją funkcję) przynajmniej ta część oleju która ma styczność z ruchomymi elementami
Honda CBF600SA
Avatar użytkownika
kris
Maniak
 
Posty: 1360
Dołączył(a): Cz lis 17, 2011 1:00 pm
Lokalizacja: Szczecin
Wiek: 37
Motocykl: CBF600SA
W siodle: <100 kkm

Re: oleje motocyklowe

Postprzez e11even3 » Pn lut 06, 2012 10:15 am

Witam,
ja z kolei mam takie pytanko, a co jeśli nie wiadomo jaki olej był wcześniej lany ? Na jaki najlepiej wymienić przy prawie 50 tys przejechanych?
pozdr
Avatar użytkownika
e11even3
Użytkownik
 
Posty: 96
Dołączył(a): So sty 15, 2011 10:53 pm
Lokalizacja: Kraków
Wiek: 36
Motocykl: CBF 600 SA 2004

Re: oleje motocyklowe

Postprzez rupert » Pn lut 06, 2012 10:24 am

e11even3 napisał(a):Witam,
ja z kolei mam takie pytanko, a co jeśli nie wiadomo jaki olej był wcześniej lany ? Na jaki najlepiej wymienić przy prawie 50 tys przejechanych?
pozdr

Na nowy :) Zmiana marki oleju nie ma znaczenia. Parametry zachowaj, syntetyk lub półsyntetyk 10W40 4T :thumbsup:

EDIT
Honda zaleca 10W30, ale znajomy, mechanik mówi, że na nasz klimat Polski 10W40
Life is for my own to live my own way...
Avatar użytkownika
rupert
Nightmare
 
Posty: 8341
Dołączył(a): So lis 27, 2010 11:06 am
Lokalizacja: Wrocław
Wiek: 46
Imię: Robert
Motocykl: Honda

Re: oleje motocyklowe

Postprzez Avalon » Pn lut 06, 2012 11:13 am

To fakt że dopóki nie wybieramy się motocyklem zimą na Nord Kapp, to ważniejsze dla nas są właściwości oleju przy wyższych temperaturach :) Nasze silniki są chłodzone cieczą, więc stabilne temperaturowo i chyba nie ma sensu przesadzać z olejami typu 50..60W. Skoro Honda twierdzi ze 30W sobie poradzi, to tym bardziej najpopularniejsza chyba na rynku "40" da radę.
Z kolei wiadomo że najgorsze są starty zimnego silnika które powodują największe obciążenia i największe zużycie mechanizmów, więc dobrze jak by olej miał zdolności "przylegania" i jednocześnie był dość rzadki, by pompa mogła go jak najszybciej dostarczyć do najdalszych zakątków silnika.
Kurcze... jest tyle sprzecznych ze sobą wymogów stawianych temu płynowi, ze ciężko się połapać co jest lepsze. :dusgust:
Malcolm Young RIP 1953-2017
Avatar użytkownika
Avalon
Fanatyk
 
Posty: 3097
Dołączył(a): N paź 16, 2011 4:17 pm
Lokalizacja: Dawniej Wa-wa, teraz wieś na Mazowszu
Wiek: 59
Imię: Grzegorz
Motocykl: CBF1000A '8
W siodle: 100-200 kkm

Re: oleje motocyklowe

Postprzez Bosman78 » Pn lut 06, 2012 11:33 am

Rupert napisał(a):Lepkością przy rozruchu bym się nie przejmował, bo pewnie przy 0stC zachowują się identycznie, przynajmniej "na oko" (zimniej jak -7 nie jeździłem). Bardziej inetresowałyby mnie testy przy temperaturze powyżej 120stC.

ot to to to... temperatura -23C co by nie powiedzieć jest ekstremalna jak na nasze warunki i trafia sie w nocy kilka razy w roku i zazwyczaj nie odpalam wtedy motonga :-) co więcej nigdy nie odpalam motonga w temp. poniżej +10 bo mam garaż ocieplany
„Błogosławieni Ci, którzy nie mają nic do powiedzenia i nie ubierają tego faktu w słowa...”
Avatar użytkownika
Bosman78
Maniak
 
Posty: 1261
Dołączył(a): Cz mar 31, 2011 6:26 pm
Lokalizacja: Wawa
Wiek: 45
Motocykl: vStrom
W siodle: <100 kkm

Odp: oleje motocyklowe

Postprzez rupert » Pn lut 06, 2012 12:29 pm

Czyli Bosman ponizej +10 zawsze wracasz do garazu :) Mnie by trochu ograniczalo :lol:
Life is for my own to live my own way...
Avatar użytkownika
rupert
Nightmare
 
Posty: 8341
Dołączył(a): So lis 27, 2010 11:06 am
Lokalizacja: Wrocław
Wiek: 46
Imię: Robert
Motocykl: Honda

Re: oleje motocyklowe

Postprzez Bosman78 » Pn lut 06, 2012 12:43 pm

inaczej, raczej nie startuję z garażu a jeśli już to na zewnątrz nie gaszę motonga a jeśli to mi się przytrafi i motong ostygnie to czekam do wniosny lub dzownię po lawetę ;-)
„Błogosławieni Ci, którzy nie mają nic do powiedzenia i nie ubierają tego faktu w słowa...”
Avatar użytkownika
Bosman78
Maniak
 
Posty: 1261
Dołączył(a): Cz mar 31, 2011 6:26 pm
Lokalizacja: Wawa
Wiek: 45
Motocykl: vStrom
W siodle: <100 kkm

Re: oleje motocyklowe

Postprzez HondaFUN » Wt maja 29, 2012 11:02 am

Używam tego:
Obrazek

Jaki motocykl jedzie na zdjęciu?
Jaki olej najlepszy do CBF? :thumbsup:
Olej nie jest rozlewany w Polsce.
Skrzynia chodzi lepiej - względem Motula 5100
Co do wymiany - na koniec tego sezonu, silnik zaleję nowym MOTOREXem, zrobię 100km, wyleję i zaleję nowym. :eek:

Olej Orlenu może być dobry - paliwo mają ok.

Można używać ekstremalnych produktów w ekstremalnych sprzętach na torze bo w CBF to tylko czystość ma sens.
Niektóre pytania rodzą się dopiero po odpowiedziach
Stanisław Jerzy Lec
Avatar użytkownika
HondaFUN
Użytkownik
 
Posty: 85
Dołączył(a): Cz maja 17, 2012 10:17 am
Lokalizacja: Świdwin
Wiek: 47
Imię: Ţomasz
Motocykl: 600 SA '10
W siodle: <100 kkm

Re: oleje motocyklowe

Postprzez 4kowal » Wt maja 29, 2012 4:27 pm

HondaFUN napisał(a):Olej Orlenu może być dobry - paliwo mają ok.

Kolejny test, który o kant dupy można potłuc. Sprawdziłem, że w niemieckiej hamowni Maha błąd pomiarowy wynosi 2%. Polski producent , hamowni użytej w teście nawet nie podaje tego parametru na stronie, co nie za dobrze o nim świadczy.
Zakładając taki błąd pomiarowy wyniki wszystkich prób mogą być takie same :tongue:
Nie wspominam już o różnicy temperatur, ale te akurat działały na plus paliwa z BP. Nie ma to, jak poświęcić swój czas i pieniądze na coś, co się nadaje do kosza. :naughty:
Obrazek
Avatar użytkownika
4kowal
Maniak
 
Posty: 1305
Dołączył(a): Cz sie 11, 2011 12:38 pm
Lokalizacja: Legionowo
Wiek: 41
Imię: Michał
Motocykl: CBF600SA '08
W siodle: <100 kkm

Re: oleje motocyklowe

Postprzez HondaFUN » Wt maja 29, 2012 8:51 pm

4kowal napisał(a):
HondaFUN napisał(a):Olej Orlenu może być dobry - paliwo mają ok.

Kolejny test, który o kant dupy można potłuc. Sprawdziłem, że w niemieckiej hamowni Maha błąd pomiarowy wynosi 2%. Polski producent , hamowni użytej w teście nawet nie podaje tego parametru na stronie, co nie za dobrze o nim świadczy.
Zakładając taki błąd pomiarowy wyniki wszystkich prób mogą być takie same :tongue:
Nie wspominam już o różnicy temperatur, ale te akurat działały na plus paliwa z BP. Nie ma to, jak poświęcić swój czas i pieniądze na coś, co się nadaje do kosza. :naughty:



W tekście jest napisane:
"Okazuje się, że najlepszy wynik osiąga Verva, choć ponownie różnice mieszczą się w granicach błędu pomiarowego. "
Testujący to wiedzą i wszyscy to wiedzą, że przy każdym pomiarze (ogólnie wszystkiego) występuje błąd pomiaru.
Ostateczny wynik jest uśredniany co częściowo niweluje błąd.
Tak działa hamownia.

Poza tym głównym tematem mojego posta jest OLEJ :eek:
Niektóre pytania rodzą się dopiero po odpowiedziach
Stanisław Jerzy Lec
Avatar użytkownika
HondaFUN
Użytkownik
 
Posty: 85
Dołączył(a): Cz maja 17, 2012 10:17 am
Lokalizacja: Świdwin
Wiek: 47
Imię: Ţomasz
Motocykl: 600 SA '10
W siodle: <100 kkm

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 152 gości