oleje motocyklowe

Tu omawiamy ogólne zagadnienia techniczne, niezwiązane stricte z danym modelem motocykla
Regulamin działu Tu nie spamujemy, trzymamy się tematów czysto warsztatowych.
Spam będzie usuwany.

Jaki olej lejesz do swojego motocykla? Zaznaczamy 2 opcje: lepkość i markę lub INNY (marka, lepkość)

5w30
0
Brak głosów
5w30
0
Brak głosów
10w30
23
5%
10w30
23
5%
10w40
97
20%
10w40
97
20%
Oryginalny Hondy
8
2%
Oryginalny Hondy
8
2%
Motul
54
11%
Motul
54
11%
Shell
15
3%
Shell
15
3%
Liqui Moly
7
1%
Liqui Moly
7
1%
Valvoline
26
5%
Valvoline
26
5%
Castrol
7
1%
Castrol
7
1%
INNY (lepkość, marka - pisz w komentarzach)
8
2%
INNY (lepkość, marka - pisz w komentarzach)
8
2%
 
Liczba głosów : 490

Re: oleje motocyklowe

Postprzez Bosman78 » Cz sty 19, 2012 1:30 pm

Historyjka kolesia z Castrola przypomina mi trochę mojego wujasa, który ma własne teorie (najczęściej spiskowe) na temat wszystkiego, oraz gotowe recepty na wszystko. Tylko on to już jedzie po bandzie, oleju też nie wymienia, podobnie jak paska rozrządu – jego synowie po cichu wykradli auto i pojechali do warsztatu i okazało się, iż pasek był tak wyszarpany, iż trzymał się dosłownie na włosku, po cichu wymienili i wujas dalej śmiga z przekonaniem, że ma nieśmiertelne auto. Fakt wytłuczone to ono jest i dziw, że jeździ po tym co przeszło :-) :clap:
„Błogosławieni Ci, którzy nie mają nic do powiedzenia i nie ubierają tego faktu w słowa...”
Avatar użytkownika
Bosman78
Maniak
 
Posty: 1261
Dołączył(a): Cz mar 31, 2011 6:26 pm
Lokalizacja: Wawa
Wiek: 45
Motocykl: vStrom
W siodle: <100 kkm

Re: oleje motocyklowe

Postprzez maćko » Cz sty 19, 2012 7:17 pm

Pytanie : czy ktoś z was ma moto zalane olejem z ORLENU
Jeżeli nie to jaki jest powód skoro nie ma co się onanizować nad producentami, bo jakoś nie mogę uwierzyć, że zgadzacie się z sugestią auspufa :arrow:
Jeszcze raz podkreślam że, powyższe ma na celu wyłącznie przekazanie informacji że nie ma sensu specjalnie się roztrząsać nad genialnością współczesnych olejów i wyższością jednego nad drugim.
Romet Pony (motorynka), MZ ETZ 250, Honda XL 125 Varadero, HONDA CBF 500+, Yamaha MT03 660 ccm
Avatar użytkownika
maćko
Miłośnik
 
Posty: 912
Dołączył(a): Cz lip 07, 2011 8:21 pm
Lokalizacja: Mosina
Wiek: 49
Motocykl: MT 03

Re: oleje motocyklowe

Postprzez rupert » Cz sty 19, 2012 7:27 pm

maćko napisał(a):Pytanie : czy ktoś z was ma moto zalane olejem z ORLENU
Jeżeli nie to jaki jest powód skoro nie ma co się onanizować nad producentami, bo jakoś nie mogę uwierzyć, że zgadzacie się z sugestią auspufa :arrow:
Jeszcze raz podkreślam że, powyższe ma na celu wyłącznie przekazanie informacji że nie ma sensu specjalnie się roztrząsać nad genialnością współczesnych olejów i wyższością jednego nad drugim.


Smarowanie silnika nie ucierpi, ale pytaniem pozostanie jak zachowa się skrzynia biegów. Już poruszane było. Z wielu źródeł słyszałem, że na Castrolach pojawiają się problemy z wbijaniem przełożeń. Ale sam nie próbowałem i nie zamierzam: :msn-wink: Wolę się onanizować nad sprawdzonymi Motulem i Repsolem :rayof: :jupi:
Life is for my own to live my own way...
Avatar użytkownika
rupert
Nightmare
 
Posty: 8340
Dołączył(a): So lis 27, 2010 11:06 am
Lokalizacja: Wrocław
Wiek: 46
Imię: Robert
Motocykl: Honda

Re: oleje motocyklowe

Postprzez Avalon » Cz sty 19, 2012 8:23 pm

Rozważałem taka możliwość, jednak kupiłem Shella syntetyka w super cenie, więc dałem spokój. Jeśli moje "źródełko" wyschnie, to prawdopodobne że wleję do motonga olej z Orlenu.
Wolał bym to niż Bel Ray, JMT, Maxima, czy inny Motorex. NIe wlał bym również Castrola. Od lat mam do niego uraz po zarżnięciu silnika w Hondzie Civic 1,4 mojej siostry. Zbieg okoliczności ? być może, ale Castrol w testach wypada bardzo cieniutko.
Nie wiem czy było o tym na forum, ale warto popatrzeć na wyniki testu:http://chudzikj.republika.pl/Technika/Olej/produkty.htm
Jak widać Castrol nie przeszedł testu na zerwanie filmu olejowego, ochrony przed zużyciem części (4 kulki) i ochrony przed korozją.
Tak chwalony Motul 300V Factory z kolei na ścinanie i zerwanie filmu nie ma sobie równych, ale testu na ochronę przekładni/skrzyni biegów nie zaliczył i również blado wypadł w teście na neutralizację kwasów (TBN), tendencji do pienienia i koncentracji cynku (choć nie wiem jakie to ma znaczenie :) )
Natomiast " Bel-Ray EXS Super Bike" wyszedł w/g testu na "super gówno" a nie olej do motocykla.
Pewnie zaraz podniosą się głosy że test sponsorowany, jak to zwykle przy takich testach bywa (motocykli, sprzętu foto, AGD, kosmetyków itp.) Jednak poczytać warto i samemu znaleźć odpowiedź: ..."jaki olej wlać do swojego motocykla"...
Malcolm Young RIP 1953-2017
Avatar użytkownika
Avalon
Fanatyk
 
Posty: 3097
Dołączył(a): N paź 16, 2011 4:17 pm
Lokalizacja: Dawniej Wa-wa, teraz wieś na Mazowszu
Wiek: 59
Imię: Grzegorz
Motocykl: CBF1000A '8
W siodle: 100-200 kkm

Re: oleje motocyklowe

Postprzez rupert » Pt sty 20, 2012 12:32 am

Avalon napisał(a):Jak widać Castrol nie przeszedł testu na zerwanie filmu olejowego, ochrony przed zużyciem części (4 kulki


Kurde, kolega robił testy olejów na polibudzie (4 kulki) i Mobil 1 niemiecki wytrzymał dużu, dużo więcej jak M1 polski... Miałem w rękach tak "zespawane" kule, coś niewiarygodnego.
Life is for my own to live my own way...
Avatar użytkownika
rupert
Nightmare
 
Posty: 8340
Dołączył(a): So lis 27, 2010 11:06 am
Lokalizacja: Wrocław
Wiek: 46
Imię: Robert
Motocykl: Honda

Re: oleje motocyklowe

Postprzez raphi » So sty 21, 2012 9:46 am

Ja do Castrola też się uprzedziłem. Wlewałem Castrola 2T do swojego pierwszego "poważnego" skutera, tzn. Kymco ZX II. Olej wlewałem do dozownika, który sam mieszał go z paliwem i podawał do cylindra. Efekt był taki że zwierało mi świece (pewnie olej nie przepalał się w całości). Po wymianie na Motula 2T problem zniknął.
...ale co ja tam wiem.
Avatar użytkownika
raphi
Nightmare
 
Posty: 14107
Dołączył(a): Pn wrz 20, 2010 6:41 am
Wiek: 46
Imię: Rafał
Motocykl: Osiołek
W siodle: 200-300 kkm

Re: oleje motocyklowe

Postprzez auspuf » So sty 21, 2012 10:59 am

Ja z kolei miałem przygodę z motulem w samochodzie. Wszystkie moje pojazdy jeździły, jeżdżą i istnieje duże prawdopodobieństwo że, dalej będą jeździć na motulu pomimo przygody jaka mnie spotkała.
Generalnie chodzi o ubytki, które w zależności od tego gdzie i jak jeździłem wynosiły średnio 400ml na 10kkm. Natomiast kiedyś przed samym wyjazdem na narty na słowację wymieniłem olej (to motul taki jak zawsze ze stałego źródła) . Po ok 500 km dolałem 150 ml, a w drodze powrotnej po kolejnych ok 150 km jazdy po górkach kontrolka oleju się zaświeciła, okazało że niski stan oleju. Kolejna dolewka, następne 100km wizyta w rodzinnym mieście, kolejna wymiana na taki sam motul i kolejne 10kkm ze średnią dolewką 400ml.
Motul to chu... olej?
Nie,twierdzenie na tej podstawie że, motul jest olejem do d... byłoby błędem. Trafiłem na wyjątkową podróbę. Zmieniłem źródło i wszystko wróciło do normy. Ciekawe jest także to że, na oleju który znikał w szybkim tępię gdzieś w otchłani komór spalania, silnik pracował ciszej co sprawiało także wrażenie "równiejszej" pracy.
auspuf
Znawca
 
Posty: 232
Dołączył(a): Pt mar 25, 2011 8:21 pm
Lokalizacja: Warszawa
Wiek: 43
Motocykl: CBF 600 N/A '04
W siodle: 100-200 kkm

Re: oleje motocyklowe

Postprzez Avalon » N lut 05, 2012 11:30 pm

Przy okazji zajebiaszczych mrozów, i nudy /siedzę na zwolnieniu/zrobiłem "test" oleju Motul 5100 10W40 i Shella Advance Ultra 10W40. Obie butelki zostawiłem na noc przed domem na schodach, a rano porównałem sobie tak na "oko" zawartość opakowań. Termometr wskazywał -23'C. / kur*** jak zimno ! /Mimo tej samej klasyfikacji 10W40, Motul był zdecydowanie gęściejszy i bardziej "lepki" a kopla tego oleju pomiędzy rozrywanymi palcami tworzyła jak by cienkie niteczki. Potrząsając energicznie butelkami, Shell wyraźnie jeszcze "bulgotal" w opakowaniu, Motul był głuchy :msn-wink:
Niby ta sama klasyfikacja, a właściwości fizyczne zdecydowanie inne.
Malcolm Young RIP 1953-2017
Avatar użytkownika
Avalon
Fanatyk
 
Posty: 3097
Dołączył(a): N paź 16, 2011 4:17 pm
Lokalizacja: Dawniej Wa-wa, teraz wieś na Mazowszu
Wiek: 59
Imię: Grzegorz
Motocykl: CBF1000A '8
W siodle: 100-200 kkm

Re: oleje motocyklowe

Postprzez zbyhu » Pn lut 06, 2012 7:30 am

Czyli na zimny rozruch teoretycznie Shell lepszy...
Się tak właśnie zastanawiam, czy nie zmienić z Motula na Shell.
Obrazek
Avatar użytkownika
zbyhu
Nightmare
 
Posty: 7385
Dołączył(a): Pt wrz 03, 2010 6:14 pm
Lokalizacja: Rybnik
Wiek: 40
Motocykl: CBF1000, Tiger900GT
W siodle: >300 kkm

Re: oleje motocyklowe

Postprzez rupert » Pn lut 06, 2012 8:22 am

Lepkością przy rozruchu bym się nie przejmował, bo pewnie przy 0stC zachowują się identycznie, przynajmniej "na oko" (zimniej jak -7 nie jeździłem). Bardziej inetresowałyby mnie testy przy temperaturze powyżej 120stC.
Life is for my own to live my own way...
Avatar użytkownika
rupert
Nightmare
 
Posty: 8340
Dołączył(a): So lis 27, 2010 11:06 am
Lokalizacja: Wrocław
Wiek: 46
Imię: Robert
Motocykl: Honda

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 32 gości