Switch to full style
Tu omawiamy ogólne zagadnienia techniczne, niezwiązane stricte z danym modelem motocykla

Regulamin działu

Tu nie spamujemy, trzymamy się tematów czysto warsztatowych.
Spam będzie usuwany.
Odpowiedz

Jaki olej lejesz do swojego motocykla? Zaznaczamy 2 opcje: lepkość i markę lub INNY (marka, lepkość)

5w30
0
Brak głosów
5w30
0
Brak głosów
10w30
23
5%
10w30
23
5%
10w40
97
20%
10w40
97
20%
Oryginalny Hondy
8
2%
Oryginalny Hondy
8
2%
Motul
54
11%
Motul
54
11%
Shell
15
3%
Shell
15
3%
Liqui Moly
7
1%
Liqui Moly
7
1%
Valvoline
26
5%
Valvoline
26
5%
Castrol
7
1%
Castrol
7
1%
INNY (lepkość, marka - pisz w komentarzach)
8
2%
INNY (lepkość, marka - pisz w komentarzach)
8
2%
 
Liczba głosów : 490

Re: oleje motocyklowe

Wt lis 21, 2017 12:29 pm

O ile temat marki oleju to temat rzeka...to wymiana po sezonie czy przed - myślałem że ma swoje uzasadnienie :)

Re: oleje motocyklowe

Wt lis 21, 2017 12:45 pm

moim skromnym zdaniem, przy zwykle niskich rocznych przebiegach motocykla, tak marka oleju jak i pora roku, w której go wymienisz, nie mają większego znaczenia - akademickie dywagacje.
Prace doktorską w tym temacie zostawmy tym, którzy robią rocznie kilkanaście czy kilkadziesiąt tysięcy km.

Re: oleje motocyklowe

Wt lis 21, 2017 12:46 pm

miro_86 napisał(a):O ile temat marki oleju to temat rzeka...to wymiana po sezonie czy przed - myślałem że ma swoje uzasadnienie :)



Owszem, ma.
Ale tak jak przy wyborze marki każdy kieruje się swoim "widzimi się" i sobie znanymi powodami, to tak samo jest przy wyborze opcji kiedy zmienić olej.
Jedni decydują się na zmianę po sezonie, żeby nie pozostawiać na kilka miesięcy przepracowanego, brudnego oleju w silniku. Zalewają więc świeży olej na jesieni i moto stoi i czeka na wiosenne odpalenie z nową oliwą w bebechach.

Inni z kolei, wolą zostawić na zimę syf w silniku i wymienić olej na wiosnę przed pierwszym odpaleniem, aby odpalić silnik na świeżo zalanej oliwie. Ich argumentacja jest zazwyczaj taka, że jak wleją czysty olej przed zimą, to w czasie zimowania on się już zdąży trochę zestarzeć.



Jak widać, oba sposoby sprowadzają się do tego samego - czyli do wiosennego odpalenia na nowym oleju.
A skoro tak, to ja wolę wymienić olej przed zimą, żeby zlać syf z silnika i uniknąć ewentualnego osiadania brudu w zakamarkach silnika. Dlatego zawsze wybieram opcję nr 1 - robię wymianę przed zimowaniem.

Re: oleje motocyklowe

Wt lis 21, 2017 7:45 pm

Ja osobiście skłaniam się do wymiany oleju po sezonie - syf, kwasy i takie tam, ale bez przesady.
Myślę że najważniejszy jest przebieg.
Gdyby było to mega istotne to sami producenci oleju a zwłaszcza motocykli pisali by jasno i wyraźnie w instrukcji zmieniać po albo przed sezonem.
Mam przejechane blisko przebiegu do wymiany oleju to wymieniam, jak zrobiłem tysiąc czy dwa to nie.
Co jakiś czas przepalić moto żeby się zagrzał i natłuścił co potrzeba.
I teraz następna zagwozdka: przepalać czy nie ? xshok :blink: :biggrin: :biggrin: :biggrin:

Re: oleje motocyklowe

Wt lis 21, 2017 8:22 pm

Tony napisał(a): I teraz następna zagwozdka: przepalać czy nie ? xshok :blink: :biggrin: :biggrin: :biggrin:

Przepalać................. najlepiej koksem, żeby w garażu było ciepło :)

Re: oleje motocyklowe

Wt lis 21, 2017 8:55 pm

Tony napisał(a):Gdyby było to mega istotne to sami producenci oleju a zwłaszcza motocykli pisali by jasno i wyraźnie w instrukcji zmieniać po albo przed sezonem.



No i piszą. xrolleyes

Re: oleje motocyklowe

Śr lis 22, 2017 12:03 pm

Piszą, że należy wymieniać olej co 12 miesięcy lub jakiś przebieg.
Nie piszą, że po lub przed sezonem.
Jak wymienisz w maju, to następny raz w maju. Jak w grudniu to w grudniu.

Re: oleje motocyklowe

Śr lis 22, 2017 12:33 pm

Strona 26 tego tematu:
viewtopic.php?f=21&t=744&start=250#p160450
tak jeszcze apropo wymian oleju kiedy i co ile :D
:)

Re: oleje motocyklowe

Pn gru 11, 2017 1:19 pm

Jeśli chodzi o argument, że należy zmienić olej na wiosnę, bo wlany na jesieni sie zestarzeje, to jakim cudem stojąc na półce ma się nie zestarzec? To jakieś dziwne przesądy.

Re: oleje motocyklowe

Pn gru 11, 2017 2:07 pm

Bo jest hermetycznie zapakowany, nie ma kontaktu z powietrzem wilgocią itp itd. do tego zazwyczaj stoi na półce w sklepie a nie w metalowym bloku silnika przy ujemnych temperaturach. Sam w tym sezonie zmienię na wiosnę ale nie jestem zwolennikiem żadnej z teorii. Każda wg mnie jest tak samo dobra.
Odpowiedz