Switch to full style
Tu omawiamy ogólne zagadnienia techniczne, niezwiązane stricte z danym modelem motocykla

Regulamin działu

Tu nie spamujemy, trzymamy się tematów czysto warsztatowych.
Spam będzie usuwany.
Odpowiedz

Jaki olej lejesz do swojego motocykla? Zaznaczamy 2 opcje: lepkość i markę lub INNY (marka, lepkość)

5w30
0
Brak głosów
5w30
0
Brak głosów
10w30
23
5%
10w30
23
5%
10w40
97
20%
10w40
97
20%
Oryginalny Hondy
8
2%
Oryginalny Hondy
8
2%
Motul
54
11%
Motul
54
11%
Shell
15
3%
Shell
15
3%
Liqui Moly
7
1%
Liqui Moly
7
1%
Valvoline
26
5%
Valvoline
26
5%
Castrol
7
1%
Castrol
7
1%
INNY (lepkość, marka - pisz w komentarzach)
8
2%
INNY (lepkość, marka - pisz w komentarzach)
8
2%
 
Liczba głosów : 490

Re: oleje motocyklowe

So maja 23, 2020 6:46 pm

Takie pytanie szybkie :)
Mam obecnie 8 tys. km na liczniku, ASO serwis Honda w Łodzi przy przebiegu 4 tys. wlało mi ten olej ze zdjęcia 10w-40 co o nim myślcie ?
Będę teraz wymieniał i stoję przed dylematem. Znajomi polecają Motul 10W-30 pełen syntetyk czy zostać przy tym Hondy.
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.

Re: oleje motocyklowe

So maja 23, 2020 8:06 pm

Przecież tu już wszystko pisze ,nie pytaj czytaj.
Ja Motula nie zaleję już nigdy.

Re: oleje motocyklowe

So maja 23, 2020 8:24 pm

@adamica modyfikatory tarcia. To jest ta różnica. A samochodowym oleju jest w ciul a w motocyklu taki olej by sprawiały ze sprzęgło by sie ślizgało.

Re: oleje motocyklowe

N maja 24, 2020 5:46 am

Tak informacyjnie: po zakupie swojej szejsety, w związku z tym, ze jeździła na „castracie”,zrobiłem płukankę i zalałem olej FUCHS Silkolene PRO 4 10W40 XP. Po ponad tysiącu kilometrów zlałem ten olej i pomimo idealnego koloru (był jak nowy) i zastosowaniu wcześniej płukanki, znowu zleciało trochę nagaru (duuuuużo mniej niż za pierwszym razem), który pod palcami się „rozpuszczał”. Także jednak castrol trochę „syfu”w silniku zostawia. Jak na razie z Fuchsa jestem zadowolony, kolejny wpadnie oryginał Hondy na testy.

Re: oleje motocyklowe

N maja 24, 2020 5:47 am

Wielebny napisał(a):Takie pytanie szybkie :)
Mam obecnie 8 tys. km na liczniku, ASO serwis Honda w Łodzi przy przebiegu 4 tys. wlało mi ten olej ze zdjęcia 10w-40 co o nim myślcie ?
Będę teraz wymieniał i stoję przed dylematem. Znajomi polecają Motul 10W-30 pełen syntetyk czy zostać przy tym Hondy.



Trzymaj się fabrycznych zaleceń a nie zaleceń znajomych......

Re: oleje motocyklowe

N maja 24, 2020 11:16 am

Wielebny napisał(a):Będę teraz wymieniał i stoję przed dylematem. Znajomi polecają Motul 10W-30 pełen syntetyk czy zostać przy tym Hondy.

Motul, jak i wiele olejów jest ok. Polecać lepiej "źródło" oleju, a nie sam olej xdirol
Na nasz klimat najbardziej pasuje 10W40.
Zasada jest prosta, im więcej czegoś na rynku, tym bardziej opłaca się podrabiać.
Kupuję Motula 7100 od importera i jest ok.
Dobrze spisywał się Repsol, lałem do CeBeeFy.
Kiedyś zalałem do Królowej Ipona hiper duper to sprzęgło prawie nie pracowało.

Re: oleje motocyklowe

Pn cze 15, 2020 7:33 am

Dorzucę swoje 3gr ;)
Jest taki koleś na yt, który testuje regularnie wiele olejów poprzez swój własnoręcznie wykonany tester.
Motul 7100 jest w czołówce.
https://www.youtube.com/watch?v=FPXPCuG-9kc

a tu tabela porównawcza:
https://docs.google.com/spreadsheets/d/ ... edit#gid=0

Re: oleje motocyklowe

Śr gru 16, 2020 6:39 pm

Ja zalewam CT oryginalnym olejem Hondy 10W/30 (półsyntetyk), tak jak jest to opisane w Workshop Manual.
Jest tam wyraźnie napisane - "No energy conserving oil" - czyli pełny syntetyk odpada, musi natomiast spełniać normę MA/MA2
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.

Re: oleje motocyklowe

Cz gru 17, 2020 5:40 pm

Hmmm, a skąd pomysł, że każdy FSynth jest energy conserving?

Np.: Motul 7100 spełnia API SG i MA2, nie ma nigdzie adnotacji o energy conserving. W ogóle są to chyba słabo dostępne produkty, z zaznaczeniem "chyba' bo nie widziałem. Mateuszu znasz jakieś, to daj znać :msn-wink:

Re: oleje motocyklowe

Cz gru 17, 2020 6:24 pm

Baza olejowa nie ma tu żadnego znaczenia. O nadawaniu się oleju do motocykla z mokrym sprzęgłem decyduje norma JASO MA/MA2. Ona gwarantuje zachowanie parametrów pracy tego elementu, bo w zasadzie to ostrzeżenie w manualu ma związek ze sprzęgłem właśnie.
Odpowiedz