Switch to full style
Tu omawiamy ogólne zagadnienia techniczne, niezwiązane stricte z danym modelem motocykla

Regulamin działu

Tu nie spamujemy, trzymamy się tematów czysto warsztatowych.
Spam będzie usuwany.
Odpowiedz

Wymieniać olej czy nie

Śr mar 14, 2018 6:50 am

Witam chciałem zapytać fachowców Honda CBF 600 w zeszłym sezonie ptzelatałem tylko 2700 km od wymiany oleju w kwietniu. Pytam wymieniać czy jeżdzic dalej.

Re: Wymieniać olej czy nie

Śr mar 14, 2018 7:02 am

Ja bym nie wymieniał jeżeli wiesz na czym jeździsz

Re: Wymieniać olej czy nie

Śr mar 14, 2018 7:15 am

Motul 5100.

Re: Wymieniać olej czy nie

Śr mar 14, 2018 1:39 pm

Nie długo zacznie się wymieniać olej, tylko dlatego, że był zlany do silnika, a nie przejechało się żadnego km. Nie popadajmy w paranoję.

Re: Wymieniać olej czy nie

Cz mar 15, 2018 8:57 am

Niby tak, ale jakby nie patrzeć rok użytkowania oleju mija.
Sam olej może być przechowywany w warunkach szczelnych, zamkniętych dość długo. Jednak w silniku ma on inne warunki, styczność z wysoką temp, spalinami, benzyną, to czyni go po takim roku teoretycznie przepracowanym. Jak to jest w praktyce? Tu trzeba by zrobić badania. Ja wymieniam co roku. :smile:

Re: Wymieniać olej czy nie

Pt mar 16, 2018 7:08 pm

Hej, wszystko zależy od warunków w jakich pojazd był użytkowany. W przypadku niskiego rocznego przebiegu najważniesze pytanie na które musisz sobie odpowiedzieć to: na jak długich odcinkach moto jeździło. Jeżeli zwykle było to 10-20 km i silnik wyłączony to olej jest bezwględzie do wymiany. W takch warunkach silnik prawie cały czas pracował z większymi luzami między tuleją a tłokiem i pierścieniami, bo nie był dogrzany. Dlatego olej jest rozcieńczony paliwem - w czasie rozgrzewania gaźniki lub wtryski podają wiecej paliwa, a do tego optymalne wymiary nie zostały osiągnięte. Jak wiemy istnieje zjawisko rozszerzalności cieplnej i konstruktor projektując silnik uwzględnia je. Szczególnie nabiera to na znaczeniu w przypadku wysilonych silników wysokoobrotowych. Natomiast jeżeli użytkowałeś moto przejeżdżając jednorazowo co najmniej 100-150 km to mimo, że producent zaleca wymianę raz w roku, ja osobiście uważam że nie ma potrzeby wymiany oleju.

Re: Wymieniać olej czy nie

So mar 17, 2018 2:46 pm

Nie wymieniać. Sprawdzić stan i długa xdirol
Odpowiedz