CBF 600 SA wibracje i mrowienie

Tu omawiamy ogólne zagadnienia techniczne, niezwiązane stricte z danym modelem motocykla
Regulamin działu Tu nie spamujemy, trzymamy się tematów czysto warsztatowych.
Spam będzie usuwany.

CBF 600 SA wibracje i mrowienie

Postprzez Grabarz » Cz maja 10, 2018 10:13 am

Mam problem z CBF 600 SA z 2010 r. na kierownicy czuję bardzo duże mrowienie, do tego stopnia, że pod dłuższej jeździe bolą ręce. Motocykl ponadto łapie straszne shimy, nie ma mowy o puszczeniu kierownicy. Myślałem, że problem powoduje duża szyba turystyczna ale przy prędkości 60-80 km/h wcisnąłem sprzęgło i jechałem tak chwile - mrowienie ustąpiło, wszystko wróciło do normy wiec stawiam, że to od silnika. Wcześniej przy obrotach około 6 tys pojawiało się mrowienie na setach (dalej występuje) ale z tego co wiem to w miarę normalne i nie jest to uciążliwe. Ale co jest nie tak z tą kierownicą ? Pomysły ?
Grabarz
Nowicjusz
 
Posty: 7
Dołączył(a): Wt cze 13, 2017 8:32 am
Motocykl: cbf 600

Re: CBF 600 SA wibracje i mrowienie

Postprzez zbyhu » Cz maja 10, 2018 10:53 am

My również witamy Cię bardzo serdecznie na naszym forum.
Cieszy nas, że pozwoliłeś się poznać jako osoba otwarta, kulturalna i taktowna.
Myślę, że po tak ciepłym przywitaniu na pewno wiele osób z czystą przyjemnością pomoże Ci w rozwiązaniu Twego problemu.

;)
Obrazek
Avatar użytkownika
zbyhu
Nightmare
 
Posty: 7385
Dołączył(a): Pt wrz 03, 2010 6:14 pm
Lokalizacja: Rybnik
Wiek: 40
Motocykl: CBF1000, Tiger900GT
W siodle: >300 kkm

Re: CBF 600 SA wibracje i mrowienie

Postprzez Grabarz » Cz maja 10, 2018 11:03 am

:) już się przywitałem w 'przywitalni' xdrinks
A wracając do tematu... ;) Ktoś się spotkał z takimi objawami ?
Grabarz
Nowicjusz
 
Posty: 7
Dołączył(a): Wt cze 13, 2017 8:32 am
Motocykl: cbf 600

Re: CBF 600 SA wibracje i mrowienie

Postprzez zbyhu » Cz maja 10, 2018 1:00 pm

Niestety z mojego doświadczenia z gaźnikową CBF 600 wynika, że ten silnik lubi sobie wibrować. Mocowania silnika są bez żadnych silnet-blocków czy innych rozwiązań eliminujących wibracje.
Fakt, że przy wciśnięciu sprzęgła czujesz różnicę, wskazuje jednoznacznie na silnik. Obroty spadają do jałowych, a motocykl jedzie dalej tak samo szybko - czyli nie koła, nie napęd, tylko silnik.
Litrowa CBF też ma przynajmniej dwa zakresy obrotów, gdzie wibracje są mało przyjemne.

Co do łapania shimy. Jest to też dosyć powszechne zjawisko w CBFach.
W mojej krowie ostatnio problem ten zniknął po wymianie łożyska główki ramy i napompowaniu opon do właściwego ciśnienia :).
Być może i u Ciebie główka ramy prosi już o uwagę.
Motocykl masz pewny, nie po przygodach? Mocowania silnika są zdrowe, nie spawane?
Nieprawidłowa praca zawieszenia teoretycznie też może nie pomagać i też pewnie bym skontrolował olej w lagach.
Obrazek
Avatar użytkownika
zbyhu
Nightmare
 
Posty: 7385
Dołączył(a): Pt wrz 03, 2010 6:14 pm
Lokalizacja: Rybnik
Wiek: 40
Motocykl: CBF1000, Tiger900GT
W siodle: >300 kkm

Re: CBF 600 SA wibracje i mrowienie

Postprzez Grabarz » Cz maja 10, 2018 2:36 pm

Moto przywiezione z Niemiec zrobiłem na niej już 10k i problem z kierownicą zaczął się niedawno. Niby był miesiąc temu w serwisie, gdzie go sprawdzali tak ogólnie, między innymi łożysko główki i gdzieś znaleźli jedną poluzowaną śrubę od silnika. Zdjąłem dziś szybę całkowicie i nie widzę różnicy w drganiu. A czy np montaż amortyzatora skrętu w takim przypadku coś pomoże ? Ktoś mi też pisał, że to może być łańcuch rozrządu, który prosi się o wymianę.
Grabarz
Nowicjusz
 
Posty: 7
Dołączył(a): Wt cze 13, 2017 8:32 am
Motocykl: cbf 600

Re: CBF 600 SA wibracje i mrowienie

Postprzez rupert » Cz maja 10, 2018 3:49 pm

W CBFach shimmy występuje z powodów wyząbkowania opony, zużycia łożyska główki, koła i montażu kufra (stelaż sam w sobie też).
Na gaźnikowej mrowienie jest dość odczuwalne i pochodzi z silnika, na wtryskowej silnik przekazuje sporo mniej drgań.
Life is for my own to live my own way...
Avatar użytkownika
rupert
Nightmare
 
Posty: 8340
Dołączył(a): So lis 27, 2010 11:06 am
Lokalizacja: Wrocław
Wiek: 46
Imię: Robert
Motocykl: Honda

Re: CBF 600 SA wibracje i mrowienie

Postprzez Grabarz » Cz maja 10, 2018 4:23 pm

czyli taki urok ? hmm wydaje mi się, że mniejsze drgania miałem w tamtym sezonie, teraz mnie bolały ręce po trasie. Ale może nierozjężdzony jestem aż tak bardzo... sam już nie wiem. A nie mam porównania, bo na innej CBF nie jeździłem
Grabarz
Nowicjusz
 
Posty: 7
Dołączył(a): Wt cze 13, 2017 8:32 am
Motocykl: cbf 600

Re: CBF 600 SA wibracje i mrowienie

Postprzez zbyhu » Cz maja 10, 2018 5:24 pm

Jeśli była poluzowana śruba silnika, to mogły drgania mniej przenosić się na ramę.
Usztywnienie mocowania silnika mogło spowodować, że naturalne wibracje silnika zaczęły być bardziej odczuwalne.
Obrazek
Avatar użytkownika
zbyhu
Nightmare
 
Posty: 7385
Dołączył(a): Pt wrz 03, 2010 6:14 pm
Lokalizacja: Rybnik
Wiek: 40
Motocykl: CBF1000, Tiger900GT
W siodle: >300 kkm

Re: CBF 600 SA wibracje i mrowienie

Postprzez xcracer » Cz maja 10, 2018 6:41 pm

zbyhu napisał(a):Niestety z mojego doświadczenia z gaźnikową CBF 600 wynika, że ten silnik lubi sobie wibrować. Mocowania silnika są bez żadnych silnet-blocków czy innych rozwiązań eliminujących wibracje.
Fakt, że przy wciśnięciu sprzęgła czujesz różnicę, wskazuje jednoznacznie na silnik. Obroty spadają do jałowych, a motocykl jedzie dalej tak samo szybko - czyli nie koła, nie napęd, tylko silnik.
Litrowa CBF też ma przynajmniej dwa zakresy obrotów, gdzie wibracje są mało przyjemne.

Co do łapania shimy. Jest to też dosyć powszechne zjawisko w CBFach.
W mojej krowie ostatnio problem ten zniknął po wymianie łożyska główki ramy i napompowaniu opon do właściwego ciśnienia :).
Być może i u Ciebie główka ramy prosi już o uwagę.
Motocykl masz pewny, nie po przygodach? Mocowania silnika są zdrowe, nie spawane?
Nieprawidłowa praca zawieszenia teoretycznie też może nie pomagać i też pewnie bym skontrolował olej w lagach.


Mógłbyś napisać w jakich sytuacjach CBFa łapie shimmy? Litrowa czy 600?
Na swojej już trochę przejechałem od zakupu i przy żadnej prędkości nie zaobserwowałem takiego zjawiska. A lubię zdrowo odkręcić ;)
Avatar użytkownika
xcracer
Użytkownik
 
Posty: 163
Dołączył(a): Pn paź 02, 2017 12:19 pm
Lokalizacja: Myszków
Imię: Tomek
Motocykl: CBF 1000FA 2012
W siodle: <100 kkm

Re: CBF 600 SA wibracje i mrowienie

Postprzez rupert » Cz maja 10, 2018 7:34 pm

Opisanie jako SHIMMY jest tak naprawdę sporo przesadzone, ale stosujemy. W rzeczywistości jest to lekkie bicie przenoszone na kierownicę.
Life is for my own to live my own way...
Avatar użytkownika
rupert
Nightmare
 
Posty: 8340
Dołączył(a): So lis 27, 2010 11:06 am
Lokalizacja: Wrocław
Wiek: 46
Imię: Robert
Motocykl: Honda

Następna strona

Powrót do Warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 34 gości