Klucz dynamometryczny - jaki kupić?

Tu omawiamy ogólne zagadnienia techniczne, niezwiązane stricte z danym modelem motocykla
Regulamin działu Tu nie spamujemy, trzymamy się tematów czysto warsztatowych.
Spam będzie usuwany.

Klucz dynamometryczny - jaki kupić?

Postprzez xcracer » Wt maja 22, 2018 6:22 pm

Czy ktoś z kolegów mógłby podpowiedzieć jaki klucz dynamometryczny kupić na własne potrzeby? Coś godnego zaufania i mającego szansę posłużyć przez kilka lat.

Szukam czegoś dla siebie do grzebania przy własnych motocyklach więc nie chciałbym żeby kosztował wiaderko monet ;). Myślę, że do obsługi motocykla wystarczy taki z podziałką do 100-110 Nm.
Avatar użytkownika
xcracer
Użytkownik
 
Posty: 163
Dołączył(a): Pn paź 02, 2017 12:19 pm
Lokalizacja: Myszków
Imię: Tomek
Motocykl: CBF 1000FA 2012
W siodle: <100 kkm

Re: Klucz dynamometryczny - jaki kupić?

Postprzez goramo » Wt maja 22, 2018 6:35 pm

Jonesway będzie się sprawował OK.
Ważne żeby odkładać go po użyciu w stanie poluzowanym.
SR50 -> S53 -> ETZ150 -> Intruder M800Z -> CBF1000 -> VFR800FI -> CB1000R -> CB1000R + CB1300SA -> CB1300SA + XL650V -> CB1300SA + HH600 -> CB1300SA + CB1000RA

Always look on the bright side of life :-)
Avatar użytkownika
goramo
Nightmare
 
Posty: 8488
Dołączył(a): Pt wrz 03, 2010 7:11 pm
Lokalizacja: Warszawa
Wiek: 43
Imię: Mariusz
Motocykl: Honda x 2
W siodle: 100-200 kkm

Re: Klucz dynamometryczny - jaki kupić?

Postprzez xcracer » Wt maja 22, 2018 6:37 pm

goramo napisał(a):Jonesway będzie się sprawował OK.
Ważne żeby odkładać go po użyciu w stanie poluzowanym.


Możesz podrzucić jakiś model? :)
Avatar użytkownika
xcracer
Użytkownik
 
Posty: 163
Dołączył(a): Pn paź 02, 2017 12:19 pm
Lokalizacja: Myszków
Imię: Tomek
Motocykl: CBF 1000FA 2012
W siodle: <100 kkm

Re: Klucz dynamometryczny - jaki kupić?

Postprzez piotrekpdk » Wt maja 22, 2018 8:56 pm

Również polecam narzędzia Jonnesway, co do kluczy dynamometrycznych to używam od kilku lat dwóch marki King Tony:

5-25nm https://www.kingtony.com.pl/klucz_dynam ... 15012.html
42-210nm https://kingtony.com.pl/klucz_dynamomet ... 14977.html

oraz poniższego marki Draper:

10-80nm https://www.drapertools.com/product/345 ... h#!manuals

Pracują powtarzalnie, są solidnie wykonane, używam ich często (samochód i motocykl), polecam. Kupowałem w Techwie w Krakowie.

Kupuj tylko markowe z certyfikatem kalibracji. Jeden Ci nie wystarczy raczej, przy silniku większość śrub dokręca się momentem ok 10nm, zaś np nakrętkę osi albo śrubę centralną w półce powyżej 100nm. Nie kupuj klucza z zakresem ok np 10 - 100 bo przy niskich ustawieniach nawet markowy będzie niedokładny i pozrywasz nim gwinty.
piotrekpdk
Nowicjusz
 
Posty: 14
Dołączył(a): Wt paź 10, 2017 8:34 pm
Imię: Piotr
Motocykl: CBF 500A 2004
W siodle: <100 kkm

Re: Klucz dynamometryczny - jaki kupić?

Postprzez Avalon » Śr maja 23, 2018 8:19 am

xcracer napisał(a):
Szukam czegoś dla siebie do grzebania przy własnych motocyklach więc nie chciałbym żeby kosztował wiaderko monet ;). Myślę, że do obsługi motocykla wystarczy taki z podziałką do 100-110 Nm.

100-110 Nm ?
To już potężna siła. :eek:

Przykładowo dla śruby M10x1,5 cechowanej wytrzymałościowo 10,9 zalecany moment dokręcania wynosi około 65Nm.
Śruby M6, M8 w zależności od klasy i skoku gwintu, mają zakres 10-30Nm

Sądzę że jednym kluczem wszystkiego i tak nie załatwisz.

Do "grzebania" przy silniku/osprzęcie gdzie większość śrub jest wkręcana w aluminium, potrzebujesz klucza delikatniejszego z zakresem do +/-30Nm
Drugi przydał by się 30-100NM
Malcolm Young RIP 1953-2017
Avatar użytkownika
Avalon
Fanatyk
 
Posty: 3097
Dołączył(a): N paź 16, 2011 4:17 pm
Lokalizacja: Dawniej Wa-wa, teraz wieś na Mazowszu
Wiek: 59
Imię: Grzegorz
Motocykl: CBF1000A '8
W siodle: 100-200 kkm

Re: Klucz dynamometryczny - jaki kupić?

Postprzez Nazarejski » Śr maja 23, 2018 8:37 am

A moje smutne doświadczenie było takie, że postanowiłem raz działać po bożemu i uży(wa)ć klucza dyn. przy wymianie oleju.
No i dzięki temu rozjebałem miskę olejową. Gdybym przykręcał łapą (i potem jeszcze trochę zwykłym kluczem), byłoby OK - nie mam ani smykałki ani wielkich chęci do dłubaniny przy kobyle, ale to przecież żadna filozofia. Dokręcić jako tako i sprawdzić, czy nie rosi - w razie czego jeszcze troszkę.

A tak - ślepo zaufałem kluczowi, który okazał się zjebany (nie pamiętam nazwy, chyba Jonnesway a w każdym razie ta pólka, sztuka nówka, skalibrowany, z certyfikatem, nastawiony najpierw na mniejszy moment, niż był potrzebny) - tak po prostu. Zanim się pokapowałem - było już za późno.

Na tem zakończyłem więc swoją dłubaninę przy klaczy, mam to w dupie, niech to robi serwis. Ale to inna sprawa - przesłanie jest w każdym razie takie, że i do klucza dyn. trzeba podchodzić z ograniczonym zaufaniem!
Każdy lubi inaczej...
Avatar użytkownika
Nazarejski
Fanatyk
 
Posty: 2598
Dołączył(a): So mar 07, 2015 5:39 pm
Lokalizacja: okolice Wieliczki
Wiek: 53
Imię: Tomečeq
Motocykl: Elvira NC750X
W siodle: 200-300 kkm

Re: Klucz dynamometryczny - jaki kupić?

Postprzez xcracer » Śr maja 23, 2018 8:50 am

piotrekpdk napisał(a):Również polecam narzędzia Jonnesway, co do kluczy dynamometrycznych to używam od kilku lat dwóch marki King Tony:

5-25nm https://www.kingtony.com.pl/klucz_dynam ... 15012.html
42-210nm https://kingtony.com.pl/klucz_dynamomet ... 14977.html

oraz poniższego marki Draper:

10-80nm https://www.drapertools.com/product/345 ... h#!manuals

Pracują powtarzalnie, są solidnie wykonane, używam ich często (samochód i motocykl), polecam. Kupowałem w Techwie w Krakowie.

Kupuj tylko markowe z certyfikatem kalibracji. Jeden Ci nie wystarczy raczej, przy silniku większość śrub dokręca się momentem ok 10nm, zaś np nakrętkę osi albo śrubę centralną w półce powyżej 100nm. Nie kupuj klucza z zakresem ok np 10 - 100 bo przy niskich ustawieniach nawet markowy będzie niedokładny i pozrywasz nim gwinty.


Dzięki za podpowiedź, popatrzę na te klucze. Tak na prawdę potrzebuję klucza do większych śrub, silnika się nie tykam :)

Avalon napisał(a):
xcracer napisał(a):
Szukam czegoś dla siebie do grzebania przy własnych motocyklach więc nie chciałbym żeby kosztował wiaderko monet ;). Myślę, że do obsługi motocykla wystarczy taki z podziałką do 100-110 Nm.

100-110 Nm ?
To już potężna siła. :eek:

Przykładowo dla śruby M10x1,5 cechowanej wytrzymałościowo 10,9 zalecany moment dokręcania wynosi około 65Nm.
Śruby M6, M8 w zależności od klasy i skoku gwintu, mają zakres 10-30Nm

Sądzę że jednym kluczem wszystkiego i tak nie załatwisz.

Do "grzebania" przy silniku/osprzęcie gdzie większość śrub jest wkręcana w aluminium, potrzebujesz klucza delikatniejszego z zakresem do +/-30Nm
Drugi przydał by się 30-100NM


Źle to ująłem. Potrzebuję klucza od xx Nm do max 100-110 Nm. Większej siły nie planuję używać bo i w moto nie ma takiej potrzeby. Nawet jeśli występują śruby wymagające użycia większej siły dokręcania są to te miejsca w motocyklu, których się nie tykam ;)
Racja, z tego co piszesz Ty i kolega wyżej wynika, że będę potrzebował dwa klucze. Tak po prawdzie moje grzebanie w moto ogranicza się do wymiany filtrów, oleju, klocków hamulcowych, wymiany płynu chłodniczego, hamulcowego, montażu jakichś akcesoriów i naciągania łańcucha. W silniku nie grzebię, takie prace zlecam serwisowi.
Avatar użytkownika
xcracer
Użytkownik
 
Posty: 163
Dołączył(a): Pn paź 02, 2017 12:19 pm
Lokalizacja: Myszków
Imię: Tomek
Motocykl: CBF 1000FA 2012
W siodle: <100 kkm

Re: Klucz dynamometryczny - jaki kupić?

Postprzez Avalon » Śr maja 23, 2018 11:21 am

Do wymienionych przez Ciebie czynności obsługowych, jedynie śruby zacisku hamulcowego przykręcam dynamometrem. Resztę robię "z ręki", i jak do tej pory nigdy nic nie urwałem, ani się nie odkręciło w czasie jazdy.
Gwintu osi koła tylnego/przedniego, z uwagi na konstrukcję samej osi, tulejek, łożysk, raczej się nie da "ukręcić" xaggresive
Przy demontażu wałków rozrządu, pokrywy zaworów, napinacza łańcucha, pokryw silnika, używam dynamometru.
Kupiłem 6-30 Nm firmy Proxxon.
Malcolm Young RIP 1953-2017
Avatar użytkownika
Avalon
Fanatyk
 
Posty: 3097
Dołączył(a): N paź 16, 2011 4:17 pm
Lokalizacja: Dawniej Wa-wa, teraz wieś na Mazowszu
Wiek: 59
Imię: Grzegorz
Motocykl: CBF1000A '8
W siodle: 100-200 kkm

Re: Klucz dynamometryczny - jaki kupić?

Postprzez xcracer » Śr maja 23, 2018 11:35 am

Avalon napisał(a):Do wymienionych przez Ciebie czynności obsługowych, jedynie śruby zacisku hamulcowego przykręcam dynamometrem. Resztę robię "z ręki", i jak do tej pory nigdy nic nie urwałem, ani się nie odkręciło w czasie jazdy.
Gwintu osi koła tylnego/przedniego, z uwagi na konstrukcję samej osi, tulejek, łożysk, raczej się nie da "ukręcić" xaggresive
Przy demontażu wałków rozrządu, pokrywy zaworów, napinacza łańcucha, pokryw silnika, używam dynamometru.
Kupiłem 6-30 Nm firmy Proxxon.


Do tej pory też wszystko robiłem z ręki i nic nigdy nie uszkodziłem. Taka refleksja mnie ostatnio naszła ;)
Avatar użytkownika
xcracer
Użytkownik
 
Posty: 163
Dołączył(a): Pn paź 02, 2017 12:19 pm
Lokalizacja: Myszków
Imię: Tomek
Motocykl: CBF 1000FA 2012
W siodle: <100 kkm

Re: Klucz dynamometryczny - jaki kupić?

Postprzez Dworzi » Śr maja 23, 2018 1:14 pm

Avalon napisał(a):Przy demontażu wałków rozrządu, pokrywy zaworów, napinacza łańcucha, pokryw silnika, używam dynamometru.

Odkrecasz dynamometrem?
Malaguti F10 -> MBK X-Limit 50 -> Aprilia SX 125 -> Hornet 600 2005 -> CBF1000FA
Avatar użytkownika
Dworzi
Znawca
 
Posty: 313
Dołączył(a): Pn kwi 03, 2017 6:46 pm
Lokalizacja: Rymanów
Wiek: 29
Imię: Kuba
Motocykl: CBF1000FA SC64
W siodle: <100 kkm


Powrót do Warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 16 gości