Switch to full style
Tu omawiamy ogólne zagadnienia techniczne, niezwiązane stricte z danym modelem motocykla

Regulamin działu

Tu nie spamujemy, trzymamy się tematów czysto warsztatowych.
Spam będzie usuwany.
Odpowiedz

Wskaźnik temperatury silnika

Cz maja 24, 2018 5:15 pm

Witam.
Chciałem zamontować w swojej 125-tce wskaźnik temperatury silnika. Na allegro widzę kilka uniwersalnych, czy to cyfrowych czy analogowych, ale mają one własne czujniki, które trzeba gdzieś wmontować. A zacząłem się zastanawiać czy nie dałoby radę wykorzystać do tego seryjnie wmontowanego czujnika temperatury? Ktoś już próbował coś takiego robić?

Re: Wskaźnik temperatury silnika

Pt maja 25, 2018 7:44 am

Co prawda motocykl inny ale wątek tożsamy:
viewtopic.php?f=13&t=7303

Re: Wskaźnik temperatury silnika

Pt maja 25, 2018 8:09 am

W CBF 125 masz fabrycznie tylko czujnik temperatury oleju, z którego sygnał leci do kompa.
Silnik chłodzony jest powietrzem, to i skąd temperaturę cieczy wziąć ;).

Także kup sobie bagnetowy wskaźnik temperatury oleju - zamiast korka wlewu oleju. Bez ingerencji w instalację elektryczną osiągniesz to czego potrzebujesz.

Re: Wskaźnik temperatury silnika

Pt maja 25, 2018 8:49 am

Zbychu, no właśnie chciałbym z tego czujnika jakoś wziąć temperaturę oleju ;)
Chciałbym ten wskaźnik mieć gdzieś przy zegarach, a nie musieć zerkać w dół żeby zobaczyć jak ma się temperatura.

Re: Wskaźnik temperatury silnika

Pt maja 25, 2018 8:56 am

Kiedyś chciałem założyć takie coś u siebie w litrze i pytałem tak jak Ty teraz.
I ktoś mądrzejszy mi napisał wtedy:

Czujnik trzeba znaleźć i zmierzyć napięcie na jego końcach na zimnym silniku (przy włączonej stacyjce oczywiście). Jeśli będzie jakieś napięcie (przypuszczalnie w granicach napięcia aku) to znaczy że jest to czujnik o ujemnym współczynniku temp. Natomiast jeśli napięcie będzie w okolicach 0V to ma dodatni współczynnik (wtedy na ciepłym silniku będzie miał kilka V). Jeśli czujnik okaże się mieć współczynnik dodatni to wystarczy podłączyć go pod dowolny wskaźnik temp.

Re: Wskaźnik temperatury silnika

So maja 26, 2018 8:00 am

Są jeszcze wskaźniki temperatury, dedykowane zwłaszcza silnikom chłodzonym powietrzem, w których czujnik montowany jest na szpilkę cylindra lub głowicy.

Przykład: http://www.sklepmotonet.pl/p/pl/ai2071/ ... iczny.html

Jest też opcja urządzenia Cube G dla motocykli z konektorem OBD, które wyświetla nie tylko napięcie i temperaturę, ale daje również możliwość podglądu i zmiany innych parametrów silnika. Jednak to drogi interes i nie wiem, czy opcja temperatury nie jest dostępna tylko dla chłodzenia cieczą. Link z prezentacją filmową (ta wersja akurat dla X-ADV):

https://taiwanbigscootershop.com/produc ... onda-x-adv

Pokazuje też obroty (wcześniejsze modele CBF125 nie miały obrotomierza, z tego co pamiętam). Jakby co, trzeba byłoby spytać producenta, czy urządzenie obsługuje Twój motocykl.

http://www.aracer-speedtek.com/English/ ... =17&pid=71

Sam rozważam zakup takiego ustrojstwa do swojego NC-ka, który ma tylko kontrolkę wysokiej temperatury cieczy:

Re: Wskaźnik temperatury silnika

N maja 27, 2018 6:18 am

Sam rozważam zakup takiego ustrojstwa do swojego NC-ka, który ma tylko kontrolkę wysokiej temperatury cieczy:


Też o tym myślę. Brakuje trochę wskaźnika temperatury w NC-ku. Jak się zdecydujesz daj znać. Może razem będzie taniej (chociaż za przesyłkę).
Pozdrawiam

Wysłane z mojego MI 6 przy użyciu Tapatalka

Re: Wskaźnik temperatury silnika

Cz maja 31, 2018 10:06 am

Ok, w końcu zabrałem się za to.
Zakupiłem czujnik temperatury z sondą o zakresie odczytu od -40 do 110 stopni. Sondę zamontowalem z tyłu cylindra na obudowie napinacza.
Obrazek
Natomiast wyświetlacz umieściłem nad zegarami.
Obrazek
Ale w upały i w korku temperatura na sondzie przekracza 110 stopni xshok
Odpowiedz