CBF 1000 FA - przednie zawieszenie

Tu omawiamy ogólne zagadnienia techniczne, niezwiązane stricte z danym modelem motocykla
Regulamin działu Tu nie spamujemy, trzymamy się tematów czysto warsztatowych.
Spam będzie usuwany.

Re: CBF 1000 FA - przednie zawieszenie

Postprzez konjo8ds » Cz cze 07, 2018 12:21 pm

Rafał P - z Twojego opisu oraz odpowiedzi Kolegów wynika, że masz rozregulowany zawias (pewnie przód i tył).
Jeśli dobrze pamiętam, to nowy tysiąc ma przód regulowany tylko w zakresie napięcia wstępnego, natomiast tył ma napięcie wstępne sprężyny plus [chyba] odbicie.
Regulacja "sztywności" zawiasu odbywa się wyłącznie przez odbicie/dobicie, więc w poliftowym litrze tylko tylni zawias.

Napięcie wstępne, zarówno przód jak i tył, reguluje wyłącznie wysokość przodu/tyłu motocykla po załadowaniu bagażu i kierownika.
Prawdopodobnie masz nierówno rozłożoną masę, skierowaną bardziej na tył motocykla, dlatego przód wydaje Ci się niestabilny, ponieważ jest niedociążony. Poszukaj w sieci prawidłowe (czyli neutralne) ustawienie dla tysiąca. Chodzi o odległości punktów kontrolnych do podłoża, przy zadanym obciążeniu. Następnie wyreguluj napięcia pod siebie lub siebie z bagażem (zależnie jak jeździsz na co dzień).

Poza tym, jak napisał Goramo, serwis zawiasu, przód+tył, czyli regularna wymiana oleju oraz uszczelnień to podstawa prawidłowej i długotrwałej eksploatacji zawieszenia. Generalnie przód powinno się serwisować co około 15 kkm, tył co drugi serwis przodu. Gęstość oleju raczej zalecana, no i najlepiej pełny syntetyk. Mineralne potrafią się zważyć przy ostrej jeździe.

p.s.
szyba i kufer pewnie też trochę moga wpłynąć na niestabilność, ale w pierwszej kolejności szukałbym prawidłowego ustawienia zawieszenia a później zajął się pierdołami.
Obrazek
Avatar użytkownika
konjo8ds
Nightmare
 
Posty: 5334
Dołączył(a): So sty 21, 2012 4:48 pm
Lokalizacja: wawa
Wiek: 42
Motocykl: st1050

Re: CBF 1000 FA - przednie zawieszenie

Postprzez Rafał P » Cz cze 07, 2018 3:30 pm

dzieki za rady.
dzis założyłem szybe fabryczną i zdemontowałem kufer(stelaż został na moto). czy z opuszczoną maksymalnie szybą, czy podniesioną, przy zdjętym intercomiei kamerce niestety to samo. Łożysko wymieniałem rok temu z fabrycznego na stozkowe, olej w amorkach rok temu z fabrycznego na W10 a we wtorek na W15,opony miałem micheliny road 3,ale przod sie wyząbkował po przejechaniu około 15tys km wiec załozyłem 2tyg temu nową angel ST, cisnienie fabryczne przód 2,5, tył 2,9. obecnie zawias przod skrecony na maksa na tej jedynej regulacji. Moto od fabryki ma najechane 22tys z czego u mnie 17tys,
wiem że aeroynamika ma wpyw, ale czemu częśc z nas nie ma problemów a inni tak powazny jak mój. skoro mam motocykl który fabrycznie leci 230km/h to chciałbym go wykorzystywac np do 200km/h bo jednak 170km/h nie jest tak komfortowe na autostradach gdzie całą paczką zasuwamy a ja niestety opozniam grupe i objezdzaja mnie 600tki.
Kurcze, w moim miescie nikt nie ma FA aby porównać podpatrzec i wymienić zdania,koledzy na przedliftowych tego problemu nie mają.
Rafał P
Użytkownik
 
Posty: 153
Dołączył(a): Cz paź 08, 2015 3:28 pm
Imię: Rafał
Motocykl: Africa twin
W siodle: 100-200 kkm

Re: CBF 1000 FA - przednie zawieszenie

Postprzez Turos » Cz cze 07, 2018 3:41 pm

Ustaw tzw SAG na neutralny. Poszukaj w internecie instrukcji jak to się robi. Potrzebne będą dwie osoby do tego. Lub oddaj specjalistom którzy dobiora odpowiednie ustawienie. Kręcenie na pałę lub na maksa skręcenie ustawień nie pomoże. Przede wszystkim trzeba zająć się zawieszeniem i jego ustawieniem. Później szukamy dalszych winnych jak łożyska opony ciśnienie kufry i szybki.
...be brave like those Soldiers who die in a battle...
Avatar użytkownika
Turos
Nightmare
 
Posty: 7612
Dołączył(a): Pn lip 09, 2012 7:26 am
Lokalizacja: Otwock koło WWA
Wiek: 35
Imię: Robert
Motocykl: FZ6 Fazer
W siodle: <100 kkm

Re: CBF 1000 FA - przednie zawieszenie

Postprzez xcracer » Cz cze 07, 2018 5:39 pm

Rafał P napisał(a):dzieki za rady.
dzis założyłem szybe fabryczną i zdemontowałem kufer(stelaż został na moto). czy z opuszczoną maksymalnie szybą, czy podniesioną, przy zdjętym intercomiei kamerce niestety to samo. Łożysko wymieniałem rok temu z fabrycznego na stozkowe, olej w amorkach rok temu z fabrycznego na W10 a we wtorek na W15,opony miałem micheliny road 3,ale przod sie wyząbkował po przejechaniu około 15tys km wiec załozyłem 2tyg temu nową angel ST, cisnienie fabryczne przód 2,5, tył 2,9. obecnie zawias przod skrecony na maksa na tej jedynej regulacji. Moto od fabryki ma najechane 22tys z czego u mnie 17tys,
wiem że aeroynamika ma wpyw, ale czemu częśc z nas nie ma problemów a inni tak powazny jak mój. skoro mam motocykl który fabrycznie leci 230km/h to chciałbym go wykorzystywac np do 200km/h bo jednak 170km/h nie jest tak komfortowe na autostradach gdzie całą paczką zasuwamy a ja niestety opozniam grupe i objezdzaja mnie 600tki.
Kurcze, w moim miescie nikt nie ma FA aby porównać podpatrzec i wymienić zdania,koledzy na przedliftowych tego problemu nie mają.


Z jakiego rejonu Polski jesteś?

Jeśli w miarę blisko możemy gdzieś się spotkać i zbadasz sobie co potrzebujesz.
Avatar użytkownika
xcracer
Użytkownik
 
Posty: 163
Dołączył(a): Pn paź 02, 2017 12:19 pm
Lokalizacja: Myszków
Imię: Tomek
Motocykl: CBF 1000FA 2012
W siodle: <100 kkm

Re: CBF 1000 FA - przednie zawieszenie

Postprzez nocny » Cz cze 07, 2018 7:37 pm

U mnie nie telepie przy dużych prędkościach. Mogę podesłać foto ustawień zawiasu + zmierzę jakieś krytyczne odległość.

pozdrawiam
Marcin Jan
Pozdrawiam
Marcin Jan

mistrz prostej spod świateł
Avatar użytkownika
nocny
Maniak
 
Posty: 1774
Dołączył(a): Śr lis 28, 2012 12:51 pm
Lokalizacja: Ruda Śląska
Wiek: 47
Imię: Marcin
Motocykl: CRF 1100
W siodle: <100 kkm

Re: CBF 1000 FA - przednie zawieszenie

Postprzez Rafał P » Cz cze 07, 2018 7:52 pm

Jestem z Elbląga. Do 200km mogę podjechać w każdy dzień poza niedzielą i najlepiej do poludnia czyli kolo 12-14u Was.
Kazda rada mile widziana.
W Elblągu nie ma fachowców do moto. Pytalem Rumii i Olsztynie ale nie bardzo chcieli podejść do tematu. A ja nie lubię płacić za czyjeś uczenie się na moim moto. Tj wymieniać elementy jeden po drugim na moj koszt aż się uda, więc wolę próbować. Chyba że znacie kogoś kto to ogarnie i skasuje za faktyczne efekty
Rafał P
Użytkownik
 
Posty: 153
Dołączył(a): Cz paź 08, 2015 3:28 pm
Imię: Rafał
Motocykl: Africa twin
W siodle: 100-200 kkm

Re: CBF 1000 FA - przednie zawieszenie

Postprzez Rafał P » Pt cze 08, 2018 5:13 am

nocny napisał(a):U mnie nie telepie przy dużych prędkościach. Mogę podesłać foto ustawień zawiasu + zmierzę jakieś krytyczne odległość.

pozdrawiam
Marcin Jan

Poproszę zdjecia.
Rafał P
Użytkownik
 
Posty: 153
Dołączył(a): Cz paź 08, 2015 3:28 pm
Imię: Rafał
Motocykl: Africa twin
W siodle: 100-200 kkm

Re: CBF 1000 FA - przednie zawieszenie

Postprzez xcracer » Pt cze 08, 2018 5:36 am

Rafał P napisał(a):Jestem z Elbląga. Do 200km mogę podjechać w każdy dzień poza niedzielą i najlepiej do poludnia czyli kolo 12-14u Was.
Kazda rada mile widziana.
W Elblągu nie ma fachowców do moto. Pytalem Rumii i Olsztynie ale nie bardzo chcieli podejść do tematu. A ja nie lubię płacić za czyjeś uczenie się na moim moto. Tj wymieniać elementy jeden po drugim na moj koszt aż się uda, więc wolę próbować. Chyba że znacie kogoś kto to ogarnie i skasuje za faktyczne efekty


Dzieli nas 500km, trochę za dużo...
Avatar użytkownika
xcracer
Użytkownik
 
Posty: 163
Dołączył(a): Pn paź 02, 2017 12:19 pm
Lokalizacja: Myszków
Imię: Tomek
Motocykl: CBF 1000FA 2012
W siodle: <100 kkm

Re: CBF 1000 FA - przednie zawieszenie

Postprzez menel » Pt cze 08, 2018 6:08 am

nocny napisał(a):U mnie nie telepie przy dużych prędkościach. Mogę podesłać foto ustawień zawiasu + zmierzę jakieś krytyczne odległość.

pozdrawiam
Marcin Jan


No to wstaw te fotki, też chętnie zerknę.
Avatar użytkownika
menel
Maniak
 
Posty: 1756
Dołączył(a): So lis 27, 2010 9:55 am
Lokalizacja: miasto meneli
Motocykl: CBF1000FA

Re: CBF 1000 FA - przednie zawieszenie

Postprzez konjo8ds » Pt cze 08, 2018 9:06 am

Rafał P napisał(a):Chyba że znacie kogoś kto to ogarnie i skasuje za faktyczne efekty


Jakbyś był we Warsiawie to polecam http://ltd34.pl
Tylko trzeba się wcześniej umawiać.
Obrazek
Avatar użytkownika
konjo8ds
Nightmare
 
Posty: 5334
Dołączył(a): So sty 21, 2012 4:48 pm
Lokalizacja: wawa
Wiek: 42
Motocykl: st1050

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 28 gości